; برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟ راهکار هایی برای جلوگیری از ریزش مو
درمان ریزش موریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم

حالت شب

تغذیه مناسب برای جلوگیری از ریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم برای جلوگیری از ریزش مو تغذیه مناسب نقش اصلی را بازی می کند. خوردن روزانه انواع ویتامین ، پروتئین ، سبزیجات و … نه تنها به سلامت مو کمک می کند بلکه سلامت جسمانی ما را نیز به همراه خواهد داشت.گاه به دلیل بیماری خاص ، گرفتن رژیم های غذایی و یا علاقه نداشتن به نوع خاصی از مواد غذایی آن را از رژیم غذایی خود حذف می کنیم.

به مرور این کار اثرات خود را در بدن نشان خواهد داد و متاسفانه موی سر اولین کاندید برای نشان دادن کمبود یک ویتامین و یا پروتئین است.در صورتیکه موهای خوش فرم و زیبای شما به مرور زیبایی خود را از دست داد و شروع به ریزش کرد باید آن را هشداری تلقی نمود و برای درمان و یافتن علت تلاش نمود.

تغذیه مناسب برای جلوگیری از ریزش مو
از مهمترین علل ریزش مو وراثت است. متاسفانه در صورتی که ژن ریزش مو را از یکی از بستگانتان به ارث ببرید نمی توان از این واقعیت فرار کرد که موی شما نیز ریزش خواهد داشت. اما با کنترل رژیم غذایی و رسیدگی به موی سر می توانید تا حد زیادی آن را به تعویق بیاندازید.

از دیگر عوامل ریزش مو بیماری ها و تغیراتی است که در هورمون ها به وجود می آید. بیماری مانند کم کاری تیروئید از جمله بیماری هایی است که در آن فرد با ریزش بی سابقه مو مواجه خواهد شد.در دوران بارداری و شیردهی نیز مادران دچار ریزش مو می شوند.

با گذراندن این دوران و همچنین درمان بیماری ممکن است موها به تراکم سابق بازگردند اما شما با خوردن مواد غذایی مناسب می توانید کمک زیادی به روند درمان ریزش موی خود داشته باشید.حال اگر این سوال را دارید که چه بخوریم تا مواد لازم برای ترمیم فولیکول موها در بدن مهیا باشد؟ باید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

ویتامین

همانطور که می دانید ویتامین ها را می توان در انواع مواد غذایی یافت و یا آنها را به کمک قرص های مکمل مصرف نمود. ازجمله ویتامین هایی که برای جلوگیری از ریزش مو و رشد سریع موها کمک کننده هستند می توان از موارد زیر نام برد.

 • وتامین E

ویتامین E مهمترین آنتی اکسیدانی است که برای کنترل رادیکال های آزاد به بدن کمک می کند. تاثیر این ویتامین در رشد مو تاثیر زیادی دارد و تحقیقات نشان داده است که با مصرف طبق تجویز آن در رشد و ترمیم موها تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

 • ویتانین A

ویتامین A با تولید چربی در سطح پوست شرایط را طوری فراهم می آورد که غدد تولید چربی طبیعی در پوست به درستی فعالیت کنند و سبوم بسازند. سبوم با مرطوب نگه دشتن پوشت سر شرایط رشد مو را فراهم می آورد. با اینکه ویتامین A برای تولید تمام سلول های بدن الزامی است اما مصرف بیش از اندازه ی آن خود باعث ریزش مو خواهد شد. ویتامین A در بسیاری از سبزیجات مانند کاهو و هویج موجود است. در غذاهای دریایی و لبنیاتی مانند کشک نیز مقدار قابل توجهی ویتامین A وجود دارد.

 • ویتامین B

ویتامین B نیز از دیگر ویتامین هایی است که می تواند برای جلوگیری از ریزش مو موثر باشد. این ویتامین را بیوتین می نامند. این ویتامین یک خانواده کامل از ویتامین ها است که داشتن بیشتر آن برای سلامتی مو ضروری است؛ زیرا ویتامین B در خون اکسیژن رسانی را افزایش می دهد که همین باعث داشتن موهایی زیبا خواهد شد. این ویتامین را می توانید در غلات و انواع گوشت ها یافت اما در صورتی که در رژیم غذایی خود از این مواد استفاده نمی کنید حتم باید از قرص های مکمل B کمپلکس استفاده کنید. البته این کار باید توسط پزشکان تایید و تجویز شود.

 • ویتامین C

ویتامین C از حمله ویتامین هایی است که در برابر رادیکال های آزاد بدن را مقاوم می سازد. متاسفانه رادیکال های آزاد در ریزش مو تاثیر زیادی دارد. در ضمن ویتامین C کلاژن ساز است که مهمترین ماده مورد نیاز پوست و مو به شمار می آید. ویتامین C را می توانید در مرکبات ، توت فرنگی به مقدار زیاد یافت می شود البته قرص های جوشان نیز می تواند کمک خوبی برای کنترل ریزش مو باشند.

 • ویتامین D

تاثیر ویتامین D در ساختمان مو و فولیکول ها بسیار اهمیت دارد. ویتامین D به کمک نور خورشید در بدن تولید می شود اما بهتر است در صورتی که در مقابل نور خورشید قرار نمی گیرید از قرص های ویتامین D با تجویز پزشک استفاده نمایید.

پروتئین

پروتئین

برای جلوگیری از ریزش مو باید از مواد غذایی استفاده کنید که میزان قابل توجهی پروتئین داشته باشند. پروتئی ها در انواع گوشت ها یافت می شود اما اگر گیاه خوار هستید باید از مواد غذایی استفاده کنید که جایگزین مناسبی برای گوشت باشند مانند سویا ، لبنیات ، تخم مرغ.

در این مواد غذایی آهن نیز وجود دارد. آهن یکی از مهمترین مواد مورد نیاز برای تولید خون در بدن است. جالب است بدانید که کمبود آخن اولین تاثیری که دارد ریزش مو است. زیرا مو سر در بالاترین قسمت بدن قرار دارد و پمپاژ خون به این نقطه ممکن در صورت کم خونی با مشکل روبه رو شود. پس مصورف پروتئین های حیوانی و گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مجدد مو تاثیر زیادی دارد.

مواد معدنی

موادمعدنی نیز از دیگر مواردی هستند که در مواد غذایی مختلف یافت می شوند. اما از آنجایی که بعضی از آنها برای جلوگیری از ریزش مو تاثر دارند باید مواد غذایی حاوی آنها را بیشتر در رژیم غذایی خود بگنجانیم. از مهمترین مواد معدنی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • آهن

آهن سازنده گلبول های قرمز خون است و نبود آن در بدن فرد را دچار کمبود آهن می کند. فقر آهن تاثیرات سویی در بدن دارد اما از اولین علایم آن ریزش مو می باشد.این مشکل بیشتر در زنان مشاهده می شود. در مواد غذایی مانند تخم مرغ ، گوشت قرمز ، اسفناج و عدس بیشترین میزان آهن وجود دارد. البته در صورتیکه پزشک تجویز نمود می توانید از قرص های فولیک اسید نیز استفاده نمایید.

 • روی

یکی از مهمترنی مواد معدنی که در ترمیم فولیکول تاثیر دارد روی یا همان زینک است. کمبود آن در بدن بیشترین تاثیر را در ریزش مو دارد. با مصرف مواد غذایی مانند گوشت گاو ، اسفناج و عدس می توانید کمبود آن را جبران کنید. اصولا بعد از تشخیص کمبود زینک در بدن قرص زینک تجویز می شود سعی کنید آن را به اندازه مصرف نمایید زیرا مقدار زیاد زینک در بدن نیز باهث ریزش مو خواهد شد. در ضمن روی میزان تستوسترون را نیز در بدن تنظیم می نماید.

 • منیزیم

منیزیم را نیز به عنوان یکی از مهمترین مواد معدنی می شناسند که لبنیات و تخم مرغ موجود می باشد. منیزیم مسئولیت سنتز ویتامین ها و پروتئین را به عهده دارد و همین باعث می شود کمبود آن در پوست و مو تاثیر زیادی داشته باشد. اگر در بدنتان میزان کمبود منزیم زیاد بود پزشک معالج برای شما قرص منیزیم تجویز خواهد کرد سعی کنید به اندازه از آن استفاده کنید.

 • کلسیم

همانطور که می دانید کلیسم از جمله مواد معدنی هستند که به مقدار زیاد در لبنیات و بعضی سبزیجات وجود دارد. این ماده معدنی باید روزانه مصرف شود زیرا از مهمترین مواد معدنی است که نه تنها برای جلوگیری از ریزش مو مهم است بلکه نبود آن در بدن مشکلات بسیار زیادی ایجاد می کند. خوردن روزانه سه لیوان شیر در صورتی فایده دارد که به میزان کافی در معرض آفتاب قرار بگیرید.

 

سبزیجات
سبزیجات

مصرف روزانه سبزیجات نیز تاثیر زیادی برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مجدد آن دارد. از جمله سبزیجاتی که مصرف روزانه آن توصیه می شود می توان موارد زیر را نام برد.

 • شنبلیله

شنبلیله در ساختار خود دارای هورمون هایی است که کمک زیادی به ترمیم فولیکول مو می کند. این گیاه با توجه به اینکه سرشار از پروتئین است کمک زیادی به ترمیم و رشد ساقه مو می کند.

 • اسفناج

اسفناج و سبزی های دیگری مانند کاهو ، کلم برکلی سرشار از آهن هستند و به فولیکول مو کمک می کنند. از این رو مصرف یکی از این سبزیجات دررژیم غذایی روزانه اهیمت داشته و توصیه می شود.

 • چغندر

اصولا ریشه های قرمز رنگ سرشار از نیترات هستند و خوردن آنها باعث بهبود روند گردش خون خواهد شد. قبلا گفتیم که در صورتی که گردش خون در بدن مناسب باشد ، ریزش مو کاهش می یابد.

 • هویج

هویج به عنوان یکی از سبزیجاتی که سرشار از ویتامین A است علاوه بر چشم برای رشد مو نیز بسیار مفید است.

 • لوبیا سبز

این سبزی سرشار از وینامین خانواده B ، روی و آهن است و مصرف آن در کاهش ریزش مو تاثیر خواهد گذاشت.

 • پیاز

پیاز با توجه به میزان گوگردی که در ساختار خود دارد انگل ها و میکروب های پوست سر را از بین می برد و همین یکی از دلایل زیرش مو را کنترل می کند.

 • سیب زمینی

سیب‌زمینی سرشار از ویتامین B6 ، ویتامین C ، منگنز ، فسفر ، مس و نیاسین است. می توانید آب آن را جدا کرده و ماسکی از آن را روی سر قرار دهید. تمام مواد معدنی و ویتامین ها جذب پوست شده و رشد موهایتان را تقویت می کند.

حبوبات

در بین حبوبات بیشترین تاثیر را برای جلوگیری از ریزش مو را عدس دارد. عدس سرشار از پروتئین ، آهن ، روی ، بیوتین و نیز مقدار زیادی اسید فولیک بوده و همه این مواد معدنی در رشد بیشتر مو جلوگیری از ریزش آن تاثیر به سزایی دارند.

غلات

غلات

غلات نیز در ساختار خود دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای جلوگیری از ریزش مو تاثیر دارد. از غلاتی که مصرف آنها برای جلوگیری از ریزش مو موثر است می تون موارد زیر را نام برد.

 • جو دو سر
 • جوانه گندم
 • سبوس برنج
 • برنج
 • نان

تمام موارد بالا ترکیبی از خانواده ویتامین B هستند. در میان خانواده گروه B ویتامین B6 و B12 بیشتری سهم را در رشد مو دارند. در غلات میزان زیادی از این دو ویتامین وجود دارد. در غلات ویتامین E نیز وجود دارد که همانطور که گفیتیم برای جلوگیری از ریزش مو اهمیت زیادی دارد. از دیگر ویتامین هایی که در غلات وجود دارد می توان ویتامین A را نام برد.

استفاده از انواع اسید چرب

اسیدهای چرب امگا3 یکی از موثرترین مواد غذایی است که با خوردن آن موهای نازک و شکننده شما را ترمیم می کند. این ماده در انواع ماهی وجود دارد. خوردن ماهیانه چند نوبت ماهی به خانواده های ایرانی توصیه می شود اما به دلیل خاص بودن ذائقه ایرانی و همچنین کمبود و گرانی ماهی این کار در بیشتر خانواده ها انجام نمی گیرد.

از این رو در صورت تجویز پزشک می توانید از قرص آن استفاده کنید.روغن ذرت ، بادام زميني و آفتابگردان نیز سرشار از امگا6 هستند. از دیگر روغن هایی که در ترمیم فولیکول مو تاثیر دارد می توان امگا6 را نام برد.

از آنجایی که روغن های سرخ کردنی که ما به صورت دائمی استفاده می کنیم سرشار از پالم هستند توصیه می شود به جای آنها از روغن آفتابگردان ، روغن زیتون و روغن کنجد استفاده کنیم. استفاده از این روغن ها علاوه بر اینکه رشد سریع مو ها را آسان می کند بلکه سلامتی دیگر اعضای بدن را نیز تضمین می کند.

کلام آخر

خوردن مواد غذایی که در این مقاله به آنها اشاره شد در سلامتی افراد نقش اساسی دارد. یک رژیم غذایی سالم باید شامل تمام موارد بالا باشد تا در طولانی مدت بدن آنچه را برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو نیاز دارد تامین کند. در صورتی که نیاز بدن تامین باشد موها به هیچ عنوان ریزش نخواهند کرد مگر اینکه عواملی مانند وراثت ، فشار روحی ، استرس ، مصرف نوع خاصی از دارو و استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی نا مرغوب %B

5/5 - (1 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا