; آیا تزریق بوتاکس واقعا بر روی درمان میگرن تاثیر گذار است و میگرن را بهبود می بخشد؟
بیماری ها

آیا درمان میگرن با تزریق بوتاکس امکان پذیر است ؟

حالت شب

بوتاکس و میگرن

بوتاکس نام تجاری سمی است که مانع از انقبتض ماهیچه ها شده و برای زیبایی استفاده می شود . امروزه از بوتاکس برای درمان میگرن نیز استفاده می شود . در واقع امروزه بوتاکس نه تنها برای چین و چروک صورت استفاده می شود بلکه افرادی که دچار سر درد های میگرنی هستند و بیش از نیمی از زندگی شان را با سر درد گذرانده اند ، از این روش برای درمان سردرد خود استفاده می کنند . اما آیا واقعا تزریق ماده ای سمی به گردن و سر افراد آن هم به طور منظم ، میگرن را درمان می کند ؟ می توان گفت در واقع بین پزشکان در این باره توافق وجود ندارد . بسیاری از بیمارانی که از این روش استفاده کرده اند ، گزارش کرده اند که تعداد و شدت سر درد هایشان کاهش یافته است . عوارض جانبی بیماری میگرن از طریق بوتاکس زیاد نیست و بیماران می توانند به فعالیت های روزانه خود بپردازند . تزریق بوتاکس می تواند به بیماران کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند و در نتیجه زندگی شخصی شان به دلیل ابتلا به سر درد های وحشتناک مختل نمی شود .

بوتاکس و میگرن

بیماری میگرن چیست ؟

بیماری میگرن اختلالی در سیستم عصبی است . سر درد های پی در پی یکی از ویژگی های بارز این بیماری به شمار می رود . این بیماری سبب مرگ نمی شود اما بسیار طاقت فرساست . معمولا با تهوع و استفراغ ، حساسیت به نور ، صدا ، بو و خستگی و زودرنجی همراه است . سر درد های میگرنی معمولا در بزرگسالان یک طرفه است یا در یک سمت سر بیش تر حس می شود . فرد مبتلا به میگرن هنگام بروز سر درد به بوهایی خاص ، صدا یا نور زیاد حساسیت نشان می دهد .

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از یک باکتری سمی به نام کلوستریدیوم بوتولینوم ( Clostridium botulinum ) به دست می آید . اگر سم به دست آمده از این باکتری را بخورید ، نوعی از مسمویت خونی خطرناک در شما ایجاد می شود که به آن بوتولیزم ( botulism )  می گویند . اما با تزریق آن به بدن تان نشانه های متفاوتی بروز پیدا می کند . بوتاکس باعث فلج شدن موقتی ماهیچه ها شده و برخی پیام های شیمیایی اعصاب را مسدود می کند . در سال های اخیر افراد از بوتاکس برای بر طرف کردن چین و چروک های صورت خود استفاده می کنند . اما برخی افراد که سر درد های میگرنی داشتند ، بعد از تزریق بوتاکس متوجه شدند که با تزریق بوتاکس علائم میگرن در آن ها کاهش یافته است . این امر باعث شد تا پژوهشگران به این فکر بیفتند که درباره ی اثر تزریق بوتاکس و سردرد های میگرنی به مطالعه بپردازند . امروزه ، بوتاکس در درمان اختلالاتی مانند اسپاسم‌های مکرر گردن ، پریدن پلک و مثانه بیش‌فعال استفاده می‌شود . در سال ۲۰۱۰ نیزسازمان غذا و داروی آمریکا درمان میگرن با بوتاکس را به تأیید رساند .

بوتاکس چیست ؟

کاربرد های بوتاکس چیست ؟

کابرد های درمانی :

 • درمان سر درد های میگرنی
 • درمان تعریق زیاد ( زیر بغل ، کف دست ، کف پا )
 • درمان غیر قرینگی صورت
 • درمان اسکار های دردناک

کاربرد های زیبایی :

 • رفع چین و چروک و متوقف کردن پیشرفت چین و چروک ها مثلا در پیشانی ، دور چشم ، خط اخم
 • بالا بردن ابرو ها
 • کاهش نمایش لثه ها هنگام خندیدن
 • بالا بردن نوک بینی
 • بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت در کنار تزریق فیلرها و چربی
 • بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت 
 • کاهش خطوط عرض گردن
 • کاهش چین های عمودی گردن
 • بهبود چین های چانه

کاربرد های بوتاکس چیست ؟

چگونه بوتاکس به درمان میگرن کمک می کند ؟

در تحقیقاتی نشان داده شد که تزریق بوتاکس تخصصی میگرن ، در بیماران مبتلا به میگرن مزمن ، تعداد روز های بدون درد را در این افراد را به طور چشمگیری افزایش داد و روز هایی که به علت سر درد از کار و فعالیت باز می ماندند را کاهش داد . همچنین در مطالعه ای دیگر نشان داده شد که ئتقریبا نیمی از بیماران که 2 دوره بوتاکس تخصصی میگرن تزریق کرده بودند حدود 50% بهبودی در حمله های میگرن حاصل شد و این میزان بعد از تزریق 5 دوره بوتاکس به حدود 70% رسید . پزشکان نیز دریافتند که تزریق بوتاکس مانع آزاد شدن نوروترانسمیترهای درد از انتهای اعصاب  اطراف عروق مغز می شود . در واقع بوتاکس موجب تشکیل یک قطع کننده مسیر سیکل درد حمله میگرن می شود . وقتی آزاد شدن نوروترانسمیترهای درد در پایانه عصبی سرو گردن بلاک شوند ، حمله میگرنی آغاز نمی شود و به همین دلیل امروزه تزریق بوتاکس یکی از بهترین راه های درمان پیشگیری کننده میگرن به حساب می آید . اگر چه هنوز اثبات نشده است اما این روند موجب بهبود روند تولید درد در بخش هایی از مغز می شود که میگرن در آنجا رخ می دهد . نکته قابل توجه این است که این مکانیسم می تواند شدت و تعداد وقوع این نوع سر درد را کاهش دهد اما شرایط ابتلا به میگرن را تغییر نمی دهد . در واقع می توان گفت تزریق بوتاکس تنها مانند یک مسکن عمل می کند . بنابراین سعی کنید قبل از وخیم شدن و شروع شدن بیماری علائم آن را شناسایی کنید و از بروز آن جلوگیری کند .

در چه شرایطی از بوتاکس برای میگرن می توان استفاده کرد ؟

درست است که تزریق بوتاکس روشی موثر برای میگرن است اما افراد مبتلا به این بیماری باید از یک برنامه جامع پیروی کنند . این برنامه باید شامل موارد زیر باشد :

 • سبک زندگی سالم
 • عدم استفاده از مواردی که این بیماری را تشدید می کند
 • استفاده از داروهایی که در دسترس است و می توان به محض شروع درد برای متوقف سازی از آن استفاده کرد .

در چه شرایطی از بوتاکس برای میگرن می توان استفاده کرد ؟

در میگرن های مزمن باید قبل از شروع درد ، از داروهای ضد میگرن استفاده کرد . یکی از معایب تزریق بوتاکس برای مگیرن این است که هر سه ماه یک بار باید برای تمدید تزریق شود . علاوه بر تمدید تزریق بوتاکس باید افراد به مصرف دارو های خود برای درمان بیماری ادامه دهند .

چه کسانی می توانند از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن استفاده کنند ؟

تزریق بوتاکس برای مبتلایان به بیماری میگرن که دارای شرایط زیر هستند ، استفاده می شود :

 • به طور معمول تزریق بوتاکس نباید برای بیمارانی که ماهانه 14 بار یا کمتر سر درد می گیرند ، مورد استفاده قرار گیرد .
 • حتما به لیبل موجود بر روی محصولات بوتاکس توجه کنید چرا که در صورت نبود لیبل محصول مورد تایید وزارت بهداشت نخواهد بود و ممکن است باعث آسیب های جدی شود .
 • محصولاتی که مورد تایید سازمان غذا و دارو نیستند اثرات بدی بر روی سلامتی دارند .

اگر موارد بالا در نظر گرفته شود ، می توان از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن بهره گرفت . البته باید توجه کنید که در کنار این درمان باید زندگی سالم و استفاده از دارو های لازم برای جلوگیری از حملات میگرنی بسیار مهم است . تمامی این موارد در کنار هم موجب می شود که حملات بد میگرنی و خاطرات بد آن ها برای بیماران تکرار نشود .

چه کسانی می توانند از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن استفاده کنند ؟

اثرات جانبی تزریق بوتاکس کدام اند ؟

تزریق بوتاکس از آن جا که عوارض جانبی زیادی ندارد ، به عنوان درمانی محبوب و موثر برای مبتلایان کاربرد دارد . بسیاری از مبتلایان به میگرن با این روش توانستند ، سر درد هایشان را تا حد زیادی کاهش دهند . البته دانشمندان ادعا می کنند بوتاکس به دلیل خاصیت فلج کننده اش تنها مسکن برای بیماری میگرن است . در واقع در این روش ، خود میگرن را از بین نمی برد بلکه تزریق بوتاکس به بخشهای مختلف بدن منجر به ضعف و یا فلج شدن ماهیچه ها می شود . البته معمولا پزشکان به بیمارانی که دارای ماهیچه های ضعیف هستند و میگرن دارند ، این روش را توصیه نمی کنند . گاهی اوقات تزریق بوتاکس سبب بروز سوزش می شود . گاهی نیز افتادگی موقت پلک و یا تغییر حالات صورت به دلیل از بین رفتن خط های پیشانی دیده می شود . استفاده از این روش درمانی محدودیت خاصی نداشته و افراد می توانند به راحتی به فعالیت های روزانه خود برگردند . بهتر است برای استفاده از این درمان حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و از مراجعه به فرد غیر متخصص بسیار بپرهیزید . تزریق بوتاکس اگر به درستی بر روی ماهیچه های هدف صورت گیرد از شدت درد می کاهد و زندگی بهتری را برای فرد حاصل می کند . همچنین رژیم غذایی و خواب مناسب و کافی تاثیرات بسیار مثبتی در جلوگیری از وقوع حملات میگرنی دارد .

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مجاز نیست

 • کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند
 • کسانی که در دو هفته قبل از بوتاکس ، واکسن انجام داده اند .
 • افرادی که دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند .
 • افرادی که بیماری های عفونی و التهابی در صورت شان یا اطراف صورت شان دارند .
 • کسانی که به پروتئین گاه حساسیت نشان می دهند .
 • افرادی که اختلالات انعقادی دارند .
 •  افرادی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است .
 • کسانی که مبتلا به ام اس یا نارسایی های کلیه ای هستند .
 • افرادی که درگیر بیماری های قلبی عروقی هستند .
 •  افرادی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند .
 • کسانی که سن زیر 18 سال دارند .

مراقبت های بعد از بوتاکس

تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس ، محل تزریق را ماساژ ندهید و حتی کرم نمالید . حمام نکنید و از سونا ، جکوزی و استخر هم استفاده نکنید . تا 24 ساعت بعد از تزریق پیاده روی و ورزش نکنید . تا 4 ساعت پس از تزریق ، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید . همچنین محل تزریق را کمپرس سرد کنید .

مراقبت های بعد از بوتاکس

کلام آخر

اگر میگرن مزمن دارید می توانید تزریق بوتاکس را یکی از گزینه های درمان تان در نظر بگیرید . پزشک شما قبل از این که روش تزریق بوتاکس را برای درمان میگرن شما پیشنهاد دهد ، باید روش های درمانی دیگر را بر بروی شما امتحان کند . اگر بدنتان به داروهای میگرن واکنش نشان داد یا این داروها هیچ اثری بر درمان علائم سردردهای میگرنی شما نداشتند ، احتمال دارد پزشکتان درمان میگرن با بوتاکس را پیشنهاد دهد . این روش سریع تر است و شما را از درد و مشکلات ناشی از میگرن نجات خواهد داد .

امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا