جراحی بینیجراحی زیبایی

مراقبت های بعد از عمل بینی

حالت شب

بعد از عمل جراحی بینی چه کار کنیم؟

بعد از عمل جراحی بینی چه کار کنیم؟ این سوال بیشتر مراجعه کنندگان جراحی بینی است. اهمیت مراقبت های بعد از عمل بینی تاثیر مستقیم بر روی نتیجه عمل می گذارد. پس سعی کنید به مراقبت ها و توصیه های جراح با دقت گوش بدهید و به آن ها عمل کنید. چرا که بیشتر مراقبت های لازم بر عهده خود فرد است.به نظر شما بهترین جراح بینی در تهران کیست؟

امروزه جراحی بینی علاقه مندان زیادی جذب کرده است و هر کسی که از ظاهر بینی خود رنج می برد ، برای انجام آن اقدام می کند.ما در این مقاله سعی کردیم تا مراقبت های لازم بعد از جراحی را برایتان شرح دهیم تا دوران نقاهت کوتاه و راحتی داشته باشید.  دانستن چگونگی رفتارهای بعد از عمل جراحی کمک می کند که یک جراحی ایده آل داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی چه باید کرد؟

 • استفاده از کمپرس یخ به مدت دو روز بعد از عمل جراحی در ناحیه و اطراف بینی بسیار کمک می کند.
 • در مدت دوره بهبودی تا می توانید سر خود را بالا نگه دارید‌.
 • از انجام فعالیت های سنگین ، ورزش کردن و شنا پرهیز کنید.
 • برای ۴ هفته از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید و در صورت مجبور شدن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • بعد از عمل بینی از بالا کشیدن بینی و تنفس هوا با زور خودداری کنید.
 • در مدت بهبودی از بینی خود مراقبت کنید تا ضربه ای به آن وارد نشود.
 • سعی کنید تا ۱۰ روز مقاربت جنسی نداشته باشید.
 • برای دو هفته از فین کردن پرهیز کنید و برای شستشوی بینی از سرم های مخصوص استفاده کنید.
 • تا زمانی که گچ بینی برداشته نشده باشد ، از استحمام کردن مخصوصا با آب داغ اجتناب کنید.
 • از خوردن نمک پرهیز کنید.
 • تا دو روز بعد از عمل از مصرف مشروبات الکی خودداری کنید.
 • سعی کنید آب زیاد بنوشید

حال به اثرات بعد از جراحی می پردازیم و چگونگی مقابله با آنها برای تسریع در روند بهبودی به شما توضیح می دهیم.

دوره بهبودی بعد از عمل

جراحی زیبایی بینی کمتر از ۲ ساعت زمان می برد. اما دوران بهبودی آن کمی طولانی است. دوران نقاهت برای هر فردی متفاوت است. مدت زمان بهبودی بعد از عمل جراحی فرد معمولا ۴ الی ۵ روز طول می کشد ، اما دوره پانسمان با توجه به سطح عمل و به تشخیص پزشک متفاوت است که معمولا حدود ۱۰ روز طول می کشد. هر فردی برای مشاهده نتیجه رضایت بخش باید مراقبت های لازم را به درستی انجام دهد.

کبودی پس از جراحی بینی

کبودی اطراف چشم و بینی بعد از جراحی بسیار طبیعی است. این عارضه برای همه کسانی که این عمل را انجام می دهند ، اتفاق می افتد.

کبودی پس از جراحی بینیاین کبودی بر اثر ورود خون از مویرگ ها به بافت پوست می باشد. تغییر رنگ پوست بین رنگ های زرد و بنفش است. بروز این مشکل جای هیچ نگرانی نیست. چرا که بعد از یک هفته بر طرف می شود.

تورم بعد از عمل

بر اثر ساده ترین ضربه ها به بینی یا هر جایی از بدن باعث تورم ناحیه می شود. بر اثر ضربه هایی که در جراحی بینی به بافت ها وارد می شود ، ناحیه اطراف تحت تاثیر قرار می گیرد و تورم ایجاد می شود. اما تورم حاصل از این جراحی برای هر فرد متفاوت است. همچنین اگر جراحی برای رفع مشکلات تنفسی انجام شده باشد ، ورم بینی بیشتر می شود. بخش بیشتر تورم ایجاد شده بر اثر جمع شدن مایع بوده است. و به طور معمول بین ۲ تا ۱۴ هفته بر طرف می شود. سپس نتیجه جراحی نمایان می شود و فرم بینی زیباتر خواهد شد.

احساس درد

درد بعد از عمل طبیعی است. اما ممکن است برخی افراد بخصوص در هنگام خوابیدن یا بیدار شدن احساس ناراحتی بیشتری داشته باشند ، در این مواقع پزشک برای کاهش درد مسکن تجویز می کند. اما دقت داشته باشید هرگز نباید بعد از جراحی داروهای آسپرین دار یا ضد التهاب مانند ایبوپرفن مصرف کنید. چرا که این گونه داروها باعث افزایش احتمال خونریزی می شود.

تب

بعد از عمل بینی افزایش درجه حرارت بدن تا  ۵ درجه طبیعی است. این عارضه بر اثر از دست دادن آب بیش از حد بدن اتفاق می افتد. اما اگر تب همچنان ادامه داشت ، باید به پزشک مراجعه کنید.چسب زدن

چسب زدن

یکی مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی ، چسب زدن است. چسب زدن به منظور فرم دهی و کاهش تورم الزامی است. معمولا این کار برای دو هفته اول انجام می شود. اما مدت زمان ان بستگی به جنس پوست فرد دارد که ممکن است تا دو ماه ادامه داشته باشد. کسانی که ضخامت پوستشان بیشتر است توصیه می شود تا دو ماه این کار را انجام دهند. در برخی موارد هم دیده شده تا شش ماه چسب زدن ادامه داشته و هیچ مشکلی هم به وجود نیامده است.

معمولا زمان عوض کردن چسب هر چند روز یک بار باید انجام شود. اما به طوری هر زمان که احساس کردید ، کثیف شده است یا نیاز به تعویض دارد ، آن را عوض کنید. دقت کنید قبل از این که دوباره چسب بزنید ، بینی خود را با آب ولرم و صابون بشورید تا چربی های روی پوست از بین بروند.

گچ بینی

گچ بینی یا همان اسپلینت بینی به مدت یک هفته روی بینی قرار می گیرد. کار اسپلینت مراقبت از بینی جدید شما بعد از عمل می باشد. بعد از ۴ تا ۷ روز ، گچ از روی بینی برداشته می شود. در طول این مدت باید  مراقب باشید که هیچ گونه ضربه ای به آن وارد نشود. هم چنین تا زمانی که گچ برداشته نشده از حمام رفتن خودداری کنید.

گچ بینی و زمانی که می خواهید برای برداشتن آن به مطب مراجعه کنید ، استحمام کنید و صورت خود را بشورید تا گچ کمی خیس شوند و برداشتن آن راحت تر انجام شود.

کلام آخر

انجام مراقبت های لازم با دقت فراوان بر روی نتایج شما بسیار تاثیرگذار هستند. اهمیت دوران بهبودی بخش مهمی از جراحی  زیبایی بینی به حساب می آید. چرا که در صورت دقت نکردن به نکات لازم تاثیر مستقیم بر روی نتیجه عمل بینی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا