; راهنمای خرید انواع زانو بند + لینک خرید - پزشکا : بهترین مجله پزشکی و زیبایی
نبض بازار

راهنمای خرید انواع زانو بند + لینک خرید

حالت شب

زانو بند

زانو ها بزرگ ترین مفصل در بدن ما انسان ها است و به همین علت نسبت به درد و جراحت بسیار آسیب پذیر است .  از این رو هنگام درد زانو بهتر است سمت خرید زانو بند های مناسب برویم تا درد زانوی خود را تا حدی کاهش دهیم . فعاليت‌های فيزيکی از دویدن سبک گرفته تا کراس فیت می‌توانند شما را در معرض صدمات زانو هخ، پارگی رباط صلیبی زانو (ASL) ، رباط صلیبی پشتی زانو (PCLs)، رباط جانبی داخلی زانو (MCLs) و يا پارگی غضروف زانو قرار ‌دهند .

استفاده از زانو بند های محخصوص پیشگیری از آسیب و پیش گیری از آسیب و کاهش شدت آسیب دیدگب و رباط های مفصلی زانو در هنگام تحرک شده و به شما اجازه می‌دهد تا در فعالیت مورد علاقه خود شرکت کرده و از آن لذت ببرید . زانوبندهای با کیفیت طوری طراحی شده‌اند که با تقویت و گرم نگه داشتن مفصل زانو موجب کاهش درد می‌شوند .

زانو بند چیست ؟

زانو بند ها ابزار های کمکی هستند که در اظراف ناحیه زانو پوشیده می شوند و برای حمایت از مفصل زانو های آسیب دیده در هنگام حرکت یا انجام فعالیت های سنگین یا سبک به زانو ها کمک می کند . در زانو هایی که در طی حرکت های خاص ایاجاد می شوند ممکن است نیاز به استفاده از زانو بند های خاص داشته باشد . هدف این زانو بند ها ایجاد ثبات در موارد آسیب به مفصل زانو ، عضلات یا رباط های تضعیف شده و هر شرایطی که بر مفصا اثر می گذارد ، مورد استفاده قرار می‌گیرند .

زانو بند چیست ؟

خرید از ارزان ترین فروشنده

زمان استفاده از زانو بند

هدف استفاده از زانو بند ها حمایت و حفظ پایداری زانو های شما است و برای کمک به بهبودی یا جلوگیری از آسیب بیشتر به مفصل زانو یا رباط ها مورد استفاده قرار می گیرد .

زانو بند های طبی برای آسیب زانو : زانو بند ها در آسیب هایی مانند پارگی رباط مفید هستند . پارگی لیگامان صلیبی قدامی  (ACL) ، لیگامنت چرخشی خلفی (PCL)، لیگامنت‌های جانبی یا میانی، پارگی‌های جزئی لیگامنت‌ها یا زانوی دررفته ، آسیب‌های منیسک ، از دیگر موارد کاربرد زانوبند می‌باشند . چنین جراحاتی می‌تواند سبب خالی شدن قسمت زانو شوند یا منجر به بی ثباتی آن گردند و در حین درمان نیاز به ابزار کمکی دارند .
زانو بند برای آتریت : بیماری های مفصلی مانند آرتروز زانو ، استئوآرتریت ، درد در جلو زانو یا بیماری‌هایی که شامل کاسه زانو می‌شوند ، آسیب به غضروف زیر کاسه زانو ، زانوی دوندگان یا هر بیماری که موجب درد زانو می‌شود ممکن است نیازمند استفاده از زانو بند برای آرتروز باشند .
استفاده از زانوبند در طول دوره پس از جراحی : در موارد خاص ، آسیب‌های زانو ممکن است با جراحی درمان شوند . در طول دوره پس از عمل یا در طی مرحله توانبخشی ، توصیه می شود که از زانوبند استفاده شود تا بتوان زمان کافی برای بهبود بافت آسیب دیده را فراهم کرد . جراحی‌ های انجام شده برای مفاصل زانو تغییر شکل داده یا آسیب دیده ممکن است یک دوره بهبودی طولانی تری نیاز داشته باشد و با استفاده از زانوبند مناسب می‌توان حمایت کافی برای مفصل فراهم کرد ، و مانع از آسیب بیشتر به آن شد و به توانبخشی مجدد آن کمک شایانی کرد .
زانوبند ‌های پروفیلاکتیک : بعضی وقت‌ ها ، ممکن است زانوبند ها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه ، به ویژه برای افرادی که در معرض خطر آسیب زانو قرار دارند ، توصیه شود . به عنوان مثال ، پس از یک آسیب قبلی در رباط ، برای محافظت از رباط در برخی شرایط تغییر فرم زانو و یا در ورزشکارانی که اعمالی مانند دویدن ، اسکی کردن ، والیبال و غیره انجام می‌دهند ، این زانوبند ها بسیار کمک کننده هستند .

زمان استفاده از زانو بند

خرید از ارزان ترین فروشنده

ورزشکاران هم ممکن است برای دویدن از زانو بند ها استفاده کنند ، که این حمایت و کاهش درد در آن ها کمک می کند . این نوع زانو بند ها برای افرادی که اسکی سواری می کنند ممکن است در جلوگیری از آسیب ‌های بیشتر رباط‌ ها ، به ویژه در افرادی که تحت عمل جراحی قبلی ACL  قرار گرفته‌اند ، کمک کند . زانوبند ها برای ورزش والیبال نیز می ‌توانند در هنگام پریدن ، اثر ضربه ای به زانو را کاهش دهند ، و درد کمتری ایجاد می‌کنند و آسیب‌های مکرر زانو را از بین می‌برند . زانوبندها برای بسکتبال به ویژه با توجه به نیاز به حرکات مختلف زانو طراحی شده و پشتیبانی لازم را فراهم می‌کنند ، و باعث کاهش شوک و خطر آسیب دیدگی شدید می‌شوند .

انواع زانو بند

همان طور که می دانیم زانو بند ها در فرم ، رنگ و اندازه های مختلف موجود هستند که این زانو بند ها از مواد مختلفی اعم از پلاستیکی ، فلزی ، کشی و فوم ساخته شده اند . آن ها ممکن است به مدت کوتاهیی یا برای استفاده در حین حرکات خاص بسته به شرایط مورد نظر توصیه شوند . بر اساس هدف استفاده ، زانوبند های عملکردی ، زانوبند های ترمیمی و زانوبند های پیشگیری کننده وجود دارند . بر اساس سطح حمایت زانو بند زانوبندهای پیشرفته در حین فعالیت‌های پرفشار ، حمایت متوسطی را از زانو ارائه می‌دهند ؛ زانوبندهای ستونی پایداری بسیار عالی داشته و مانع از لرزش زانو و ضربه به زانوها می‌ شوند و برای محافظت از زانو هنگام زانو زدن استفاده می‌شوند .

انواع زانو بند

خرید از ارزان ترین فروشنده

بر اساس شرایط مفصل‌ها برخی از زانوبندها به گروه‌های زیر طبقه بندی می‌شوند:

زانوبند های آرتروز مفصلی که برای کاهش شدت علائم آرتروز طراحی شده‌ اند .
زانوبند های ACL که برای پشتیبانی از زانو و جلوگیری از آسیب های رباطی و یا کمک به بهبود پارگی ACL بوجود آمده‌اند .
زانوبند های ورزشی یا زانوبند های کمکی برای بهبودی از آسیب‌ های ورزشی و یا بیماری ‌های پاتلا استفاده می ‌شوند .
زانوبند هایی پس از عمل جراحی استفاده می‌ شوند و باعث عدم تحرک زانو پس از جراحی می‌ شوند .

بر اساس سبک و طراحی ، زانوبندها انواع مختلفی دارند . برخی از این موارد عبارتند از :

زانوبند های آویزان که برای محافظت از زانو در صورت آسیب‌ های رباطی و کمک به بازگشت محدوده حرکتی استفاده می‌شوند .
زانو بند های بدون لبه که برای انعطاف پذیری ، حمایت و تسکین درد زانو در هنگام حرکت استفاده می ‌شوند .
زانوبند های کشی که می‌ توان به راحتی بر روی زانو ها برای پشتیبانی و فشردن کشیده شوند .
زانوبند هایی که دارای نوار و بند هایی هستند و برای تسکین درد زانو ، سندرم باند ایلوتیبیال (ITBS) ، زانو دوندگان و حمایت از تاندون ‌های آسیب دیده استفاده می‌ شوند .
زانوبند های مغناطیسی که دارای آهنربا های داخلی برای ارتقاء بهبودی می باشند .
زانوبند های نئوپرن که برای حفظ حرارت ، کاهش ناراحتی و تورم استفاده می شوند .

مزایای زانو بند ها

کمک به رفع علائم درد و ناراحتی و درد یکی از مزایای استفاده از زانو بندها بسیار مفید هستند و ختی برخی از زانو بند ها زانو را از صدمات احتمای محافظت می کنند . اما همه زانو بند ها برای زانو موثر نبوده اند .

مزایای زانو بند ها

خرید از ارزان ترین فروشنده

مکانیزم دقیق کار زانوبند هنوز کاملا مشخص نیست اما به طور کلی انواع زانوبند هایی که اثبات شده اند موثر هستند ، همانند زانوبند های عملکردی ، زانوبندهای باز توانبخشی و زانوبند های مقاوم در برابر فشار ، کارایی بیشتری دارند . همچنین دیده شده است که بعضی از افراد به علت ناشناخته با استفاده از یک زانوبند خاص بیشتر از دیگران سود می‌برند . در برخی موارد ، خطر آسیب دیدگی با استفاده از یک زانوبند افزایش یافته است ، اما اکثر افرادی که از یک زانوبند استفاده می‌کنند احساس کرده‌ اند که زانوبند در حل مشکل آن‌ ها بیشتر کمک کننده بوده است .

معایب استفاده از زانو بند ها

استفاده از زانو بند ها همان طور که می تواند برای شما سودمند باشد به همان اندازه استفاده بی رویه از آن می تواند موضوع مخرب و غیر قابل جربان را برای شما داشته باشد . استفاده از این نوع زانو بند ها بدون  تجویز پزشک ممنوع است . چرا كه مصرف خودسرانه این وسایل می‌تواند ضرررسان باشد و از آنجا كه تنوع این كمكی ‌ها بسیار بالاست ، گاهی داروخانه‌ ها نیز در راهنمایی افراد برای خرید این نوع ارتزها دچار اشتباه می ‌شوند .

استفاده از زانو بند ها  زمانی مفید خواهد بود كه بجا و در جای خود استفاده شوند ، به عنوان مثال باید به یاد داشت كه هیچ‌گاه نباید زانوبند را به هنگام خواب به پا بست چرا كه استفاده طولانی ‌مدت از آن می ‌تواند عضلات را آتروپی ‌(آب) كند كه در صورت صدمه دیدن عضلات چهار سررانی ، اثرات مخربی در پی آن ایجاد خواهد شد . از آنجا كه زانوبند ها دارای انواع متفاوتی ‌‌اند ، داروخانه ‌ها نیز قادر به تشخیص و شناخت و ارائه زانوبند مناسب به مراجعه ‌كننده نخواهند بود و همین امر می ‌تواند بیماری فرد را تشدید كند ، چرا كه برخی از زانو بند ها نیمه‌ آماده و برخی دیگر ساختنی ‌‌اند و باید زیرنظر ارتوپدی فنی ساخته شود ، بنابراین از حیطه فعالیت‌ داروخانه‌ ها خارج است .

نکات مهم هنگام خرید زانو بند

قابل تنظیم باشد : همه زانو ها یکسان نیستند به همین دلیل زانو بند قابل تنظیم می تواند به شما کمک کند که اندازه متناسب با زانوی خود را پیدا کنید . با تغییر موقعیت زانوبند قابل تنظیم ، می توان استفاده از زانو بند را برای خود راحت تر کرد . شما می ‌توانید زانوبند را تنظیم کنید تا زمانی که تورم زانو دارید ، مقداری سفت تر باشد تا سریع تر بهبود یابید .
آزادی در حرکت : اگر شما نیاز به حفظ آزادی حرکت زانوی خود دارید ، زانوبند شما باید از مواد نرم و باکیفیت ساخته شده باشد . قلاب‌ هایی که در داخل زانوبند استفاده می ‌شوند می ‌توانند به زانو کمک کنند تارکت طبیعی خود را حفظ کند در حالی که همزمان از رباط ‌ها نیز حمایت می‌ کنند .

نکات مهم هنگام خرید زانو بند

خرید از ارزان ترین فروشنده

بدون لغزش باشد : لغزش یک مشکل رایج است که در زانوبند هایی که با استفاده از مواد نرم ساخته شده است ، دیده می ‌شود . وقتی که حرکت می‌ کنید ، می‌تواند از وضعیت مناسب خود تغییر کند . به دنبال زانوبند هایی باشید که بند دار هستند و بند ‌های آن قابل تنظیم است ، احتمال اینکه زانو بند در این حالت بلغزد خیلی کمتر از انواع دیگر است .
منطقه حفاظت : هنگام خرید به ابعاد و طول آن توجه کنید و به دنبال زانو بندی باشید که به طور کامل و دقیق ناحیه آسیب دیده شما را بپوشاند . به عنوان مثال ، اگر شما به دنبال فشرده کردن یک منطقه وسیع در اطراف زانو خود هستید ، باید از یک زانوبند بزرگتری استفاده کنید . پس تا اینجا هنگام خرید زانو بند به این نکات توجه کنید .

سطح سختی : اگر دچار بی ثباتی زانو در اثر آسیب به لیگامنت آن هستید ،  خرید زانو بند های بسیار سفت و سخت برای شما خیلی بهتر است . این نوع زانوبند اغلب شامل ساختار های پشتیبان در اطراف زانو و اطراف کاسه زانو می ‌باشد . با این حال ، یک طراحی سفت و سخت حرکت زانو را محدود می‌ کند . اگر از آسیب زانو رنج می‌برید ، پزشک ممکن است  زانوبند مناسب برای شما با یک سطح مشخصی از سختی را توصیه کند .
استفاده از آب : اگر شما قصد دارید هنگام شنا کردن، یا ورزش‌های آبی ، یا هنگام انجام آب درمانی از زانوبند خود استفاده کنید، شما نیاز به استفاده از یک زانوبند خاص دارید . همه زانوبند ها برای استفاده در آب طراحی نشده اند . بعضی از زانوبند ها اگر مدت زمان طولانی در آب غوطه ور شوند ، سریع تر از بین می ‌روند .
وزن : وزن یک زانوبند بزرگ خیلی بیشتر از یک آستین زانویی ساده است . شما ممکن است متوجه شوید که پوشیدن زانوبند سنگین ، بعد از چند ساعت پای شما را اذیت می ‌کند . با این حال ، یک زانوبند بزرگ به شما سطح حمایت بیشتری را ارائه می‌دهد . اگر شما در مورد وزن زانوبند خود نگران هستید ، به آرامی میزان زمان استفاده از آن را در طی چند روز افزایش دهید . این کار باعث می‌ شود تا عضلات پای شما نسبت به وزن بالای زانوبند عادت کند .
مدت زمان استفاده از زانو بند .

نکات مهم هنگام خرید زانو بند

خرید از ارزان ترین فروشنده

بیشتر زانو بند هایی که طراحی شده اند تا برای بخش بزرگی از ساعات روز قابل استفاده باشند . اما اگر اندازه زانو بندی که استفاده می کنید مناسب نیست می تواند پوست شما را اذیت کند و باعث زخم در پوست شود . اول از همه مطمئن داشته باشید که زانو بندی را که انتخاب می کنید مناسب زانو شما باشد بنابراین شما می ‌توانید آن را تا زمانی که ممکن است بپوشید . اکثر مردم شب‌ ها قبل از خواب ، زانوبند خود را خارج می ‌کنند ، مگر این که پزشک به طور دیگری دستور داده باشد .

نحوه نگه داری از زانو بند

این موضوع خیلی مهم است که مراقب زانو های خود باشید چون پوشیدن و پارذگی زانو بند می تواند به آن آسیب برساند . زانوبند باید به طور مرتب با صابون و آب تمیز شود . اگر زانوبند دارای اتصالات فلزی باشد ، باید پوشانده شوند . اگر زانوبند از بین رفته باشد یا کاملا قدیمی شده باشد بهتر است با یک زانوبند دیگر جایگزین شود .

خطرات استفاده از زانو بند نا مناسب

درست است که استفاده از زانو بند بسیار مهم است اما اندازه و مناسب بودن آن نیز بسیار اهمیت دارد اگر زانوبندی خیلی شل باشد ، به سمت پایین پا سر می‌ خورد . این زانوبند پشتیبانی کافی برای زانوی را فراهم نکرده و در صورتی که خیلی پایین برود ، ممکن است خطرناک شده و باعث سکندری خوردن و زمین خوردن فرد شود . زانو بندی که خیلی تنگ باشد نیز ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند . هنگامی که زانو بند بیش از حد تنگ باشد ، می‌تواند در گردش خون پا اختلال ایجاد کرده و یا ممکن است باعث گیر افتادن اعصاب پا شود . این‌ مشکلات می‌توانند منجر به تغییر رنگ ، تورم ، یا بی حسی و سوزش پاها منجر شود .

خرید اینترنتی زانو بند

مزیت خرید از فروشگاه های اینترنتی امروزه بر کسی پوشیده نیست . با استفاده از لینک زیر می توانید از بهترین مدل های زانو مند بهره مند شوید و خرید زانو بند خود را به راحتی و در زمان کم انجام دهید .

خرید از ارزان ترین فروشنده

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید .

2/5 - (2 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا