پزشکان

بهترین دکتر ام اس در تهران【سال1401】❤️ + لیست 5 تایی

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری بالقوه ناتوان کننده مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) است.در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به غلاف محافظ (میلین) که رشته های عصبی را می پوشاند حمله می کند و باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه بدن می شود. در نهایت، این بیماری می تواند باعث آسیب دائمی یا زوال اعصاب شود. در این مقاله شما را با 5 تا از بهترین دکتر ام اس در تهران آشنا خواهیم کرد.

علائم و نشانه های ام اس بسیار متفاوت است و به میزان آسیب عصبی و اینکه کدام اعصاب تحت تأثیر قرار می گیرند بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا به ام اس شدید ممکن است توانایی راه رفتن مستقل یا اصلاً از دست بدهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دوره های طولانی بهبودی را بدون هیچ علامت جدیدی تجربه کنند.هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد. با این حال، درمان‌ها می‌توانند به تسریع بهبودی پس از حملات، اصلاح دوره بیماری ها و مدیریت علائم کمک کنند.

علائم بیماری ام اس

علائم و نشانه‌های مولتیپل اسکلروزیس ممکن است از فردی به فرد دیگر و در طول دوره بیماری بسته به محل رشته‌های عصبی آسیب‌دیده بسیار متفاوت باشد. علائم اغلب بر حرکت تأثیر می گذارد،

مانند:بی حسی یا ضعف در یک یا چند اندام که معمولاً در یک سمت بدن شما در یک زمان رخ می دهد، یا پاها و تنه شما
احساس شوک الکتریکی که با حرکات خاص گردن، به ویژه خم شدن گردن به سمت جلو (نشانه Lhermitte) رخ می دهد.
لرزش، عدم هماهنگی یا راه رفتن ناپایدار
مشکلات بینایی نیز رایج هستند، از جمله:

از دست دادن جزئی یا کامل بینایی، معمولاً در یک چشم در یک زمان، اغلب با درد در حین حرکت چشم
دوبینی طولانی مدت
تاری دید

علائم مولتیپل اسکلروزیس ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

لکنت زبان
خستگی
سرگیجه
سوزن سوزن شدن یا درد در قسمت هایی از بدن شما
مشکلات در عملکرد جنسی، روده و مثانه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا به دلایل نامعلوم به بهترین دکتر ام اس در تهران مراجعه کنید.

علائم بیماری ام اس

دوره بیماری

اکثر افراد مبتلا به ام اس یک دوره بیماری عود کننده دارند. آنها دوره هایی از علائم جدید یا عود را تجربه می کنند که در طی روزها یا هفته ها ایجاد می شود و معمولاً تا حدی یا به طور کامل بهبود می یابد. این عودها با دوره‌های آرام بهبودی بیماری همراه می‌شوند که می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

افزایش جزئی دمای بدن می تواند به طور موقت علائم و نشانه های ام اس را بدتر کند، اما این موارد عود بیماری در نظر گرفته نمی شوند.

حداقل 50 درصد از مبتلایان به ام اس عودکننده در نهایت طی 10 تا 20 سال پس از شروع بیماری دچار پیشرفت ثابت علائم، با یا بدون دوره بهبودی می شوند. این به عنوان MS پیشرونده ثانویه شناخته می شود.

بدتر شدن علائم معمولاً شامل مشکلات حرکتی و راه رفتن است. میزان پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به ام اس پیشرونده ثانویه بسیار متفاوت است.

برخی از افراد مبتلا به ام اس شروع تدریجی و پیشرفت مداوم علائم و نشانه ها را بدون هیچ گونه عود تجربه می کنند که به عنوان ام اس پیشرونده اولیه شناخته می شود.

علل بیماری ام اس

علت مولتیپل اسکلروزیس ناشناخته است. این یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته می شود که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های خود حمله می کند. در مورد ام اس، این نقص سیستم ایمنی، ماده چربی را که فیبرهای عصبی مغز و نخاع (میلین) را می پوشاند و از آن محافظت می کند، از بین می برد.

میلین را می توان با پوشش عایق روی سیم های برق مقایسه کرد. هنگامی که میلین محافظ آسیب می بیند و فیبر عصبی در معرض دید قرار می گیرد، پیام هایی که در امتداد آن رشته عصبی حرکت می کنند ممکن است کند یا مسدود شوند.

مشخص نیست که چرا ام اس در برخی افراد ایجاد می شود و در برخی دیگر نه. به نظر می رسد ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی مسئول این امر باشد.

عوامل خطر

این عوامل ممکن است خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس را افزایش دهند:

سن: ام اس ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما شروع آن معمولا در حدود 20 و 40 سالگی رخ می دهد. با این حال، افراد جوانتر و مسن تر می توانند تحت تأثیر قرار گیرند.
ارتباط جنسی: زنان بیش از دو تا سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به ام اس عود کننده و فروکش کننده هستند.
سابقه خانوادگی: اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما مبتلا به ام اس باشد، شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستید.
عفونت های خاص: ویروس های مختلفی با ام اس مرتبط می باشند، از جمله اپشتین بار، ویروسی که باعث مونونوکلئوز عفونی می شود.
نژاد: افراد سفیدپوست، به ویژه آنهایی که تبار اروپای شمالی هستند، در معرض بالاترین خطر ابتلا به ام اس هستند. افراد آسیایی، آفریقایی یا بومی آمریکایی کمترین خطر را دارند.
اقلیم: ام اس در کشورهای دارای آب و هوای معتدل، از جمله کانادا، شمال ایالات متحده، نیوزلند، جنوب شرقی استرالیا و اروپا بسیار شایع تر است.
ویتامین D: داشتن سطوح پایین ویتامین D و قرار گرفتن کم در معرض نور خورشید با خطر بیشتر ابتلا به ام اس مرتبط است.
برخی بیماری های خود ایمنی در صورت داشتن سایر اختلالات خودایمنی مانند بیماری تیروئید، کم خونی خطرناک، پسوریازیس، دیابت نوع 1 یا بیماری التهابی روده، خطر ابتلا به ام اس کمی بیشتر است.

سیگار کشیدن: سیگاری هایی که یک رویداد اولیه از علائمی را تجربه می کنند که ممکن است نشانه ام اس باشد، احتمال بیشتری نسبت به غیرسیگاری ها برای ابتلا به یک رویداد دوم که تایید کننده ام اس عود کننده و فروکش کننده است را تجربه می کنند.

عوارض
افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس نیز ممکن است دچار موارد زیر شوند:

سفتی یا اسپاسم عضلانی
فلج، به طور معمول در پاها
مشکلات مثانه، روده یا عملکرد جنسی
تغییرات ذهنی، مانند فراموشی یا نوسانات خلقی
افسردگی
صرع

5 تا از بهترین دکتر ام اس در تهران را بشناسید

دکتر بهنام صفرپور لیما

دکتر بهنام صفرپور لیما

(متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ فوق تخصصی صرع و نوار مغزی) بهترین دکتر ام اس در تهران
متخصص مغز و اعصاب فلوشیپ فوق تخصصی صرع و نوار مغزی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فارغ التحصیل پزشکی عمومی ازدانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1383
فارغ التحصیل بورد تخصصی بیماری های مغزواعصاب از دانشگاه علوم پزشکی شیرازسال 1387
فارغ التحصیل اولین دوره فلوشیپ فوق تخصصی اپی لپسی (صرع) از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سال 1396
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ازسال 1392

خدمات دکتر بهنام صفر چور لیما:

 • سیژر(حمله)
 • اپی لپسی (صرع)
 • صرع مقاوم به درمان

آدرس :میدان ونک، ابتدای ولیعصر شمالی، کوچه صانعی، ساختمان پزشکان صدف ،طبقه سوم غربی، واحد 27
شماره تماس:021-86081410

دکتر مونا حجازى دهاقانى

دکتر مونا حجازى دهاقانى

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات و بهترین دکتر ام اس در تهران
نوار مغز – نوار عصب و عضله – سونوگرافی مغز TCD
رتبه برتر بورد تخصصی دانشگاه تهران
رتبه ششم آزمون دانشنامه تخصصی سال ۱۳۹۱
رتبه دوم آزمون ارتقاء سال ۱۳۹۰
رتبه سوم آزمون پره انترنی
رتبه دهم آزمون جامع علوم پایه سال ۱۳۸۰

خدمات دکتر مونا حجازی:

 • درمان سردرد
 • ام اس
 • تشنج
 • کمردرد
 • افسردگی
 • مشکلات خواب
 • دیسک
 • لرزش دست و پا
 • پارکینسون
 • ALS
 • سکته مغزی و تومور مغزی

آدرس: ایران ، تهران ، خیابان گیشا،خیابان سوم ، پلاک 3
شماره تماس:02188278760

دکتر حمیدرضا ترابی

دکتر حمیدرضا ترابی

دکتر حمیدرضا ترابی متخصص مغز و اعصاب متولد سال ۱۳۳۷ می باشد دکتر حمیدرضا ترابی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرایش پزشکی مغز و اعصاب هست. وی با بیش از دو دهه سابقه فعالیت پزشکی بیش از ده هزار پرونده پزشکی موفق را در کارنامه پزشکی خود را دارد. وی با تجربه ۲۹ سال در تشخيص و درمان MS و همچنين با بيش از ۱۰ سال سابقه تدريس در دانشکده پزشکی و با بيش از ۵۰ دعوت در کنگره های بين المللی خارج از کشور و دبير يازدهمين کنگره بين المللی MS ايران بوده. ایشان در زمینه بیماری ام اس سال ها تجربه علمی و تحقیقاتی در ارائه درمان های جديد MS دارند و همچنین دکتر حمیدرضا ترابی دارای بورد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب می باشد وی تخصص الکترونورو فیزیولوژی و TCD ,EP ,EEG را داراست.

دکتر حمیدرضا ترابی متخصص مغز و اعصاب در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری مغز و اعصاب مثل بیماری ام اس، پارکیسون، منژیت مغزی، آنورسیم مغزی، فشار مغز، انسفالیت مغز، هیدروسفالی، سرطان مغز، زوال عقل، دو بینی چشم وهمچنين درمانهای جديد سردردهای شديد ومقاوم ميگرن با تزريق بوتاکس وهمچنين ارائه درمان های جديد و کنترل صرع و…. در کارنامه پزشکی خود دارد .همچنین در زمینه تشخیص و درمان آسیب های عصبی مانند خواب رفتن پاها و یا گزگز و بی حسی پاها، ضعف عضلانی، درهای کمر عصبی کمر و پاها و سر، بيماری صرع وتشنج ، تیک عصبی، فلج بل، میوپاتی، نورپاتی، بی اختیاری ادرار در کارنامه پزشکی خود دارد.همچنین در زمینه تشخیص و درمان مشکلات نخاع و ستون فقرات مانند قطع نخاع و ضایعات نخاعی، تومورهای نخاعی، تنگی کانال نخاعی، فتق دیسک بین مهره‌های گردن، سیاتیک، گردن درد، کمر درد، دیسک کمر در کارنامه پزشکی خود دارد.&nb

خدمات دکتر حمیدرضا ترابی:

 • دردهای عصبی کمر، سر
 • خواب رفتن و یا گزگز پاها
 • لرزش یا رعشه
 • تیک عصبی
 • میوپاتی
 • فلج بل (صورت)
 • نوروپاتی
 • بی اختیاری ادراری
 • فتق دیسک بین مهره‌های گردن
 • تنگی کانال نخاعی
 • درمان دیسک کمر
 • تومورهای نخاعی
 • ضایعه نخاعی
 • کمردرد
 • سیاتیک
 • گردن درد
 • بیماری ام اس
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری صرع
 • مننژیت مغزی
 • انوریسم مغزی
 • فشار مغز
 • آنسفالیت مغزی
 • هیدروسفالی
 • تومور مغزی
 • زوال عقل
  دوبینی چشم

آدرس: خیابان مطهری، خیابان فجر (جم) کلینیک جم
شماره تماس: 88317624-021

دکتر مجید کیهانی فرد

دکتر مجید کیهانی فرد

دکتر کیهانی فرد متولد سال 1352 در شهر اصفهان هستند، ایشان در سال 1370 با رتبه 54 کنکور سراسری در دانشگاه اصفهان به عنوان دانشجوی پزشکی مشغول به تحصیل شدند، ایشان پس از سپری نمودن دوره عمومی در دانشگاه شهید چمران اهواز در دوره تخصصی مغز و اعصاب شروع به تحصیل نمودند و در همان سال با تحقیقات بسیار موثری بر روی بیماری ام اس توانستند موفقیتهای چشمگیری در زمینه کنترل علائم بیماری ام اس به دست آورند.

ایشان در سال ۱۳۹۲ از طرف نظام پزشکی استان اصفهان بهترین متخصص مغز و اعصاب اصفهان شناخته شده و در همان سال با احساس کمبود در رابطه با طیف بیماران سکته برای طی دوره فلوشیپ فوق تخصصی در رشته جراحی عروق به سوئیس رفتند و در آنجا با گذراندن دوره ای موفق به کشورشان بازگشتند تا همواره در کنار هم میهنان خوب ایرانی خدمت رسان باشند.

زندگی حرفه ای
تحقیقات دکترین تخصصی دکتر مجید کیهانی فرد در رابطه با ام اس و آزمایشات انجام گرفته بر روی بیماران، خوشبختانه درهای امیدواری بسیاری را در از بین بردن علائم این بیماری به همراه داشت. ضمن اینکه ایشان در حال حاضر با انجام جراحی های فوق تخصصی در زمینه استنت و نیز آنژیو پلاستی توانسته اند گام بسیار موثری را در زمینه پیشگیری از سکته و عوارض سخت و ناخوشایند آن برای بیماران بردارند.

ایشان در بیمارستانهای ابن سینا ، تریتا ، پیامبران و همچنین در مطب شخصیشان به مداوای بیماران مشغول می باشند.

تجربیات
دکتر کیهانی فرد در زمینه ام اس ، صرع ، سکته ، سردردهای عصبی ، دیسک و کمر درد ، دردهای موضعی زانو ، درمان تومورهای مغزی، درمان آنوریسم، سکته های مغزی و خوریزیهای هموراژیک و کلیه بیماریهای مرتبط با فیلد مغز و اعصاب مشغول به فعالیت می باشند و در هرکدام از این بیماریها تجربه های موفق و چشمگیری داشته است

دستاوردها و تجربیات
تحقیق و بررسی بر روی داروی اونکس در درمان علامتی بیماری های ام اس
درمان بیماری های مغزی و عروقی با کمک روشهای کمتر تهاجمی از سال 1393
دریافت سرتیفیکیت از دانشگاههای اروپایی در زمینه اینترونشن واسکولار

خدمات دکتر مجید کیهانی فرد:

 • تی سی سی دی
 • نوار عصب و عضله
 • ای ای جی
 • آنژیوگرافی مغز
 • تزریق بوتاکس میگرن
 • بیماری ام اس

آدرس: تهران ، میدان ونک، خیابان ولیعصر، خیابان میرداماد، روبه روی بازار بزرگ کیش، پلاک 331 ، طبقه 1 واحد 1

شماره تماس:۸۸۷۷۰۷۴۶ – ۰۲۱

دکتر قاسم اسحاقی

دکتر قاسم اسحاقی
جراح مغز و فلوشیپ دیسک و ستون فقرات
دکتر قاسم اسحاقی جراح و فوق تخصص دیسک و ستون فقرات از دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا
دکتر اسحاقی توانسته پیچیده ترین عمل های جراحی دیسک کمر و ستون فقرات را با جدیدترین متد روز دنیا با موفقیت به سرانجام رساند.
جراحی لامینکتومی ، جراحی دیسک کمر با لیزر ، جراحی دیسککتومی و اوزون تراپی

ادرس: میدان ونک ، خیابان ۱۸ گاندی جنوبی ، پلاک ۱۵- طبقه ۴ – واحد ۱۱
شماره تماس: ۰۲۱-۸۸۲۰۳۵۹۰

چه چیزی باعث مولتیپل اسکلروزیس می شود؟

ام اس یک بیماری خود ایمنی است. این زمانی است که مشکلی در سیستم ایمنی رخ می دهد و به اشتباه به بخش سالم بدن ، در این مورد، مغز یا نخاع سیستم عصبی – حمله می کند.

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به لایه ای که اعصابی به نام غلاف میلین را احاطه کرده و از آن محافظت می کند، حمله می کند.

این به غلاف و به طور بالقوه اعصاب زیرین آسیب می زند و زخمی می شود، به این معنی که پیام هایی که در طول اعصاب حرکت می کنند کند یا مختل می شوند.

اینکه دقیقاً چه چیزی باعث می‌شود سیستم ایمنی به این روش عمل کند، مشخص نیست، اما اکثر متخصصان فکر می‌کنند ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در آن نقش دارند.

چه چیزی باعث مولتیپل اسکلروزیس می شود؟

درمان های مولتیپل اسکلروزیس

در حال حاضر هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد، اما تعدادی از درمان ها می توانند به کنترل این بیماری کمک کنند.درمان مورد نیاز شما به علائم و مشکلات خاصی که دارید بستگی دارد.

ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان عود با دوره های کوتاه مدت داروی استروئیدی برای تسریع بهبودی
درمان های خاص برای علائم فردی ام اس
درمان برای کاهش تعداد عود با استفاده از داروهایی به نام درمان های اصلاح کننده بیماری
درمان‌های اصلاح‌کننده بیماری همچنین ممکن است به کاهش بدتر شدن کلی ناتوانی در افراد مبتلا به نوعی ام‌اس به نام ام‌اس عودکننده فروکش‌کننده و در افرادی که دارای نوعی به نام ام‌اس پیشرونده ثانویه هستند که عود می‌کنند کمک کند.

متأسفانه، در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند پیشرفت یک نوع ام اس به نام ام اس پیشرونده اولیه یا ام اس پیشرونده ثانویه را قطعی درمان کند.بسیاری از روش های درمانی با هدف درمان ام اس پیشرونده در حال حاضر در حال تحقیق هستند.

زندگی با مولتیپل اسکلروزیس
اگر مبتلا به ام اس تشخیص داده شده اید، مهم است که از سلامت عمومی خود مراقبت کنید و به بهترین دکتر ام اس در تهران مراجعه کنید.

کلام آخر

ام اس می تواند شرایطی چالش برانگیز برای زندگی باشد، اما درمان های جدید در 20 سال گذشته به طور قابل توجهی کیفیت زندگی افراد مبتلا به این بیماری را بهبود بخشیده است.

ام اس به ندرت کشنده است، اما ممکن است عوارضی از ام اس شدید، مانند عفونت قفسه سینه یا مثانه، یا مشکلات بلع ایجاد شود.میانگین امید به زندگی برای افراد مبتلا به ام اس حدود 5 تا 10 سال کمتر از میانگین است و به نظر می رسد که این فاصله همیشه کمتر می شود.

 

4/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا