پزشکان

بهترین دکتر هماتولوژی در تهران【سال 1402】❤️+ لیست 5 تایی

هماتولوژی علم یا مطالعه خون، اندام های خون ساز و بیماری های خونی است.در رشته پزشکی، هماتولوژی شامل درمان اختلالات و بدخیمی های خونی از جمله انواع هموفیلی، لوسمی، لنفوم و کم خونی داسی شکل است. هماتولوژی شاخه ای از طب داخلی است که به فیزیولوژی، آسیب شناسی، علت شناسی، تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مرتبط با خون می پردازد. در این مقاله شما را با 5 تا از بهترین دکتر هماتولوژی در تهران آشنا خواهیم کرد.

هماتولوژیست ها عمدتا بر روی اندام های لنفاوی و مغز استخوان تمرکز می کنند و ممکن است بی نظمی در شمارش خون یا بی نظمی پلاکتی را تشخیص دهند. هماتولوژیست ها اندام هایی را که از سلول های خونی تغذیه می شوند، از جمله غدد لنفاوی، طحال، تیموس و بافت لنفاوی را درمان می کنند.

هماتولوژی چیست؟

هماتولوژی شامل تشخیص و درمان بیمارانی است که دارای اختلالات خون و مغز استخوان هستند. در حالی که بخش عمده ای از زمان متخصص هماتولوژیست صرف ارائه مراقبت های بالینی مستقیم به بیماران می شود، کار تشخیصی در آزمایشگاه نیز بخش مهمی از کار آنها است.

چرا هماتولوژی مهم است؟
هماتولوژی تخصصی مسئول تشخیص و مدیریت طیف گسترده ای از اختلالات خوش خیم و بدخیم گلبول های قرمز و سفید، پلاکت ها و سیستم انعقادی در بزرگسالان و کودکان است.

هماتولوژیست ها به طور مستقیم از بیماران در بخش های بیمارستان و کلینیک های خارج از بیمارستان مراقبت می کنند. بیماران آنها ممکن است یک بیماری تهدید کننده زندگی جدی مانند لوسمی، لنفوم یا میلوما داشته باشند که به شیمی درمانی نیاز دارد. آنها همچنین به پزشکان عمومی در مورد نحوه مراقبت از بیماران در خانه خود توصیه می کنند. برخی از هماتولوژیست ها در بیماری های موثر بر سیستم انعقاد خون مانند هموفیلی تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر در زمینه های انتقال خون یا اختلالات هموگلوبین مانند بیماری سلول داسی شکل تخصص دارند.

آناتومی خون

خون از چندین بخش از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و پلاسما تشکیل شده است. گلبول های قرمز خون که حدود 45 درصد از کل خون را تشکیل می دهند، اکسیژن را از ریه ها به بافت بدن حمل می کنند. آنها همچنین دی اکسید کربن را به ریه ها می برند تا بازدم شود. آنها دیسکی شکل هستند و در مغز استخوان تولید می شوند. گلبول های سفید، که در مغز نیز ساخته می شوند، به مبارزه با عفونت کمک می کنند. آنها همراه با پلاکت ها، کمتر از 1٪ از کل خون را تشکیل می دهند. پلاکت ها قطعات کوچک و بی رنگی هستند که به هم می چسبند و با پروتئین های لخته کننده برای توقف یا جلوگیری از خونریزی تعامل دارند. آنها همچنین در مغز استخوان تولید می شوند.

پلاسما قسمت مایع خون است. از 92 درصد آب تشکیل شده است، همچنین حاوی پروتئین های حیاتی، نمک های معدنی، قندها، چربی ها، هورمون ها و ویتامین ها است.

آناتومی خون

حوزه های تحصیلی در هماتولوژی

چهار حوزه اصلی مطالعه در هماتولوژی عبارتند از هموگلوبینوپاتی، بدخیمی های خونی، کم خونی و انعقاد. هموگلوبینوپاتی مطالعه ناهنجاری در زنجیره های گلوبین مولکول های هموگلوبین است. علاوه بر کم خونی داسی شکل، تالاسمی (همچنین به عنوان اریتروپویزیس شناخته می شود) بخشی از هموگلوبینوپاتی است. حوزه بدخیمی های خونی به تشخیص و درمان سرطان های مغز استخوان، خون و غدد لنفاوی مربوط می شود. میلوما یکی از انواع بدخیمی های خونی همراه با لوسمی و لنفوم است. سایر اختلالات درمان شده توسط هماتولوژیست عبارتند از ترومبوآمبولی شریانی، ترومبوز ورید عمقی و نوتروپنی.

انکولوژی هماتولوژی

اگرچه هماتولوژیست ها با متخصصان مختلف تخصص های پزشکی و جراحی همکاری می کنند، خون شناسی اغلب با انکولوژی مرتبط است. هماتولوژیست ها و انکولوژیست ها برای مراقبت از بزرگسالان و کودکان مبتلا به سرطان های خون و مغز استخوان، از جمله لوسمی و لنفوم، با هم همکاری می کنند.

آزمایشات هماتولوژی

یکی از رایج ترین آزمایشات هماتولوژی، شمارش کامل خون یا CBC است. این آزمایش اغلب در طول یک معاینه معمولی انجام می شود و می تواند کم خونی، مشکلات لخته شدن خون، سرطان های خون، اختلالات سیستم ایمنی و عفونت ها را تشخیص دهد.

سایر آزمایشات هماتولوژی عبارتند از:

• آزمایش شیمیایی خون

• آزمایش آنزیم خون

• آزمایش خون برای ارزیابی خطر بیماری قلبی

5 تا از بهترین دکتر هماتولوژی در تهران را بشناسید

تفاوت بین یک متخصص خون و یک هماتوپاتولوژیست چیست؟

یک هماتولوژیست معمولاً یک متخصص داخلی یا متخصص اطفال دارای گواهی هیئت مدیره است که سال های بیشتری را در زمینه هماتولوژی گذرانده است. متخصص هماتولوژی به طور کلی بر مراقبت مستقیم از بیمار و تشخیص و مدیریت بیماری های هماتولوژیک، به ویژه سرطان ها تمرکز دارد.

یک هماتوپاتولوژیست معمولاً در پاتولوژی تشریحی و بالینی دارای گواهینامه هیئت مدیره است و سالها آموزش بیشتری در زمینه هماتوپاتولوژی دارد. هماتوپاتولوژی تنها مطالعه بیماری های خون و مغز استخوان نیست. همچنین مطالعه اندام ها و بافت هایی است که از سلول های خونی برای انجام عملکردهای فیزیولوژیکی خود استفاده می کنند. اینها شامل غدد لنفاوی، طحال، تیموس و سایر بافت های لنفاوی است. متخصص هماتوپاتولوژیست روی تشخیص شرایط بافت های خونساز و غنی از لنفوسیت تمرکز می کند. این معمولاً با معاینه مستقیم بافت و خون در آزمایشگاه انجام می شود.

بیماری های قابل درمان

برخی از بیماری هایی که توسط هماتولوژیست ها درمان می شوند عبارتند از:

کم خونی فقر آهن و سایر انواع کم خونی مانند کم خونی داسی شکل یا کم خونی ناشی از تروما
پلی سیتمی یا تولید بیش از حد گلبول های قرمز
میلوفیبروز
سرطان خون
اختلالات پلاکتی و خونریزی مانند هموفیلی، پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک و بیماری فون ویلبراند
سندرم های میلودیسپلاستیک
هموگلوبینوپاتی مانند تالاسمی و بیماری سلول داسی شکل
مولتیپل میلوما
لنفوم بدخیم
تزریق خون
پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان

آموزش و کار هماتولوژیست ها

پزشکانی که در زمینه هماتولوژی کار می کنند، هماتولوژیست نامیده می شوند. در ابتدا، هماتولوژیست ها یک دوره چهار ساله پزشکی را می گذرانند و پس از آن سه یا چهار سال در یک دوره کارآموزی یا رزیدنتی ادامه می یابد. پس از آن، آنها دو یا سه سال دیگر را صرف یادگیری نحوه تشخیص و درمان اختلالات خونی می کنند.

تجربه عملی گسترده و دست اول در یک مرکز آموزشی معتبر به متخصصان هماتولوژیست در زمینه های زیر تخصص می دهد:

  • علت ناهنجاری در خون سازی و سایر اختلالات خونی است
  • تشخیص انواع اختلالات و سرطان های مرتبط با خون با استفاده از آزمایشات و کارهای آزمایشگاهی
  • مراقبت و درمان بیماران مبتلا به بیماری های خونی یا هماتولوژیک

آموزش و کار هماتولوژیست ها

نقش هماتولوژیست

هماتولوژیست ها با سایر متخصصان بهداشت از جمله پزشکان عمومی، داروسازان و پرستاران متخصص بسیار نزدیک کار می کنند و به همکاران خود در بیمارستان و مراقبت های اولیه مشاوره می دهند.

هماتولوژیست ها طیف گسترده ای از تست های آزمایشگاهی را برای تولید و تفسیر نتایج انجام می دهند و به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری کمک می کنند و در عین حال از بخش های بیمارستانی از جمله A&E، مراقبت های ویژه، سالن های عمل، بخش های مراقبت ویژه نوزاد و انکولوژی پشتیبانی می کنند.

به عنوان مثال، هماتولوژیست ها پاتولوژیست هایی هستند که از جراحی های GP نمونه خون دریافت می کنند و آن ها را از نظر ناهنجاری بررسی می کنند. آنها به فیلم خون نگاه می کنند و به عنوان مثال، اگر به سرطان خون مشکوک باشند، می توانند بیمار را ارزیابی کنند، نگرانی ها را توضیح دهند، بیوپسی مغز استخوان انجام دهند و نمونه ها را بررسی و تفسیر کنند. تشخیص را می توان در عرض چند ساعت انجام داد، زیرا در برخی موارد درمان باید بلافاصله شروع شود.

هماتولوژیست ها بیماران مبتلا به کم خونی (تعداد گلبول های قرمز کمتر از حد طبیعی) را تشخیص و درمان می کنند.

برخی از هماتولوژیست ها در پزشکی انتقال خون مشارکت دارند و اطمینان حاصل می کنند که در صورت نیاز برای انتقال خون، ذخایر کافی خون ایمن در دسترس است. آنها تأیید می کنند که کدام خون اهدایی مناسب با گروه خونی بیمار است. برای مثال، هماتولوژیست‌ها در خدمات پیوند و خون NHS کار می‌کنند که از انتقال خون، پیوند اعضا و سلول‌های بنیادی حمایت می‌کنند.

بهترین دکتر هماتولوژی در تهران همچنین در مورد بیماری هایی مانند لوسمی تحقیق می کنند. با به دست آوردن درک بیماری ها، آنها همچنین در مورد روش های درمانی برای کمک به بهبود نرخ بقای بیماران تحقیق می کنند.

4.7/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا