پزشکان

بهترین دکتر برای زردی نوزاد + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین دکتر برای زردی نوزاد را به همراهان عزیز پزشکا معرفی کنیم. زردی در نوزادان یکی از رایج ترین بیماری ها است که بعد از تولد نوزاد به وجود می آید. کلمه زردی نوزاد از دو بخش  زردی به معنای تغییر رنگ پوست یا مخاط و رنگ زرد به معنی نوزاد تازه متولد شده و در 28 روز اول زندگی، شکل می گیرد. زردی در زمانی رخ می دهد که سطح بیلی روبین در نوزادان بیشتر از حد معمول باشد، رنگ دانه های زرد در مواقعی که گلبول های قرمز در حال تجزیه شدن هستند به وجود می آیند. کبد در نوزادان بزرگتر و بزرگسالان وظیفه تجزیه بیلی روبین را دارد و بعد از آن توسط گوارش از بدن خارج می شود. همچنین در برخی از نوزادانی که تازه متولد شده اند، با رشد و تغذیه بیلی روبین به خودی خود از بین می رود و از بدن دفع می شود.

بهترین دکتر برای زردی نوزاد + لیست 10 تایی

زردی نوزاد چیست؟

بیشتر نوزادان فول ترم، نوزادانی هستند که در زایمان طبیعی متولد شده اند، در یک یا دو هفته اول زندگی، رنگ پوستشان به زردی میزند که به نام زردی یا یرقان هم شناخته می شود. همه نوزادان بعد از تولد زردی دارند ولی ممکن است همیشه نشان داده نشود. برای اکثر نوزادان این بیماری بی خطر بوده و ممکن است به خودی خود درمان شود و از بدن خارج شود. ولی در برخی موارد، زردی بسیار خطرناک است به همین دلیل باید از کودک خود مراقبت کرده و از بروز بیماری هایی که ممکن است رخ دهد جلوگیری کنید.

اگر مقدار بیلی روبین در خون افزایش پیدا کند موجب زردی می شود. خون دارای بیلی روبین می باشد و این ماده باعث تجزیه گلبول های قرمز خون می شوند. وظیفه کبد خروج بیلی روبین است که توسط مدفوع از بدن خارج می شود. در زمان بارداری کبد مادر بیلی روبین بدن جنین را نیز خارج می کند. بعد از تولد نوزاد مدتی زمان می برد تا کبد نوزاد شروع به فعالیت کند. به همین دلیل رنگ دانه های در خون نوزاد جمع شده و پوست نوزاد به رنگ زرد دیده می شود. این زردی به زردی فیزیولوژیک نیز شناخته می شود. اغلب زردی در دو تا سه روزگی نوزاد روی پوستش نشان داده می شود و بعد از دوهفته به خودی خود از بین می رود.

در نوزادان نارس، زردی در روز های پنجم تا هفتم افزایش یافته و به بالاترین میزان می رسد. امکان دارد برای درمان آن دوماه زمان صرف شود. رنگ زرد اول در صورت و بعد در سوی پایین حرکت می کند و به گردن و قفسه سینه می رسد در موارد دیگر زردی می تواند تا انگشتان نوزاد نیز پیش رود.

ارتباط زردی نوزاد با شیردهی

شیردهی نوزادان باعث زردی نمی شود ولی اگر بدن نوزاد کمبود آب داشته باشد، غلظت بیلی روبین خون افزایش پیدا می کند. چه نوزادانی که با شیر مادر و چه نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، اگر مقدار لازم را دریافت نکنند احتمال ابتلا به زردی در آن ها بیشتر نی شود. اگر نوزادتان به میزان کافی شیر دریافت نکند و تغذیه نشود باید حتما این مشکل را به بهترین دکتر برای ردی در میان گذاشت و از روش صحیح شیردهی و تعداد دفعات مناسب شیر خوردن نوزاد آگاه باشید. پزشکان توصیه می کنند در روز های اول، ینی هفته اول بعد ذاز تولد نوزاد لازم است حداقل 8 تا 12 بار در 24 ساعت نوزاد شیر بخورد. زمانی که نوزاد شیر کامل را دریافت کرده و باز هم نشانه هایی از زردی دارد، با مشورت از بهترین دکتر برای زردی نوزاد می توانید وعده های غذایی او را از قبل بیشتر کنید. همچنین می توانید از شیر هشک به عنوان مکمل در برنامه غذایی نوزاد استفاده کنید تا از بروز زردی جلوگیری کند.

بعضی از نوزادان نیز هستند که در طول چند هفته اول بعد از تولد به دلیل تغذیه از شیر مادر دچار زردی می شوند، که این نوع زردی معمولا بین 7 تا 11 روزگی به وجود می آید. به همین دلیل نوزادانی که به خوبی از شیر مادر تغذیه کنند به طور طبیعی نیز وزن اضافه می کند. باز هم ممکن است در شیر مادر، در فعالیت کبد برای خروج بیلی روبین اختلالاتی به وجود بیاید. این نوع زردی معمولا با زردی فیزیولوژیک به وجود می آید و امکان دارد هفته ها تا ماه زمان ببرد تا درمان شود.

با توجه به این که زردی که فقط در اثر تغذیه از شیر مادر برای نوزادان رخ می دهد بسیار رایج است و اغلب عارضه ای ندارد. اگر بیلی روبین در بدن نوزاد بسیار افزایش یابد، بهترین دکتر زردی ممکن است به مدت دو روز استفاده از شیر مادر را متوقف کند تا میزان آن کاهش پیدا کند. همچنین مادران برای حفظ شیر خود در این دو روز می توانند با دوشیدن شیر خود از تولید و کم نشدن آن کمک کنند و در هنگامی که مقدار بیلی روبین کم شد، مجدد شیردهی را آعاز کنند.

زردی در اکثر مواردخطرناک نیست و جای نگرانی ندارد. ولی اگر مقدار بیلی روبین بدن نوزاد افزایش یابد افزایش پیدا کند، زردی می تواند موجب آسیب ابدی به سیستم عصبی فرد شود. به همین دلیل ضرورت دارد که این بیماری زیر نظر بهترین دکتر نوزاد در تهران درمان شود.

10 تا از بهترین دکتر برای زردی نوزاد که باید بشناسید!!

دکتر احسان اکرمی

دکتر احسان اکرمی
متخصص کودکان و نوزادن میباشد
فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران با سابقه ۱۰ سال خدمت در جنوب کشور و ریاست بیمارستان خاتم الانبیا چاربهار سابقه مدیریت بیمارستان فوق تخصصی امید
همکاری با بیمارستان های امید،گلستان،بوعلی

خدمات:

 • معاینات دوره ای بدو تولد و نوزادی
 • پایش رشد شیر خوار و کودک
 • بررسی و درمان زردی نوزادی
 • مشاوره تغذیه تکمیلی شیرخواران
 • غربالگری بیماریهای قلبی و نوار قلب نوزادان و کودکان
 • سنجش گازهای خونی
 • درمان بیماری های تنفسی نوزادان و کودکان بانبولایزر
 • آنالیز کفایت رشد قد و درمان کوتاه قدی
 • درمان رفتاری و دیابت کودکان و بزرگسالان
 • تزریقات و درمان وریدی سرم تراپی کودکان
 • بررسی کم آبی و اختلالات الکترولیتی و هورمونی
 • تزریق واکسن های آنفلوآنزا،پنوموکوک،مننگوکوک
 • ختنه

آدرس:خیابان پیروزی چهارراه کوکاکولا به سمت نبرد شمالی نبش کوچه اصلان بیک پلاک،626

تلفن تماس:۰۹۱۲۰۳۸۳۷۴۸_۰۹۱۹۵۳۶۷۴۴۲_۳۳۲۵۹۲۸۱

اینستاگرام:dr.ehsanakrami

دکتر مهدی افشاری

دکتر مهدی افشاری

افزودن دستگاه فتوتراپی تونلی به مطب ، در بسیاری از نوزادانی که زردی بالاست و توصیه به بستری می شود، این دستگاه بسیار راهگشاست، و بدون نیاز به بستری ،زردی نوزاد را درمان میکند. این دستگاه بسیار جدید و پیشرفته و همچنین بی ضرر است چراکه از اشعه های UV برای درمان زردی نوزاد،کمک نمیگیرد. زمان استفاده از دستگاه، نوزاد نیازی به چشم بند ندارد.

این دستگاه در مطب دکتر مهدی افشاری برای درمان زردی نوزادان موجود است.

آدرس: مهرآباد جنوبی-دانشگاه هوایی جنوبی – تفرش شرقی – پلاک ۱۹۳ – واحد همکف

شماره تماس:

66602506_021

وب سایت: 

doctorafshari.ir 

دکتر مهران اسماعیلی

دکتر مهران اسماعیلی

دکتر مهران اسماعیلی متخصص کودکان می باشند. ایشان از سال 1370 تا کنون استادیار دانشگاه علوم پزشکی در دانشگاه های تهران و شهید بهشتی تهران، علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان دارای رتبه اول امتحان بورد تخصصی کودکان در اصفهان در سال 1370، رتبه دوم امتحان بورد فوق تخصصی گوارش کودکان در سال 1373 می باشند. دریافت تقدیر نامه از وزیر وقت و رئیس وقت دانشگاه در هنگام اخذ رتبه بورد تخصصی کودکان و فوق تخصص گوارش کودکان.

آدرس : اصفهان، خیابان آمادگان نزدیک چهار راه گلدسته، سمت راست خیابان، طبقه بالایی، بانک سپه

تلفن تماس : 32239894031

دکتر ربابه رجبی

دکتر ربابه رجبی

دکتر ربابه رجبی متخصص کودکان می باشند. ایشان دارای مدرک بورد فوق تخصصی قلب کودکان از دانشگاه تهران و دارای مدرک بورد تخصصی کودکان از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. عضو انجمن قلب کودکان ایران هستند. گذراندن دوره تکمیلی یکساله اکوکاردیوگرافی پیشرفته از راه مری (TEE) در کودکان، مسئول بخش اکو مری در بیمارستان مرکز طبی کودکان فعالیت می کنند.

آدرس : تهران، خیابان قائم مقام، نرسیده به خیابان دکتر بهشتی، خیابان 4، پلاک 15، طبقه 4، واحد 13

تلفن تماس : 88531823-021

دکتر آرام طبائی

دکتر آرام طبائی

دکتر آرام طبائی متخصص بیماری های نوزاد و کودکان می باشند. ایشان دارای بورد تخصصی کودکان علوم پزشکی ایران می باشد. سابقه فعالیت کاری در حوزه تخصصی بیماری های کودکان و نوزادان به مدت 4 سال در بیمارستان های کودکان علی اصغر، رسول اکرم و اکبر آبادی فعالیت می کردند. به مدت یک سال پزشک متخصص کودکان و نوزادان و مدیر گروه اطفال در بیمارستان امام خمینی فیروز کوه زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همچنین سابقه فعالیت و هماری به عنوان پزشک مقیم NICU، با بیمارستان تخصصی پزشکی فوق تخصصی شهریار تهران و بیمارستان فوق تخصصی انصاری فعالیت کردند. دکتر طبائی عضو انجمن پزشکان کودکان ایران می باشد. عضو انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر بوده اند. به همین دلیل به عنوان بهترین دکتر برای زردی نوزاد شناخته می شوند.

آدرس : تهران، نارمک، خیابان مدنی، نرسیده بعه گلبرگ غربی، پلاک 1319، ساختمان تخت جمشید، واحد 10، طبقه اول

تلفن تماس : 77261831-021

دکتر رامین اسدی

دکتر رامین اسدی

دکتر رامین اسدی متخصص کودکان و نوزادان، فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان می باشند. ایشان عضو انجمن غدد درون ریز کودکان، عضو هیئت علمی دانشگاه می باشند. بورد تخصصی و فوق تخصصی کودکان را دارند. انواع خدمات درمانی را در مطب خود ارائه می دهند، به همین دلیل به عنوان بهترین دکتر برای زردی نوزاد شناخته می شوند.

خدمات دکتر رامین اسدی

 • درمان اختلالات رشد و کوتاهی قد
 • بلوغ زودرس و تاخیر بلوغ
 • دیابت نوع یک و دو به همراه آموزش مصرف صحیح انسولین های جدید
 • کم کاری و پر کاری تیروئید
 • چاقی و لاغری و بیماری های متابولیک ارثی
 • تغذیه و رژیم درمانی

آدرس مطب 1 : تهران، شهرک راه آهن، بلوار امیر کبیر، نبش 35متری گلها، پلاک 29، طبقه دوم (طبقه فوقانی آزمایشگاه دکتر تیموری)

تلفن تماس : 44757681-021

آدرس مطب 2 : تهران، شهرک صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی، بعد از اباذر، نبش کوی مهران، ساختمان مهر، پلاک 91، طبقه دوم، واحد 6

تلفن تماس : 44963493-021

دکتر مهدی لحنی

دکتر مهدی لحنی

دکتر مهدی لحنی متخصص نوزادان و کودکان می باشند. ایشان پزشکی عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی ایران دریافت کردند و تخصص خود را در دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته اطفال فارغ التحصیل شدند. عضو سابق کمیته شیر مصنوعی معاونت بهداشتی اسفراین بوده اند. سابقه ریاست بخش NICU و کودکان بیمارستان امام خمینی، سابقه همکاری با بخش ویژه نوزادان بیمارستان شریعتی، سابقه همکاری با بیمارستان بهمن را داشته اند.

آدرس : تهران، حکیمیه، بلوار بهار، جنب بانک پارسیان، پلاک 184، ساختمان پزشکی سلامت 110

تلفن تماس : 77300148-021

دکتر بهرام بیرامی

دکتر بهرام بیرامی

دکتر بهرام بیرامی متخصص کوکان و نوزادان می باشند. ایشان دارای 20 سال تجربه فعالیت پزشکی دارند، به همین دلیل به عنوان بهترین دکتر برای زردی نوزاد شناخته می شوند.

خدمات دکتر بهرام بیرامی

 • درمان تخصصی زردی در منزل
 • پوست
 • تغذیه
 • آلرژی

آدرس : تهران، خانی آباد نو، خیابان لطیفی، نرسیده به تالار بزرگمهر، جنب داروخانه دکتر فرومندی، ساختمان پزشکان میلاد، طبقه دوم

تلفن تماس : 55025688-021

دکتر سهراب خزاعی

دکتر سهراب خزاعی

دکتر سهراب خزاعی متخصص نوزادان، کودکان و نوجوانان می باشند. به عنوان بهترین دکتر برای زردی نوزاد شناخته می شوند.

خدمات دکتر سهراب خزاعی

 • درمان زردی نوزادان در منزل
 • سوراخ کردن گوش
 • ختنه

آدرس مطب 1 : کرج، چهار راه طالقانی، خیابان گلها، ( جنب پارکینگ طالقانی)، ساختمان سپاس، واحد 15

تلفن تماس : 32762145-026

آدرس مطب 2 : کرج، محمد شهر، بلوار امام، تقاطع حافظ، طبقه دوم، املاک مهرزاد

تلفن تماس : 36215485-026

دکتر معصومه طالبی نسامی

دکتر معصومه طالبی نسامی

دکتر معصومه طالبی نسامی متخصص کودکان می باشند. به عنوان بهترین دکتر برای زردی نوزاد شناخته می شوند.

خدمات دکتر معصومه طالبی نسامی

 • تست زردی نوزادان بدون خونگیری
 • تشخیص و درمان بیماری های حاد و تب دار نوزادان و کودکان
 • پایش رشد و نمو و راهنمایی تغذیه کودکان و نوزادان
 • تشخیص و درمان بیماری های تنفسی آسم و آلرژی
 • تشخیص و درمان عفونت های ادراری و درمان شب ادراری
 • آمادگی ارائه کلیه خدمات تخصص اطفال

آدرس : ساری، خیابان فرهنگ، فرهنگ 40 (نرسیده به میدان شهدا)، مجتمع سیمرغ (جنب بانک سرمایه)، واحد 101

تلفن تماس : 33305883-011

عوامل افزایش دهنده زردی که باید تحت نظر پزشک کنترل شود

بعضی از نوزادان بیشتر در معرض ابتلا به زردی هستند، برخی از موارد را که باعث افزایش زردی در نوزادان می شوند، را شرح می دهیم :

 • نوزاد در زمان تولد کمبودی داشته باشد.
 • نوزاد دچار یک اختلال ژنتیکی خاصی باشد.
 • اگر نوزاد خواهر یا برادری دارد که قبلا زردی داشته اند.
 • نوزادان نارس باشد، زیرا کبد آن ها نا بالغ است و نمی تواند میزان بیلی روبین را کنترل کند.

زردی در یک روز اول تولد نوزاد می تواند عوارضی از جمله باعث اختلالات کبد، مثانه و روده، یک عفونت، ترومای شدید یا بعضی از آسیب های شدید نوزاد در بعد از تولد باعث ایجاد بعضی از بیماری ها می شود. اختلالات RH خون نوزاد و اختلالت در گروه خونی هم می تواند سبب بروز زردی در روز اول زندگی نوزاد شود که جز موارد جدی تری از زردی می باشد و نیاز به مشورت با بهترین دکتر برای زردی نوزاد می باشد.

در هنگام مشاهده هر کدام از موارد زیر در رابطه با زردی نوزادان ضروری است که به بهترین دکتر برای زردی نوزاد مراجعه کرد :

 • اگر نوزادتان موردی حتی خفیف از زردی بیش از سه هفته داشته باشد.
 • اگر سفیدی چشم، پوست شکم دست پا نوزادتان زرد شده باشد.
 • نوزاد مبتلا به زردی بهانه یر شده و نمی تواند شیر بخورد.
 • اگر نوزاد زردی داشته باشد به سختی از خواب بیدار می شود.
 • اگر پوست نوزاد زرد رنگ باشد.

حتی اگر هر گونه نگرانی در رابطه با زردی دارید، باید به بهترین دکتر برای زردی نوزاد مراجعه کنید تا از وقوع مشکلات وخیم تر پیشگیری کنید.

تشخیص زردی در نوزادان

بعد از زایمان ، نوزاد را برای تشخیص زردی معاینه می کنند. زردی در 24 ساعت اول زندگی رایج نمی باشد و اغلب بر اثر ناسازگاری گروه خونی بین مادر و نوزاد است که در طول بارداری بهترین دکتر زنان گروه خونی مادر را می پرسد و آن را برزسی می کند تا از اختلالاتی که به علت ناسازگاری گروه خونی رخ می دهد را بررسی کند. ولی تا زمانی که نوزاد متولد نشده هیچ روشی برای تشخیص گروه خونی او وجود ندارد.

بعد از متولد شدن نوزاد، برای بررسی گروه خونی، یک نمونه خون برای تعیین گروه خونی نوزاد گرفته خواهد شد. برخی پزشکان هنگامی آزمایش خون را تجویز می کنند که نوزاد نشانه هایی از زردی را داشته باشد، چون حتی گروه خونی شما و نوزادتان ناسازگار باشد، بایز هم امکان دارد مشکلاتی برای بیمار به وجود بیاید.

همچنین امکان دارد پزشک تست کومبس را نیز تجویز کند تا از میزان اثر گذاری گروه های خونی بر گلبول های قرمز نوزاد تان مطلع شوید. اگر نوزاد ناسازگاری خونی دارد یا اگر نتجیه آزمایش کومبس مثبت شود، نوزاد برای درمان زردی باید تحت نظر پزشک باشد. همچنین در اولین مراقبت های نوزاد بین روزهای سوم تا پنجم بعد از تولد، مثلا زمانی که سطح بیلی روبین نوزاد از میزان مشخص شده افزایش پیدا کند، نوزاد باید مجدد معاینه شود. اگر هر گونه نگرانی در رابطه با زردی نوزاد به وجود آید، باید بهترین دکتر برای زردی نوزاد آزمایش پوست یا آزمایش خون را برای ارزیابی مقدار بیلی روبین انجام می دهند.

ولی بعد از تولد نوزاد به هر دلیلی زود تر از زمان لازم بیمارستان را ترک کردید، امکان دارد قبل از به وحود آمدن زردی به منزل برسید، در این مواقع برای یافتن نشانه های زردی نوزاد در خانه، ابتدا نوزاد را به اتاقی که با نور طبیعی یا نور فلورسنت است، ببرید اگر پوست نوزاد شما روشن است، به آرامی انگشت خود را به پیشانیف بینی یا سینه او فشار دهید. هنگامی که فشار را از روی پوست او بر می دارید، به دنبال رنگ زرد بر روی پوست باشیدو اگر پوست نوزاد شما تیره است، لثه ها و سفیدی چشم های او را بررسی کرده و در صورت احساس هر مشکلی به پشک خود اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید در این مورد نه بسیار حساس باشید و نه نسبت به ان بی توجه ای کنید. بهترین راه مراقبت از نوزاد تان است.

درمان زردی نوزادان

بعد از تشخیص زردی نوزاد، امکان دارد بهترین دکتر برای زردی نوزاد، نوزاد شما را بدون لباس و در صورتی که چشم های پوشانده شده است را زیر نور آبی بیلی لایت که اثر خوبی برای درمان زردی نوزاد دارد قرار دهید. اشعه فرابنفش این نور می تواند تغییراتی در بیلی روبین نوزاد به وجود اورد که نوزاد خیلی راحت می تواند از طریق ادرار آن را از بدن خود خارج کند.

روش دیگر برای درمان زردی پیچیدن نوزاد در یک پتوی فیبر نوری به نام بیلی بلنکت یا بیلی بد قرار دارد. با داشتن نسخه ای از پزشک تان می توانید این پتو ها را تهیه کرده و طبق دستورات پزشک خود در خانه اقدام به درمان کنید. باید توجه داشته باشید که خودسرانه و بدون مشورت با بهترین دکتر برای زردی نوزاد، خود اقدام به درمان نوزاد نکنید. درست است که فتوتراپی روش مناسبی برای درمان می باشد، ولی اگر نوزاد زردی زیادی را داشته باشد با انجام فتوتراپی، مقدار بیلی روبین افزایش یافته و ممکن است نوزاد برای تعویض خون در قسمت مراقبت های ویژه بستری شود. در این روش مقداری از خون نوزاد را که دارای بیلی روبین زیادی است را با خون اهدایی که مقدار بیلی روبین نرمالی را دارد، جایگزین می کند.

روش دیگری که ممکن است پزشک برای کاهش زردی پیشنهاد دهد، این است که تعداد دفعات شیردهی را زیاد کرده و مطمئن شوید که نوزاد شیر مادر و شیر خشک زیادی مصرف می کند و تعداد دفعات مدفوع زیادی دارد.

درمان زردی نوزادان

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم بهترین دکتر برای زردی نوزاد و مطالب مفیدی در مورد زردی به شما عزیزان ارائه دهیم. امیدوارم این مطالب برای شما مفید باشد. متخصصانی که در این مقاله معرفی کردیم صرفا برای شناخت شما عزیزان می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا