سلامتیپزشکان

تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات【سال1402】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات آشنا کنیم. میوه و سبزیجات نقش بسیار موثری در سلامت ما و تقویت سیستم ایمنی بدن دارند. بیشترین زمانی که بدن به مصرف میوه و سبزیجات نیازمند می شود، فصل گرما می باشد. در تابستان به دلیل گرمای سوزناک و عرق کردن بدن، بدن آب مورد نیاز خود را از دست می دهد و ما با مصرف این مواد باید آب بدن را تامین کنیم تا دچار مشکل و بیماری نشویم. فصل گرما و تابستان فصلی است که به دلیل تعریق بسیار بدن ممکن است با کاهش آب رو به رو شود و به دلیل این که بافت ها و سلول های بدن برای ادامه ی فعالیت خود به آب کافی نیاز دارند، تنها نوشیدن آب کفایت نمی کند. در ادامه با تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

خواص هندوانه برای بدن

افرادی که با کمبود آمینو اسید رو به رو هستند، هندوانه پیشنهاد خوبی برای این افراد می باشد. آمینو اسید با تولید آرژینین در بدن موجب رشد عضلات می شود، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و مانع از کسلی افراد می شود. در برخی از کشور ها از پوست هندوانه جهت سم زدایی بدن استفاده می شود.

افرادی که طبع سردی دارند بهتر است که خیلی هندوانه نخورند و در مصرف آن زیاده روی نکنند، زیرا هندوانه دارای مزاج سرد می باشد. البته این افراد می توانند هندوانه را با شکر مصرف کنند. افرادی که مدام تب می کنند و گرم مزاج هستند و حتی بیماری های عفونی دارند، هندوانه به این افراد توصیه می شود. از پوست این میوه هم برای هضم راحت تر غذا می شود استفاده کرد.

خواص هندوانه برای بدن

مصرف هندوانه با میوه های دیگر که شاخص گلیسمیک بالا دارند، موجب بالا رفتن قند خون که یک تهدید برای سلامتی محسوب می شود است، افرادی که دچار بیماری دیابت می باشند بهتر است با بهترین دکتر تغذیه صحبت کنند و مشورت بگیرند. بهترین زمان مصرف هندوانه، سه ساعت بعد از غذا و یک ساعت قبل از غذا است.

تامین آب بدن در تابستان با هندوانه

یکی از بهترین و موثر ترین میوه ها برای رفع تشنگی و تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات میوه ی هندوانه می باشد که بسیار خنک و شیرین است. 93 درصد این میوه را آب تشکیل داده است، ویتامین هایی که در این میوه وجود دارد ویتامین ث، آهن و پتاسیم، ویتامین آ می باشد. با خوردن یک لیوان آب هندوانه مقدار ویتامین ث که بدن در طول روز به آن نیاز دارد تامین می شود.

تامین آب بدن در تابستان با هندوانه

قسمت آب دار و قرمز رنگ آن دارای لیکوپن می باشد که آنتی اکسیدان بسیار قوی دارند. آنتی اکسیدان ها با ورود به بدن شروع به خنثی کردن رادیکال های آزاد می کنند. علاوه بر خود هندوانه پوست آن نیز دارای فیبر می باشد. مصرف این میوه را در تابستان فراموش نکنید که برای بدن لازم و مقوی می باشد.

تمام قسمت های این میوه از خواص زیادی برخوردار است، حتی آن قسمتی که سفید می باشد هم با مطالعاتی که انجام شده ثابت کرده اند که حاوی اسید آمینه است که نقش آن در بدن با مکانیسم اتساع سرخرگ‌ها، می‌تواند موجب بهبود گردش خون شود. همچنین سیترولین قادر است نیتروژن خون را جذب و آن را به ادرار تبدیل کند.

تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات

بسیاری از افرادی که به تغذیه خود اهمیت نمی دهند و از میوه و سبزیجات در طول روز استفاده نمی کنند، به بیماری های زیادی مبتلا می شوند. مخصوصا زمانی که هوا به شدت گرم می باشد، برای کارایی و عملکرد کلیه حتما باید به مقدار کافی مواد خنک و آب دار مصرف کنید. میوه و سبزیجات منبع غنی از فیبر و ویتامین های متنوعی می باشند که برای سلامتی لازم و ضروری است.

تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات

میوه ها منبع غنی از آنتی اکسیدان و مواد معدنی می باشند که از مبتلا شدن به بیماری سرطان و بیماری های قلبی جلوگیری می کنند. در فصل تابستان میوه های متنوعی وجود دارد که هر کدام خواص و فایده زیادی دارند و به سوخت و ساز و خنک شدن بدن و همچنین تقویت سیستم ایمنی بسیار کمک می کنند.

این مواد نه تنها در تابستان بلکه در تمام فصول در انواع متنوعی وجود دارند که برای رشد کودکان هم موثر می باشد. از میوه ها می توانید به عنوان یک عصرانه پر خاصیت استفاده کنید که هیچ ضرری هم ندارد. بهترین میوه های فصل گرما هندوانه و خربزه و طالبی می باشند که با وجود خنک و آب دار بودن، آب بدن شما را هم تامین می کنند.

میوه و سبزی حاوی فیبر های بسیاری هستند که خطر سکته قلبی و مغزی را کاهش داده و سطح کلسترول خون را نیز پایین می آورند. دستگاه گوارش را به کار می اندازند و از ایجاد یبوست جلوگیری می کنند. بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها غنی از پتاسیم بوده و مصرف آنها برای کنترل فشار خون موثر است.

روش های تامین آب بدن در فصل گرما

یکی از مهم ترین نیاز های هر موجود زنده ای آب می باشد و بدون آن انسان و یا حیوانات نمی توانند به زندگی خود ادامه دهند. تامین آب بدن یکی از نیاز های ضروری می باشد، زیرا هر قسمت از بدن ما به آب کافی نیاز دارد. خون از هشتاد درصد و ماهیچه ها از هفتاد درصد آب تشکیل شده اند. این دو قسمت مهم اگر به کمبود آب دچار شوند، با اختلال روبه رو می شوند.

زمانی که فصل گرما می رسد، بدن ما بیشتر از روز های دیگر به آب نیاز دارد، زیرا به دلیل گرم بودن هوا بسیار عرق می کنیم و تعریق بدن بالا می رود، در این صورت برای جایگزین کردن آب باید از میوه و سبزیجات آب دار کمک بگیریم و روزی چند لیوان آب بنوشیم. بسیاری از پزشکان برای تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات توصیه می کنند که مصرف میوه های پر آب به شدت برای بدن لازم و ضروری می باشد. در این فصل تا جایی که می توانید آب بنوشید و اگر هستند افرادی که عادت به نوشیدن زیاد آب ندارند، راه های مختلفی برای تامین آب بدن موجود دارد و می توانند با مصرف میوه و سبزی های تازه و داشتن یک برنامه غذایی مناسب مانع از کمبود آب در بافت های بدن شوند.

روش های تامین آب بدن در فصل گرما

تقریبا 70 درصد از بدن ما را آب تشکیل می دهد و این نشان می دهد که بافت ها و عضلات بدن و سایر بخش ها برای ادامه فعالیت خود تا چه حد به آب نیاز دارند. در این فصل بیشترین مواد غذایی که باید مصرف کنید، آش و سوپ و جای دادن میوه و سبزیجات خنک در برنامه غذایی خود می باشد. مناسب ترین میوه در این فصل هندوانه است که با هم بررسی کرده ایم.

میوه های دیگری هم می باشند که جایگزین مناسبی برای آب هستند. برای تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات می توان به سیب، توت فرنگی، هلو و طالبی و… که اب دار و لذیذ هستند اشاره کرد. اگر با کم آبی بدن رو به رو شدید، همانند میوه، سبزیجات نیز آب بدن را جبران می کنند، سوپ سبزیجات هم انتخاب مناسبی می باشد. در فصل تابستان بدن آب زیادی از دست می دهد، بنابراین توصیه ها را جدی گرفته و از مصرف این مواد صرف نظر نکنید.

 بهترین دکتر تغذیه در ایران به مردم توصیه می کند که اگر آب بدن از دست برود و به موقع جایگزینی برای آن پیدا نشود، مشکلات زیادی برای افراد ایجاد می شود، افراد دچار گرما زدگی شده و اگر ادامه دار باشد در شرایط بسیار خطرناک حتی می تواند منجر به مرگ شود، به همین دلیل از میوه و سبزیجات تابستانی غافل نشوید. این توصیه ها را جدی بگیرید تا همیشه سلامت باشید.

ممکن است در ذهن شما این سوال به وجود آید که بهترین و موثر ترین میوه در این زمینه که جبران کمبود آب بدن باشد کدام است؟ همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم بهترین آن ها هندوانه می باشد که هم آب دار و خنک است و هم شیرین و خوشمزه می باشد که 90 درصد این میوه را آب تشکیل می دهد. این میوه علاوه بر این که به رفع تشنگی کمک می کند، برای سلامتی نیز موثر است.

روش های تامین آب بدن در فصل گرما

این میوه ی پرخاصیت دارای ویتامین های A و ویتامین C می باشد و افرادی که بر اثر بیماری هایی مانند آسم و سرطان و بیماری مفصل دچار التهاب شده اند را بهبود می بخشد. یکی دیگر از میوه های بسیار موثر بعد از هندوانه طالبی می باشد که این میوه هم جایگزین خوبی می تواند باشد و در رفع کمبود آب کمک می کند.

این میوه هم جزء خانواده ی خیار و کدو محسوب می شود. طالبی از هر لحاظ با خربزه شباهت دارد ولی تنها تفاوت آن ها در این است که زودتر از خربزه به بار می آید و نرم تر از آن می باشد و به همین دلیل هضم راحت تری دارد. این میوه ی شیرین و پر آب بسیار خوشمزه است و منبع غنی از ویتامین A است، بنابراین مصرف آن در فصل گرما به شدت توصیه می شود.

معرفی میوه های خنک و آب دار در تابستان

در این بخش ما می خواهیم به شما مناسب ترین و موثر ترین میوه ها را علاوه بر هندوانه معرفی کنیم که جایگزین خوبی برای آب از دست رفته ی بدن می باشد. در فصل تابستان بدن نیاز به آب بیش تر پیدا می کند و در صورت جبران نکردن مشکلاتی برای انسان ایجاد می شود که بسیار خطرناک است. برای شادابی و طراوت پوست و سلامت بدن حتما مصرف این میوه ها را در برنامه خود جای دهید. در ادامه به معرفی میوه های خنک و آب دار در تابستان می پردازیم:

1-گلابی

برای تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات می توان میوه ی گلابی را نام برد. مطالعات زیادی بر روی این میوه انجام شده است که نشان دهنده این است که این میوه پر آب در کاهش چربی خون موثر و با مقدار فیبری که دارد نیاز افراد به فیبر را جبران می کند. گلابی میوه ای بسیار خوشمزه و شیرینی است که قند خون را هم نرمال نگه می دارد و با وجود شیرین بودن هیچ ضرری ندارد و افرادی که به دیابت مبتلا هستند هم می توانند از این میوه بهره ببرند.

معرفی میوه های خنک و آب دار در تابستان

2-انگور

این میوه منبع غنی از پتاسیم است و خوردن آن در فصل گرما توصیه می شود و موجب پایین آمدن فشار خون می شود. در این فصل حتما از انگور استفاده کنید، به ویژه افراد سالمند که به مرور دچار حواس پرتی و افسردگی می شوند، توصیه می گردد. به دلیل  این که میوه به دلیل داشتن پتاسیم در بهبود این اختلالات کمک می کند.

3-آلو

آلو خواص مفیدی دارد که در فصل تابستان به بار می نشیند و مصرف آن برای افرادی که گیاه خوار می باشند می تواند موثر واقع شود، زیرا این میوه ی لذیذ با داشتن آهن نیاز روزانه افراد به آهن را تامین می کند و دیگر نیازی نیست که با مشکلات فقر آهن و کم خونی سرو کار داشته باشید. چند عدد از این میوه را هر روز میل کنید تا اگر شما هم جزء افرادی هستید که فشار خون دارند، کمک کند.

ما در فصل تابستان این میوه را برای شما پیشنهاد می کنیم، تا علاوه بر تامین آب بدن یبوست را هم درمان کند و اختلالات گوارشی شما را هم بهبود ببخشد.

4-انبه 

این میوه سرشار از پتاسیم می باشد، افرادی که فشار خون بالایی دارند خوردن انبه در سلامتی آن ها موثر می باشد. انبه از منابع بتاکاروتن است که یکی از آنتی اکسیدان‌های قوی می باشد و مانع از ایجاد کم خونی و کاهش آهن در بدن می شود. خطر ابتلا به سرطان رحم را هم کاهش می دهد.

5-هلو

برای تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات هلو میوه ی مناسبی است. یک میوه ی تابستانی است که 8 درصد از نیاز افراد به فیبر را جبران می کند و به همین دلیل توانایی کاهش سطح کلسترول خون را هم دارد. اگر می خواهید از بیماری های قلبی دور باشید و دچار کم خونی و افزایش کلسترول نشوید، حتما هلو مصرف کنید. این میوه قادر است که خستگی افراد را از بین ببرد.

معرفی میوه های خنک و آب دار در تابستان

هلو علاوه بر فیبر دارای ویتامین C می باشد و ویتامین بدن از طریق این میوه تامین می شود. افرادی که دچار بیماری های لثه می شوند حتما در فصل مناسبش از هلو استفاده کنند.

6-انجیر

انجیر خواص بسیار فراوانی دارد و علاوه بر این که یک میوه ی مناسب برای تامین آب بدن می باشد، دارای فیبر و آهن و کلسیم است. بنابراین با این خواصی که دارد در جلوگیری از پوکی استخوان و برطرف کردن یبوست بسیار مناسب است. افرادی که با بالارفتن سن رو به رو هستند و گیاه خواران بدانند که این میوه بسیار مناسب برای آن ها می باشد.

7-خربزه 

این میوه هم همانند هندوانه یکی از موثر ترین میوه ها در فصل گرما می باشد. خربزه به دلیل پر آب بودن می تواند در زمان تعریق که بدن آب زیادی از دست داده است را دوباره باز گرداند. به همین دلیل مصرف این میوه را در تابستان نباید فراموش کرد. این میوه نه طبع سرد دارد و نه طبع گرم و رطوبتی و متعادل محسوب می شود و همه ی افراد می توانند از این میوه استفاده کنند.

کسانی که به خوردن غذا اشتهایی ندارند این میوه برای آن ها کار آمد است و حاوی ویتامین های زیادی از جمله، A و B و C و کلسیم و پتاسیم، می باشد و به همین دلیل است که خاصیت ضد سرطانی و ضد انعقاد خون و سکته دارد. از خواص دیگر خربزه می توان به، رفع تشنگی، کم خونی، درمان بی اشتهایی و سنگ کلیه اشاره کرد.

8-آناناس 

مصرف آناناس را هم در برنامه غذایی خود جای دهید که یک سد دفاعی خوبی در مقابل ورود بیماری ها به بدن است چون مقدار زیادی از آنتی اکسیدان را در خود جای داده و در حفظ سلامتی بدن مفید است. این میوه اشتهای افراد را تحریک می کند و هضم غذا با این میوه با سهولت انجام می شود و در کارایی بهتر معده هم تاثیر خود را می گذارد و نفخ را از بین می برد.

معرفی میوه های خنک و آب دار در تابستان

برخی از افراد وقتی که می خواهند به عیادت بیمار بروند، آناناس می برند و دلیل این امر به خاطر وجود آنتی اکسیدانی که دارد می باشد و در درمان سریع زخم ها و التهابات بسیار کار آمد عمل می کند. سعی کنید به جای استفاده از کنسرو آناناس، از میوه ی آن بهره ببرید، چون خواص خود را به خوبی حفظ می کند و تاثیر بیشتری بر بیمار دارد. این میوه موجب خنکی می شود به همین دلیل است که در فصل گرما توصیه به خوردن آن می باشد.

9-شلیل 

این میوه طرفداران زیادی در فصل تابستان دارد و شباهت بی نظیری به هلو و آلو دارد و هم خانواده محسوب می شوند. شلیل که در فصل تابستان بارور می شود بسیار مغذی و مفید است و مناسب برای تامین آب بدن می باشد. شلیل مواد معدنی و ویتامین های گوناگونی دارد و خاصیت آن حتی از هلو هم بیشتر است.

این میوه ی خوشمزه دارای آهن و فسفر و پتاسیم است، با آنتی اکسیدانی که دارد موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و برای جلوگیری از سرطان هم موثر واقع می شود. افرادی که اضافه وزن دارند از این میوه در برنامه غذایی خود استفاده کنند، که علاوه بر کاهش وزن، در جلوگیری از دیابت و بیماری های قلبی مفید است.

مصرف 6 نوع از سالم ترین سبزیجات در تابستان

1-ذرت 

مصرف ذرت پخته شده مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد که اگر افرادی که به مرور دچار ضعیف شدن چشم می شود بهتر است که مصرف ذرت را در برنامه روزانه خود داشته باشند. ذرت منبع غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی گوناگون مانند، ویتامین های گروه ب مانند تیامین، ریبوفلاوین،  فولات و نیز ویتامین ث به علاوه پتاسیم، فسفر است.

مصرف 6 نوع از سالم ترین سبزیجات در تابستان

2-پیاز

در تمام آشپز خانه های ایرانی از این سبزی در بیشتر غذا ها استفاده می کنند، یک خبر خوشایند برای کسانی که مقدار فابل توجهی پیاز در روز مصرف می کنند این است که این نوع سبزی خاصیت ضد سرطانی و از بین بردن عفونت ها را دارد. در برابر میکروب و ایجاد سرطان از بدن مراقبت می کند و همچنین تقویت استخوان کمک می کند و هم موجب افزایش خون می شود.

3-نخود فرنگی 

یکی دیگر از سبزیجاتی برای تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات بسیار مناسب است نخود فرنگی می باشد، که در فصل گرما برای سلامتی بدن مفید است. اگر در طول هفته نخود فرنگی را در برنامه غذایی خود جای دهید و از حبوبات دیگر هم استفاده کنید، مبتلا شدن به سرطان معده در شما کاهش می یابد. نخود فرنگی برای تقویت استخوان و مفاصل بسیار موثر است و سرشار از ویتامین های ب2، ب1 و ب 3 می باشد.

4-فلفل دلمه ای قرمز

مقدار کالری یک فلفل دلمه فقط 32 می باشد و ویتامین ث بدن از طریق این سبزی جبران می شود. مصرف فلفل دلمه ای قرمز که سرشار از ویتامین ب 6 و اسید فولیک، می باشد کمک زیادی به بیماران دیابتی و کسانی که مشکلات قلبی دارند می کند.

هر دوی این ویتامین ها باعث کاهش هموسستئین می شود، این مولکول بسیار خطرناک است و منجر به تخریب رگ های خونی شده و موجب سکته قلبی و سکته مغزی می شود.

5-کلم بروکلی 

کلم بروکلی خواص بی شماری دارد و منبع غنی  از آنتی اکسیدان می باشد که مانع از ایجاد سرطان در بدن است. در یک مطالعه، مردانی که در هفته 5 وعده یا بیشتر سبزیجات چیلیایی مانند بروکلی را مصرف می کردند، در یک دوره 10 ساله، 50 درصد کمتر از سایرین به سرطان مثانه مبتلا شدند.

مصرف 6 نوع از سالم ترین سبزیجات در تابستان

6-اسفناج

این سبزی خاصیت های زیادی برای بدن دارد و یک محافظ برای حفظ سلامتی است. اسفناج منبع غنی از کاروتنوئیدها برای مراقبت از سلامت چشم می باشد. مطالعاتی که انجام شده نشان می دهد که اسفناج دارای فلاوونوئید می باشد که، سلول های سرطانی در معده و پوست را کاهش داده و همچنین موجب کاهش چشمگیر خطر ابتلای افراد به سرطان پروستات می شود.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا