; رفع انسداد رگ های قلب با آنژیو پلاستی - پزشکا : بهترین مجله پزشکی و زیبایی
بیماری هاپزشکان

رفع انسداد رگ های قلب با آنژیو پلاستی

حالت شب

با آنژیوپلاستی به راحتی انسداد رگ‌های ورودی قلب را رفع کنید.

آنژیوپلاستی یکی از روش های جدید درمان تنگی عروق قلب است که با استفاده از بالن و استنت گذاری انجام می‌شود. این روش با حداقل ترین تهاجم و بدون هیچ جراحی انجام می‌ شود. در واقع برای انجام آن نیاز به هیچ برش و جراحتی نخواهد بود و تنگی و انسداد شریان های ورودی به عضله قلب به راحتی توسط باد کردن بالن باز می شود. دکتر محمد نوری زاده فوق تخصص آنژیوپلاستی تبحر لازم در این زمینه را دارا می باشد .

اگر دچار درد هایی مثل درد قفسه سینه و تنگی نفس هستید بهترین راهکار برای رفع آن آنژیوپلاستی است. شما طی بی حسی موضعی یا بیهوشی خفیف این عمل را انجام می دهید که در مقایسه با دیگر عمل های رفع انسداد عروق نیاز به بیهوشی عمومی ندارید.

تنها لازم است برای جلوگیری از لخته شدن خون داروهای رقیق کننده خون دریافت کنید و از طریق کاتتر درون وریدی مایعات و داروهای آرامبخش تزریق شود.با آنژیوپلاستی به راحتی انسداد رگ‌های ورودی قلب را رفع کنید.

در محل رگی که دچار گرفتگی شده است، بالون کوچکی قرار می‌گیرد.

متخصص قلب و عروق با استفاده از یک بالون کوچک در محلی که رگ دچار گرفتگی شده است، به باز شدن رگ کمک می کند. این روش معمولاً با قرار دادن دائمی یک لوله سیمی به نام استنت داخل سرخرگ انجام می شود تا از تنگ شدن و انسداد مجدد جلوگیری کند. همچنین این روش یک روش بسیار مناسب برای عملکرد سریع در هنگام وقوع حمله های قلبی و باز کردن بلافاصله سرخرگ مسدود شده است. اقدام سریع با استفاده از آنژیوپلاستی کمک می کند تا آسیب پذیری قلب هنگام حمله قلبی کاهش پیدا کند.

طبق آمارهای به دست آمده، بیمارانی که عمل جایگذاری استنت را انجام می دهند در مقایسه با دیگر بیمارانی که جراحی باز کردن سرخرگ کرونر انجام می دهند دوره نقاهت کمتری دارند و درد و ناراحتی کمتر احساس خواهند کرد.

چه مواقعی آنژیوپلاستی انجام می شود؟

معمولاً آنژیوپلاستی برای درمان نوع خاصی از بیماری های قلبی به نام آترواسکلروز انجام می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که رسوبات چربی و دیگر مواد در سرخرگ های بدن تجمع پیدا کند و موجب تنگی شریان های خونی شوند. در این مواقع عبور جریان خون با مشکل روبرو می شود. اما زمانی که عروق اصلی، خون را به قسمت چپ می رساند دچار تنگی یا عضله قلب تضعیف شده باشد، روش جراحی بای پس عروق کرونری روش بهتری نسبت به آنژیوپلاستی می باشد.

بنابراین انتخاب روش آنژیوپلاستی کاملا بستگی به شرایط بیمار دارد و این پزشک است که با توجه به بررسی های کلی بیمار تصمیم می گیرد از کدام روش درمانی برای رفع بیماری قلبی استفاده کند.

اما بیشتر اوقات افرادی که دارای بیماری دیابت و یا با انسداد زیادی روبرو هستند پزشک ترجیح می دهد جراحی بای پس عروق کرونری را برای رسیدن به نتیجه بهتر انجام دهد.

هیچ کدام از قسمت بدن هنگام آنژیوپلاستی، جراحی و باز نمی‌شود.

همانطور که در ابتدا گفتیم، هیچ قسمتی از بدن جراحی و باز نمی شود. به جز قسمت کوچکی از کشاله ران، بازوی یا مچ دست برای ورود کاتتر کمی با بریدگی همراه است. قبل از این که عمل شروع شود، قسمت مشخص شده ابتدا ضدعفونی و سپس عدم احساس درد از بی حسی موضعی استفاده می شود. همچنین یک گیرنده الکترود روی قفسه سینه قرار می گیرد تا ضربان قلب طی عمل مشخص باشد.

بعد از بی حسی کامل توسط یک برش کوچک، سوزن مخصوصی را به شریان های موجود در قسمت مورد نظر وصل می کنند. ممکن است بیمار هنگام عمل احساس فشار کند اما هیچ دردی حس نمی کند.رفع انسداد رگ های قلب با آنژیو پلاستی

این عمل با کمک متخصص قلب و عروق و تیمی از تکنسین ها و پرستارها در اتاقی به نام آنژیوگرافی یا کاتتریسم قلب انجام می شود و با توجه به پیچیدگی عمل و تعداد قلب های مسدود شده ممکن است ۳۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

هیچ کدام از قسمت بدن هنگام آنژیوپلاستی، جراحی و باز نمی‌شود.

نگران وارد شدن کاتتر حین عمل نباشید.

خیلی ها از وجود کاتتر در بدن سوال می پرسند. اما باید بدانید که ورود کاتتر در رگ های خونی هیچ حسی به شما منتقل نمی کند.

ممکن است پزشک قبل از خارج کردن بالنی که در انتهای کاتتر وجود دارد آن را چندین بار باد و خالی کند تا رگ خونی بهتر باز شود. هنگام باد شدن بالن مسیر جریان خون برای چند ثانیه بسته و در قسمت قفسه سینه درد خفیفی احساس می شود. اما نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد. چرا که بعد از خالی شدن باد بالن این مشکل به زودی رفع خواهد شد.

جایگذاری استنت یا استنت گذاری در قلب چیست؟

پزشکان برای این که جریان رگ های خونی را برای همیشه بهبود ببخشند، یک فنر فشرده حول بالنی که بر سر کاتتر متصل است، قرار می دهند و آن را به سمت انسداد شریان هدایت می کنند. بعد از این که باد شدن بالن باد و فشرده شدن دیواره شریان، فنر به صورت دائم در آن ناحیه قرار می گیرد و از بالن جدا می شود تا برای همیشه جریان خون را باز نگه دارد.

تنها کاری که بعد از استنت گذاری یا قرار دادن فنر فشرده در رگ خونی باید انجام شود این است که بعد از پایان عمل به مدت طولانی داروهای آنتی بیوتیک مصرف شود تا احتمال لخته شدن خون در کنار استنت وجود نداشته باشد.

بعد از آنژیوپلاستی باید یک روز بستری بمانید تا قلبتان پایش شود.

بعد از به پایان رسیدن عمل آنژیوپلاستی بیمار برای یک روز بستری می ماند تا قلب پایش شود. در طول مدت بستری بودن پزشک داروی ضد انعقاد خون جهت پیشگیری از تشکیل لخته و داروهای لازم برای آرام نمودن جریان خون، اسپاسم‌های کرونری تجویز می کند.

بیمار بعد از یک هفته آنژیوپلاستی می تواند به کارهای روزانه خود بپردازد و هیچ ترسی از حملات قلبی نداشته باشد.

مواقعی که لازم است به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید:

در صورتی که با عوامل زیر مواجه شدید سریعاً به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید:

  • هنگام وجود خونریزی و تورم در محل ورود کاتتر
  • هنگام احساس درد فزاینده و ناراحتی در محل ورود کاتتر
  • علائم عفونت مانند خونریزی، تورم، ترشح یا درد
  • احساس بی حالی یا ضعف مفرط
  • احساس درد در ناحیه قفسه سینه یا تنگی نفس
  • تغییر درجه حرارت یا رنگ  پا یا بازوی که مورد انجام عمل آنژیوپلاستی قرار گرفته است‌.

آیا آنژیوپلاستی با خطرهایی هم همراه است یا نه؟

اگرچه این روش یک روش کم تهاجمی برای رفع انسداد رگ های خونی نسبت به جراحی بای پس می باشد. اما با ریسک های مختلفی همراه است. برخی خطر ها بیمار را بعد از انجام آنژیوپلاستی تهدید می‌کند که در ادامه به آنها می پردازیم.

آیا آنژیوپلاستی با خطرهایی هم همراه است یا نه؟

۱.احتمال ۳۰ درصدی مواجه شدن بیمار با تنگی مجدد

اگر آنژیوپلاستی بدون جایگذاری استنت انجام شود به احتمال۳۰ درصد بیمار با مشکل تنگی مجدد روبرو شود. این ریسک با انجام آنژیوپلاستی همراه با جایگذاری استنت حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا می کند.

بنابراین پزشک طی بررسی های انجام شده تشخیص می دهد، آیا آنژیوپلاستی همراه با استنت انجام شود یا نه.

ممکن است با لخته شدن خون سکته قلبی اتفاق بیفتد.

با جایگذاری استنت ممکن است لخته های خونی در کنار آن شکل بگیرد که این لخته ها از جریان خون جلوگیری می‌کند و منجر به سکته قلبی می شود. بنابراین مهم است که داروهایی مانند آسپرین، کلوپیدوگرل، پراسوگرل یا داروهای دیگر برای کاهش خطر لخته خون بعد از انجام آنژیوپلاستی تجویز شود. مدت زمانی که باید این نوع داروها مصرف شود، بستگی به نظر پزشک دارد. بنابراین هیچگاه بدون مشورت پزشک نباید مصرف چنین داروهایی قطع گردد.

بروز خونریزی در قسمت قرار گیری کاتتر

ممکن است بیمار در قسمتی که کاتتر قرار گرفته باشد مانند پا یا دست با مشکل خونریزی مواجه شود.

بیشتر اوقات بعد از انجام عمل در قسمت ورود استنت  تنها کبودی ساده صورت می گیرد. در مواقع بسیار جدی خونریزی اتفاق می‌افتد که نیاز است تزریق خون یا عمل جراحی انجام شود.

مشکلاتی که در مواقع نادر بعد از آنژیوپلاستی اتفاق می افتد.

مشکلات کلیوی: گاهی اوقات به خاطر ماده حاجب استفاده شده حین جایگذاری استند قلب به کلیه آسیب وارد کند. به خصوص افرادی که مشکلات کلیوی زمینه‌ای دارند. در چنین مواقعی باید پزشک طی یک سری اقدامات لازم از بروز مشکلات کلیوی برای بیمار پیشگیری می کند. برای، مثال محدود کردن مقدار ماده حاجب این اطمینان را به بیمار می دهد که در طول عمل به خوبی هیدراته شده است.

مشکلاتی که در مواقع نادر بعد از آنژیوپلاستی اتفاق می افتد.

پاره شدن شریان کرونری: هنگام عمل ممکن است بیمار با پاره و یا گسسته شدن شریان کرونری مواجه شود که در این مواقع نیاز است با جراحی بای پس اورژانسی این مشکل رفع شود.

حمله قلبی: در مواقع بسیار نادر ممکن است در طول عمل حملات قلبی برای بیمار اتفاق بیفتد.

کلام آخر

همزمان با بالا رفتن سن و پا گذاشتن در سنین میانسالی بسیاری از درمان های دارویی و تغییر شیوه زندگی به منظور حفظ سلامت قلب دیگر کارساز نخواهد بود. در این مواقع پزشک ترجیح می‌دهد از روش آنژیوپلاستی برای رفع انسداد شریان اصلی خون استفاده کند.

افرادی که همیشه با سکته قلبی، درد صدری وخیم شونده و دیگر عوامل مربوط به وضعیت قلب مواجه می شوند بیشتر هر وقت دیگری باید به سلامتی خود اهمیت دهند و همیشه تحت نظر بهترین پزشک آنژیوپلاستی معاینه شوند. ازجمله متخصصان با تجربه می توان به دکتر محمد نوری زاده اشاره کرد.

حال مطمئنیم با توضیحات گفته شده کمی به فکر سلامتی قلب خود افتاده اید. فراموش نکنید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و سعی کنید با داشتن برنامه های غذایی مناسب به سلامت قلب خود کمک کنید.

 

امتیاز دهید

شبنم محمدی

من بیش از 5 ساله نویسندگی ،برای سایت های مختلف انجام میدم که الان حدودا 2 ساله با پزشکا آشنا شدم و مقاله های زیبایی و سلامتی محور در مجله پزشکا قراردادم اگر خوشتون از مقاله های من اومده نظرتون رو پایین همین مقاله برام بنویسید..
دکمه بازگشت به بالا