; سطح کلسترول خون در کودکان و بزرگسالان چقدر است ؟+5 راهکار ساده برای کنترل کلسترول خون
بیماری ها

سطح کلسترول خون تان چه چیزهایی را نشان می دهد ؟

حالت شب

کلسترول خون

کلسترول نوعی چربی خون است که به وسیله ی بدن شما ساخته شده و در برخی مواد غذایی نیز موجود است . بدن تان عملکرد سالم و طبیعی به مقداری از این ماده نیاز دارد. اگر میزان کلسترول مصرفی شما زیاد باشد و سطح کلسترول خون تان بالا برود، شما را در معرض خطر و بروز سکته های قلبی و مغزی قرار می دهد . چرا که کلسترول اضافی توسط بدن شما مصرف نشده و و در دیواره ی رگ های خونی شما رسوب کرده و موجب مسدود شدن رگ های تان می شود . به همین علت کلسترول خون خطر بروز بیماری های قلبی را دو چندان می کند . لزوما کلسترول بالا در سنین بالا اتفاق نمی افتد اما هر چقدر در سنین پایین تر سبک زندگی تان سالم تر باشد ، با افزایش سن شرایط بهتری خواهید داشت .

کلسترول خون

کلسترول چیست ؟

چربی خون را می توان به طور کلی با دو دسته کلی کلسترول و تری گلیسرید تقسیم کرد . کلسترول خون نیز به دو نوع کلسترول مضر LDL و کلسترول مفید HDL تقسیم می شوند . کلسترول ماده ای از جنس چربی و مومی شکل است که در تمام سلول های بدن وجود داشته و ماده ای حیاتی برای ادامه ی زندگی محسوب می شود . کارهایی که کلسترول در بدن انجام می دهد عبارت است از :

1 . کلسترول در ساخت دیواره ی سلولی همه ی سلول ها مشارکت می کند . 25 درصد از کل کلسترول بدن در غشای سلولی سلول های عصبی است و مهم ترین پوششی است که باعث عایق شدن اعصاب می شود .

2 . کلسترول ماده ی اصلی ساخت بسیاری از هورمون های استروئیدی ( هورمون های جنسی مانند استرادیول و تستوسترون ) ، هورمون های استروئیدی ای که توسط غدد فوق کلیوی ساخته می شوند مانند کورتیزول و پیش ساز ویتامین ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند .

3 . کلسترول پیش ساز اصلی اسید های صفراوی بوده که برای هضم چربی ها ضروری است .

رسوب این ماده حیاتی در رگ ها و سرخرگ ها و همچنین تشکیل پلاک  پلاک آترواسکلروتیک باعث تنگ شدن عروق شده و اگر رسوب کلسترل در جدار عروق کرونری باشد موجب آنژین قلبی و بیماری قلب و عروق می شود . قسمت زیادی از کلسترول در داخل بدن و توسط کبد ساخته می شود ، بقیه آن با مصرف غذاهای کلسترول دار و چرب وارد بدم می شود . بدن یک فرد بالغ به 150 گرم کلسترول نیاز دارد .

کلسترول چیست ؟

چربی خون در کودکان

کودکان از نظر فیزیکی پر انرژی و فعال هستند ، رژیم غذایی سالمی دارند و اضافه وزن و سابقه بیماری فامیلی از نظر کلسترول در آن ها کم تر است به همین دلیل کم تر در معرض ابتلا به کلسترول بالا هستند . همه کودکان باید در سنین 9 تا 12 و یک بار هم بین سنین 17 تا 21 سالگی ، آزمایش برای تعیین میزان چربی خون خود بدهند . کودکانی که در معرض بیماری هایی مانند دیابت یا سابقه ی چربی خون بالا هستند ، باید یک بار در سنین 2 تا 8 و یک بار هم در سنین 12 تا 16 سالگی آزمایشی برای تعیین میزان چربی خون خود بدهند . میزان چربی خون نرمال در کودکان بر اساس توصیه های موسسه ملی سلامت ایالات متحده آمریکا به شکل زیر است :

کلسترول کل 

 • خوب : 170 میلی گرم بر دسی لیتر (mg/dL) یا کم تر
 • مرزی : 170 تا 199 mg/dL
 • بالا : 200 mg/dL یا بیش تر

کلسترول بد 

 • خوب : 110 mg/dL یا کم تر
 • مرزی : 110 تا 129 mg/dL
 • بالا : 130 mg/dL یا بیش تر

کلسترول خوب 

 • خوب : 45 mg/dL یا بیش تر
 • مرزی : 40 تا 45  mg/dL
 • پایین: 40  mg/dL یا کم تر

تری گلیسرید 

 • خوب : برای سنین صفر تا 9 سال:75 mg/dL یا کمتر ، برای سنین 10 تا 19 سال: 90 mg/dL یا کمتر
 • مرزی : برای سنین صفر تا 9 سال: 75 تا 99 mg/dL ، برای سنین 10 تا 19 سال: 90 تا 129 mg/dL
 • بالا : برای سنین صفر تا 9 سال: 100 mg/dL یا بیشتر ، برای سنین 10 تا 19 سال: 130 mg/dL یا بیشتر

چربی خون در کودکان

چربی خون در بزرگسالان

برای همه ی بزرگسالان بهتر است که هر 4 تا 6 سال یک بار آزمایش بدهند و میزان چربی خون خود را تعیین کنند . این کار را باید از سن 20 سالگی که چربی خون شروع به بالا رفتن می کند ، شروع کنند . معمولا هرچه سن بالا تر برود ، میزان چربی خون نیز بیش تر می شود . خطر چربی خون بالا در زنان بیش تر از مردان است اما به طور کلی خطر چربی خون بالا در زنان بعد از سن یائسگی به سرعت بالا می رود . بنابراین افرادی که چربی خون دارند بهتر است در فاصله های زمانی کوتاه تری آزمایشات را انجام دهند . بر اساس توصیه های موسسه ملی قلب ، ریه و خون ایالات متحده آمریکا ، مقادیر مناسب برای کلسترول و تری گلیسرید در بزرگسالان به صورت زیر است :

کلسترول کل 

 • خوب : 200 mg/dL یا کم تر
 • مرزی : 200 تا 239 mg/dL
 • بالا : 240 mg/dL و یا بیش تر

کلسترول بد 

 • خوب : 100 mg/dL یا کم تر
 • مرزی : 130 تا 159 mg/dL
 • بالا : 160 mg/dL یا بیش تر

کلسترول خوب 

 • خوب : 40 mg/dL یا بیش تر
 • پایین : 39 mg/dL یا کم تر

تری گلیسرید 

 • خوب : 159 mg/dL یا کم تر
 • مرزی : 150 تا 199 mg/dL
 • بالا : 200  mg/dL یا بیش تر

چربی خون در بزرگسالان

چرا مقادیر بالای کلسترول خطرناک است ؟

کلسترول اضافی ممکن است در دیواره ی عروق تان تجمع کند و سبب باریک شدن رگ های خونی تان شود . اگر کلسترول بیش تر از حد در رگ های خونی تان تجمع پیدا کند ، ممکن است کاملا جریان خون تان را متوقف کند . اگر این اتفاق درون رگی بروز پیدا کند که برای قلب خون می برد ، دچار حمله ی قلبی می شوید و اگر برای رگی بروز پیدا کند که برای مغز خون را تامین می کند ، باعث بروز سکته مغزی می شود .

اگر کلسترول خون تان در سطح مطلوب است

اگر کلسترول خون شما از 200 میلی گرم بر دسی لیتر کم تر می باشد ، خطر حمله قلبی برای شما بسیار کم است مگر آن که بدن شامل سایر فاکتور های مربوط به حمله قلبی باشد . بهتر است برای تداوم سلامت تان غذاهایی را مصرف کنید که محتوای چربی وکلسترول شان ، کم تر بوده و همچنین نیاز است که فعالیت بدنی کافی نیز داشته باشید . هر 5 سال یک بار کلسترول خون تان را اندازه گیری کنید و اگر آقا هستید و سن تان بالای 45 است و اگر خانم هستید و سن تان بالای 55 است ، تعداد دفعات بیش تری کلسترول خون تان را اندازه گیری کنید .

اگر کلسترول خون تان در سطح مطلوب است

اگر مقدار کلسترول خون تان در مرز خطر قرار دارد

اگر میزان کلسترول خون تان بین 200-239 میلی گرم بر دسی لیتر است ، شما در حاشیه و یا در مرز خطر واقع هستید . البته این بدان معنا نیست که هرکسی کلسترول خونش در این محدوده باشد ، خطر ابتلا به حمله قلبی در وی زیاد است . نکته ی مهم این است که در مورد نتایج آزمایش کلسترول خون تان با پزشک معالج خود مشورت کنید و راهنمایی و توضیحات واضحی را از او بخواهید . برای بررسی تغییرات احتمالی ، هر 2 سال یک بار میزان کلسترول خون تان را بررسی کنید . مصرف غذاهای چرب و حاوی چربی های اشباع و کلسترول را کاهش داده و یک برنامه ورزشی منظم را شروع کنید تا سطح کلسترول خون تان را به زیر 200 میلی گرم بر دسی لیتر برسانید .

اگر کلسترول خون تان در گروه پر خطر قرار دارد

اگر سطح کلسترول خون تان چیزی حدود 240 میلی گرم بر دسی لیتر و یا بیش تر می باشد ، پس شما در گروه پر خطر قرار دارید و خطر سکته قلبی در شما نسبت به افرادی که کلسترول خون شان مساوی و یا کم تر از مقدار 200 میلی گرم بر دسی لیتر می باشد ، دو برابر می باشد . اگر کلسترول خون تان برابر این میزان باشد ، پزشک به شما توصیه خواهد کرد که آزمایش های مختلفی را با جزییات بیش تر برای تشخیص انواع مختلف چربی ها خون تان انجام دهید . آزمایشات به طور معمول برای اندازه گیری لیپوپروتئین های چیگالی پایین و لیپوپروتئین های چگالی بالا و تری گلیسرید ها انجام می شوند . لیپوپروتئین با چگالی کم برای بدن نا مطلوب محسوب می شوند چراکه مسئول تحویل کلسترول به بدن هستند در صورتی که کلسترول های با چگالی بالا ، برای بدن مطلبوب حساب می شوند چرا که کلسترول را از جریان خون جمع آوری می کنند  و به کبد می برند .

اگر کلسترول خون تان در گروه پر خطر قرار دارد

کنترل سطح کلسترول خون با عادات صحیح روزمره

تغییر و اصلاح سبک زندگی می تواند راهکاری مناسب برای کمک به کاهش چربی خون باشد . این تغییرات اقدامات ساده ای هستند که می توانید آن را در هر سنی انجام دهید .

1 . چربی های سالم میل کنید : روغن زیتون ، آووکادو و مغز ها همگی چربی هایی را دارند که میزان کلسترول خون شما را بالا نمی برد .

2 . مصرف چربی را محدود کنید : سعی کنید غذاهایی مانند پنیر ، شیر ، وشت قرمز که حاوی مقادیر بالایی از چبی هستند را ترک کنید .

3 . سیگار را ترک کنید . 

4 . فیبر بیش تری مصرف کنید : به جای نان سفید و پاستا ، غلات کامل و سبوس دار استفاده کنید .

5 . ورزش کنید : تحرک و فعالیت فیزیکی به کاهش وزن و تقویت میزان کلسترول خون شما کمک می کند . بنابراین سعی کنید روزی 30 تا 60 دقیقه ورزش های هوازی سبک که ضربان قلبت تان را بالا می برد را انجام دهید .

نکته ای باید به آن توجه کنید این است که شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است بنابراین در مورد میزان چربی خون تان با پزشک خود مشورت کنید و بپرسید که چه مقدار از هر کدام از چربی های خون برای شما بهتر است .

کلام آخر

اگر کلسترول بالایی دارید ، توجه به نکات گفته شده و رعایت توصیه ی پزشک تان می تواند در بهبود شما موثر باشد . اگر سالم هستید ، ورزش و رژیم غذایی تان را مورد توجه بیش تری قرار دهید تا از سلامتی خود محافظت کنید و دچار کلسترول بالا نشوید . از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید متشکریم .

امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا