پزشکان

بهترین دکتر ستون فقرات در ایران【سال 1401】❤️+ لیست ۱۰ تایی

جراح ستون فقرات پزشکی است که مشخصا به درمان مشکلات ستون فقرات می پردازد. متخصص طب ورزشی ، فیزیکی و توانبخشی ، دکتر فیزیوتراپی ، بهترین دکتر ارتوپد در تهران ، متخصص کایروپراکتیک ، جراح عصب ، متخصص مغز و اعصاب ، متخصص بیهوشی و روماتولوژیست کسانی هستند که برای رفع عارضه های مربوط به این ناحیه به بیماران کمک می کنند. مناسب ترین و بهترین دکتر متخصص برای ستون فقرات با توجه به شدت و نوع عارضه انتخاب می شود.

همانطور که میدانیم ستون فقرات یکی از نقاط حیاتی قسمت های بدن است که امکان حرکت دادن بدن در جهت های مختلف را ممکن می سازد. آناتومی ستون فقرات به طور منحصر به فردی خلق شده و ساختار آن به گونه ای است که عملکرد حرکتی بدن را ایجاد می کند و تمام اجزای آن به گونه ای شکل گرفته که از طناب نخاعی محافظت کنند.

حال کمی با اهمیت ناحیه ستون فقرات بدن آشنا شدیم و می دانیم زمانی که با یکی از مشکلات ستون فقرات روبرو شویم ، نحوه درمان آن به چه میزان اهمیت دارد.ما در این مقاله قصد داریم به معرفی ۱۰ تا از بهترین دکترهای ستون فقرات در ایران بپردازیم. دکترهای معرفی شده بنابر تعاریف بیماران و میران رضایت آنها گردآوری کردیم.پس در صورتی که به دنبال یک دکتر خوب برای ستون فقرات هستید ، پیشنهاد نی کنم تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

10 تا از بهترین دکتر ستون فقرات در ایران را بشناسید !

دکتر مریم ظفرقندی

دکتر مریم ظفرقندی یکی از بهترین متخصصین درد در ناحیه کمر و ستون فقرات در تهران میباشد. اگر تمایل به انجام مداخلات غیر تهاجمی و بلوک عصب برای درمان دردهای مفاصل، ارتروز مفاصل، درد ستون فقرات و دیسک کمر و گردن، سردرد و درد ناشی از سرطان دارید دکتر ظفرقندی پزشکی کاربلد و باتجربه هستند.

ایشان دانش اموخته مدرسه فرزانگان با رتبه برتر، پزشک عمومی از دانشگاه علوم پزشكي تهران، متخصص بیهوشی و فلوشیپ درد از دانشگاه علوم پزشکی ایران،
دبیر علمی و اجرایی،سخنران و مجری کارگاه از طرف انجمن بیهوشی موضعی و درد ایران در کنگره های مختلف از سال 2012 تا 2019
عضو هیات مدیره انجمن بیهوشی موضعی و درد ایران
داور كميته انتخابات انجمن بيهوشي موضعي و درد ايران در سال ١٤٠٠ (2021)
داور و مترجم مجله فارسی و انگلیسی انجمن بیهوشی موضعی و درد ایران

دکترظفرقندی براي كاهش درد سياتيك و كمردردي كه با درد تيركشنده به اندام تحتاني همراه است در صورتي كه نياز به عمل جراحي اورژانس نباشد از عمل ليزري ديسك يا pldd و يا تزريق ديسكوژل استفاده ميكند كه بدون برش جراحي و با بيحسي موضعي تحت دستگاه عكسبرداري يا فلوروسكوپي انجام ميشود و با انرژي ليزر يا استفاده از ديسكوژل كاهش بيرون زدگي ديسك و بهبود علائم و كاهش درد را به همراه دارد
همچنين در موارد خفيف تر كمردرد تزريق اپيدورال داروي ضد التهاب و بلوك مفاصل فاست در مطب قابل انجام میشود.
در مورد درد گردن مفصل شانه و دستها هم اگر با دارو- فيزيوتراپي بهتر نشوند؛ اولين قدم تزريق اپيدورال سرويكال و سپس تزريق ديسكوژل يا ليزر ديسك گردن ميباشد كه بي حسي و بدون برش جراحي و در عرض حدود ٣٠ دقيقه انجام شده و بيمار پس از يك ساعت در خانه خود خواهد بود
توصيه هاي پس از پروسيجر هم ضروري هستند كه به بيمار داده ميشوند.

آدرس: تهران، خیابان مقدس اردبیلی، ابتدای خیابان ب، پلاک ۳۳ واحد ۲،
شماره های تماس:
۰۹۰۲۲۳۲۲۶۲۶
۰۲۱۲۶۲۹۰۹۵۴

کدام دکتر و جراح ستون فقرات بهتر است؟

هنگامی که بیماران باید عمل جراحی انجام دهند ، یکی از مهم ترین سوالاتی که برایشان مطرح می شود این است که کدام دکتر و جراح ستون فقرات بهتر است؟ جراح مغز و اعصاب یا جراح ستون فقرات؟

بیشترین جراحی های مربوط به ستون فقرات توسط هر دو جراح مغز و اعصاب و جراح ستون فقرات انجام می شود. پس زمانی که  این دو جراح قادر هستند هم جراحی باز و هم جراحی بسته ستون فقرات انجام دهند ، هر دو برای جراحی ستون فقرات مناسب هستند.

انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات در ایران

در ادامه مقاله به بررسی تفاوت ها و شباهت ها بین دو جراح مغز و ستون فقرات می پردازیم تا بتوانید بهترین دکتر ستون فقرات را انتخاب کنید.هر دو جراح می تواند در جراحی ستون مهره ها و جراحی اسکولیوز مهارت داشته باشند.

در سال های گذشته جراحی های مربوط به ستون فقرات توسط جراح مغز و اعصاب انجام می شود ، اما اکنون بیشترین جراحی های معمول ستون مهره ها توسط هر دو جراح انجام می شود

.در برخی موارد ممکن است هر دو جراح در زمینه خاصی مانند نوع جراحی ، متخصص در جراحی کودکان ، ستون مهره های کمر ، جراحی دست و مچ ، جراحی پلاستیک ، جراحی اسکولیوز ، ستون مهره های ناحیه گردن مهارت بیشتری داشته باشند.

بهترین جراح ستون فقرات در تهران کیست؟

یک جراح مغز و اعصاب ممکن است یک پزشک معمولی باشد و یا پزشکی که سال ها در زمینه آسیب شناسی استخوان و عضله کار کرده است و به طور کامل بر روی ماهیچه های بدن جراحی انجام داده است.یک متخصص ستون فقرات اختلالات مربوط به مفاصل را تشخیص داده و به درمان آن می پردازد. این گونه اختلالات شامل موارد زیر است:

 • اختلال در ستون فقرات مثل دیسک کمر
 • آرتروز ستون فقرات

علائم آرتروز ستون فقرات شامل:

 • سفتی یا درد مهره گردن یا پشت
 • زمانی که شدت آن زیاد باشد ، بر عصب های ستون نخاع صدمه می زند.
 • با کرختی و ضعف پاها یا بازوها همراه است.
 • ناراحتی پشت بدن در هنگام خوابیدن رفع می شود.
 • برخی افراد بخاطر آرتروز کمر در انجام کارهای روزانه ناتوان می شوند.
 • فرد مبتلا علاوه بر رنج کشیدن از مشکلات جسمی ، برخی مواقع با مشکلات عاطفی و اجتماعی نیز مواجه می شوند.
 • آسیب های استخوانی در زمان ورزش کردن
 • تومورهای استخوانی
 • آسیب های دست و غیرطبیعی بودن حالت آن
 • تعویض مفصل

برخی از جراحان ستون فقرات فقط جراحی بر روی ستون مهره ها انجام می دهند ، اما تعدادی از آنها ممکن است بر روی دیگر مفاصل مانند لگن ، زانو ، شانه و تعدادی دیگر بر روی دو ناحیه با هم جراحی انجام دهند.

همکاری دو جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب

جراح متخصص ستون فقرات و جراح مغز و اعصاب با همکاری یکدیگر بیشترین جراحی های مربوط به ستون فقرات را انجام می دهند. اما در برخی موارد ، یکی از جراحان مهارت بیشتری برای انجام یک جراحی خاص دارد. برای مثال ، جراح ستون فقرات برای انجام جراحی بدشکلی های ستون مهره ها اسکولیوزو یا بدشکلی های دیگر تخصص بیشتری دارد. در عوض جراح مغز و اعصاب برای جراحی اینترادورال مهارت بیشتری دارد.

نگرش های درست در انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات در ایران

سوال های رایجی که در هنگام انتخاب بهترین جراح ستون فقرات مطرح می شود شامل: انجام جراحی توسط کدام متخصص ستون فقرات بهتر است؟ یا بهترین دکتر ستون فقرات در ایران چه کسی است؟ یا اینکه کدام جراح تخصص بیشتر در جراحی خاصی که مدنظر است ، دارد؟

برای مثال ، برخی از جراحان ستون فقرات در جراحی ستون مهره های ناحیه گردن تخصص بیشتری دارند و تعدادی دیگر در جراحی ستون فقرات ناحیه کمر ماهر هستند.سوالاتی دیگری که در زیر گفته شده می تواند در انتخاب متخصص مناسب با شرایط بیمار کمک بزرگی کند.

 • جراح به طور معمول چه تعداد جراحی در سال انجام می دهد؟
 • چه میزان جراح در انجام این جراحی مهارت دارد؟

همانطور که می دانید ، جراحانی که تجربه بیشتری کسب کرده برای انتخاب جراح به عنوان بهترین دکتر ارتوپد در ایران و ستون فقرات در ایران استقبال بیشتری دارد.در ادامه به سایر تخصص های پزشکی در رابطه با درمان ستون فقرات می باشند ، می پردازیم.

بعد از عمل جراحی ستون فقرات چه باید کرد؟

جراحی ستوان فقرات یک عمل دشوار است که باید عضلات کنار زده شود و استخوان ها در سر جای خود قرار بگیرند. بنابراین مقداری درد بعد از جراحی مشاهده شده است که میزان این درد برای هر فردی متفاوت است.

اکثر بیماران معمولا بعد از سه الی چهار روز بعد از جراحی بهبود می یابند. اما توصیه می شود حدود یک الی دو هفته تنها کارهای ضروری و همیاری یکی از نزدیکان انجام شود. نکات بعد از عمل به شرح زیر است:

 • برای برگشتن به سرکار خود از پزشک سوال بپرسید.
 • با کاهش میزان درد می توانید به فعالیت های روزانه و جنسی خود بپردازید. البته توجه داشته باشید باعث ایجاد استرس و فشار بر روی ستون فقرات نشود.
 • بعد از جراحی ستون فقرات ، رعایت راستای صحیح بدن بسیار مهم است. چه در حالت خوابیده ، نشسته و ایستاده و راه رفتن.
 • نشستن ، راه رفتن و ایستادن و دراز کشیدن بلافاصله بعد از عمل مانعی ندارد. برای بالا رفتن از پله به صورت تکی تکی حتما از جراح خود اجازه بگیرید.
 • در مورد بخیه های جذبی بدانید که نیازی به کشیدن آنها نیست ، فقط انتها و ابتدای را تمیز نگه دارید. و بعد از ۱۰ الی ۱۲ روز بعد از عمل قسمت های بیرونی را ببرید.
 • بخیه های غیرقابل جذب را حدود ۱۰ الی ۱۲ روز بعد از عمل باید بکشید.
 • استفاده از کمربند بستگی به پیشنهاد پزشک و نوع دارد. در جراحی هایی که نوع فیکساسیون انجام شده ، معمولا استفاده از کمربند حدود ۲ ماه تجویز می شود. اما در جراحی های کم تهاجمی تر فقط در روز های اول بمنظور کاهش درد توصیه می شود.
 • رانندگی برای مدت زمان کوتاه حدود دو ماه بعد از جراحی امکان پذیر است.

متخصص توانبخشی (طب فیزیکی و توانبخشی)

تخصص پزشکی متخصص توانبخشی شامل تشخیص ، درمان غیر جراحی و توانبخشی بیماری مزمن و آسیب و ناهنجاری های اسکلتی عضلانی می باشد.افرادی که مبتلا به بیماری های آسیب نخاعی یا مغزی ، درد حاد و مزمن و آسیب های اسکلتی عضلانی هستند ، توسط متخصص توانبخشی قابل درمان است.در حوزه درمان کایروپراکتیک ، تنظیمات ستون فقرات و دیگر درمان های دستی با چند درمان و روش های دیگر ترکیب می شود.

 • گرما و سرما درمانی
 • تحریک الکتریکی
 • مکمل های غذایی
 • مشاوره درباره ی رژیم های غذایی ، کاهش وزن و دیگر روش های سبک زندگی سالم
 • توانبخشی و ورزش
 • تکنیک های تمدد اعصاب
درمانگر فیزیکی

فیزیوتراپی برای بهبود و حفظ سلامتی کلی بر تمرینات ورزشی و تمرینات عملکردی تمرکز دارد‌.این آموزش و تمرین ها ، به منظور مطالعه عملکرد عضلات و مفاصل و نحوه تاثیر گذاری مشکلات اسکلتی-عضلانی و عصبی-عضلانی برای حفظ سلامتی بیمار انجام می شود. معمولا بیمارانی که به درمانگر فیزیکی مراجعه می کنند ، دچار مشکلات عصبی یا اسکلتی-عضلانی هستند.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله خواندیم ، بهترین دکتر ستون فقرات در ایران می تواند یک جراح مغز و اعصاب باشد یا یک جراح ستون فقرات. انتخاب یکی از این دو جراح بستگی به شرایط بیمار و نوع جراحی ای  که باید انجام شود ، دارد.شما با توجه به اطلاعاتی که درباره مشکلات و بیماری که با دچار هستید ، یک دکتر خوب برای ستون فقرات انتخاب نمایید.

3.8/5 - (16 امتیاز)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دو =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا