بیماری هاپزشکان

بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد را به شما معرفی کنیم. در جامعه کنونی افراد به علل مختلفی مانند مشکلات مالی و اقتصادی، مشکلات خانوادگی، بحران های عاطفی و عدم مراجعه به تراپیست دچار بیماری های اعصاب و روان مختلفی می شوند و این مشکلات در صورت حل نشدن می توانند تبدیل به بحران های بزرگی در زندگی شوند. به همین دلیل امروزه داشتن سلامت روان از دغدغه های اصلی افراد می باشد و برای داشتن آن به دکتر اعصاب و روان و تراپیست ها مراجعه می کنند تا آن ها را برطرف کنند. دکتر اعصاب و روان پزشکی است که وظیفه دارد اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی بیماران را رفع کند و موجب سلامت روانی آن ها بشود. افرادی که در هر زمینه ای مشکلات روحی و روانی دارند و قصد دارند آن ها را برطرف کنند می توانند به بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد مراجعه کنند.

دکتر اعصاب و روان به چه کسی گفته می شود؟

دکتر و متخصص اعصاب و روان به پزشکی گفته می شود که خدمات مختلفی مانند آموزش، پرورش، تحقیق و پژوهش، مشاوره و تراپی، تشخیص و درمان را انجام می دهد و با روش های بالا اختلالات روانی و بحران های روحی افراد را برطرف می کند. دکتر اعصاب و روان با علوم و دانش هایی مانند جامعه شناسی، روانشناسی، انسان شناسی و علوم اعصاب ارتباط مستقیم دارد و به وسیله این دانش ها فرد را درمان می کند. پزشک اعصاب و روان تنها پزشکی است که مرجعیت تجویز دارو و اجازه درمان دارویی بیماری های روانی را دارد. این پزشکان هم از روش های دارویی و هم غیردارویی برای درمان بیماری های اعصاب و روان استفاده می کنند.

دکتر اعصاب و روان ابتدا باید دکترای عمومی خود را دریافت کند و سپس 4 سال تخصص اعصاب و روان را اخذ کند تا در این حوزه به اندازه کافی ماهر و کاربلد شود. متخصص اعصاب و روان یا روانپزشک می تواند در برخی موارد با پزشک عمومی، مددکار اجتماعی، مشاور و پرستاران روان کاوی مشورت کند تا به نتیجه درستی برسد. روانشناس و روانپزشک با یک دیگر تفاوت های زیادی دارند که اصلی ترین تفاوت آن ها این است که روانپزشک هم توانایی درمان امراض جسمی و هم امراض روانی را دارد و می تواند برای بیماران دارو تجویز کند اما روانشناس به هیچ عنوان اجازه تجویز دارو ندارد، چرا که از تخصص پزشکی برخوردار نیست.

انواع مختلف بیماری های اعصاب و روان

بیماری های اعصاب و روان بسیار گسترده هستند و شامل انواع مختلفی از بیماری های روحی و روانی می شوند. برخی از بیماری های اعصاب و روان شامل موارد زیر هستند:

1- بیماری های مربوط به مسائل جنسی: این بیماری ها تمامی اختلالات و مشکلات جنسی افراد را شامل می شود. مشکلاتی مانند نارضایتی جنسیتی زوجین، زودانزالی آقایان، ناتوانی های جنسی، انواع فانتزی های جنسی مانند علاقه به کودک آزاری، دیگر آزاری و خود آزاری در این گروه از اختلالات قرار می گیرند و باید توسط دکتر اعصاب و روان درمان شوند.

2- بیماری ها و اختلالات وسواس و اضطراب: اشخاصی که به بیماری اختلال هراس و اضطراب مبتلا هستند نمی توانند از موقعیت های ترس آور اجتناب کنند و به برخی مسائل ساده فوبیا یا ترس شدید پیدا می کنند. همچنین افرادی که اختلال وسواس دچار هستند میل به انجام کاری به صورت مداوم و پی در پی دارند.

3- بیماری ها و اختلالات هیجانی و خلقی: این بیماری به اختلال دو قطبی شهرت دارد. در این بیماری فرد در بعضی مواقع به شدت افسرده و غمگین است و در بعضی مواقع به شدت شاد و سرخوش می باشد و در طول روز بین این دو احوالاتش نوسان پیدا می کند. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند شخصیت ثابتی ندارد و غیرقابل پیش بینی هستند.

4- بیماری اسکیزوفرنی: این اختلال از حادترین اختلالات روحی و روانی است، چرا که موجب می شود بیماران دچار توهم و هزیان بشوند و رفتارهای عجیب و غریبی داشته باشند. در این بیماری فرد در ذهن خود به صورت مداوم صداهایی شبیه به حرف زدن می شنود و نمی تواند تمرکز کافی داشته باشد. اختلال اسکیزوفرنی توانایی تفکر فرد را از او می گیرد و نمی گذارد درک درستی از واقعیت های زندگی داشته باشد.

5- اختلالات و بیماری های مربوط به مصرف مواد مخدر: این اختلال از مصرف بیش از حد مواد مخدر و روان گردان ها به وجود می آید. افرادی که معتاد هستند و از این مواد روزانه استفاده می کنند بعد از مدتی دچار اختلالات حادی می شوند و تشخیص مرز واقعیت و خیال برایشان سخت می شود. این افراد باید به پزشک اعصاب و روان مراجعه کنند.

6- اختلالات مربوط به خواب: این اختلال و بیماری تمامی مشکلاتی که افراد در هنگام خواب با آن مواجه می شوند را دربرمی گیرد. برخی از اختلالات خواب شامل حمله های خواب، کم خوابی مزمن، خواب گردی و دیدن کابوس های مداوم می باشد.

 7- بیماری ها و اختلالات مربوط به دوران نوباوگی، کودکی و نوجوانی: این بیماری ها به اختلالاتی گفته می شود که در هریک از دوره های بحرانی زندگی شامل کودکی، نوجوانی و نوباوگی فرد اتفاق می افتد. این بیماری ها شامل اختلالاتی مانند اوتیسم، عقب ماندگی ذهنی، نقص توجه و بیش فعالی می باشد.

اختلالات و بیماری های اعصاب و روان بسیار گسترده هستند و در این مقاله ما به اختصار به 7 مورد اشاره کرده ایم.

انواع مختلف بیماری های اعصاب و روان

ویژگی های بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد

بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید خصوصیات و ویژگی های مختلفی داشته باشد، چرا که مسائل مربوط به روان بسیار حساس هستند و باید سریعا درمان شوند. برخی از ویژگی های بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد شامل موارد زیر هستند:

 • بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید در این زمینه متخصص و ماهر باشد و مدارک علمی مورد نیاز را از موسسات و دانشگاه های معتبر اخذ کرده باشد.
 • بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید اخلاق خوبی داشته باشد و با مراجعین به خوبی برخورد کند.
 • مطب بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و تمامی پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
 • در مطب بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید از مجهزترین و پیشرفته ترین دستگاه ها استفاده شود تا بیماران بتوانند از روش های درمانی مختلفی مانند شوک درمانی و هیپنوتیزم استفاده کنند.
 • بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید صبر و حوصله بالایی داشته باشد و به حرف بیماران با دقت گوش بدهد.
 • مطب بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید آرام بخش باشد و در جایی قرار گرفته باشد که رفت و آمد در آن به راحتی انجام شود.
 • بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید حق ویزیت منصفانه ای داشته باشد تا همه افراد بتوانند به آن مراجعه کنند.
 • بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید با بیماران خود صمیمی باشد و مانند دوست با آن ها برخورد کند. توانایی های کلامی و تکنیک های روانشناسی در این حوزه بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • دکتر اعصاب و روان در قدم اول خود باید از سلامت کامل روحی و روانی برخوردار باشد.
 • بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد باید مصلحت بیماران برایش اولویت داشته باشد و به دلیل منافع مالی در حوزه خود کوتاهی انجام ندهد.

اشخاصی که اختلالات روحی و روانی دارند و قصد دارند به پزشک مراجعه کنند باید تحقیق کنند و به بهترین دکتر اعصاب و روان در ایران مراجعه کنند.

دکتر اعصاب و روان چه داروهایی می تواند تجویز کند؟

دکتر اعصاب و روان هم توانایی درمان دارویی و هم غیردارویی را دارد. روانپزشک ابتدا وضعیت بیمار را بررسی می کند و در صورت نیاز به دارو با توجه به نوع اختلال و بیماری برای او داروهای مختلفی را تجویز می کند. برخی از داروهایی که روانپزشک می تواند آن ها را تجویز کند شامل موارد زیر است:

 • روانپزشکان می توانند داروهایی ضد روان پریشی تجویز کنند.
 • دکتر اعصاب و روان می تواند برای افرادی که اختلال دو قطبی دارند داروهایی که اختلالات خلقی را تثبیت می کند تجویز کند.
 • پزشک اعصاب و روان به اشخاصی که دچار افسردگی هستند داروهای ضدافسردگی تجویز می کند.
 • برخی افراد ممکن است از نظر روحی آرامش نداشته باشند و دچار سردردهای مزمن شوند، پزشک می تواند به این گروه افراد داروهای آرامبخش تجویز کند.
 • پزشک متخصص برای افرادی که دچار اختلالات خواب هستند داروهای خواب آور تجویز می کند.
 • از دیگر داروهایی که روانپزشک می تواند تجویز کند داروهای تحریک کننده است که برای بیماری ADHD کاربرد دارد.
دکتر اعصاب و روان چه داروهایی می تواند تجویز کند؟

نکات لازم هنگام مراجعه به دکتر اعصاب و روان

افراد هنگام مراجعه به دکتر اعصاب و روان بهتر است نکاتی را رعایت کنند تا از جلسات تراپی بیشترین بازدهی را دریافت کنند. برخی از این نکات شامل موارد زیر می باشند:

 • افراد باید قبل از مراجعه به روانپزشک یا دکتر اعصاب و روان تحقیق کنند و به پزشکی ماهر و کاربلد مراجعه کنند.
 • بیماران باید با روانپزشک خود همکاری لازم را داشته باشند تا بهترین نتیجه را از جلسات درمانی دریافت کنند.
 • افراد باید با پزشک خود صمیمی باشند و مانند یک رفیق تمام حقیقت ها را به او بگویند.
 • بیماران باید سوابق پزشکی خود شامل تمام داروهایی که از گذشته مصرف کرده اند را در اختیار روانپزشک قرار بدهند.
 • اشخاصی که سابقه بیماری و اختلالات روحی و روانی در خانواده خود دارند باید آن را با پزشک متخصص در میان بگذارند.
 • در صورتی که بیماران در گذشته به بیماری های روانی دیگری نیز مبتلا بوده اند باید آن را با دکتر اعصاب و روان در میان بگذارند.

کلام آخر

در جامعه کنونی افراد به دلایل زیادی ممکن است مبتلا به بیماری های اعصاب و روان بشوند. این بیماری ها شامل طیف گسترده ای از بیماری های روحی و روانی می باشد که در صورت عدم درمان می توانند حاد و پیشرفته شوند. افرادی که علائم بیماری های روانی را دارند و ساکن تهران هستند می توانند تحقیق کنند و به بهترین دکتر اعصاب و روان در تهران مراجعه کنند.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بهترین دکتر اعصاب و روان در مشهد را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهادی آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا