سلامتی

خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی【سال1402】❤️

تاثیر فوق العاده حبوبات بر سلامتی

خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی موثر و کاربردی است که به آن ها آشنا خواهید شد. حبوبات ارزش غذایی بسیار بالایی دارد که سرشار از پروتئین می باشند. یکی دیگر از منابع تامین پروتئین برای بدن گوشت می باشد که برخی از افراد قدرت خرید آن را ندارند. بدن نیز برای ادامه ی فعالیت و حفظ سلامتی به پروتئین نیاز دارد، به همین دلیل مصرف حبوبات جایگزین خوبی برای گوشت و تامین پروتئین می باشد.

خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی

همه ی افراد جهان در وعده های غذایی خود از حبوبات استفاده می کنند، حتی افرادی که اضافه وزن دارند، هنگامی که به بهترین دکتر تغذیه در ایران مراجعه می کنند، مصرف حبوبات به آن ها توصیه می شود و جزء مهم ترین برنامه های غذایی می باشد.

در هنگام مصرف حبوبات باید از همه نوع آن اعم از؛ عدس و لوبیا و نخود و … استفاده کنید تا بتوانید که کمبود پروتئین را در بدن با این حبوبات جبران کنید. علاوه بر پروتئین، حبوبات حاوی آمینو اسید نیز می باشند و خواص درمانی بسیاری برای سلامتی دارد که با هم بررسی خواهیم کرد.

در میان تمام حبوبات، لوبیا از اهمیت بالایی برخوردار است، البته هر کدام از حبوبات خاصیت خود را دارند، ولی لوبیا سرشار از فیبر و آمینو اسید و پروتئین می باشد و مواد معدنی آن از بقیه بیش تر است و یکی از امتیازات آن این است که در میان سایر حبوبات راحت تر هضم می شود.

حبوبات همانطور که خود می دانید نفخ آور می باشد و ممکن است که برای دستگاه گوارشی شما کمی مشکل ایجاد کنند، برای رفع آن حبوبات را باید از شب قبل خیس کنید و در هنگام پختن نیز زمان زیادی را اجازه دهید بر روی شعله ی ملایم پخته شود.

حبوبات ارزش غذایی بالایی دارند که در بین آن ها لوبیا پروتئین، فولیک اسید و فیبر بالاتری دارد. زمانی که حبوبات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، ممکن است که با کمی نفخ و یا مشکل در گوارش مواجه شوید که می توانید با پختن حبوبات این اثرها را کاهش دهید. البته در بین سایر حبوبات، هضم لوبیا راحت تر است.

خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی

فواید حبوبات در رژیم غذایی

1- پروتئین: همانطور که در قسمت بالا گفته شد یکی از فواید حبوبات داشتن پروتئین می باشد که برای سلامتی پوست و حفظ زیبایی مو ها و تقویت ناخن بسیار موثر است. حبوبات را از برنامه غذایی خود به هیچ عنوان حذف نکنید که یک ماده مغذی به نام آمینو اسید دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و متابولیسم را نیز بهبود می بخشد.

2- فیبر: فیبر ماده ای است که مصرف آن برای رژیم و کاهش وزن بسیار موثر می باشد و یکی از خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی می باشد. زمانی که شما مواد غذایی که سرشار از فیبر می باشد را استفاده می کنید تا چند ساعت احساس سیری پیدا کرده و در طول روز کم تر غذا می خورید. همچنین این خاصیت را دارد که دستگاه گوارش را پاکسازی کند و سموم اضافی را از آن خارج کند، به افراد دیابتی مصرف حبوبات توصیه می شود.

3- فولات: فولات یکی از مواد معدنی می باشد که بیش تر برای مادر و جنین ضروری و لازم است. فولات که نام دیگر آن اسید فولیک می باشد، برای رشد نوزادان موثر است، مادران باردار و شیرده برای حفظ سلامتی کودک خود حتما باید حبوبات را در برنامه ی غذایی خود جای دهند، اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که در خوردن آن زیاده روی نکنید. حبوبات با افزایش ویتامین و سلول های قرمز خون موثر برای نوزاد می باشند.

فولات، خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی

4- آهن: آهن برای بدن بسیار ضروری است، مخصوصا برای خانم ها که کم خونی در آن ها شایع می باشد. برای دریافت آهن می توانید از حبوبات استفاده کنید که اکسیژن لازم را به سلول ها می رساند و موجب می شود که فرد در تمام طول روز پر انرژی باشد.

5- منگنز: منگنز فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد و تاثیرات فوق العاده ای بر جذب کلسیم در بدن، کنترل قند خون و سلامت استخوان ها و مفاصل و همچنین حفظ سلامتی هورمون های جنسی دارد.

6- منیزیم: برای حفظ سلامتی قلبی و عروقی و تقویت عضلات بدن و استحکام بخشیدن به استخوان ها به آن نیاز است، پیشنهاد می شود که ورزشکاران برای دریافت انرژی و تقویت عضلات به سراغ حبوبات بروند.

7- آنتی اکسیدان: بیش تر ما از نقش آنتی اکسیدان در سلامتی مطلع می باشیم. آنتی اکسیدان برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری می باشد و برای مبارزه با رادیکال های آزاد و آلودگی ها، بدن به آن احتیاج دارد، با مصرف حبوبات میزان آنتی اکسیدان بدن را افزایش دهید.

آنتی اکسیدان، خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی

بیش ترین استفاده از فواید حبوبات

یکی از بهترین مواد غذایی می باشد که موجب حفظ انرژی شما در طول روز می شود، به همین دلیل در هفته چند باری از حبوبات استفاده کنید، حتی می توانید، برای صبحانه عدسی و یا لوبیا مصرف کنید که خاصیت فراوانی هم دارد و موجب کنترل اعصاب شما می شود. چون پخت حبوبات مقداری طول می کشد، بهتر است که از قبل آن را پخته و در فریزر جمع آوری کنید و هر زمانی که بخواهید به آن دسترسی خواهید داشت.

در رژیم های غذایی و حتی گیاه خواری از حبوبات استفاده فراوان می شود. گیاه خواران به دلیل حذف گوشت از برنامه غذایی خود برای جایگزین کردن مواد معدنی و مواد مغذی به سراغ حبوبات می روند. با این مواد غذایی، غذاهای گوناگونی می توانید درست کنید که بسیار ساده و راحت می باشند که مدت زمان زیادی هم وقت نمی برند.

تاثیر حبوبات در بهبود بیماری ها

1- دیابت: حبوبات از مواد مغذی بسیاری تشکیل شده و بر پایه گیاه می باشند، افرادی که دیابت دارند برای کنترل دیابت، پیشنهاد می شود که از انواع حبوبات در برنامه غذایی خود استفاده کنند. این ماده غذایی علاوه بر بهبود بیماری دیابت، از مبتلا شدن به آن هم جلوگیری می کند. یکی از دلایلی که فرد به دیابت مبتلا می شود چاقی است که در کاهش وزن هم موثر است. برای کاهش فشار خون و کنترل کلسترول نیز مفید عمل می کند.

2- کاهش وزن: یکی از خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی کاهش وزن و رسیدن به اندامی ایدا آل است. مشکل بسیاری از افراد اضافه وزن می باشد که بیش تر آن تحت تاثیر تغذیه است. اگر برای کاهش وزن رژیم را شروع کرده اید، حبوبات را حتما در برنامه ی خود داشته باشید که مصرف آن احساس سیری را در فرد ایجاد می کند و بدن فیبر و مس کافی را از این ماده مغذی دریافت می کند.

کاهش وزن

3- سرطان: سرطان بیماری است که اگر مبتلا شوید ممکن است خوب شوید یا ممکن است که بهبود نیابید، به جای درمان بهتر است با مصرف مواد معدنی و مغذی از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کنید که حبوبات تاثیر مفیدی در حفظ سلامتی بدن برای جلوگیری از سرطان دارند. بنابراین یکی از خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی درمان سرطان می باشد.

4- فواید حبوبات برای کودکان: یکی از معضلات خانواده ها مسئله ی چاقی کودکان می باشد که به شدت آن ها را نگران و مضطرب کرده است. متخصصان تغذیه، راهکار های گوناگونی را برای مقابله با چاقی کودکان در نظر گرفته اند. توصیه آن ها این است که مصرف میوه و سبزیجات را به وعده های غذایی کودکان خود اضافه کنید.

برای فرزندان خود یک برنامه غذایی مناسبی طراحی کرده و از تمام مواد مغذی و مفید در آن استفاده کنید. علاوه بر مصرف میوه و سبزی که بسیار موثر هستند، حبوبات را نیز در برنامه آن ها جای دهید. حبوبات در حفظ سلامتی کودکان مفید می باشند و برای جلوگیری از چاقی هم کارآمد هستند. فیبر زیادی که حبوبات به خود اختصاص داده اند موجب احساس سیری در افراد می شود و میل کم تری نسبت به غذا پیدا می کنند.

خواص درمانی انواع عدس

1- یکی از حبوباتی که خواص درمانی بسیار زیادی بر روی سلامت بدن دارد، عدس است. عدس ماده ای است که در مناطق خشک به وجود می آید و هم مغز آن و هم پوستش برای سلامتی مفید هستند، پوست عدس خاصیت درمان اسهال را دارد.

خواص درمانی انواع عدس

2- سعی کنید که صبحانه عدسی درست کرده و میل کنید، تا تمام طول روز انرژی کافی برای فعالیت های روزانه خود داشته باشید.

3- عدس سرشار از اسید آمینه می باشد که حاوی مواد معدنی مختلف از جمله؛ آهن و فسفر و کلسیم است.

4- منبع غنی از پروتئین است و جایگزین مناسبی برای گوشت می باشد.

5- فیبر عدس بسیار بالاست که برای افرادی که بیماری کلسترول و قند و فشار خون دارند پیشنهاد خوبی است. به کنترل قند خون و کلسترول کمک می کند و ارزش غذایی بالایی دارد.

6- عدس یک غذای کامل می باشد و مواد معدنی و انواع ویتامین ها را در خود جای داده است.

7- این ماده مغذی که سرشار از آهن می باشد برای کسانی که به بیماری کم خونی دچار هستند، پیشنهاد می شود.

8- کسانی که مشکلات روده و معده دارند، در غذاهای خود عدس استفاده کنند که برای تقویت معده موثر و مفید است. علاوه بر آن برای التهاب و درد گلو نیز می تواند موثر باشد.

9- قلب یک عضو بسیار مهم بدن است و برای حفظ سلامتی و تقویت آن باید از مواد مغذی استفاده کنید، که عدس می تواند برای سالم ماندن قلب مفید باشد.

خواص درمانی انواع عدس

10- خانم هایی که در دوران حساس بارداری به سر می برند، باید عدس مصرف کنند، مصرف عدس در این دوران مانع از کم خونی می شود. احتمال کم خونی در این دوران زیاد می باشد، که علاوه بر مادر برای جنین هم خطرناک است، بنابراین مصرف عدس فراموش نشود.

11- آش عدس با روغن بادام برای دوران نقاهت بهترین غذاست.

12- برای جلوگیری از یبوست و کاهش بیماری های گوارشی و بهبود دستگاه گوارش موثر است، چون فیبر بالایی دارد.

خواص لوبیا و اثرات جانبی آن

لوبیا جزء یکی از بهترین حبوبات ها محسوب می شود که خواص درمانی بسیاری دارد و برای بیماری هایی نظیر سرطان و دیابت و … موثر عمل می کند. این ماده مغذی که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی گوناگون می باشد، کارکرد سیستم عصبی را بهبود می بخشد و به تقویت مغز و سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می کند.

افرادی که با کمبود آهن و فیبر و برخی از این ویتامین ها رو به رو هستند، می توانند با مصرف لوبیا، این کمبودات را جبران کنند. بدن برای مقابله با رادیکال های آزاد و حفظ سلامتی، به آنتی اکسیدان نیاز دارد که یکی از منابع آنتی اکسیدان لوبیا می باشد. لوبیا با داشتن مواد معدنی مفید به مبارزه با آلودگی ها می رود و سلامتی بدن انسان را حفظ می کند.

خواص لوبیا و اثرات جانبی آن

عناصر تشکیل دهنده ی لوبیا کربوهیدرات می باشند که نشاسته ی آن موجب می شود لوبیا کمی در هضم مشکل ایجاد کند. افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، مصرف این ماده غذایی به آن ها پیشنهاد می شود. نشاسته ای که لوبیا دارد در مقایسه با برخی از مواد غذایی بیش تر می باشد.

یکی دیگر از خواصی که این ماده غذایی دارا می باشد، داشتن فیبر است، که یک منبع غنی برای فیبر محسوب می شود. همانطور که خود می دانید فیبر به کاهش وزن کمک می کند، به همین دلیل است که در خیلی از رژیم های غذایی از حبوبات استفاده می شود که علاوه بر تامین نیاز بدن به مواد مغذی، در کاهش وزن هم موثر است و با ایجاد احساس سیری در افراد، وزنی ایده آل را برای فرد به وجود می آورد.

مزایا و فواید استفاده از لوبیا برای سلامتی

1- جلوگیری از فشار خون بالا: برای کمک به درمان فشار خون و کنترل آن می توانید از حبوبات، به ویژه لوبیا که سرشار از منیزیم و پتاسیم و فیبر است کمک بگیرید که منبع خوبی برای درمان برخی از بیماری ها می باشد.

2- لوبیا استخوان ها را تقویت می کند: مواد معدنی و مغذی فراوانی در این ماده غذایی یافت می شود که به استحکام بخشیدن استخوان های بدن و جلوگیری از پوکی استخوان موثر می باشند، لوبیا که به همراه خود کلسیم و اسید فولیک را هم وارد بدن می کند را فراموش نکنید و در برنامه غذایی خود داشته باشید.

3- لوبیا برای کمک به کاهش کلسترول: برای داشتن قلبی سالم و کاهش کلسترول در بدن می توانید به لوبیا اکتفا کنید که فیبر موجود در لوبیا با افزایش کلسترول در بدن مقاومت می کند.

لوبیا برای کمک به کاهش کلسترول

4- سم زدایی طبیعی با لوبیا: غذاهایی که ما امروزه مصرف می کنیم در بسیاری از آن ها که مواد نگه دارنده وجود دارد که برای بدن مضر است، به همین دلیل باید از منابعی استفاده کنیم که به از بین بردن سموم کمک کنند، لوبیا برای سم زدایی منبع خوبی است. بنابراین از خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی به دفع سموم از بدن می توان اشاره کرد.

5- مناسب برای بیماران دیابتی: مطابق تحقیقاتی که انجام شده است، حبوبات از جمله لوبیا خطر ابتلا به دیابت را در افراد کاهش می دهد، قند افراد را در حالت تعادل نگه داشته و مفید برای بیمار دیابتی است.

6- برای پاکسازی معده: همانطور که گفتیم لوبیا خاصیت آن را دارد که بدن را از هر گونه سمومی پاک کند و دستگاه گوارش را از هر گونه آلودگی پاکسازی کند که این کار خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

7- لوبیا برای بهبود و تقویت حافظه: لوبیا منبع غنی از B1 می باشد که به تقویت مغز کمک می کند و بر هوش و حافظه می افزاید. به کودکان خود در وعده های غذایی لوبیا دهید، این ماده غذایی حتی از مبتلا شدن به آلزایمر و زوال عقل هم جلوگیری می کند.

لوبیا برای بهبود و تقویت حافظه

8- افزایش انرژی: برای تولید انرژی در بدن از منگنز استفاده کنید که از طریق لوبیا می توانید دریافت کنید و سوخت و ساز بدن را بالا ببرید.

9- خواص ضد اکسایش لوبیا: یکی از خاصیت های لوبیا برای حفظ سلامتی بدن مقابله در برابر رادیکال های آزاد می باشد، که با کمک منگنز و آنتی اکسیدان انجام می شود.

10- کمک به کاهش وزن: از فیبر زیادی برخوردار است که فرد احساس سیری می کند و از چربی بسیار کمی نیز برخوردار است، به همین دلیل در برنامه های رژیمی که توسط بهترین دکتر تغذیه نوشته شده است، حبوبات حذف نمی شود.

 11- کمک به درمان یبوست: این ماده غذایی که سرشار از فیبر می باشد، دستگاه گوارش را بهبود می دهد و بیماری یبوست را درمان می کند و موجب می شود که کارکرد روده ها بالا برود.

 12- تقویت سیستم ایمنی بدن: این موضوع خیلی اهمیت دارد که بدن خود را با مواد مغذی و معدنی تقویت کنید تا بتواند در مقابل هر گونه آلودگی مقاومت کند. آنتی کسیدان ها موجود در لوبیا با رادیکال های آزاد به مبارزه می پردازند و مانع از گسترش آن ها در بدن می شوند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

13- لوبیا برای ترمیم بافت بدن: لوبیا دارای ویتامین های گوناگونی می باشد که هر کدام خواص مختلفی دارند، یکی از ویتامین های موثر آن B6 می باشد که در حفظ سلامتی پوست و مو مفید است و به ترمیم آن ها کمک می کند.

14- سلامت قلب را بهبود می بخشد: برای کاهش و کنترل کلسترل بدن به منیزیم احتیاج دارد که به مقدار کافی در لوبیا یافت می شود. لوبیا می تواند در حفظ سلامتی قلب مفید واقع شود و خطرات سکته را دفع کند و بیماری های قلبی و عروقی را در جامعه کم تر کند.

15- برای کاهش آب مروارید: آب مروارید بیماری چشمی است که مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند، از طریق لوبیا ویتامین B3 را دریافت کنید، تا خطر ابتلا به این بیماری کاهش یابد، ممکن است در درمان آب مروارید هم موثر باشد.

16- کاهش دهنده علائم آسم: این را به خاطر داشته باشید که کمبود منیزیم در بدن موجب افزایش آسم و علائم آن می شود، برای جلوگیری از این امر لوبیا را فراموش نکنید، تا منیزم کافی به بدن برسد.

17- پیشگیری از سرطان: همان گونه که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم، حبوبات در کاهش و پیشگیری از سرطان موثر می باشند. لوبیا که منبع غنی از منگنز می باشد، همانند یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند که از ورود هر گونه میکروبی به بدن مبارزه می کند و با رادیکال های آزاد می جنگد و آن ها را از بین می برد. لوبیا خاصیت این را دارد که از سلول ها محافظت کند و این امر به دلیل وجود ویتامین K می باشد.

پیشگیری از سرطان

خواص و فواید نخود

1- رفع موهای زائد صورت: برای از بین بردن مو های صورت شما می توانید از این ترکیب طبیعی که گفته می شود استفاده کنید، برای این کار شما فقط به زرد چوبه و آرد احتیاج دارید که از ترکیب این دو یک مایع بدست می آید، این مایع خمیری شکل را به مدت یک ماه برای صورت خود استفاده کنید و به مدت 15 دقیقه اجازه دهید که بر روی پوست بماند.

2- رفع چین و چروک پوست: نخود دارای منگنز می باشد که باعث می شود تا با چین و چروک پوست مقابله کند، منگنز موجود در این حبوبات باعث می شود تا با رادیکال های آزاد پوست مبارزه کرده و باعث از بین بردن چین و چروک شود. مواد موجود در نخود دارای ویژگی هایی می باشد که با سلول های مرده پوست مقابله می کند.

3- خواص فیبر حل شدنی نخود: همانطور که گفته شد، نخود دارای فیبر حل شدنی می باشد که برای کم کردن خطرات بیماری های قلبی و عروقی کاربرد دارد. فیبر موجود در نخود باعث می شود تا سطح قند خون تثبیت شود. فیبر موجود در نخود باعث می شود که کلسترول بد خون کاهش پیدا کند و احساس سیری کنید.

4- خواب خوب و آرام: افرادی که خواب ناآرامی دارند با مصرف نخود می توانند خواب خود را تنظیم کنند و شب ها با آرامش به خواب بروند، دلیل این امر هم این موضوع می باشد که سرشار از اسید آمینه و سرتونین می باشد.

خواب خوب و آرام

5- لایه برداری پوست صورت: برای شادابی و لایه برداری پوست می توانید از ماسک نخود استفاده کنید. برای لایه برداری پوست از ترکیب آرد نخود و زرد چوبه استفاده می کنند، که علاوه بر اینکه پوستی زیبا به شما هدیه می دهد مانع از خشکی آن می شود.

6- تقویت موهای سر: با تحقیقاتی که انجام شده، نشان می دهد که برای تقویت مو های سر هم مفید و موثر می باشد و از خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی محسوب می شود. با پروتئین و منگنزی که دارد موهای ضعیف و شکننده را تقویت می کند.

کلام آخر

در این مقاله با خواص و فواید بی نظیر حبوبات آشنا شدید. حبوبات منبع غنی از ویتامین و مواد معدنی مختلف می باشند که در درمان و پیشگیری برخی از بیماری ها موثر بوده و یک منبع عالی برای رژیم های غذایی محسوب می شوند.

هیچ دکتر تغذیه ای برای کاهش وزن، حبوبات را از برنامه غذایی حذف نمی کند و حتی به گیاه خواران هم مصرف آن توصیه می شود تا بدن کمبود ویتامین نداشته باشد.

سپاسگزارم از همراهی شما

4/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا