سلامتیپزشکان

بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز【سال 1402】❤️+ لیست 10 تایی

هر فردی ممکن است در طول زندگی خود با سنگ هایی در کلیه مواجه شود که باید به سرعت دفع شوند، از این رو قصد داریم 10 تا از بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با خیالی آسوده پزشک مورد نظر خود را برای درمان بیابید؛ سنگ کلیه همان رسوبات سفت و سختی است که بیشتر مواقع به دلیل افزایش یافتن غلظت املاح و نمک در ادرار ایجاد می شوند؛ سنگ کلیه به دلایل مختلفی به وجود می آید و ممکن است با حرکت خود، درد شدیدی به همراه داشته باشد.

بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز کیست؟

برای درمان سنگ کلیه باید به مطب پزشک متخصص مراجعه کرد تا ایشان بتواند از افزایش یافتن تعداد و اندازه این سنگ ها جلوگیری کند؛ اگر شما جزو ساکنین شهر زیبای شیراز هستید، باید به مطب بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز مراجعه نمایید تا بتوانید به سرعت از شر این سنگ ها خلاص شوید؛ بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز، در رشته اورولوژی تخصص دارند و می توانند با علم و دانش خود در این حیطه، با روش های مخصوص این سنگ ها را از میان ببرند.

بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز می تواند به خوبی از عهده انجام این روش بر بیاید و راه کار های مختلف برای درمان در پیش بگیرد؛ ایشان از ویژگی های منحصر به فرد و خصوصیات اخلاقی رفتاری بسیار خوبی برخوردار است که موجب جلب نظر مردم می شود.

اگر شما در پایتخت ایران، شهر تهران ساکن هستید و می خواهید از شر این سنگ های مزاحم خلاص شوید، می توانید به مقاله بهترین دکتر کلیه در تهران مراجعه کنید و پزشکان متخصص و حاذق شهر خود را بیابید.بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز کیست؟

انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه انواع مختلفی دارد که هر یک نوع و جنس متفاوتی دارند و از طریق آزمایشگاه قابل تشخیص هستند؛ در ادامه برخی از آن ها را برای شما نام خواهیم برد :

سنگ کلسیمی : جنس اکثر سنگ های کلیه، از کلسیم و اُگزالات کلسیم است؛ اگزالات نوعی ماده طبیعی می باشد که در بعضی از غذاها نیز وجود دارد و در کبد انسان هم تولید می‌شود؛ می توان این ماده را در برخی سبزیجات، میوه‌ها، مغزیات و شکلات به مقدار زیاد یافت؛ با خوردن غذا و مصرف ویتامین D به مقدار زیاد، غلظت کلسیم و اگزالات در ادرار افزایش می یابد.

ممکن است سنگ‌های کلیه، جنسشان از فسفات کلسیم نیز باشند؛ موارد مختلفی می توانند موجب بروز سنگ کلیه شوند که شامل برخی تغییرات در سوخت و ساز بدن، برخی سردردهای میگرنی و یک داروی ضدصرع به نام توپیرامات است.

سنگ ستراویتی : در صورت وجود عفونت در بدن مانند عفونت دستگاه ادراری این نوع سنگ به وجود می آید؛ این سنگ‌ها ممکن است با سرعت بسیار زیاد، بزرگ شوند و به طور معمول اندازه بزرگی داشته باشند؛ از این رو نمی توانند حرکت کنند و با علایم زیادی همراه نیستند.

سنگ اسید اوریکی : این نوع از سنگ کلیه در بدن اشخاصی ایجاد می شود که به مقدار کم آب مصرف نمی کنند اما بدن آن ها بیش از حد آب از دست می دهد؛ افرادی که غذاهای حاوی پروتئین می خورند یا نقرس دارند نیز امکان دارد از داشتن این سنگ های کلیوی رنج ببرند.

سنگ سیستینی : می توان این سنگ کلیه را در افرادی مشاهده کرد که مبتلا به اختلال ارثی هستند و ماده ای مخصوص به نام سیستین را بیش از حد نرمال از ادرار خود دفع می‌کنند.

علائم وجود سنگ در کلیه

در صورتی که سنگ کلیه حرکت نکند، ممکن است با علائمی همراه نباشد و حتی فرد متوجه وجود این سنگ در کلیه خود نشود؛ زمانی که این سنگ ها حضور خود را اعلام می کنند که از کلیه به سمت میزنای حرکت کنند؛ طبق گفته بهترین دکتر اورولوژی علائمی که نشان دهنده وجود سنگ در کلیه هستند شامل گزینه های زیر اند :

علائم وجود سنگ در کلیه

 • سوزش ادرار
 • ادرار بدبو یا تیره
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش یافتن حجم ادرار
 • ادرار صورتی، قرمز یا قهوه‌ای
 • احساس نیاز مداوم به دفع ادرار
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت
 • افزایش تعداد دفعات دفع ادرار بیش از حد نرمال
 • درد شدید و پی در پی در پهلو و پشت، پایین‌تر از سطح دنده‌ها که امکان دارد به سمت پایین شکم تیر بکشد.

10 تا از بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز را بشناسید!

سنگ کلیه به چه علت ایجاد می شود؟

سنگ کلیه بنا به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود که در ادامه برخی از این دلایل را برای شما ذکر خواهیم کرد :

پایین بودن حجم ادرار : در صورتی که حجم ادرار به صورت پی در پی کم باشد، می تواند یکی از دلایل بسیار پر خطر مهم در ایجاد سنگ کلیه باشد که این مشکل ناشی از کاهش آب بدن است؛ کاهش یافتن حجم آب بدن، به دلیل ورزش کردن یا کار سخت، زندگی کردن در مکان هایی با آب و هوای گرم یا مصرف نکردن مایعات کافی می باشد؛ هنگامی که حجم ادرار کاهش می باید، ادرار غلیظ و پررنگ می‌شود.
زمانی که غلظت ادرار افزایش می یابد، مایع کافی جهت نگهداری نمک‌ها در حالت محلول وجود ندارد؛ اگر مایعات به مقدار کافی مصرف شوند، محلول نمکی موجود در ادرار رقیق می‌ شود و بدین ترتیب خطر به وجود آمدن سنگ کلیه کمتر می‌شود.

عارضه‌های روده‌ای : برخی شرایط جسمی موجب بروز مشکلات کلیوی از جمله سنگ کلیه می شوند که یکی از آن ها ابتلا به عارضه‌های روده‌ای از جمله بیماری کرون یا کولیت زخمی است که موجب بروز اسهال می‌شود یا جراحی‌هایی مثل جراحی بای پس معده را ضروری می‌سازد.

اسهال موجب از دست دادن مقدار بسیار زیادی از آب و مایعات بدن می شود و حجم ادرار را کاهش می دهد؛ این امکان وجود دارد که بدن اگزالات بیشتری از طریق روده جذب کند و غلظت اگزالات در ادرار افزایش یابد؛ کاهش یافتن حجم ادرار و افزایش یافتن غلظت اگزالات در ادرار موجب به وجود آمدن سنگ کلیه با جنس اگزالات کلسیم می شود.

چاقی : چاقی از جمله عوامل خطرناک در ایجاد سنگ کلیه است؛ چاقی موجب تغییر یافتن سطح اسیدیته‌ی ادرار می شود و سنگ کلیه به وجود می آید.

عارضه‌های مختلف : مبتلا شدن به بعضی عارضه ها، باعث افزایش یافتن ریسک تشکیل سنگ کلیه می شود؛ به عنوان مثال در صورتی که یک الی چند عدد از غدد پاراتیروئیدی که وظیفه آن ها کنترل متابولیسم کلسیم است، به طور غیر عادی رشد کنند، موجب افزایش یافتن میزان کلسیم در خون و ادرار فرد می‌شود که در نهایت سنگ کلیه به وجود می آید؛ اسیدوز توبولی دیستال کلیه مشکلی دیگر می باشد که در اثر آن، اسید در بدن تجمع می یابد و سنگ‌های کلیه کلسیم فسفات بیش از قبل ایجاد می شوند.

مصرف دارو : استفاده از برخی داروها و مکمل‌های ویتامین ث و کلسیم خطر به وجود آمدن سنگ کلیه را افزایش می دهند؛ باید شما استفاده از تمامی داروها و مکمل‌های مصرفی را به بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز اطلاع دهید زیرا امکان دارد مصرف این نوع داروها موجب به وجود آمدن سنگ کلیه شوند؛ البته نباید مصرف داروها را به صورت خودسرانه و بدون دستور بهترین دکتر اورولوژی در شیراز قطع کنید.

سابقه خانوادگی : کسانی که نزدیکانشان، به عنوان مثال والدین یا خواهر و برادرشان، دچار سنگ کلیه شده اند، بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به سنگ کلیه می باشند.

روش های درمان سنگ کلیه

برای درمان سنگ کلیه از روش های مختلفی می توان استفاده کرد که هر یک به نوعی موجب خورد شدن و از بین رفتن سنگ کلیه می شوند؛ در ادامه برخی از این روش های درمانی را برای شما ذکر خواهیم کرد :

دارو : برخی از داروها تاثیر بسزایی در دفع سنگ کلیه دارند و از جمله رایج ترین داروها که می تواند موجب از بین رفتن سنگ کلیه شوند شامل تامسولوسین (فلوماکس) است که سنگ را با شل کردن حالب، آسان‌تر دفع می‌کند؛ برخی مواقع می توان جهت دفع سنگ کلیه از داروی مسکن و ضدتهوع نیز طبق نظر بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز استفاده کرد.

جراحی : برخی مواقع نیاز است که جهت خارج کردن سنگ از حالب یا کلیه، جراحی صورت گیرد؛ در شرایط زیر انجام جراحی سنگ کلیه بهتر است :

 • اگر که سنگ در کلیه دفع نشود.
 • در صورتی که سنگ موجب مختل شدن عملکرد کلیه شود.
 • در صورتی که بیمار نتواند درد را تا مدت زمان طولانی و زمان دفع تحمل کند.
 • زمانی که سنگ‌های کلیه کوچک باشند و موجب بروز درد یا عفونت نشوند، نیازی به جراحی نیست؛ از این رو بسیاری از بیماران به دلیل ترسی که از دفع ناگهانی و تحمل کردن درد زیاد دارند، ترجیح می‌دهند این سنگ‌های کوچک را با جراحی خارج نمایند.

لیتوتریپسی (سنگ شکنی) شاک ویو (SWL) : سنگ‌شکنی شاک‌ویو (SWL) از جمله روش های رایج دفع سنگ کلیه است؛ امواج شوکی متناسب با تصاویری که از سونوگرافی یا رادیولوژی گرفته می شوند، بر روی سنگ متمرکز می‌شود و این امواج چندین مرتبه به سوی سنگ فرستاده می‌شوند تا سنگ ها خرد شوند.روش های درمان سنگ کلیه

اورتروسکوپی : هدف این روش، درمان کردن سنگ کلیه و حالب است؛ بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز، تلسکوپ یا اورتروسکوپ را وارد مثانه فرد بیمار می‌کند، در حالب به سمت بالا می‌برد و به کلیه وارد می‌کند؛ برخی از اورتروسکوپ‌های سخت، جهت از بین بردن سنگ‌های بخش پایینی حالب و نزدیک به مثانه مورد استفاده قرار می گیرند؛ از این رو جهت درمان کردن سنگ‌های بخش بالایی حالب و کلیه از اورتروسکوپ منعطف استفاده می شود.

نفرولیتوتومی از راه پوست (PCNL) : یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای از بین بردن سنگ کلیه بزرگ، سنگ‌شکنی از راه پوست (PCNL) است که تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد؛ باید جراح ابتدای کار یک برش به بزرگی نیم اینچ در پشت یا پهلوی بیمار به وجود آورد تا دستگاه نفروسکوپ (تلسکوپ) سخت را بتواند به بخش توخالی مرکزی کلیه و محل قرارگیری سنگ وارد کند؛ بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز، ابزار سنگ شکن را به درون بدن فرد از طریق نفروسکوپ می فرستد؛ به طور معمول بعد از PCNL لوله‌ای در کلیه قرار می گیرد تا ادرار را از بدن خارج کند و در یک کیسه بریزد.

کلام آخر

بسیاری از افراد از وجود سنگ در کلیه خود رنج می برند، از این رو در این مقاله راه کار های درمان سنگ کلیه و علل به وجود آمدن آن را برای شما ذکر کردیم، در ضمن سایت پزشکا سعی بر این داشت 10 تا از بهترین دکتر سنگ کلیه در شیراز را به شما معرفی کند؛ از این که تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما ممنونیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در این باره دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دوازده =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا