بیماری هاروانشناسی

شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب   + لیست ۱۰ تایی

حالت شب

شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب

معرفی شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب   + لیست ۱۰ تایی _ امروزه مشکلات زندگی تاثیر مستقیمی بر روی سیستم عصبی می گذارد و احتمال دارد هر فردی را با مشکلات مغز و اعصاب درگیر کند. از آنجا که سیستم مغز و اعصاب یکی از مهم ترین قسمت های بدن شما می باشد و هرگونه مشکل در این سیستم می‌تواند بر روی عملکرد کل بدن شما تاثیر بگذارد.

پس خوب است کمی اطلاعات در مورد شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب به دست آورید.ما در ادامه مقاله به بررسی بیماری‌های رایج در زمینه مغز و اعصاب می‌پردازیم. در صورتی که تمایل دارید با آنها آشنا شوید لطفاً تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

اختلالات روانی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب است

 

اختلالات روانی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب است.

افرادی که دچار بیماری های روحی و روانی هستند در رفتار هایشان دچار اختلالات مختلفی می شوند. این گروه از بیماری های مغز و اعصاب دارای انواع مختلف و گسترده هستند و به زیر شاخه های مختلفی مانند اضطراب ، اختلال دوقطبی ، افسردگی ، اختلال استرس پس از ضربه و جنون جوانی تقسیم بندی می شود.

علائم بیماری های روانی بر اساس شرایط متفاوت است و فرد مبتلا ممکن است با علائم مختلفی از اختلالات روانی روبه‌رو شود.به طور کلی تغییر در رفتار و روحیه شما یک علامت هشدار دهنده ای است که باید با پزشک در این باره صحبت کنید. معمولا برای درمان بیماری‌های روانی از دو روش دارودرمانی و روان‌درمانی استفاده می شود که انتخاب هر کدام از آنها بستگی به شرایط فرد دارد.

تومورهای مغزی

تومورهای مغزی یکی از شایع‌ترین بیماری های مغز و اعصاب می باشد که ممکن است در هر سنی برای هر فرد اتفاق بیفتد. اما احتمال آن که در سنین بالاتر این مشکل ایجاد شود بیشتر است. علائم این بیماری شامل مشکلات شنوایی ، مشکلات بینایی ، تکلم ، تعادل ، سردرد ها و حملات ناگهانی و فلج عضلات صورت می باشد.برخی از تومورهای مغزی هیچ خطری را به همراه ندارد.

اما از آنجا که تومور ها می ‌توانند در بدن پیشروی کنند ، یک تهدید به حساب می آید.نوع درمانی که برای تومورهای مغزی استفاده می شود ، بستگی به اندازه تومور ، سن بیمار و وضعیت سلامتی بیمار دارد که معمولاً با سه روش عمل جراحی ، پرتو درمانی و شیمی درمانی انجام می شود.

 صرع ، فعالیت سلول های عصبی را مختل می کند

بیماری صرع به خاطر وجود اختلال در سیستم عصبی مرکزی به وجود می آید که افرادی که دچار این بیماری می شوند در واقع فعالیت سلول های عصبی در مغز آنها از کار میافتد و در آخر منجر به تشنج می شود. این گونه بیماری با رفتارهای غیرطبیعی مانند خیره شدن ، سردرگمی ، از دست دادن هوشیاری و انقباض عضلانی همراه است.

میگرن یا همان سردرد های بسیار دردناک

 

میگرن یا همان سردرد های بسیار دردناک

بیماری میگرن یکی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب در سراسر جهان به شمار می آید. امروزه بسیاری از افراد با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. میگرن مربوط به سیستم عصبی مرکزی است که تغییراتی در سیستم فیزیکی مغز ایجاد می کند. سردرد های بسیار وحشتناک نشانه بارز این بیماری است. اما به طور کلی میگرن در کل سیستم بدن تاثیر گذار خواهد بود.

نوروپاتی

نوروپاتی به خاطر دخالت یا آسیبی که به اعصاب وارد می‌شود ، اتفاق می‌افتد که این مشکل معمولاً برای بیماران مبتلا به سرطان و تحت شیمی درمانی هستند ، آشنا است. علائم این بیماری شامل بی حسی درد ، از دست دادن احساس یا سوزن شدن می باشد. همچنین این مشکلات برای افرادی که دیابتی هستند ، اتفاق می‌افتد که ناشی از قند خون بالا آنهاست.

پارکینسون

این بیماری معمولاً در افراد سالخورده دیده شده است که بیماری پارکینسون به خاطره تخریب سلول‌های میانی مغز است که کار آنها کنترل کننده حرکات بدن است. علائم اولیه این بیماری با مواردی مانند احساس ضعف ، سستی در یکی از اندام ها ، احساس لرزش های خفیف در دست در هنگام استراحت دیده می شود که در آخر این لرزش ها بیشتر شده و باعث سفت شدن عضلات بدن می شود و در آخر فرد نمی تواند هماهنگی و تعادل خود را در بین اندام ها حفظ کند. این بیماری به همراه خود مشکلاتی مانند افسردگی ، اختلالات روانی و عاطفی به همراه دارد.

نورالژی شامل یک درد عضلانی شدید است

نورولوژی به خاطر آسیب دیدگی عصبی و تحریک شدن آن اتفاق می‌افتد که در پی آن فرد درد عضلانی و سوزش شدید احساس می کند. آسیب عصبی ممکن است در هر نقطه از بدن اتفاق بیفتد. هر چند این عوامل در این اتفاق دخیل هستند. معمولاً افرادی که سالخورده یا دارای بیماری های عفونی و بیماری های دیابت هستند ، در معرض بروز این بیماری قرار دارند.

سنکوپ یا غش کردن

 

سنکوپ یا غش کردن

سنکوپ یا حالت غش به دلیل از دست دادن موقت آگاهی و هوشیاری فرد اتفاق می‌افتد که عوامل مختلفی مانند کاهش شدید اکسیژن در بروز این مشکل دخیل هستند. نبودن اکسیژن کافی و کاهش خون رسانی به مغز ممکن است به خاطر فشار خون پایین یا حمله قلبی باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، فرد برای مدتی هوشیاری خود را از دست داده و بیهوش می شود.

بیهوشی تنها در چند ثانیه طول می کشد و بعد از آن فرد هوشیاری خود را به دست می‌آورد. ممکن است قبل از این اتفاق فرد دچار احساس تهوع و استفراغ و سرگیجه داشته باشد که بعد از به دست آوردن هوشیاری حالت طبیعی خود را به دست می‌آورد.

مننژیت

این بیماری به خاطر التهاب غشا اطراف مغز و نخاع ایجاد می شود و تورم حاصل از آن مشکلاتی مانند سردرد ، تب ، سفتی گردن را برای فرد به همراه دارد. بیشتر مواقع این بیماری به خاطر عفونت ویروسی به وجود می آید. علاوه بر بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان نیز در معرض خطر مبتلا به این بیماری قرار دارند. همچنین افرادی که برای مدت طولانی دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند ، احتمال بروز این اتفاق وجود دارد.

مننژیت ویروسی شایع تر از نوع باکتریایی می باشد. اما خطرات جدی برای فرد به همراه ندارد و در موارد شدید ممکن است موجب تب و یا تشنج شود. در عوض مننژیت حاصل از باکتری ها خطرناک تر است و نیاز به مراحل درمانی دارد تا از بروز آسیب‌های مغزی جلوگیری شود.

مولتیپل اسکلروز یک بیماری متناوب است

بیماری مولتیپل اسکلروز یک بیماری متناوب است که مشکلات بسیار کم یا شدید و دائمی برای فرد به همراه دارد. این بیماری بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد که فرد بیش از اندازه ناتوان شده و در انجام فعالیت های روزانه خود احساس خستگی بیش از حد دارد.

متاسفانه برای درمان درمان بیماری ام اس هنوز راه حل قطعی پیدا نشده است اما با مصرف بسیاری از داروها و روش های درمانی می‌توان تا حدودی این بیماری را کنترل کرد. در واقع ، راه های درمانی بیماری ام اس به منظور رفع علائم آن انجام می‌شود .

آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت شروع می شود

 

آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت شروع می شود.

بیماری آلزایمر یک اختلال عصبی شناخته می شود که به خاطر از بین رفتن سلول های مغزی این اتفاق می‌افتد و موجب کاهش حافظه و ناتوانی در شناخت خواهد شد. بیماری آلزایمر علائم و نشانه های مختلفی مانند فراموش کردن آدرس ها و اسم ها ، از دست دادن حافظه کوتاه مدت به همراه دارد و زمانی این بیماری شدت پیدا کند ، فرد حتی مسیر بازگشت به خانه را به یاد نمی آورد.این بیماری به طور مستقیم بر روی مغز آسیب می رساند و کم کم باعث فروپاشی مغز خواهد شد و در آخر بر روی فکر کردن انجام فعالیت های روزانه و حتی صحبت کردن فرد تاثیر می گذارد.

کسانی که در معرض بیماری‌های مغز و اعصاب قرار دارند

 

کسانی که در معرض بیماری‌های مغز و اعصاب قرار دارند

به طور کلی اختلالات مغزی می تواند بر روی هر کسی تاثیر بگذارد. اما نشانه های بیماری های مغز و اعصاب برای هر فرد متفاوت است. برای مثال، تومورهای مغزی جز شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب می باشد که برای هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد و حتی کودکان زیر چهار سال در معرض آسیب‌های مغزی قرار دارد.

همانطور که می دانید ، سابقه خانوادگی نیز در بروز بیماری‌های مغز و اعصاب تاثیر بسیار مهمی می گذارد. پس در صورتی که دارای عوامل زیر هستید ، خطر مبتلا به بیماری های روانی برای شما نسبت به دیگران بیشتر است:

  • سابقه مصرف الکل یا مواد مخدر
  • آسیب مغزی
  • سابقه خانوادگی بیماری های روحی
  • گذراندن زندگی های پر استرس و مشکلات زناشویی

کلام آخر

به طور کلی مشکلات مغز و اعصاب می تواند بر روی شخصیت فرد تاثیر بگذارد و فرد را با مشکلات جدی روبرو کند. پس بهتر است در صورت داشتن سوابق خانوادگی از عوامل غیر ژنتیکی آن جلوگیری کنید.

فائزه میرزایی

من یک نویسنده تحت وب هستم. و 6 سالی هستش با تولید محتوا آشنا شدم و کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 16 =

دکمه بازگشت به بالا