پزشکان

بهترین دندانپزشک کودکان در کرج【سال1402】❤️+ لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین دندانپزشک کودکان در کرج آشنا کنیم. برای پدر و مادر، هیچ چیزی مهمتر از فرزندانشان نیست؛ بخشی از مسئولیت های آن ها مرتبط با رعایت نکات بهداشتی و رسیدگی به بهداشت دهان و دندان کودکانشان، برای جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری های مربوط به دندان است. اضطراب کودکان از دندانپزشکی باعث شده والدین به دنبال بهترین دندانپزشک کودکان باشند. در این مقاله لیستی از بهترین دندانپزشک کودکان در کرج را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دندانپزشک کودکان کیست؟

دندانپزشکی کودکان، یکی از شاخه های تخصص دندانپزشکی است که توسط آکادمی انجمن دندانپزشکی آمریکا به رسمیت شناخته شده است. دندانپزشک کودکان، پزشکی است که در طول دوره تحصیل خود به مطالعه و بررسی مهارت های لازم برای مراقبت از دندان، لثه، شناخت بیماری ها و دهان کودکان می پردازد. طول مدت تحصیل برای متخصصین 3 سال در نظر گرفته شده است. موسسات معتبر جهانی همچون آکادمی دندانپزشکی کودکان در آمریکا توصیه می کنند، اولین ویزیت دندانپزشکی نوزادان، 6 ماه پس از رویش اولین دندان با مراجعه به دندانپزشک متخصص انجام گیرد. متخصصین، یک سری آموزش هایی به والدین در خصوص نحوه تمیز کردن دندان کودکان، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و مصرف برخی داروها مانند قطره آهن را ارائه می دهند.

اگر کودکان از ابتدا به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنند، رعایت بهداشت دهان و دندان را به تدریج یاد می گیرند. امروزه بسیاری از بزرگسالان، روش های مراقبت از دهان و دندان خود را بلد نیستند و این مشکلات ریشه در دوران کودکی آن ها دارد. بهترین دندانپزشک کودکان در کرج با معاینه های مرتب می تواند، مشکلات دهان و دندان کودکان را پیش از آن که توسعه پیدا کنند، تشخیص داده و از بروز مشکلات دردناک دندان ها در آینده پیشگیری کند.

دندانپزشک کودکان کیست؟

خدمات ارائه شده توسط دندانپزشک کودکان

دندانپزشکان و پزشکان متخصص در حوزه کودک، طیف گسترده ای از خدمات و درمان ها را برای کودکان ارائه می دهند که در مطلب زیر به گروهی از آن ها اشاره شده است:

 • انجام معاینات کامل و مرتب دهان و دندان کودکان که خطر پوسیدگی دندان، آن ها را تهدید نکند.
 • کمک به حفظ و ارتقای بهداشت دهان و دندان
 • ارزیابی و درمان زودهنگام برای صاف کردن دندان ها و اصلاح نیش نامناسب
 • ترمیم حفره های ناقص دندان
 • درمان بیماری های لثه
 • فیشور سیلانت
 • فلوراید تراپی
 • دندان قروچه در کودکان
 • باندینگ دندان های آسیب دیده
 • نظارت بر رویش دندان های شیری و دائمی
 • تشخیص شرایط دهان و دندان برای مقابله با بیمارهایی مانند دیابت، نقص مادرزادی قلب، آسم و …
 • مراقبت از آسیب های دندانپزشکی مانند شکستگی یا جا به جا شدن دندان ها

ویژگی های بهترین دندانپزشک کودکان در کرج

بیشتر مواقع والدین در انتخاب بهترین دندانپزشک کودکان دچار سردرگمی می شوند از این رو ما در ادامه مطلب ویژگی هایی که یک دندانپزشک خوب برای کودکان باید داشته باشد را در اختیار شما قرار داده ایم:

استقبال خوب: مراجعه به دندانپزشک هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان، ممکن است بسیار ترسناک به نظر برسد؛ به همین دلیل داشتن شخصیت جذاب و برخورد خوب از ویژگی های بهترین دندانپزشک کودکان در کرج است که به از بین بردن ترس کودکان کمک می کند.

رفتار مثبت و مهربان: بهترین دندانپزشک کودکان در کرج، باید به بهترین حالت ممکن با کودکان رفتار کند و آن ها را با تجهیزاتی که قرار است در حین درمان استفاده کند، آشنا سازد تا ترسی از این وسایل نداشته باشند.

تجربه و تخصص: والدین در هنگام انتخاب دندانپزشک برای کودک خود، حتما به این نکته توجه کنند که تخصص او دقیقا در حوزه کودک باشد؛ جهت کسب اطمینان می توان، سوابق پزشکی او را از طریق سایت نظام پزشکی چک کرد.

صبوری: نشستن آرام زیر دست دندانپزشک برای کودکان بسیار دشوار است. بنابراین صبوری به خرج دادن در هنگام برخورد با کودکان، مشخصه یک دندانپزشک خوب است. شما باید دندانپزشکی را انتخاب کنید که علاوه بر مهارت و تجربه، بتواند به خوبی از پس اضطراب و ترس کودکان برآید.

استفاده از روش های بی حسی و بیهوشی متنوع: روش های مختلفی برای ایجاد بی حسی در کودکان وجود دارد که هر کدام از آن ها بسته به سن کودک، نوع درمان و همکاری او بستگی دارد. از بی حسی موضعی برای درمان کودکانی استفاده می شود که به خوبی با بهترین دندانپزشک کودکان در کرج همکاری می کنند اما کودکانی که از دندانپزشکی می ترسند و همکاری نمی کنند، توصیه می شود برای آن ها از روش های بی حسی مانند گاز خنده یا بیهوشی عمومی استفاده شود که انتخاب این روش ها بسته به نظر بهترین دندانپزشک کودکان در کرج است.

خلاقیت: بهترین دندانپزشک کودکان در کرج، همیشه یک روش جدید و خلاقانه برای آرام کردن کودکان دارد. به احساسات کودکان توجه دارد و براساس شناختی که از روحیه آن ها دارد به دنبال ایجاد یک تجربه مولد و لذت بخش برای کودکان است.

شفافیت در درمان: بهترین دندانپزشک کودکان در کرج باید با دقت به نگرانی های بیمار گوش دهد. تمام معاینات و رادیوگرافی ها باید انجام شوند و با دقت مورد بررسی قرار گیرند؛ سپس به طور کامل شرایط بیمار را در خصوص نحوه درمان، هزینه و مراقبت های بعدی شرح دهد.

درمان کودکان خاص: برخی از کودکان، شرایط جسمانی و ذهنی خاصی دارند از جمله کودکانی که مبتلا به سندرم دان یا عقب ماندگی های ذهنی هستند؛ بهترین دندانپزشک کودکان در کرج باید شرایطی مطابق با نیاز این افراد داشته باشد تا آن ها را هم بتواند به راحتی درمان کند.

10 تا از بهترین دندانپزشک کودکان در کرج را بشناسید!

کلینیک دندانپزشکی باید چه شرایطی داشته باشد؟

جلسه اولی که کودک به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه می کند، بسیار مهم و حائز اهمیت است، فضایی که کودک با آن روبرو می شود نباید به گونه ای باشد که احساس ترس و اضطراب را در او ایجاد کند. محیطی که مختص کودکان است باید مطابق با علایق آن ها، طراحی و فضاسازی شود. به این معنا که از رنگ های شاد و تزئیناتی که توجه کودکان را جلب می کند، استفاده شود و شرایط بازی و سرگرمی را برای آنان فراهم کند. نورپردازی و رنگ هایی که در کلینیک استفاده شده بسیار مهم است. رنگ های تند موجب احساس ترس و خطر برای کودک می شود اما رنگ های نظیر سبز و آبی، آرامش بیشتری برای کودک ایجاد می کند و محیط به نظرش دوستانه تر می آید.

عوامل تاثیرگذار در پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری ها در رابطه با کودکان است، لازم است بدانید تنها دلیل پوسیدگی دندان ها، مصرف بی رویه شیرینی یا شکلات نیست بلکه دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه مطلب به برخی از آن ها اشاره شده است، مانند:

 • کیفیت پایین مینا و ساختار دندان ها
 • باکتری های مربوط به دهان و عدم تعادل آن ها
 • پلاک دندان که توسط برخی از باکتری ها و میکروب ها ساخته می شود.
 • کیفیت و کمیت جنس بزاق دهان در کودکان
 • اختلال در عملکرد عضلات دهان و دندان کودکان
 • بی نظم بودن دندان ها
 • مصرف زیاد مواد غذایی مثل قند و شکر
 • مصرف برخی داروها مانند شربت سرفه و مکمل های تقویتی
عوامل تاثیر گذار در پوسیدگی دندان کودکان

مراقبت های پیشنهادی بهترین دندانپزشک کودکان در کرج

با رعایت برخی اقدامات مناسب می توان از تغییر رنگ و آسیب به دندان نوزادان و کودکان جلوگیری کرد. بهترین دندانپزشک کودکان در کرج، نکاتی را برای برنامه رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان آماده کرده است که عبارتند از:

 • دندان های کودک خردسال، باید دو مرتبه در روز مسواک زده شود.
 • استفاده از نخ دندان به منظور جلوگیری از پوسیدگی بین دندانی و آموزش استفاده از آن به خصوص برای دندان های عقب.
 • به کودک، نوشابه گاز دار و آب میوه های شیرین ندهید.
 • هنگام خواب شب به کودک، شیشه شیر ندهید زیرا می تواند عامل اصلی ایجاد پوسیدگی دندان ها در اوایل کودکی شود.
 • از خمیر دندان با غلظت فلوراید کم برای کودکان استفاده کنید تا زمانی که او یاد بگیرد موقع مسواک زدن، خمیر دندان را بجای بلعیدن، از دهان خارج کند.
 • معاینات دندانپزشکی برای کودکان به اندازه بزرگسالان ضروری است؛ بعد از اولین رویش دندان کودک خود، معاینات منظم دندانپزشکی را هر شش ماه یک بار انجام دهید.
 • اگر مشاهده کردید که مصرف مکمل ها باعث تغییر رنگ دندان ها شده، تمیز کردن دندان ها بلافاصله بعد از مصرف مکمل ها باید تبدیل به عادت همیشگی شود.

کلام آخر

سلامت دهان و دندان ارتباط مستقیمی با سلامت قسمت های دیگر بدن کودکان دارد، به همین دلیل نگهداری و مراقبت از دندان های کودکان، مسئله ای بسیار جدی می باشد. سلامت دندان های دوران کودکی ارتباط مستقیمی با دوران بزرگسالی نیز دارد. لذا لزوم چکاپ های دوره ای را فراموش نکنید و سعی نمایید برای سلامت دندان های کودک خود دقت لازم و کافی را به خرج دهید.

از شما سپاس گذاریم که ما را تا انتها مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا سعی بر این داشته تا شما را با بهترین دندانپزشک کودکان در کرج آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شود، در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهادی می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا