رینوپلاستی

رینوپلاستی عمل زیبایی بینی

رینوپلاستی یکی از روش های جراحی زیبایی بینی به حساب می آید. جراحان با روش رینوپلاستی قادرند انحراف های بینی را بر طرف کنند و در نتیجه آن، اندازه بینی دچار تغییر می شود که این تغییر صرفا باعث کوچک شدن بینی نمی شود. گاهی ممکن است باعث بزرگ شدن بینی شود.

رینوپلاستی

چگونگی عمل بینی با رینوپلاستی

امروزه افراد زیادی در جهت جراحی زیبایی از روش رینوپلاستی استفاده می کنند و نقص های بینی خود را پوشش می دهند.حالا باید بدانیم رینوپلاستی به چه معناست؟ این کلمه از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول به معنای بینی و قسمت بعدی به معنای شکل دادن است. رینوپلاستی به عنوان عمل بینی توسط جراح حلق و بینی انجام می شود و درپی از بین بردن مشکلات تنفسی، میتوان در ظاهر بینی تغییری ایجاد کرد. در این جراحی زیبایی ، جراح قسمتی از غضروف  را برداشته یا از بافت های سایر اعضای بدن به آن اضافه می کند تا نقص ها و ایرادهای بینی برطرف شود و به یک نتیجه خوبی برسد. در واقع این جراحی زیبایی بینی جز عمل های سرپایی است و شخص بیمار بعد از چند ساعت مرخص می شود.

تفاوت رینوپلاستی پیشرفته با رینوپلاستی قدیم

در گذشته رینوپلاستی با هدف زیبایی بینی ، بخش زیادی از غضروف از بین می رفت و استخوان بینی به شدت خورد می شد. در نتیجه این عمل، مشکل زیادی ایجاد می کرد.اما امروزه با پیشرفت علم به این نتیجه رسیده اند که با بخیه زدن غضروف ها می توانند هم از نظر زیبایی و هم از لحاظ سلامتی، به نتیجه دلخواه رسید.

نکات قبل از عمل جراحی

افرادی که قصد عمل جراحی بینی دارند، باید تمام تصمیم ها و انتخاب های خود را به گونه ای انجام دهند که هدف شان از این عمل، حفظ عملکرد بینی و ظاهر طبیعی آن باشد.  پس در انتخاب دکتر دقت فراوانی داشته باشد و از عمل های فانتزی بینی پرهیز کنید.این عمل به مدت ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد. در بعضی موارد ممکن است بیشتر شود.

نکات قبل از عمل جراحی

نکات بعد از عمل جراحی

 • بعد از عمل، کبودی و تورم در اطراف بینی و چشم مشاهده می شود.
 • وجود درد سر و حتی خونریزی بینی طبیعی می باشد و هیچ نگرانی نیست.
 • افراد سیگاری دقت کند که تا زمان بهبودی کامل بینی، بعد از جراحی از سیگار کشیدن بپرهیزند.
 • در بعضی موارد، ممکن است تورم ماه ها طول بکشد که با کمی صبر به نتیجه بعد از عمل می رسید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین تا بهبودی کامل پرهیز کنید.
 • ورزش های سنگین تا دو ماه بعد از رینوپلاستی ممنوع می باشد.
 • اگر احساس کردید در بویایی خود دچار مشکل شده اید، به دکتر خود مراجعه کرده و مشکل را با آن در میان بگذارید. این مشکل معمولا برای مدتی وجود دارد و با کمی صبر و با کم شدن تورم، برطرف خواهد شد.

عوارض عمل رینوپلاستی

اگر در هر عمل زیبایی، بررسی های لازم انجام شود و نتیجه حاصل از آن به درستی صورت گیرد مشکلی به وجود نخواهد آمد. پس دقت کنید که دکتر مربوطه، روش ها و تکنیک های مناسب با شرایط انتخاب کند. اما احتمال مشکلاتی وجود دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم:

مشکل تنفس بعد از عمل

تنگی تنفس یکی از مشکلاتی ممکن، بعد از عمل رینوپلاستی می باشد.  در روش های قدیمی رینوپلاستی، بینی به شدت تخریب می شد و بیشتر غضروف بیرون آورده می شد. اما اکنون جراحان در عمل های رینوپلاستی باید سعی خود در از بین بردن غضروف، به حداقل برساند. در نمونه های تخریبی این عمل، باعث فرو رفتگی پره ها شده و در نتیجه تنفس افراد صدا دار می شود که عمل های ترمیمی آن بسیار سخت است.پس به این نکته دقت کنید که عملکرد تنفس بعد از جراحی بسیار مهم است و اگر بینی بسیار باریک شود، در تنفس خود دچار مشکل می شوید. چرا که بسیاری از بیماران اقدام به عمل های   عروسکی و باریک کرده اند  که به این نکته توجه ای نداشته اند و باعث از بین رفتن دریچه هوایی بینی شده و در تنفس خود دچار مشکل شده اند.

مشکل تنفس بعد از عمل

 

نتیجه ظاهر بینی بعد از عمل

در عمل بینی به روش رینوپلاستی، ممکن است مشکلاتی در ظاهر بینی به وجود آید که شرح زیر است:

بینی زینی شکل

بر اثر تراشیدن بیش از حد قوز غضروف بینی وجود این مشکل را در پی دارد. پس به تجربه دکتر خود دقت کنید تا بر اثر تخمین نادرست آن، این عارضه به وجود نیاید.

کوچک شدن پره های بینی

در بینی های گوشتی که پره های بینی از حد معمول بزرگتر هستند، با کوچک کردن  آنها، باعث زیبایی بیشتر بینی می شود. اما باید بدانید که کوچک کردن بیش از حد پره ها باعث تنگی تنفس شخص می شود و نتیجه عکس خواهد داشت.

بد فرم شدن پره وسطی بینی

برخی جراحان بینی در روش رینوپلاستی، دقت لازم برای تناسب پره وسطی بینی با کناره ها ندارند و باعث می شود که  پره های کناری یا بیش از حد فرو رفته باشند و یا بیش از حد بیرون باشند و در نتیجه، نیم رخ بینی جالبی نمی شود.

نا متقارن بودن سوراخ بینی

نا متقارن بودن سوراخ های بینی بعد از عمل ممکن است بر اثر تورم بینی باشد که به مورد بر طرف می شود. اما در بعضی از بیماران به دلیل اندازه گیری های نادرست جراح، این عارضه به وجود می آید که در این صورت از بین نمی رود.

نا متقارن بودن سوراخ بینی

مشکل پوستی بینی

بدترین آسیبی که در هنگام جراحی ممکن است اتفاق بیافتد، از بین رفتن پوست بینی است. ابتدا پوست آسیب دیده، سیاه می شود و بعد از بین می رود. در صورت ایجاد این عارضه، امکان بر طرف کردن آن به شدت دشوار و سخت است. برای ترمیم آن از مواد مصنوعی یا پروتز استفاده می شود.

مشکلاتی که به روش رینوپلاستی برطرف می شود:

 • پهن بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب
 • قوز داشتن بینی
 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • دو شاخه بودن سر بینی
 • در رفتگی تیغه بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی

 

دکمه بازگشت به بالا