موهای زائد

موهای زائد بدن

اگر چه پرمویی در ناحیه سر برای همه مهم است و یکی از نشانه های زیبایی فرد است. اما رویش موهای زائد برای هر کس به خصوص خانم ها آزاردهنده است. میزان موهای زائد بستگی به عوامل ژنتیکی دارد.اما در چه صورتی موهای بدن به عنوان موهای زائد شناخته می شود؟ زمانی که در ناحیه های غیر متعارف بدن خانم ها، موهایی به شکل موهای مردانه با ضخامت های مختلف شروع به رشد می کنند. به این عارضه پیش آمده هیرسوتیسم گفته می شود. موهای نواحی که به صورت غیر طبیعی رشد می کنند شامل: ناحیه چانه، پشت لب، ساعد دست ها، ساق پاها، وسط سینه، پشت، روی شکم، گونه ها …است.

موهای زائد

اما باید بدانید که رویش موها در نواحی زیر بغل و تناسلی جز  محسوب نمی شود. دلیل رویش این موها بروز صفات ثانویه جنسی است. پس این تصور که رویش موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی جز موهای زائد است غلط می باشد.در این مقاله سعی داریم به عوامل مربوط به پرمویی و روش های درمان آن بپردازیم.

علت رویش موهای زائد

زمانی که شاهد رویش هستید باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنی تا به بررسی عوامل وجود این عارضه بپردازد. اقداماتی در مورد بررسی کامل وضعیت هورمون ها، بررسی کیستی بودن تخمدان، وجود اختلال در کارکرد فوق کلیه، بررسی اختلال در هورمون رشد، توسط دکتر انجام می شود.هم چنین در صورت استفاده کردن از  داروهای استروئیدی و یا کروتن ها که باعث پرمویی می شود.

 عوامل مربوط به روش موهای زائد به شرح زیر است:

 • ارثی و یا همان ژنتیکی بودن رویش موهای زائد
 • محل زندگی و عوامل جغرافیایی. به عنوان مثال، رویش موهای زائد برای زنان منطقه خاورمیانه بیشتر دیده می شود.
 • برخی از اشخاص بر اثر اختلالات زنانگی و هورمونی یا بعضی از بیماری های داخلی باعث بروز رویش  می شود.
 • اختلال در عملکرد تخمدان
 • افزایش هورمون مردانه در خانم ها. البته خانم ها به مقدار کمی هورمون مردانه دارند ولی در صورتی که  تعداد معمول هورمون ها بهم بریزد عارضه رویش موهای زائد رخ می دهد.
 • وجود کیست تخمدان

علت رویش موهای زائد

آنچه باید در مورد موهای زائد بدانید

تاثیر وزن بر موهای زائد:

دقت داشته باشید که زنانی بیش از اندازه اضافه وزن دارند یا در اندام خود توده های چربی زیادی وجود دارد، احتمال وجود اختلالات تخمدان پلی کیستیک در آن ها بسیار بالا است. چرا که هورمون مردانه فعال بیشتری دارند.

رده سنی افراد:

افرادی که در دوران بلوغ و یا یائسگی قرار گرفته اند با رشد موهای زائد روبرو هستند. به دلیل این که در دوران بلوغ هورمون های مردانه در خانم ها فعال تر می شوند. و در دوران یائسگی شرایط برای هورمون های مردانه مناسب می شود. ینی شرایط به گونه ای ست که تعداد هورمون های زنانه کم تر می شوند و در نتیجه موها که در قسمت های مردانه برای خانم ها رشد می کند.پس اگر در چنین شرایط قرار گرفتید به متخصص زنان مراجعه کنید.

راه کارهایی برای رفع موهای زائد

تمام اقدامات و بررسی های لازم توسط متخصص زنان برای موهای زائد انجام می شود. سپس مشخص می شود از چه راهی برای درمان آن استفاده شود. چرا که راه کارهای  جلوگیری از رویش  با توجه به عوامل وجود آن متفاوت است.در ادامه به روش های رفع این مشکل می پردازیم.در گذشته برای خلاص شدن از  با به کارگیری از جریان الکتریسیته از دستگاهی به نام الکترولیز استفاده می کردند. درمان به وسیله این دستگاه علاوه بر وقت گیر بود ن، درد زیادی به همراه داشت.

هم چنین روش های معمولی مانند اپیلاسیون، تیغ زدن روش های قدیمی هستند که با رویش موها بعد از چند روز استفاده از آن مواجه می شوید.داروهای گیاهی که توسط اعطاری ها تجویز می شود بدون شک تاثیر مثبتی برای قطع رشد موهای اضافی نداشته است و فقط به صورت سطحی موها را از بین می برد. بخاطر این که فولیکول های مو را از بین نمیرند و نتیجه حاصل از آن موقتی است.اگرچه می توان با استفاده از داروهای ضد هورمونی مانند  اسپیرینولاکتون از رشد موهای اضافی جلوگیری کرد. اما تجویز این گونه داروها برای دختر خانم های جوان توصیه نمی شود. چرا که مدت زمان مصرف داروهای ضد هورمونی برای رفع موهای زائد طولانی و زمان بر است. پس نتیجه می شود که مصرف دارو منطقی نیست.

راه کارهایی برای رفع موهای زائد

بهترین راه برای رفع موهای زائد

لیزر به عنوان راه کاری منطقی برای از بین بردن موهای زائد شناخته می شود. می توان با مراجعه به بهترین مراکز درمانی پوست و لیزر برای از بین بردن  اقدام کرد.

اما برای درمان به روش لیزر کردن موهای زائد بدن، باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه شرح می دهیم.

 • لیزر برای از بین بردن موهای سفید نتیجه نمی دهد و باید برای رفع موهای سفید از روش های دیگر استفاده نمود.
 • موهای به رنگ سیاه و یا قهوه ای بهترین گزینه برای لیزر کردن هستند و بهترین نتیجه را خواهند داشت.
 • از بین بردن موهای زائد با توجه به محل رویش و جنس آن، بین ۴ تا ۶ جلسه لیزر طول می کشد.
 • فاصله موجود بین جلسات در روند درمان بسیار تاثیرگذار است. مثلا فاصله زمانی جلسات برای ناحیه صورت باید یک یا یک ماه و نیم باشد. اما در ناحیه پا معمولا این فاصله بیشتر می شود و جلسات بعدی تا ۳ ماه بعد هم برنامه شده است.
 • در صورتی که کار با دستگاه لیزر توسط افراد نا بلد اتفاق بیافتد، نتایج بدی به همراه دارد. برای مثال اگر تابش نور دستگاه به گونه درستی انجام نشود، موجب سوختگی پوست ناحیه لیزر شده می شود و پدیده های مانند از بین رفتن رنگدانه ها، تحریک مو و در نتیجه باعث کلفت شدن مو به همراه دارد.
 • دستگاه های لیزر خانگی که در بازار هستند هیچ تاثیری برای از بین بردن  ندارند. به دلیل آنکه انرژی کافی برای رفع این عارضه را ندارند.

بهترین راه برای رفع موهای زائد

پس نتیجه می شود که برای جواب گرفتن از لیزر باید به مراکز متخصص لیزر مراجعه کنیم و از دکترهایی که مهارت کافی در زمینه لیزر دارند بهره مند شویم.هم چنین، لیزر کل بدن برای کسانی که دارای پوست سفید و موهای زائد سیاهی هستند، بهترین نتیجه را به همراه دارد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد هزینه لیزر موهای زائد صورت میتوامید با مراکز زیبایی تماس بگیرید.

 

دکمه بازگشت به بالا