; نشانه های بروز بیماری آلزایمر + راهکارهایی برای پیشگیری از بروز این بیماری
بیماری ها

با این راهکار ها از آلزایمر پیشگیری کنید

حالت شب

آلزایمر

بیماری آلزایمر یکی از اختلالات رایج دوران پیری است و چون یک اختلال شناختی غیر قابل بازگشت است ، بسیاری از افراد از آن وحشت دارند . آلزایمر یکی از بیماری های رایج زوال عقل است . در این بیماری فرد ابتدا در انجام کار های روزانه خود چار مشکل می شود . سپس به مرور بیماری پیشرفت کرده و مغز به شدت تحلیل می رود . فرآیند پیشروی این بیماری در افراد مختلف متفاوت بوده اما در نهایت سلول های مغز تخریب شده و فرد دچار فراموشی می شود به طوری که دیگر نمی تواند خاطرات گذشته خود را به یاد بیاورد و نزدیک ترین افراد زندگی اش را بشناسد . در صورت پیشروی بیماری آلزایمر ، حافظه بلند مدت نیز دچار مشکل شده و در نهایت منجر به مرگ فرد می شود . بیماری آلزایمر معمولا افراد مسن را درگیر می کند اما در برخی موارد در افراد جوان نیز نشانه های آلزایمر دیده می شود . منشا این بیماری نامعلوم بوده و تا الان راه درمانی برای آن پیدا نشده است . تنها می توان با انجام برخی کار ها از این بیماری ها پیشگیری کرد . در این مقاله ما راهکار هایی ساده برای پیشگیری از بیماری آلزایمر را بررسی می کنیم . با ما همراه باشید .

آلزایمر

آلزایمر چیست ؟

بیماری آلزایمر یک اختلال مغزی است که با گذشت زمان توانایی های ذهن فرد بیمار را کاسته و باعث زوال عقل می شود . متخصصان احتمال بروز بیماری آلزایمر را تا حدی ژنتیکی می دانند . بیماری آلزایمر نشانه‌ها و علائمی دارد که  به طور معمول با از دست دادن حافظه کوتاه مدت ، فراموش کردن نام‌ها ، آدرس‌ها و حتی تا فراموش کردن راه بازگشت به منزل هم ممکن است پیش رود . عملکرد این بیماری به گونه ای است که کارکرد های مغز را به تحلیل برده و بر روی همه ی اعمال مانند فکر کردن ، حرف زدن و کار های روزانه تاثیر می گذارد . در نوع پیشرفته آلزایمر ، حافظه بلند مدت نیز درگیر شده و در نهایت موجب مرگ فرد می شود .

مراحل بیماری آلزایمر چیست ؟

سیر بیماری در افراد مختلف متفاوت بوده اما در حالت کلی این بیماری شامل سه مرحله است : مرحله خفیف ، مرحله میانی و نهایی .

مرحله خفیف یا اولیه آلزایمر : علائم کم کم ظهور پیدا کرده و برخی کارکرد های روزانه را مختل می کند و هم چنین باعث بروز برخی مشکلات در زندگی و روابط فرد می شود .

مرحله میانی آلزایمر : در مرحله میانی همه علائم ظاهر می‌شوند و تا جایی پیش می‌رود که بیمار به تنهایی قادر به زندگی و انجام کارهای خود نیست .

مرحله نهایی آلزایمر : آلزایمر اکثر قسمت‌های مغز را درگیر کرده و علاوه بر مشکلات ذهنی مشکلات جسمی را نیز پدید می‌آورد و بیمار کاملا به دیگران وابسته می‌شود و تقریبا دارای زندگی نباتی می‌باشد تا زمان مرگ .

آلزایمر چیست ؟

عوامل بروز بیماری آلزایمر

شروع و پیشرفت بیماری آلزایمر می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در این جا به بررسی برخی از آن ها می پردازیم :

 • افسردگی : طبق تحقیقات انجام شده افسردگی احتمال بروز آلزایمر یا زوال عقل را بیش تر می کند . افسردگی در افراد سالمند با عواملی مانند آلزایمر بروز می‌‌کند. در افسردگی به علت بالا بودن مشکلات فکری ، اختلالات حافظه ای نیز بالا می رود . هرچه اختلال افسردگی در فرد بالا تر برود ، آلزایمر نیز شدت گرفته و بیمار دچار فراموشی می شود .
 • بی تحرکی : ورزش نکردن و کم تحرکی در دوران پیری باعث بروز اختلال در حافظه و نهایتا منجر به آلزایمر می شود . مطابق تحقیقات انجام شده  افرادی که تحرک ندارند ، بافت عصبی آن‌ها زودتر تحلیل می‌رود و نسبت به بقیه افراد زودتر دچار بیماری‌هایی مانند آلزایمر و اختلالات حواس می‌شوند . در افراد میان سال ، کم تحرکی بیش تر از عوامل ژنتیکی باعث بروز آلزایمر می شود .
 • عوامل ژنتیکی : برخی تحقیقات نشان داده است که در سنی که والدین دچار بیماری زوال عقل یا آلزایمر شده اند ، احتمال بروز این بیماری در فرزندان آن ها نیز وجود دارد . یعنی احتمال بروز آلزایمر با نزدیک شدن سن فرزندان به سنی که والدین شان در آن درگیر این بیماری شده اند ، بیش تر می شود .
 • کم خوابی : الگوهای نا‌منظم ساعت خواب در افراد می‌تواند از عوامل ابتلای زودرس به بیماری آلزایمر باشد . پروتئین‌های آمیلوئیدی یکی از عوامل ایجاد آلزایمر زودرس هستند که به علت اختلال در خواب یا زمانی که فرد خواب کافی ندارد ، ایجاد می‌شوند .
 • مصرف بیش از حد نمک : با مصرف بیش از حد نمک ، اکسیژن مغز به طور کامل مصرف شده و خطر بروز این بیماری بیش تر می شود . یکی از عوامل بروز آلزایمر کاهش جریان خون در مغز بوده که استفاده از مواد غذایی شور باعث کاهش جریان خون در مغز می شود .
 • استرس : افزایش استرس و علائم آن از نشانه های اولیه آلزایمر است و طبق تحقیقات انجام شده ، افزایش استرس ، هورمونی به نام بتا‌آمیلوئید را در مغز به خصوص در دوران پیری افزایش می دهد . افزایش سطح این پروتئین در بدن باعث ایجاد بیماری آلزایمر می شود .
 • مصرف دخانیات : یکی از عواملی که باعث بروز و تشدید بیماری آلزایمر می شود ، مصرف دخانیات است . طبق اطلاعات به دست آمده از سازمان جهانی بهداشت ، شیوه زندگی هر فرد در کیفیت زندگی او در دوران پیری تاثیرات زیادی دارد . با مصرف سیگار ، ظرفیت خون رسانی سیستم گردش خون فرد سیگاری در مقایسه با فرد غیر سیگاری کاهش یافته و این موضوع بستر بروز بیماری آلزایمر را ایجاد می کند .
 • ضربه : ارتباطی بین ضربه مغزی شدید و احتملا ابتلا به آلزایمر وجود دارد به خصوص اگر ضربه مغزی به دفعات تکرار شود یا سبب از دست رفتن هوشیاری گردد .

عوامل بروز بیماری آلزایمر

نشانه های بیماری آلزایمر

علائم اولیه آلزایمر در افراد مختلف متفاوت است و حتی در روز های پی در پی متفاوت خواهد بود . برخی نشانه های آن آن قدر ظریف است که هیچ کس متوجه آن نخواهد شد . علائم بعدی آن به صورت بارز تری بروز پیدا کرده و زمانی این علائم پیدا می شود که بیماری به میزان بسیار زیادی پیشرفت کرده است . از جمله علائم اولیه ابتلا به این بیماری عبارت است از :

 • اختلال در حافظه کوتاه مدت : یکی از علائم آلزایمر فراموش کردن وقایع اخیر است مانند فراموش کردن خوردن یا نخوردن وعده غذایی قبل یا فراموش کردن شماره تلفن افراد خانواده که همیشه حفظ بوده است . این اتفاقات در فرد مبتلا به آلزایمر بیش از حد معمول رخ می دهد .
 • اختلال در انجام کار های روزانه : فرد مبتلا به آلزایمر در مراحل اولیه بیماری نیاز به فکر کردن بر سر کار هایی دارد که قبلا این کار ها را بدون فکر کردن انجام می داد . مثل پختن غذاها ، تعمیر لوازم منزل و غیره .
 • گم کردن زمان و مکان : فرد مبتلا به آلزایمر معمولا زمان را فراموش کرده و اینکه به کجا می روند را به خاطر نمی آورند . این افراد خیابان ها را گم کرده و فراموش می کنند کجا هستند و نمی دانند چگونه به خانه خود برگردند .
 • اختلالات گفتاری : افراد مبتلا به آلزایمر ، اغلب به سختی می توانند شیوه صحیح گفتن کلمات را به یاد بیاورند . آن ها حتی کلمات ساده را فراموش می کنند و یا واژه های غیر معمول جایگزین آن ها می کنند .
 • اختلال در تفکر انتزاعی : افراد مبتلا به آلزایمر دچار اختلال در تفکر انتزاعی می‌شوند و نمی‌توانند در مواقع حساس تصمیم‌گیری درستی داشته باشند .
 • اختلال در قضاوت : هیچ انسانی همیشه قضاوت درست ندارد ، اما افراد مبتلا به آلزایمر در بدیهی‌ترین چیزها نیز دچار مشکل می‌شوند . برای مثال ممکن است در روزهای گرم چندین لباس روی هم بپوشند یا هنگام خرید پول زیادی به فروشنده بدهند و لوازم غیر ضروری خرید کنند .
 • تغییرات در خلق و خو : افراد مبتلا به سرعت تغییر خلق و خو می دهند . برای مثال ممکن است زمانی که خیلی شاد هستند ، ناگهان و بی دلیل به حالت عصبانیت گریه کنند .

نشانه های بیماری آلزایمر

 • فراموش کردن وسایل و جابه جا گذاشتن آن ها :  این افراد در به یاد آوردن جای وسایل دچار مشکل می‌شوند و حتی گاهی وسایل را جا به جا قرار می‌دهند ، مثلا ممکن است کفش‌ها را در یخچال بگذارند .
 • کاهش انگیزه برای زندگی : انگیزه ی زندگی در فرد مبتلا به آلزایمر کاهش پیدا می کند . تا جایی که برای ساعت های طولانی تلویزیون تماشا می کنند ، بیش از اندازه می خوابند و هیچ تمایلی برای انجام دادن کار ها و وظایف شان ندارند .
 • تغییر رفتار های شخصی : شخصیت افراد در طول زندگی تغییر می کند اما این تغییر در افراد مبتلا به آلزایمر بیش تر بوده و برای مثال ممکن این بیماران ترسو ، بدبین و وابسته به افراد دیگر بشوند .

راهکار هایی برای پیشگیری از بیماری آلزایمر

 1. خواندن و نوشتن : سعی کنید زیاد بخوانید و بنویسید . بلند بخوانید ، با تغییر صدا و یا جای شخصیت های کتاب و نویسنده بخوانید ، خاطرات روزانه و کارهای روزانه تان را بنویسید . از مطالبی که دوست دارید یادداشت برداشته و مطالب را به دقت و با احساسات مختلف بخوانید . نوشتن و خواند یکی از بهترین روش های تقویت حاقظه و افزایش حافظه است که در پیشگیری از آلزایمر نیز نقش زیادی دارد .
 2. برخی از کار هایتان را با دست مخالف انجام دهید : با هر دستی که عادت به مسواک زدن دارید ، از امشب با دست دیگرتان مسواک بزنید . مثلا اگر با دست راست مسواک می زنید ، امشب با دست چپ تان مسواک بزنید .
 3. تصور کنید : یک تصویر ، یا عکس خانوادگی و یا حتی وسیله ای الکتریکی را به دقت نگاه کنید و بعد با چشم های بسته ، شروع به توصیف آن کنید .
 4. تا جایی که می توانید برقصید : طبق تحقیقات انجام شده ، رقصیدن روزانه و یا دسته جمعی در بهبود عملکرد فکری نقش بسیار زیادی دارد . رقص برای پیشگیری از آلزایمر تاثیری حتی بیش تر از حل کردن جدول دارد .
 5. ورزش کنید : بهترین کار برای پیشگیری از آلزایمر ورزش کردن است . طبق تحقیقات خطر ابتلا به آلزایمر در کسانی که سابقه خانوادگی این بیماری را داشتند اما هفته‌ای ۳ بار و حداقل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ورزش می‌کردند ،‌ کمتر است .
 6. رژیم غذایی سالمی داشته باشید : معمولا غذاهای حاوی سبزیجات برای تقویت حافظه بسیار موثر است . چند مورد از مواد غذایی که برای تقویت حافظه مفید هستند عبارت‌اند از: سبزی‌های برگ‌دار ، پودر کاری ، مواد غذایی سرشار از فولیک اسید ، سبزیجات ، مغزها ، انواع توت ، لوبیا ، ماهی ، طیور و روغن زیتون و غیره . در این رژیم غذایی مصرف برخی مواد غذایی مانند گوشت قرمز ، کره ، پنیر ، شیرینی ، دسر و… به شدت محدود شده است .
 7. با دیگران معاشرت داشته باشید : نشانه بیماری آلزایمر در افرادی که اغلب با دوستان خود وقت می گذرانند ، مثلا به مهمانی می رفتند یا عضو باشگاه کتاب خوانی بودند ، حدود 70 درصد کم تر از سایر افراد است . مهمانی دادن نیز به علت تفکر برای چگونگی انجام آن می تواند از بیماری آلزایمر پیشگیری کند .

راهکار هایی برای پیشگیری از بیماری آلزایمر

 1. کار هایی که باعث ورزش مغز می شود انجام دهید : اگر از مغز برای یادگیری چیزهای تازه استفاده نشود ، سست و بی‌حال می شود . افراد سالخورده‌ای که خود را به فعالیت‌های محرک مغز مانند حل جدول مشغول می‌کنند ، کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند . مطالعه ، بازی‌های تخته‌ای مانند شطرنج ، تمرین موسیقی ، حل جدول و بازی‌های فکری چند بار در طول هفته باعث تقویت و رشد سلول‌های مغزی جدید می‌شود . بسیاری از کسانی که ژنتیکی مستعد بیماری آلزایمر بودند ، با انجام این کارها توانستند زمان ابتلا به این بیماری را تا حدود یک دهه عقب اندازند .
 2. کار های هنری یاد بگیرید : انجام کار های هنری ای مانند نقاشی ، طراحی ، مجسمه سازی و … به علت دخیل بود تفکر و خلاقیت زیادی که نیاز دارند می توانند از اختلالات حافظه جلوگیری کنند .
 3. سرگرمی های جدید یاد بگیرید : یادگرفتن سرگرمی‌های جدید و تغییر دادن برخی از عادت‌های خود می‌تواند تا حدودی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد .
 4. یک زبان جدید یاد بگیرید : یاد گرفتن زبان دوم بخشی از مغز را که تحت تاثیر بیماری آلزایمر قرار می‌گیرد ، تقویت می‌کند . طبق تحقیقات دو زبانه بودن باعث کاهش اختلالات مغزی و جلوگیری از بیماری آلزایمر می‌شود .
 5. هر چند وقت یک بار به معاینه چشم بروید : طبق تحقیقات اخیر ، می توان با اسکن چشم امکان ابتلا به آلزایمر را تشخیص داد . زمانی که فرد دچار بیماری آلزایمر می‌شود ، در مغز او تعدادی پلاک‌ پروتئینی به نام بتا‌آمیلوئید تشکیل می‌شود که به سلول‌های مغزی او آسیب می‌رسانند و باعث نابودی آن‌ها می‌شوند . مقدار زیادی از پروتئین‌های بتا‌آمیلوئید در شبکیه چشم ( واقع در پشت چشم ) شکل می‌گیرد و میزان پلاک‌های شناسایی‌شده در این بخش برابر با میزان پلاک‌های موجود در نواحی مغزی بیماران آلزایمری است . بنابراین با اسکن چشم می توان احتمال بروز این بیماری را از سال ها قبل تشخیص داد .
 6. چای سبز بنوشید : برخی متخصصان معتقدند ترکیب E‌GC‌G که در چای سبز موجود است ، می تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند . بررسی ها نشان می دهد این ترکیبات می تواند پلاک های سمی را که باعث بروز بیماری آلزایمر می شود را مختل کند .
 7. مراقب دارو های مصرفی تان باشید : پزشک شما باید از دارو های مصرفی شما به طور کامل اطلاع داشته باشد چرا که بسیاری از دارو ها باعث گیجی ، فراموشی و حتی آسیب به حافظه بلند مدت می شود .

کار هایی که باعث ورزش مغز می شود انجام دهید

کلام آخر

یکی از جنبه هایی که در مراحل پیشرفته این بیماری بسیار اهمیت دارد ، نحوه برخورد اطرافیان و خانواده با فرد بیمار است . ایجاد فضایی امن و حمایت کننده از سوی خانواده‌ها از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد . از بخش‌های مهم درمان و کنترل بیماری آلزایمر می توان به ایجاد شرایط مناسب زندگی سازگار با بیماری فرد و نیازهایش اشاره کرد . اطرافیان فرد بیمار باید به او کمک کنند تا حس رضایتمندی بیش تری از زندگی داشته باشد و این احساس رضایتمندی در آخر موجب حفظ عملکرد ذهنی بیمار می شود . از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید متشکریم .

امتیاز دهید
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا