بیماری هاپزشکان

بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز【سال1401】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز را به شما معرفی کنیم. امروزه خانم های با بیماری های زنانه مختلفی دست و پنجه نرم می کنند، یکی از این بیماری ها سرطان دهانه رحم می باشد. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان دهانه رحم وجود دارد که شامل تست پاپ اسمیر، غربالگری و کولپوسکوپی می باشد. روش کولپوسکوپی از سایر روش ها دقیق تر و سریع تر انجام می شود به همین دلیل از پرطرفدارترین روش های تشخیصی محسوب می شود. پزشکان می توانند با استفاده از روش کولپوسکوپی توده ها و سلول های بدخیم و سرطانی را به سرعت تشخیص بدهند. روش کولپوسکوپی بدون درد و عارضه می باشد و افراد می توانند با خیال راحت آن را انجام بدهند و از مزایای آن بهره مند شوند.

کولپوسکوپی چیست؟

روش کولپوسکوپی به روشی گفته می شود که جهت بررسی دهانه رحم و واژن افراد مشکوک به سرطان دهانه رحم با دستگاهی میکروسکوپی به نام کولپوسکوپ انجام می گیرد. این روش زمانی انجام می شود که در نتایج تست پاپ اسمیر و غربالگری فرد مورد مشکوک و غیرطبیعی مشاهده شود. دستگاه مخصوص کولپوسکوپی شدت نور بالایی دارد و با بیش از 99 درصد تشخیص درست به پزشکان کمک می کند تا توده ها و سلول های سرطانی و بدخیم را شناسایی و تشخیص بدهند.

روش کولپوسکوپی درد و عارضه خاصی به همراه ندارد و به صورت سرپایی در مطب پزشک زنان انجام می شود. این روش بین 20 تا 30 دقیقه زمان می برد و بعد از آن فرد می تواند به زندگی روزمره خود بپردازد. در واقع این روش نیازی به دوران نقاهت و بستری شدن در بیمارستان ندارد. نتایج روش کولپوسکوپی در همان لحظه قابل مشاهده می باشد و نیازی به صبر کردن نخواهد داشت. افرادی که علائم سرطان دهانه رحم را دارند باید ابتدا به بهترین دکتر زنان مراجعه کنند، سپس پزشک تست پاپ اسمیر و غربالگری را به فرد پیشنهاد می کند و در صورت نتیجه ندیدن فرد باید از روش کولپوسکوپی استفاده کند.

کولپوسکوپی چیست؟

کاندیدهای مناسب انجام کولپوسکوپی

همه خانم ها برای اطمینان از صحت و سلامتی خود می توانند از روش کولپوسکوپی استفاده کنند، اما برخی افراد به دلیل ویژگی ها و خصوصیاتی که دارند باید هرچه سریع تر به مطب پزشک مراجعه کنند و از روش کولپوسکوپی بهره مند شوند. برخی از کاندیدهای مناسب روش کولپوسکوپی شامل گروه های زیر هستند:

 • کولپوسکوپی از بهترین روش های تشخیصی سرطان دهانه رحم است که سلول های غیرطبیعی دهانه رحم و پیش سرطانی را شناسایی و بررسی می کند. پزشکان با استفاده از این روش اطلاعات مفیدی از واژن و دهانه رحم خانم ها کسب می کنند.
 • از کاندیدهای مناسب انجام کولپوسکوپی افرادی هستند که توده ها و غدد غیرطبیعی و مشکوک در ناحیه سرویکس خود دارند.
 • برخی افراد بعد از رابطه جنسی و مقاربت دچار لکه بینی و خونریزی شدید می شوند، این افراد مشکوک به سرطان دهانه رحم هستند و باید برای انجام کولپوسکوپی اقدام کنند.
 • خانم هایی که به دلایل مختلفی می خواهند درباره دهانه رحم و واژن خود اطلاعات مختلف کسب کنند.
 • اشخاصی که در وهله اول تست پاپ اسمیر و غربالگری انجام داده اند و در نتایج آن مورد مشکوک و غیرطبیعی مشاهده کرده اند.
 • اشخاصی که ظاهر دهانه رحمشان حالت غیرطبیعی و مشکوک دارد.
 • افرادی که دچار التهاب دهانه رحم یا سرویکس هستند کاندیدهای مناسبی برای انجام کولپوسکوپی می باشند.
 • خانم هایی که به بیماری های مقاربتی مانند اچ پی وی یا زگیل تناسلی مبتلا هستند ممکن است به بیماری سرطان دهانه رحم نیز مبتلا شده باشند. این افراد می توانند برای اطمینان از سلامتی خود از روش کولپوسکوپی بهره مند شوند.

افرادی که جزء گروه های بالا هستند باید هرچه سریع تر به بهترین دکتر زنان در ایران مراجعه کنند، چرا که امکان عود پیدا کردن سرطان دهانه رحم وجود دارد.

مراحل انجام کولپوسکوپی

خانم ها باید برای استفاده از روش کولپوسکوپی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. مراحل انجام این روش در 30 دقیقه انجام می شود و نیازی به داروی بی حسی و بیهوشی نخواهد داشت. مراحل انجام کولپوسکوپی به ترتیب شامل موارد زیر می باشد:

1- در اولین مرحله فرد مراجعه کننده روی تخت مخصوص به پشت دراز می کشد و پاهای خود را در دو طرف تخت ژنیکولوژی قرار می دهد تا پزشک زنان به دهانه رحم و واژنش دسترسی پیدا کند. این مرحله دقیقا مشابه تست پاپ اسمیر و غربالگری می باشد.

2- در مرحله بعدی پزشک متخصص زنان دستگاه کولپوسکوپ را در چند سانتی متری واژن و دهانه رحم فرد قرار می دهد و سپس وسیله ای به نام اسپکلوم را درون واژن فرد می گذارد تا دیواره های واژن را باز نگه دارد و دهانه رحم و واژنش به راحتی مشاهده و بررسی شود.

3- در مرحله سوم دهانه رحم فرد با استفاده از پنبه و محلول سرکه پاکسازی و تمیز می شود و تمامی ترشحات آن از بین می رود تا سلول ها و توده های خوش خیم و بدخیم دهانه رحم به راحتی مشاهده شود.

4- خانم ها بهتر است بدانند که دستگاه کولپوسکوپ به هیچ عنوان تماسی با بدن نخواهد داشت فقط از چند سانتی متری عکس برداری و در صورت نیاز بیوپسی انجام می دهد. پس جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

5- در مرحله آخر بعد از انجام نمونه برداری و بیوپسی پزشک متخصص زنان از محلولی به نام مونسل استفاده می کند تا خونریزی فرد را قطع کند. این محلول رنگ تیره ای دارد و تا چند روز موجب ایجاد ترشحات تیره رنگ در خانم ها می شود. به همین جهت افراد می توانند در این مدت از نوار بهداشتی و پد استفاده کنند.

روش کولپوسکوپی به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار نیازی به دوران نقاهت ندارد. پس افرادی که شاغل هستند و یا نوزاد دارند می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.

مراحل انجام کولپوسکوپی

ویژگی های بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز

بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز باید ویژگی های مختلفی داشته باشد، چرا که این روش با زندگی افراد ارتباط مستقیم دارد و ممکن است با تشخیص غلط یا دیرهنگام پزشک سرطان دهانه رحم بیمار عود پیدا کند. برخی از ویژگی های بهترین متخصص کولپوسکوپی شامل موارد زیر است:

 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز باید در این زمینه متخصص و ماهر باشد و مدارک علمی مورد نیاز را از مراکز و دانشگاه های معتبر اخذ کرده باشد.
 • مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و تمامی پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
 • در مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز باید از مجهزترین و مدرن ترین وسایل و دستگاه ها استفاده شود تا بیماران نتایج مطلوبی از این پروسه دریافت کنند.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز باید صبر و حوصله بالایی داشته باشد و پروسه انجام کولپوسکوپی را با دقت انجام دهد.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز باید بااخلاق باشد و با مراجعین خود برخورد خوبی داشته باشد.
 • مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز باید بزرگ و دلنشین باشد و در جایی قرار گرفته باشد که رفت و آمد به آن به راحتی انجام شود.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز باید قیمت های معقولی داشته باشد تا همه افراد بتوانند از خدماتش استفاده کنند.

خانم هایی که مشکوک به سرطان دهانه رحم هستند و قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید به متخصصی با خصوصیات بالا مراجعه کنند.

مزایای روش کولپوسکوپی

انجام روش کولپوسکوپی مزایای زیادی نسبت به روش های مشابه خود دارد، برخی از این مزایا شامل موارد زیر است:

 • با استفاده از روش کولپوسکوپی پزشکان می توانند سلول های بدخیم و سرطانی فرد را از میان سلول های سالم تشخیص بدهند، این موجب می شود پروسه درمان فرد زودتر آغاز شود و فرد بهبود پیدا کند.
 • روش کولپوسکوپی نسبت به روش های مشابه خود مانند تست پاپ اسمیر و غربالگری دقت و حساسیت بالاتری دارد. این روش بالای 99 درصد تشخیص درست به پزشکان می دهد این در صورتی است که تست پاپ اسمیر تنها 60 درصد تشخیص درستی دارد.
 • روش تشخیصی کولپوسکوپی این امکان را دارد که زخم هایی که ممکن است به سلول های سرطانی تبدیل شوند را تشخیص بدهد، در واقع با استفاده از کولپوسکوپی سلول های پیش سرطانی تشخیص داده می شوند.
 • از مزایای استفاده از کولپوسکوپی پیشگیری از عمل های جراحی بزرگ و نگهداری درست از رحم با استفاده از چکاپ دوره ای می باشد. به این معنا که کولپوسکوپی مانع از بدخیم شدن سرطان می شود و بیماری در حالت خوش خیم بودن درمان می شود.
 • این روش سرعت بالایی دارد و مانند روش سونوگرافی در همان لحظه قابل مشاهده می باشد.
 • روش کولپوسکوپی بدون درد و کم عارضه می باشد و نیازی به دوران نقاهت ندارد.
 • این روش به هزینه بالایی نیاز ندارد و افراد می توانند به راحتی از آن بهره مند شوند.

ساکنین تهران که قصد انجام آزمایش کولپوسکوپی را دارند می توانند به بهترین متخصص کولپوسکوپی در تهران مراجعه کنند و از مزایای بالا بهره مند شوند.

مزایای روش کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چه عوارضی خواهد داشت؟

کولپوسکوپی مانند تمامی روش های تشخیصی و درمانی علاوه بر مزایا ممکن است عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد. هرچند این عوارض بسیار نادر هستند و بسیار کم گزارش شده اند. برخی از عوارض کولپوسکوپی شامل موارد زیر است:

 • ممکن است خانم ها بعد از انجام کولپوسکوپی در نواحی لگن و واژن خود درد و ناراحتی زیادی احساس کنند. در این موقع افراد می توانند از مسکن های مجاز که پزشک زنان تجویز کرده است استفاده کنند.
 • از عوارض شایع کولپوسکوپی ایجاد تب و لرز در خانم هاست. این تب و لرز موقتی است و بعد از 24 ساعت رفع می شود، در صورت برطرف نشدن فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند.
 • بعد از کولپوسکوپی افراد ممکن است دچار خونریزی و لکه بینی شوند، این عارضه کاملا طبیعی است و ممکن است حتی تا دو هفته طول بکشد.
 • خانم های باردار بهتر است با مشورت پزشک از کولپوسکوپی استفاده کنند، چرا که در مواردی زایمان زودرس جنین گزارش شده است.
 • اشخاصی که بیماری های زمینه ای دارند باید قبل از انجام کولپوسکوپی آن ها را به پزشک متخصص اطلاع دهند تا مشکل و عارضه خاصی به وجود نیاید.
 • بعد از انجام کولپوسکوپی ممکن است افراد دچار عفونت های زنانه شوند، این عفونت ها به شکل ترشحات زردرنگ و بدبو خود را نشان می دهد. در صورت ادامه دار شدن عفونت افراد باید به متخصص زنان مراجعه کنند.

عوارض بالا موقتی است و بعد از مدت کوتاهی از بین می رود، پس جای نگرانی وجود ندارد.

نکات مهم قبل از انجام کولپوسکوپی

افراد بهتر است قبل از استفاده از روش کولپوسکوپی نکات مهم مراقبتی را رعایت کنند تا دچار مشکل و عارضه خاصی نشوند. برخی از این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • خانم هایی که آستانه تحمل درد پایینی دارند می توانند برای جلوگیری از درد قبل از انجام کولپوسکوپی از مسکن هایی مانند ایپوپروفن و استامینوفن استفاده کنند.
 • افراد باید زمان بندی مناسبی داشته باشند، به این معنا که زمانی برای انجام کولپوسکوپی مراجعه کنند که در دوره قاعدگیشان نباشد. در زمان قاعدگی خونریزی موجب می شود که دستگاه کولپوسکوپ قادر به تشخیص سلول های سرطانی و بدخیم نباشد.
 • بهتر است اشخاصی که می خواهند کولپوسکوپی انجام بدهند قبل از آن مثانه و روده خود را خالی کنند.
 • اشخاصی که قصد دارند کولپوسکوپی انجام بدهند باید حداقل از 48 ساعت قبل از مصرف نوار بهداشتی و پد خودداری کنند.
 • افرادی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید حداقل از 48 ساعت قبل از هرگونه رابطه جنسی خودداری کنند.
 • خانم هایی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید از یک هفته قبل از تامپون و دوش واژینال مصرف نکنند.
 • افرادی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید از یک هفته قبل از مصرف داروها و کرم های واژینال خودداری کنند.
 • بهتر است افرادی که برای انجام کولپوسکوپی مراجعه می کنند همراه خود پد و نوار بهداشتی داشته باشند تا در صورت لکه بینی و خونریزی از آن استفاده کنند.

در صورتی که افراد نکات مراقبتی بالا را رعایت نکنند ممکن است دچار مشکل و عوارض جانبی بشوند.

نکات مهم قبل از انجام کولپوسکوپی

نکات مهم بعد از انجام کولپوسکوپی

افراد بهتر است بعد از انجام کولپوسکوپی نکات مهمی را رعایت کنند، رعایت این نکات به فرد کمک می کند تا دچار عوارض جانبی نشود و پروسه این آزمایش تشخیصی به خوبی سپری شود. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

 • خانم ها ممکن است بعد از انجام کولپوسکوپی تا دو هفته خونریزی و لکه بینی داشته باشند. در این مواقع باید از نوار بهداشتی و پد استفاده کنند.
 • افراد ممکن است بعد از انجام کولپوسکوپی درد شدید واژن و لگن پیدا کنند، در این مواقع می توانند از مسکن های مجاز که پزشک زنان تجویز کرده است استفاده کنند.
 • افراد بعد از انجام کولپوسکوپی تا یک هفته نباید مقاربت جنسی و رابطه واژینال داشته باشند.
 • بعد از انجام کولپوسکوپی افراد نباید از سیگار، دخانیات، مشروبات الکلی و مواد مخدر استفاده کنند.
 • افرادی که از روش کولپوسکوپی استفاده می کنند برای جلوگیری از عفونت نباید تا یک ماه به مکان های عمومی مانند استخر مراجعه کنند.
 • اشخاصی که کولپوسکوپی انجام داده اند تا یک هفته نباید از داروها، کرم ها، تامپون و دوش واژینال مصرف کنند.
 • افرادی که علائم سرطان دهانه رحم را دارند یا مشکوک به آن هستند باید هر 6 ماه برای انجام پاپ اسمیر و کولپوسکوپی به پزشک زنان مراجعه کنند.
 • افراد بعد از کولپوسکوپی بهتر است تا 24 ساعت استراحت کنند و از انجام کارهای سخت و ورزش های سنگین خودداری کنند.

کلام آخر

امروزه به دلایل مختلفی ممکن است خانم ها دچار بیماری های زنانه مختلفی شوند، یکی از این بیماری ها سرطان دهانه رحم نام دارد. این سرطان باید سریع تر تشخیص و درمان شود در غیر این صورت ممکن است بدخیم شود و حتی باعث مرگ فرد بشود. سرطان دهانه رحم با روش های تشخیصی مختلفی مانند تست پاپ اسمیر، غربالگری و کولپوسکوپی شناسایی می شود. افرادی که قصد انجام هریک از روش های بالا را دارند باید تحقیق کنند و به بهترین دکتر زنان در تبریز مراجعه کنند. این روش ها به صورت سرپایی انجام می شود و درد و عارضه خاصی نخواهد داشت.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بهترین متخصص کولپوسکوپی در تبریز را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا