; خواص دارچین و تاثیر آن بر روی سلامتی - پزشکا : بهترین مجله پزشکی و زیبایی
سلامتی

خواص دارچین و تاثیر آن بر روی سلامتی

حالت شب

دارچین

دارچین جزو ادویه هایی است که بسیار محبوب است و علاوه بر خوشمزه بودن آن مزایای زیادی برای سلامتی دارد در این مقاله قصد داریم شما را با دارچین و مزایای آن آشنا خواهیم کرد . پس با ما همراه شوید .

دارچین چیست ؟

دارچین نوعی ادویه خوشبو است که در بعضی از غذاها می‌ریزند. از داروهای گیاهی خوشبو نیز محسوب می‌ شود . درخت این ماده غذایی که بیشتر در هندوستان و چین می‌ روید ، جزو رده دولپه‌ای‌ های جداگلبرگ می‌ باشد و همیشه‌ سبز است . بومی سریلانکا است و بهترین آن دارچین سیلانی است . گل‌ های منظم و سفید مایل به زرد دارد ، پوست آن را هم که قهوه‌ ای‌ رنگ است دارچین می‌ گویند . 

درختچه دارچین درختی است کوچک ، به ارتفاع ۵ تا ۷ متر که از تمام قسمت‌های آن بویی مطبوع استشمام می‌ شود . گلهای این ادویه در فاصله ماه‌ های بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می‌ شود . برگ این درخت سبز سیر و دارای گلهایی به رنگ سفید است. دارچین بومی سری‌لانکا و جنوب هند است و پوست درختچه آن به عنوان ادویه بکار می‌رود. در قرون وسطی از این ماده غذایی برای درمان سرفه، ورم مفاصل و گلودرد استفاده می‌ شد . تحقیقات جدید نیز بر خواص و فواید پزشکی دارچین تأکید دارند .

دارچین چیست ؟

تاریخچه دارچین

با توجه به گستردگی جغرافیائی گونه‌های مختلف دارچین سابقه پیدایش و نامگذاری آن‌ها نیز متفاوت است . سابقه مصرف و شناسائی آن به مصر باستان و به حدود دوهزار سال قبل از میلاد بر می‌ گردد . اما آنچه که در تاریخ به دارچین چینی مشهور شده در حقیقت نوعی از دارچین به نام Cinnamon Aromaticum یا Cassia است که بومی چین بوده و به صورت درخت ۲۰ الی ۳۰ متری است که از پوست درخت به عنوان دارچین استفاده می‌ شود . در قسمت‌ های مختلف تورات نیز به مصرف آن توسط موسی پیامبر هم به عنوان غذا و هم برای بوی خوش اشاره شده‌ است . درنوشته‌ های هرودوت نیز از دارچین به عنوان «چاشنی گرانبها» یاد شده‌ است . ورود این ماده غذایی به اروپا از دو طریق بندر اسکندریه در مصر و نیز از طریق بازرگانان پرتغالی در قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی بوده‌ است .

خواص دارچین در کنترل قند خون

در بررسی خواص دارویی دارچین در تثبیت میزان قند خون ، مطالعه‌ای در لندن بر روی ۵۸ نفر از مبتلایان به دیابت نوع ۲ انجام شد . برای تعدادی از این بیماران ، دارو‌های قند خون به طور منظم و کنترل شده ، تجویز شد و گروه دوم برای کنترل قند خون در هر روز تنها ۲ گرم دارچین مصرف کردند . پس از ۱۲ هفته ، سطح قند خون ناشتای گروهی از بیماران که دارچین را جایگزین دارو کرده بودند ، به طور معنی‌داری کمتر از گروه تحت درمان با دارو بود .

همچنین آزمایش‌ های گروه مصرف کننده این ماده غذایی ، از کاهش چربی بدن به طور کلی در مقایسه با گروه تحت درمان با دارو قبل و بعد از درمان را تایید کرد . این مطالعه در مجله پزشکی دیابتی منتشر شد و دارچین را به عنوان یک مکمل برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو توصیه کرد . بررسی دیگری در بریتانیا موضوع استفاده از این ماده غذایی برای دیابت نوع ۲ را آزمایش کرد . نتایج این پژوهش نشان داد که استفاده از دارچین به عنوان یک مکمل ، هم قند خون ناشتا را کاهش داده است و هم سبب کاهش سطح قند خون پس از خوردن غذا شده است .

خواص دارچین در کنترل قند خون

همچنین این مطالعه نشان داد که این ماده غذایی می‌ تواند تاثیر مهمی بر کاهش عوارض کلی ناشی از دیابت نوع ۲داشته باشد . در ایالات متحده آمریکا ، ۲۲ بیمار دیابتی برای مطالعه تاثیر دارچین بر قند خون مورد آزمایش قرار گرفتند . این مطالعه همچنین  تایید کرد که دارچین ، قند خون ناشتا را کاهش می‌دهد؛ در یکی دیگر از مطالعه‌های بالینی ، تایید شد که دارچین هم به پایین نگه داشتن سطح قند خون ناشتا کمک می‌ کند و هم پاسخ به انسولین را بهبود می‌ بخشد .

در مطالعه ای تکمیلی نشان داده شد که بیمارانی که استفاه از دارچین به عنوان یک مکمل را حذف کرده بودند ، فواید درمانی دارچین را از دست داده و به شرایط قبلی‌ شان بازگشتند .

مزایای دارچین در جلوگیری از آلزایمر

تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا واقع در سانتاباربارا نشان می دهد که این ماده غذایی از بروز برخی بیماری های عصبی از جمله آلزایمر جلوگیری می کند . دارچین حاوی میزان قابل توجهی تانین است که قدرت آنتی اکسیدانی بالایی دارد و به همین دلیل با رادیکال‌ های آزادی که باعث پیری سلول‌ ها می‌ شود مقابله می‌ کند . به تازگی دو ترکیب در دارچین دیده شده است که از بروز زوال عقل جلوگیری می کند .

این دو ترکیب cinnamaldehyde و epicatechin نامیده می شوند . ییماری آلزایمر (Alzheimer’s disease)‏ یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌ رود . بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه‌ است . اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌ کند .

مزایای دارچین در جلوگیری از آلزایمر

آلزایمر یک بیماری پیش رونده عصبی است که به مرور زمان منجر به تخریب غیر قابل برگشت نورون ها و توانایی های فکری می شود . این ماده غذایی علاوه بر پیشگیری از بیماری آلزایمر ، در درمان بیماری دیابت نیز موثر است . محققین پیش از این عنوان کرده بودند که دارچین، رمز جوانی است و مصرف روزانه آن انسان را سلامت و جوان نگه می دارد و بهترین دارو برای دردهای عضلانی است و به عنوان تب بر استفاده می شود .
این ماده غذایی خاصیت عجیب دیگری دارد که آن هم قوی کردن مصونیت بدن در مقابل امراض است . اگر حس می کنید ضعیف شده اید و ممکن است مریض شوید ، چای دارچین را فراموش نکنید . حتی اگر سرما خورده اید یا ضعف شدید دارید چای دارچین بهترین دارو است .

دارچین برای جلوگیری از عفونت

یکی از مزایای این ماده غذایی ، توانایی بی نظیر آن در جلوگیری از عفونت مخمر ماوم در برابر دارو است .به دلیل خواص ضدباکتری ، ضد قارچی ، ضد ویروسی و ضد عفونی کننده اش ، در درمان عفونت های داخلی و خارجی مفید است و از ایجاد میکروب ها در مثانه نیز ، به خوبی جلوگیری می کند .

خواص دارچین برای سلامت قلب

مصرف این چای به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می‌ کند . امروزه بیماری قلبی عروقی یکی از قاتلان پیشرو در کشور می باشد . آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی موجود در دمنوش دارچین ، ممکن است از مشکلات قلبی ناشی از کلسترول بالا و تری گلیسیرید جلوگیری کنند .

خواص دارچین برای سلامت قلب

مطالعه ای در مجله مراقبت از دیابت ، نشان داده است :«چای و نوشیدنی های دارچینی می تواند سطح قند خون را بهبود بخشد و میزان حساسیت به انسولین را افزایش دهد . » در این مطالعه ، 60 فرد مبتلا به دیابت نوع 2  بررسی شدند . شرکت کنندگان به 6 گروه تقسیم شدند 3 نفر شبه دارو دریافت کردند. و به 3 نفر دیگر مقادیری از دارچین داده شد تا به مدت 40 روز استفاده کنند . نتایج نشان داد که 3 نفر گروه دوم پس از مصرف دارچین : از کاهش سطح چربی ، کاهش کلسترول کلی و کاهش کلسترول LDL بد برخوردار شدند . گروه هایی که شبه دارو مصرف کرده بودند ، هیچ تغییر محسوسی در آن ها مشاهده نشد .

خواص دارچین برای سرطان

مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده نشان می دهد خوردن زیاد کومارین که به وفور در دارچین کاسیا وجود دارد می تواند ریسک انواع خاصی از سرطان را افزایش بدهد . مثلا، آزمایش روی جوندگان نشان داد که خوردن زیاد کومارین باعث رشد تومورهای سرطانی در ریه، کبد و کلیه ها شده بود .
شیوه ای که کورمارین تورمورها را تغذیه می کند هنوز مشخص نیست . اما بعضی از دانشمندان باور دارند کومارین می تواند به طور پیاپی به یک سری از ارگان های بدن آسیب بزند و به مرور زمان این آسیب می تواند سلول های سالم را با سلول های سرطانی جایگزین کند .

حفظ سلامت دندان‌ها و خوشبوکننده‌ی دهان

یافته‌ های اخیر نشان داده‌اند که این ماده غذایی در مبارزه با باکتری‌ هایی که در میکروفلورای دهان وجود دارند و باعث پوسیدگی دندان و ایجاد حفره در دندان ، عفونت زبان و بوی بد دهان می‌ شوند ، نقش مهمی ایفا کند . روغن دارچین در مقایسه با سایر گیاه‌ های تست‌شده ، بیشترین توانایی را در حفظ سلامت دهان و دندان دارد و مانند یک دهان‌ شویه‌ی طبیعی عمل می‌ کند .

این ماده غذایی نیز مانند نعنا دهان را خوشبو می‌کند و به‌عنوان طعم‌ دهنده‌ی طبیعی در تهیه‌ی آدامس استفاده می‌ شود . دارچین با از بین بردن باکتری‌ های دهان بوی بد دهان را از بین می‌ برد و به همین خاطر از قدیم پودر این ماده غذایی برای بهداشت دهان و دندان تجویز می‌ شده است . روغن دارچین به‌خاطر بوی خوش و خاصیت ضد عفونی‌ کنندگی‌ اش در تهیه‌ی محصولات بهداشتی‌ ای مانند شامپو و نرم‌ کننده نیز استفاده می‌ شود .

حفظ سلامت دندان‌ها و خوشبوکننده‌ی دهان

درمان سرفه ها و سرماخوردگی های معمول با دارچین

این ماده غذایی در طب چینی بعنوان یک درمان طبیعی برای سرفه و سرما خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد .
که شما می توانید دستور زیر را برای تهیه آن اجرا نمایید:
یک تکه چوب دارچین را به آب جوش اضافه نمایید و اجازه دهید در حدود 2 دقیقه به جوش آید ، سپس چوب این ماده غذایی را از آن خارج کنید و آن را مانند چای های دیگر بنوشید و لذت ببرید .
شما می توانید این چای را دو بار در روز مصرف کنید.در حالی که سرماخوردگی شما بیش از 3 روز ادامه پیدا کرد ،حتما به پزشک مراجعه کنید .

ماسک صورت دارچین برای از بین بردن آکنه

شما می توانید 3 قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق دارچین ترکیب نمایید و سپس آنرا روی صورتتان اعمال نمایید . این ماده غذایی ، باکتری های تحریک کننده آکنه را متوقف می کند و عسل نیز باعث سفید شدن و طراوت پوست می شود ، 10 دقیقه بعد از اعمال این ترکیب، صورتتان را با آب گرم بشویید و بعد به آرامی خشک نمایید .

اسکراب پوست های خشک با این ماده غذایی : هیچ کس دوست ندارد که پوستی خشک و سرخ داشته باشد ، بنابراین می توانید با حذف سلول های مرده پوستتان نرمی و درخشش را به آن بازگردانید . که برای این کار می توانید دارچین ، بادام ، روغن زیتون عسل و نمک دریا را با هم مخلوط کنید . و روی صورتتان اعمال نمایید .

ماسک صورت دارچین برای از بین بردن آکنه

فواید دیگر دارچین برای سلامتی

  • دارچین برای تقویت عملکرد بدن  : این ماده غذایی به بهبود وضوح و هوشیاری روانی بدن کمک می کند . برای بهتر شدن فعالیت مغز ، این ادویه را ببویید . عطر آن می تواند عملکرد شناختی را افزایش دهد و توجه و حافظه کاری را بهبود می بخشد .
  • دارچین برای کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید : این ماده غذایی  می تواند به طور غیرمستقیم قند و چربی بدن را کنترل کند و یا حتی کاهش دهد . مصرف دارچین ، با کاهش سطح کلسترول بد ، بنام LDL و تری گلیسیرید و افزایش سطح کاسترول خوب بنام HDL ، همراه است .
  • این ماده غذایی برای بهبود گردش خون : این ادویه به بهبود گردش خون کمک می کند ، و همان طور که می دانید، با افزایش گردش خون، اثرات درد نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد . همچنین گردش خون خوب ، باعث گسترش اکسیژن به سلول های بدن می شود و فعالیت های متابولیک را بالا می برد . شما با استفاده از این ماده غذایی می توانید خطر ابتلا به حملات قلبی را به میزان زیادی کاهش دهید .

میزان مصرف توصیه شده آن

بعضی از محققان مصرف روزانه ۲ تا ۴ گرم پودر دارچین ، را توصیه می‌ نمایند و بعضی دیگر معتقدند این مقدار باید بین ۱ تا ۶ گرم باشد ، با اینحال توجه داشته باشید مصرف بیش از اندازه دارچین ، می‌ تواند مسموم کننده باشد .

میزان مصرف توصیه شده آن

عوارض دارچین برای سلامتی

  • عوارض جانبی . معمولا این ماده غذایی اثرات جانبی خاصی ندارد . مصرف این ماده غذایی در بعضی از افراد باعث واکنش های آلرژیکی می‌ شود . همچنین مالیدن دارچین ، برروی پوست می‌تواند باعث سرخی و التهاب پوست شود .
  • خطرات این ماده غذایی . مصرف بیش از حد دارچین سنا (چینی) ممکن است ، برای همه بخصوص افرادیکه مشکلات کبدی دارند ، مسموم کننده باشد . از آنجاییکه این ماده غذایی قندخون را کاهش می‌ دهد ، افراد دیابتی که دارو مصرف می‌ کنند ممکن است دچار افت شدید قند خون شوند . افرادیکه مبتلا به سرطان‌ های هورمونی از جمله سرطان سینه هستند ، نباید دارچین ، مصرف کنند . از آنجاییکه تحقیقات زیادی در مورد خطرات این ماده غذایی وجود ندارد ، این ماده غذایی برای کودکان و زنان شیرده توصیه نمی‌ شود . این ماده غذایی ، در بعضی از افراد خطر آسیب های کبدی را افزایش می‌ دهد .
  • تداخلات دارویی . این ماده غذایی ، ممکن است با داروهای آنتی بیوتیک ، دیابت ، رقیق کننده خون ، داروهای قلبی و بعضی دیگر از داروها تداخل داشته باشد ، در اینباره با پزشک خود مشورت نمایید .

کلام آخر

و در آخر باید به شما گفت که این ماده غذایی یکی از خوشمزه ترین و سالم ترین ادویه ها است که شما می توانید آن را به شکل چای  ، دمنوش  ، مخلوط دارچین و عسل ، شیر دارچین ، دارچین و زنجبیل یا  به عنوان ادویه و چاشنی در پخت غذا کیک و شیرینی از آن استفاده کنید .

از این که مارا تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین ممنون می شویم که اگر نظر یا انتقادی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید .

5/5 - (1 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا