بیماری ها

پیشگیری از خستگی چشم ها با روش های ساده !

حالت شب

خستگی چشم

همه ما گاهی اوقات خستگی چشم را تجربه می کنیم . خستگی چشم در اثر نگاه کردن مداوم به صفحه نمایش رایانه به مدت طولانی به سراغ چشم هایتان می آید . خواندن و مطالعه کردن و از این قبیل کار ها نیز در ساعات طولانی ممکن است احساسی مانند سوزش ، خارش و یا خستگی در چشم هایتان ایجاد کند . این علائم رایج بوده و خبر از ناراحتی و یا اختلالات جدی را نمی دهند . خبر خوب این است که با رعایت چند راهکار ساده و توصیه های کوچک ، می توانید حال چشمان تان را بهتر کنید و از شدت علائم گفته شده کم کنید . در ادامه ی این مطلب  شما را با نکاتی برای پیشگیری از خستگی چشم آشنا می کنیم .

خستگی چشم

خستگی چشم چیست ؟

خستگی چشم ، حالت آزار دهنده ای است که باعث خارش و سوزش چشم ها شده و در بسیاری از مواقع قرمزی چشم ها را هم به همراه دارد . البته این مشکلات خیلی خطر ساز نبوده و می توان با کمی استراحت دادن به چشم ها به راحتی این مشکلات را حل کرد . معمولا خستگی چشم بر اثر عوامل متفاوتی به وجود می آید که درباره آن ها صحبت خواهیم کرد . توجه کنید که علائم گفته شده زمانی برای تان خطر ساز بوده که علائمی مانند احساس ناراحتی در چشم ها  دوبینی و همین طور تغییر در قدرت بینایی همراه شود . در صورت بروز چنین علائمی سعی کنید در اولین فرصت به چشم پزشک مراجعه کنید و مشکل تان را با او در میان بگذارید .

عوامل موثر بر خستگی چشم ها

به طور کلی وقتی زمانی طولانی روی دیدن چیزی تمرکز می کنید ، در واقع با این کار باعث خسته شدن چشم هایتان می شوید . عوامل بسیار زیادی روی این موضوع تاثیر گذار هستند . برای مثال وقتی مدت زیادی را صرف رانندگی در جاده می کنید بعد از مدتی متوجه می شوید که چشم هایتان به میزان زیادی خسته شده اند . در چنین شرایطی باید به چشم هایتان استراحت بدهید . همچنین ونقتی زمانی را صرف مطالعه می کنید باعث خسته شدن چشم هایتان می شوید . این عوامل همیشگی نبوده و معمولا با استراحت ، سریعا خستگی چشم تان از بین می رود . دسته دیگری از عوامل وجود دارند که علاوه بر خسته کردن چشم ، باعث آسیب رساندن به آن نیز می شوند . این عوامل شامل بازی کردن با موبایل ، کامپیوتر و همینطور کار کردن طولانی با این وسیله ها می باشد . برای استفاده از این وسایل در طولانی مدت باید حتما نکات ایمنی لازم را رعایت کنید . یکی دیگر از عوامل مهمی که می تواند روی خسته شدن چشم های شما نقش داشته باشد ، کم پلک زدن است . بنابراین سعی کنید پلک زدن خود را افزایش دهید .

عوامل موثر بر خستگی چشم ها

علائم خستگی چشم چیست ؟

علائم و نشانه های رایج خستگی چشم عبارت اند از :

 • چشم درد و تحریک چشم ها
 • مشکل در تمرکز
 • خشکی بیش از حد و یا آبریزش چشم ها
 • تاری در دید و یا دوبینی
 • حساسیت زیاد چشم ها به نور
 • درد در گردن ، شانه ها و کمر

این علائم می تواند میزان بازدهی شما را کم کرده و می تواند با کمبود خواب شدید تر شوند . خواب به چشم ها فرصت استراحت و بازیابی دوباره را می دهد . کمبود خواب می تواند منجر به تحریک دائمی چشم ها بشود . کار کردن و بیدار ماندن برای ساعت های طولانی می تواند به شدید تر شدن نشانه ها دامن بزند . همچنین خوابیدن ، مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای کارکرد طبیعی مغز را به آن خواهد رساند . کاهش ساعت های خواب اوضاع خستگی چشم و ناراحتی‌های دیگر را بدتر می‌کند .

راهکار هایی برای پیشگیری از خستگی چشم ها

عموما با ایجاد تغییراتی ساده در عادت ها و فعالیت های روزانه خود ، می توان از خستگی چشم ها جلوگیری کرد و از آن ها کاست . در ادامه به بررسی برخی از این نکات می پردازیم :

 • فاصله چشم از صفحه نمایش کامپیوتر باید ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر بوده و صفحه نمایش کمی پایین تر از سطح چشم قرار بگیرد .
 • به طور منظم گرد و خاک و اثر انگشت روی صفحه نمایش کامپیوتر را تمیز کنید .
 • نور محیط اطراف را به گونه ای تغییر دهید که تابش و بازتاب های شدید و خیره کننده به حداقل برسند.
 • از صفحه نمایشی استفاده کنید که شیب و زاویه ی آن به راحتی قابل تنظیم کردن باشد.
 • از صندلی ای در پشت سیستم تان استفاده کنید که ارتفاع آن قابل تنظیم باشد .
 • پلک زدن را فراموش نکنید . می توانید کنار مانیتور یک تکه کاغذ بچسبانید و بر روی آن بنویسید ” پلک بزن ” . بعد از مدتی خود به خود به پلک زدن در حین کار با کامپیوتر عادت خواهید کرد .
 • سعی کنید بعد از هر 20 دقیقه کار ( نوشتن ، خواندن ، کار های کامپیوتری و موارد مشابه ) ، کار را متوقف کنید و به مدت 20 ثانیه به فاصله ای دورتر ( 6 تا 7 متر ) نگاه کنید .

راهکار هایی برای پیشگیری از خستگی چشم ها

 • در هنگام کار با کامپیوتر به صورت منظم به خودتان استراحت بدهید.
 • می توانید برای افزایش رطوبت محیط کار و کاهش آلودگی هوای آن از دستگاه های مخصوص تصفیه هوا و یا رطوبت سازها استفاده کنید .
 • در هنگام خشکی چشم ها می توانید از اشک مصنوعی استفاده کنید .
 • برای مقابله با خشکی و خستگی چشم ها می توانید یک تکه پارچه نرم را با آب گرم خیس کنید و به چشم هایتان بمالید ( با چشمان بسته ) .
 • در نور شدید حتما از عینک آفتابی استفاده کنید . نور شدید آفتاب باعث خستگی چشم ها شده و تاری دید را به همراه می آورد .
 • اگر هنگام کار مجبور هستید به جایی نگاه کنید ، مثل کار با کامپیوتر یا کتاب خواندن ، هر چند ساعت یک بار به چشم هایتان استراحت دهید . از جای تان بلند شوید و بدن تان را بکشید و به نقاط دور نگاه کنید .
 • دقت کنید هنگام کار ، نور محیط کافی باشد ، نور ملایم ( نوری که نه شدید باشد و نه ضعیف ) بهترین نور است . نور شدید به چشم هایتان فشار می آورد .
 • از لامپ با نور سفید در خانه استفاده کنید . مثل لامپ مهتابی یا لامپ های کم مصرف . اگر امکان دارد در محل کارتان نیز از همین لامپ ها استفاده کنید . زیرا برای چشم ها بهتر اند .
 • هر چند وقت یک بار چشم هایتان را ببندید . این کار باعث تجدید بینایی تان می شود .
 • به طور مرتب پلک بزنید . این کار باعث مرطوب ماندن چشم هایتان می شود .
 • از منابع غذایی حاوی ویتامین A به صورت مرتب استفاده کنید . ویتامین A برای حفظ سلامت چشم ها بسیار ضروری است . مثلا یک لیوان ( ۲۴۰ سی سی ) آب هویج ، چیزی حدود ۸ برابر نیاز روزانه بدن به ویتامین A  را تامین می کند . منابع غنی از این ویتامین عبارت اند از : جگر ، هیج ، کدو حلوایی ، طالبی ، زرد آلو ، آب کدو ، شلغم ، چغندر ، کلم بروکلی ، گریپ فروت ، اسفناج و سایر سبزیجات تیره و برگی شکل ، شیر و زرده تخم مرغ .
 • به مقدار کافی بخوابید . خستگی و بی خوابی فشار روی چشم ها را دو چندان می کند .
 • برای معاینه و تست بینایی به طور مرتب به چشخم پزشک تان مراجعه کنید . خصوصا اگر سن تان بالای ۴۰ است . با افزایش سن ، قدرت بینایی کم شده و ممکن است نیاز به عینک طبی داشته باشید .

اگر بعد از رعایت تمام نکات بالا اگر خستگی و مشکل چشم هایتان بر طرف نشد ، حتما به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کرده و در صورت لزوم برای تان عینک تجویز کند . در بسیاری از موارد ، مشکل خستگی چشم با تجویز عینک یا تعویض شماره عینک یا تجویز عینک های خاص مانند عینک های دو کانونه بر طرف می شود .

مراقبت از چشم ها هنگام کار با کامپیوتر

مراقبت از چشم ها هنگام کار با کامپیوتر

بهترین روش برای مراقبت از چشم ها در هنگام کار با کامپیوتر ، این است که سی دقیقه تا یک ساعت از کار دست بکشید و به دور دست نگاه کرده و پلک بزنید . این کار باعث جلوگیری از نزدیک بینی شده و جریان های عصبی چشم را فعال می کند . صندلی کامپیوتر تاثیر بسیار زیادی در سلامت چشمانتان دارد . نور اتاق تان را جدی بگیرید . مانیتور تان را در جای مناسبی که نور مسقیم پنجره و یا لامپ بالای سرتان را بازتاب نکند ، قرار دهید . مردمک چشم متناسب با نور دریافتی ، باز و بسته می شود . بنابر این اگر نور محیط یا مانیتورتان با چشم هایتان سازگار نباشد ، به آن ها فشار می آورد . به همین دلیل هرگز در محیط تاریک ، به صفحه نمایش موبایل یا تبلت تان نگاه نکنید . روشنایی مانیتور تان را تنظیم کنید . یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتورتان این است که به یک صفحه وب یا زمینه سفید نگاه کنید . اگر سفیدی صفحه مانیتور برای تان شبیه یک منبع نور است ، روشنایی مانیتور زیاد بوده و باید آن را کم کنید . در مقابل اگر صفحه کمی خاکستری بوده ، نور صفحه را زیاد کنید . مرکز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتی متر پایین تر از چشمان شما باشد . این وضعیت علاوه بر این که باعث می شود پلک ها پایین تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد . از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد . در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزکار تنظیم کرد بطوری که ساعد شما هنگام کار با صفحه کلید موازی با سطح زمین باشد .

تا حد امکان از خیره شدن به مانیتور بپرهیزید

چشم پزشکان معتقدند که به ازای 40 دقیقه تماشا کردن تلویزیون ، باید چند دقیقه به دور نگاه کرد و یا چند دقیقه چشم ها را بست . یعنی بعد از مدتی استفاده از کامپیوتر چند دقیقه به فاصله دور نگاه کنید تا با این کار عضله ی چشم شما شل شده و برای شروع دوباره به کار آماده تر باشد با این روش نه تنها چشمانتان ضعیف نمی شود بلکه خستگی و خشکی چشم که یک عارضه رایج در استفاده از کامپیوتر می باشد به سراغتان نخواهد آمد .

تا حد امکان از خیره شدن به مانیتور بپرهیزید

مراقبت از چشم هنگام مطالعه

در مطالعه های طولانی مدت نیز باید چشم ها را استراحت داد ، در بیش تر موارد کار از نزدیک ، چشم را نزدیک بین می کند . مطالعه های طولانی ، خشکی چشم را به همراه دارد . هنگام مطالعه چشم تان را به یک نقطه خیره نکنید . بلکه گاهی نقاط دور تر را نیز تماشای تماشا کنید و زاویه دید تان را تغییر دهید تا دچار خستگی چشم نشوید .

از عینک های محافظ استفاده کنید

صدمات چشمی یکی از مهم ترین عوامل کوری و آسیب های چشمی است . 90% درصد آسیب های چشمی قابل پیشگیری بوده در صورتی که از عینک های محافظ استفاده شوند . در این موارد از عینک محافظ حتما استفاده کنید ؛ در هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی در خانه چرا که این مواد قدرت خورندگی داشته و به سطح چشم آسیب می زنند ، در انجام کار هایی که معمولا با گرد و خاک سر و کار دارند ، در هنگام استفاده از دستگاه چمن زنی و دستگاه هایی مانند این چرا که این دستگاه ها ممکن است خرده سنگ و مانند این ها را به سمت چشم شما پرتاب کنند ، در هنگام کار کردن روی ماشین ، هنگام ورزش هایی که با توپ های کوچک و تند و تیز انجام میگیرد .

تکنیک پالمینگ را امتحان کنید

یک دکتر چشم پزشک آمریکایی ، در سال 1920 ، تکنیکی را به نام پالمینگ معرفی کرد که نوعی ورزش چشم است . در این روش برای رفع خستگی چشم ها از گرما و تاریکی استفاده می شود . ابتدا دست هایتان را به هم بمالید تا گرم شوند ، سپس کف دست ها را به آرامی حدود دو تا سه دقیقه روی چشم ها قرار دهید و فشار ندهید . به این ترتیب که دست راست را روی چشم راست و دست چپ را روی چشم چپ قرار دهید . انگشت هایتان را به خوبی کنار هم نگه دارید تا نوری از آن ها عبور نکند . اگر روزانه ساعات زیادی با رایانه کار می کنید ، این تکنیک به درد تان می خورد .

تکنیک پالمینگ را امتحان کنید

حواستان به فشار خون تان باشد

فشار خون بالا به دیواره ی رگ های خونی فشار آورده و در طولانی مدت ، رگ های خونی چشم را نیز دچار آسیب کرده و باعث حساس شدن آن ها نیز می شوند . در نتیجه این اتفاق خطر آسیب به شبکیه چشم بالا رفته و امکان دارد تا کوری نیز پیش برود . بنا براین اگر فشار خون تان بالاست ؛ هوشیار باشید و به صورت مرتب فشار خون تان را کنترل کنید . همچنین به پزشک متخصص مراجعه کنید تا روش درمانی مخصوص تان را تجویز کند .

ورزش های چشمی انجام دهید

ورزش های چشمی از خستگی چشمی  پیشگیری می کند که یکی از عوامل تحریک پذیری و اختلالات دید و غیره محسوب می شود . ورزش های متعددی برای کاهش خستگی چشم و تقویت عضلات آن ها وجود دارد . دستان تان را رو به روی چشم های تان قرار دهید . روی انگشت اشاره تان تمرکز کنید و آن را به آرامی به بینی تان نزدیک کنید . نباید از این انگشت تان چشم بردارید . سپس بدون حرکت دادن نگاه تان ، انگشت تان را تا حد ممکن عقب ببرید . این کار را چیزی حدود 25 مرتبه تکرار کنید . بهتر است این تمرین را روزانه 3 بار انجام دهید . اگر کارتان به گونه ای است که زیاد با رایانه کار می کنید و یا زیاد مطلب می خوانید ، بهتر است این تمرین را هر چند ساعت یکبار و یا حتی یک ساعت یکبار انجام دهید . اگر هیچ بهبودی در ومضعیت دیدتان مشاهده نکردید ، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید .

کلام آخر

محافظت از چشمانتان امری بسیار ضروری است که خیلی هم دشوار نیست . همه چیز بستگی به خودتان دارد . سعی کنید به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید . از عینک آفتابی در بیرون از منزل و از عینک های های محافظ در داخل خانه در صورت لزوم استفاده کنید . با رعایت این نکات می توانید تا حد زیادی از بینایی خود محافظت کنید .

 

 

دکمه بازگشت به بالا