نبض بازار

انواع سمعک و لوازم جانبی آن + خرید آنلاین

حالت شب

سمعک

سمعک وسیله‌‌ پزشکی است ، که به بهبود شنوایی افراد کم‌ شنوا کمک می‌کند . سمعک ها دستگاه های الکترونیکی هستند که با تقویت صدا به فرد کم شنوا کمک می کند تا صدا را بهتر بشنود شما با خرید سمعک و لوازم جانبی می توانید این امکان را برای خود فراهم کنید . سمعک دستگاهی است که صدا را از محیط اطراف می گیرد و آن را تقویت می کند و به مجرا یا کانال گوش فرد شنوا ارائه می کند . سمعک در راسته اورتز ها قرار می گیرد یعنی وسیله ای است که کمک می کند تا اندام کم توان به قابلیت های بهتری دست پیدا کند . در بیشتر کشورها ، سمعک‌ها جزو وسایل پزشکی طبقه‌بندی می‌شوند و توسط قوانین و مقررات مربوط به سازمان‌ های بهداشتی و درمانی آن کشور ارزیابی و نظارت می‌شوند .

تاریخچه سمعک

اولین سمعک ها به شکل شیپور هایی بودند که در قرن هفدهم میلادی افراد بر روی گوش خود قرار می دادند تا صدای افراد را بیشتر بشنوند . در این موقعیت فرد کم شنوا سر شیپور را سمت گوینده قرار می داد صدای او را با وجود مزاحمت صدا های اطراف بهتر دریافت می کرد در واقع مانند این ست که لاله گوش را بزرگ تر کرده و مستقیم جلوی منبع صوتی قرار دهیم .

تاریخچه سمعک

 

خرید از ارزان ترین فروشنده

این امر باعث می شود که ورود صدا های مزاحم کم تر شود و صدای مورد نظر را با اندکی تقویت به گوش می رساند . با اختراع تلفن ، نخستین گام در جهت ساخت سمعک های امروزی در اواخر قرن نوزدهم برداشته شد . سمعک ها ابتدا به صورت جیبی بوده اند منبع تغذیه الکتریکی آن به صورت پیل الکتریکی شیمیایی عمل کرده و فرد باید این مجموعه را در کنار هم حمل می کرد . البته پیشرفت قابل توجهی بود چون قدرت سمعک به نحو قابل ملاحظه ای افزایش یافته و صدا ها بهتر به گوش فرد کم شنوا می رسید .

با پیشرفت دانش بشری در قرن بیستم سایز باتری سمعک ها کوچک تر شده اند و با ساخت باتری های ذغالی شاهد حضور سمعک هایی کوچک تر و قابل حمل تر هستیم. میکروفون ها کوچکتر شده و پخش کننده صدا نیز با کیفیت بالاتر و در سایز کوچکتر امکان بهره برداری داشت.

انواع سمعک

1. سمعک‌های داخل گوشی

• سمعک نامرئی IIC

• سمعک نامرئی CIC

• سمعک داخل کانال ITC

• سمعک داخل گوشی ITE

2. سمعک‌های پشت گوشی

• سمعک پشت گوشی BTE

• سمعک پشت گوشی میکرو Micro

• سمعک RIC

• سمعک RITE

انواع سمعک

خرید از ارزان ترین فروشنده

ساختار سمعک چیست ؟

سمعک‌های جدید یک کامپیوتر خیلی کوچک هستند ، که داخل مجرای گوش یا پشت گوش قرار می‌گیرند.تکنولوژی‌های خیلی زیادی داخل آنها قرار دارد!

اما بطور کلی سمعک‌‌ها سه قطعه اصلی دارند:

 • میکروفون
 • تقویت‌کننده
 • رسیور

میکروفن امواج صوتی دریافت شده را به سیگنال های الکترکی تبدیل می کند . تقویت کننده ها که یک آمپلی فایر خیلی پیشرفته هستند سیگنال های الکتریکی را تقویت می کنند . رسیور ها هم بلند گو های خیلی کوچکی هستند که سیگنال ‌های الکتریکی را به امواج صوتی تبدیل کرده و به گوش انتقال می‌دهد .

همه سمعک ها با باتری کار می کنند و طول عمر باتری سمعک ها به تکنولوژی به کار رفته در آن بستگی دارد . میانگین طول عمر این نوع سمعک ها از 5 تا 15 روز است . همان گونه که اشاره شد از اواخر دهه هشتاد میلادی پروسسورهای دیجیتال به امپلی فایر سمعک ها افزوده شده و در نتیجه تلاش شد تا با پردازش اطلاعات دریافتی از میکروفون ، صدای متناسب تر با کاهش شنوایی در فرکانس های مختلف به گوش فرد کم شنوا ارسال شود . میکروفون ، گیرنده صدای سمعک است . میکروفون سمعک ، صدا را از محیط گرفته و آن را تبدیل به امواج الکتریکی می کند تا امپلی فایر و پردازنده های دیجیتالی امکان انجام تغییرات لازم را داشته باشند . در ابتدا  و به ویژه در سمعک های آنالوگ یافت صدا در سمعک فقط از یک میکروفون استفاده می شد اما امروزه در بیشتر انواع سمعک ها به ویژه در انواع پشت گوشی  هوشمند از دو میکروفون استفاده می شود .

ساختار سمعک چیست ؟

خرید از ارزان ترین فروشنده

سمعک ها چگونه کار می کنند ؟

همان طور که می دانیم سمعک ها در بهبود شنوایی و درک گفتار افراد دارای شنوایی کم انتقالی و حسی‌عصبی سودمند هستند . این کم شنوایی معمولا بر اثر آسیب به پرده گوش استخوانچه‌های گوش میانی و کم شنوایی حسی‌عصبی در اثر آسیب به سلول‌های حسی کوچکی بنام سلول‌های موئی اتفاق می‌افتد . این آسیب ها معمولا مواقعی که گوش دچار عفونت ، بیماری‌ها ، افزایش سن ، نویز یا داروهای خاصی اتفاق می افتد .

سمعک ها ارتعاشات صوتی را تقویت می کنند . سلول‌های موئی باقیمانده ارتعاشات بزرگتر را کشف کرده و آن  ها را به سیگنال ‌های عصبی تبدیل می‌کنند ، این سیگنال ها به مغز ارسال می شوند . آسیب بیشتر به سلول ‌های موئی ، موجب کم شنوایی شدید تر و نیاز به تقویت بیشتر توسط سمعک است . در مواردی که گوش داخلی کاملا آسیب دیده باشد ، حتی ارتعاشات صوتی بزرگ نیز به سیگنال عصبی تبدیل نمی‌شوند . در این موارد ، سمعک کارایی لازم را ندارد .

فواید سمعک

 1. کیفیت بهتر زندگی فردی و اجتماعی
 2. کاهش سرعت انحطاط در شنوایی
 3. کاهش وزوز گوش
 4. ایجاد نگرش مثبت از فواید سمعک برای کم شنوایان است
 5. کاهش استرس های ناشی از کم شنوایی
 6. استفاده راحت تر از رسانه های جمعی
 7. شنیده شدن فرکانش های مختلف صدا
 8. بازیابی صدا ها از فواید سمعک برای کم شنوایان
 9. دفع خطرات احتمالی
 10. ازتباط با دیگران
 11. کاهش ایتلا به آلزایمر

فواید سمعک

خرید از ارزان ترین فروشنده

نکاتی که هنگام خرید سمعک و لوازم جانبی باید به آن توجه کنید

مدل های سمعک به صورت پشت گوشیریک رسیور سمعک در کانال گوش و سمعک در پشت گوش قرار می گیرد . سمعک پشت گوشی سمعک در پشت گوش قرار میگیرد و قالب گوش با شلنگ یا تین تیوب در کانال گوش می باشد ، سمعک داخل گوشی سمعک در داخل کانال گوش قرار میگیرد و هیچ بخشی از سمعک در پشت گوش قرار نمی گیرد و درنهایت سمعک نامریی نوعی سمعک داخل گوشی می باشد با این تفاوت که نسبت به سمعک داخل گوشی در عمق بیشتری از کانال گوش و در اندازه ای کوچکتر ساخته می شود می باشند. هنگام خرید سمعک و لوازم جانبی بدون ارزیابی پزشکی مورد تایید این سازمان نمی‌باشد .

خرید تقویت‌کننده صدای شخصی یا حتی خرید و قیمت سمعک ، بدون معاینه و ارزیابی توسط شنوایی‌شناس می‌تواند باعث مشکلات مختلفی شود . هنگام خرید سمعک و لوازم جانبی برخی از افراد بر اساس قیمت قضاوت می‌کنند و فکر می‌کنند هر چه قیمت بالاتر باشد ، کیفیت هم بهتر است . به علت اینکه انتخاب سمعک بر اساس نوع و میزان کم شنوایی ، نیازهای شنیداری و سبک زندگی فرد صورت می‌گیرد . به عنوان نمونه ، هر چه تعداد کانال ‌ها و ویژگی ‌های سمعک افزایش یابد ، قیمت سمعک هم بیشتر می‌شود .

نکاتی که هنگام خرید سمعک و لوازم جانبی باید به آن توجه کنید

خرید از ارزان ترین فروشنده

اما نکته مهم این است، که آیا برای همه افراد نیاز است ، که تعدادکانال‌های سمعک زیاد باشد ، آیا سایر ویژگی‌ها برای همه افراد ضروری است . تحقیقات نشان داده که برای تمامی الگوهای کم شنوایی 4 تا 8 کانال فرکانسی کافی است .  به‌طوری‌ که اگر تعداد کانال‌ های سمعک از 8 کانال بیشتر شود ، در اکثر افراد بهبود قابل توجهی در عملکرد سمعک مشاهده نمی‌شود . از طرف دیگر ، برخی از ویژگی‌ها به کار رفته در سمعک ‌های پیشرفته و عالی (Premium) برای همه نیاز نیست .

نحوه نگه داری از سمعک ها

 • سمعک ها را حتما از گرما و رطوبت دور نگه دارید .
 • همان طور که آموزش دیدید سمعک خود را تمیز کنید ( جرم و ترشحات گوش می تواند به سمعک آسیب برساند .
 • تعویض به موقع وکس گارد باعث سالم ماندن سمعک شما می شود
 • از اسپری مو یا محصولات مشابه هنگامی که سمعک روی گوش‌تان هست ، استفاده نکنید .
 • هنگامی که دیگر نیازی به سمعک ندارید آن را خاموش کنید .
 • باتری تمام شده را بلافاصله عوض کنید .
 •  باتری‌های سمعک و خود سمعک را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید

نحوه نگه داری از سمعک ها

خرید از ارزان ترین فروشنده

فیلتر سمعک

یکی از مواردی که کاربران جدید سمعک‌های نامرئی ، داخل گوشی و رسیوردار RIC سؤال می‌کنند مربوط به تعویض فیلتر سمعک (wax guard) است . بیشتر کاربران می‌دانند که سمعک‌ها نیاز به مراقبت و تمیز کردن دارند و تعویض فیلتر یکی از این موارد است . تعویض فیلتر سمعک در هنگام نیاز باعث جلوگیری از خرابی سمعک و صرفه‌جویی در هزینه‌ ها می‌شود .

فیلتر های سمعک برای محافظت بلندگو (رسیور) سمعک شما از جرم گوش و در برخی موارد رطوبت طراحی شده‌اند . وظیفه فیلتر این است که اجازه دهد صدا از آن عبور کند ، اما جلوی ورود جرم گوش ، گرد و غبار یا سایر بقایای داخل مجرای گوش به داخل سمعک را بگیرد .

بلندگو سمعک جرم گوش یا رطوبت را دوست ندارد، اگر جرم گوش یا رطوبت وارد بلندگو سمعک شما شود، آن دچار مشکل می‌شود و ممکن است سمعک نیاز به تعمیر و تعویض بلندگو داشته باشد.

یکی از علت‌های اصلی خرابی سمعک های نامرئی  تعویض نکردن فیلتر است . تعویض به موقع فیلتر سمعک می‌تواند طول عمر سمعک شما را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد .

فیلتر سمعک

خرید از ارزان ترین فروشنده

خرید سمعک و لوازم جانبی به صورت اینترنتی

اگر شما این متن را می خوانید پس به احتمال زیاد شما قصد خرید سمعک برای خود یا یکی از اعضای خانواده خود دارید این را هم می دانید که انتخاب یک سمعک کار اصلا آسانی نیست به همین دلیل روی این محصولات یک راهنمای خرید و کارایی آن وجود دارد که کار را برای شما بسیار آسان تر می کند ، پس شما می توانید با استفاده از لینک زیر در وقت خود صرفه جویی کنید و هزینه کمتری صرف خرید سمعک بکنید .

خرید از ارزان ترین فروشنده

از این که ما را تا آخر این مطلب هراهی کردید از شما سپاس گزاریم اگر تجربه در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید .

دکمه بازگشت به بالا