افتادگی پلک

خستگی چهره با افتادگی پلک

افتادگی پلک چهره فرد را خسته و پیر نشان می دهد. این مشکل ممکن است بخاطر صدمه رسیدن به چشم، بالا رفتن سن  و اختلال های موجود در درمان های پزشکی اتفاق بیافتد. در برخی موارد به صورت ناگهانی به وجود می آید و بعد از گذشت مدتی رفع می شود. اما افرادی هم هستند از زمان تولد با این مشکل روبرو شده اند و افتادگی پلک مشکل مادر زادی آنهاست. افتادگی پلک بالایی چشم تا حدود جلوی بینایی فرد را می گیرد و باعث ایجاد مشکل  در وسعت دید فرد می شود. در موارد حادتر، پایین آمدن پلک جلوی دید را می گیرد و بینایی کاملا مسدود می شود.

افتادگی پلک

علت افتادگی پلک

بروز این مشکلات دلایل مختلفی دارد که تشخیص علت آن توسط پزشک صورت می گیرد. اما معمول ترین دلیل این بیماری افزایش سن است. با بالا رفتن سن  عضلات پلک های بالا چشم که مسئول بالا بردن پلک را دارند، ضعیف می شود و در نتیجه باعث پایین افتادن پلک می شود. بخاطر همین، این مشکل بیشتر در افراد بزرگسال در سنین بالا دیده می شود. اما کودکانی هم هستند که از بدو تولد با این مشکل روبرو شده اند. البته وجود این مشکل در بین کودکان بسیار نادر است.

یکی دیگر از عواملی که باعث بروز افتادگی پلک می شود مشکلات عصب شناختی فرد است.نتیجه ای که می گیریم این است که تشخیص علت افتادگی پلک باید توسط پزشک صورت بگیرد. در برخی مواردی که فرد با افتادگی دائمی پلک مبتلا شده است باید به خوبی مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود که آیا بروز این مشکل بر اثر بیماری دیگری است یا نه؟

علائم افتادگی پلک

علائم این مشکل پایین افتادن یک یا هر دو پلک های بالایی چشم است. در بعضی موارد بر روی بینایی چشم ها اثر می گذارد. اما در برخی موارد تشخیص افتادگی پلک دشوار است یا به صورت دائمی با آن مواجه نیستند و فقط زمانی که چشم های بیش از اندازه خشک و یا مرطوب می شود صورت فرد حالت خسته نشان داده می شود.کسانی که افتادگی شدید پلک مواجه هستند در هنگام صحبت کردن مجبور می شوند سرشان را کمی عقب نگه دارند تا طرف مقابلشان راحت تر ببینند.

راه پیشگیری و جلوگیری از بروز افتادن پلک ها

برای جلوگیری از این مشکل باید در دوران جوانی مراقبت های لازم را انجام دهید تا در اثر افزایش سن دچار آن نشوید.

پس به نکات زیر دقت کافی داشته باشید:

 • بیش از حد زیر نور آفتاب قرار نگیرید و در صورت خارج شدن از منزل در ساعت هایی که تابش نور آفتاب وجود دارد از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • در ساعات ظهر حتما از عینک های آفتابی و کلاه های نقاب دار استفاده نمایید.
 • سعی کنید به موقع بخوابید و در ساعات طولانی از نورهای مصنوعی استفاده نکنید.
 • تا دیر وقت مطالعه نکنید.
 • در ساعات طولانی از تلویزیون استفاده نکنید.
 • مطالعه با نور زیاد و به مدت طولانی به چشم ها آسیب وارد می کند.
 • تغذیه نادرست یکی از دلایل اصلی افتادگی پلک هاست. پس در مصرف غذاهای پرچرب، ترش، غذاهای سنگین برای وعده شب پرهیز کنید.

راه پیشگیری و جلوگیری از بروز افتادن پلک ها

جراحی افتادگی پلک

این درمان به صورتی است که عضلات بالابر پلک های بالایی چشم، سفت و محکم می شود. بالا بردن پلک ها تا جایی انجام می شود که نیاز است. نتایج این جراحی جنبه زیبایی نیز دارد که پس از جراحی زیبایی، ظاهر فرد زیباتر و جوان تر می شود.در روند این جراحی، پزشک خطوط ها و چین  و چروک های پشت پلک را حذف می کند و با برش های ساختاری هر گونه پوست اضافی پشت پلک که باعث مشکل دیداری فرد می شود از بین می برد.

آمادگی قبل از جراحی پلک

در طی یک جلسه مشاوره با پزشک تمام جزئیات جراحی برای شما توضیح داده می شود. در این جلسه سعی کنید که اگر دارو خاصی مصرف می کنید یا بیماری های جسمی و یا روحی دارید و یا مواد مخدر مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

لازم موارد زیر را قبل از عمل رعایت کنید:

 • حدود یک هفته قبل از عمل نباید آسپرین مصرف کنید.
 • قبل از عمل هیچ گونه آرایشی نباید داشته باشید.
 • از مصرف داروهایی مانند آسپرین، پروفن، پیروکسیکام و مفنامیک اسید قبل از عمل خودداری کنید.
 • در صورتی که مجبور به مصرف مسکن شدید، فقط از استامینوفن ساده استفاده کنید.

نکات مهم جراحی پلک

 • بعد از جراحی افتادگی پلک فرد نیاز به بستری شدن ندارد.
 • بعد از جراحی برای مدتی حالت پلک ها رو به پایین است و قادر به باز کردن آنها نیستید. برای جلوگیری از خشک شدن چشم لازم است شب ها از پماد استفاده کنید.
 • پانسمان چشم ها بعد از جراحی توسط پزشک برداشته می شود تا شرایط شما را بررسی کند. ممکن است لازم باشد برای ۲ الی ۳ روز پانسمان روی چشم ها باشد.
 • در طی عمل پشت پلک ها بخیه زده می شود که بعد از گذشت دو الی سه هفته بخیه ها برداشته می شود.
 • استفاده از مواد آرایشی مانند خط چشم، مژه مصنوعی، ریمل، روغن در اطراف چشم ها جدا پرهیز کنید.
 • سعی کنید تا زمان بهبودی کامل از فعالیت های شدید و ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • استفاده از قطره های چشمی در ساعات مشخص آن را فرآموش نکنید.

نکات مهم جراحی پلک

زمان بهبودی

نتیجه عمل جراحی افتادگی پلک برای سال ها دوام دارد. بعد از گذشت دو هفته می توانید به کارهای خود رسیدگی کنید و به محل کار خود برگردید . معمولا پس از جراحی مقداری کبودی و تورم در ناحیه اطراف چشم دیده می شود. این کبودی و تورم بعد از یک هفته برطرف می شود. برای کاهش کبودی و تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. سعی کنید بعد از عمل سر خود را بالا بگیرید و از انجام کارهای اضافی خودداری کنید. بیشتر افراد با رعایت نکات جراحی از نتایج جراحی افتادگی پلک راضی هستند.

عوارض جراحی

همانند جراحی های دیگر این جراحی با خطراتی مواجه هستند. این عوارض شامل عفونت، ورم، خونریزی و اثرات حاصل از جراحی زخم های ایجاد شده و به وجود آمدن لخته های خونی می باشد. در برخی موارد شخص بعد از جراحی با مشکل در بستن چشم ها و یا با خشکی چشم ها و التهاب آنها که باعث تاری دید فرد می شود روبرو می شوند.

این عوارض گفته شده بسیار نادر است. در صورت انتخاب درست دکتر و رعایت نکات بعد از جراحی با مشکلی روبرو نخواهید شد.

دکمه بازگشت به بالا