نبض بازار

هر آنچه که باید درباره ترازو وزن کشی بدانیم + خرید

حالت شب

ترازو وزن کشی

امروزه به دلیل مصرف غذا های مضر و نامناسب و تراریخته باعث افزایش و کاهش وزن شده است که نیاز ما به خرید ترازو وزن کشی بیشتر شده ، همین امر باعث بروز بیماری های مختلف مانند : قند خون ، فشار خون بالا شده است . به همین دلیل بهتر است این کاهش و افزایش وزن ها را به طور مرتب کنترل کنیم . معمولا بسیاری از افراد برای وزن کشی خود به داروخانه ها مراجعه میکنند اما یک راه حل ساده ای وجود دارد که وزن کشی با ترازو های خانگی است چرا که انی ترازو ها را میتوانید در خانه نگهداری کنید و هر زمانی که احتیاج بود وزن خود را کنترل کنید ما در ادامه این مقاله شما را با ترازو و انواع آن آشنا خواهیم کرد .

ترازو وزن کشی چیست؟

همانطور که همه ما میدانیم برای تمامی موجودات جهان ترازو وجود دارد که به راحتی میتوان وزن آنها را بررسی کرد که ترازو وزن کشی یکی از مهم ترین ترازو ها است . شاید این برای شما سوال باشد که ترازو چه کاری انجام میدهد ، در واقع ترازو میزان وزن یا جرم یک انسان را نشان میدهد . اگر بخواهیم به معنای واژه ترازو بپردازیم میتوان گفت که ترازو به معنای هم سطح بودن است . ترازو ها معمولا یکی از قدیمی ترین ابزار ها جهت اندازه گیری هستند . که حدود 5000 سال قبل از میلاد باز کشف شده است ، با توجه به مقبره های فراعونه ی مصر دیده می شود که نقاشی ترازو نی بر روی مقبره ها حکاکی و درج گردیده است ، همچنین در زمان عهد عتیق به ترازو نیز اشاره های کوچکی گردیده است . معمولا ترازو ها در مدل های آزمایشگاهی ، ترازو صنعتی و ترازو فروشگاهی تولید و در دسترس عموم قرار می گیرد .

ترازو وزن کشی چیست؟

خرید از ارزان ترین فروشنده

ترازو از قطعاتی تشکیل شده است که با هماهنگ و تنظیم شدن به صورت همزمان و وابسته به یکدیگر عمل توزیع را به نتیجه می رسانند . ترازو دارای قطعاتی است که شما را با آن ها آشنا می کنیم .  نمایشگر جهت نمایش توزیع انجام شده توسط ترازو می باشد . ساده ترین ترازو ها از یک شاهین و دو پله یا همان کفه تشکیل شده است . جسم برای وزن کردن در یک پله و ورزنه ها را در پله دیگر قرار می گیرند و شاهین به حالت تعادل در می آید و وزن جسم معلوم می شود . اساس کار این تراتزو ها بر قوانین اهرم است .

در گذشته جهت توزین مواد از ترازو ی کفه ای یا باسکول قپانی استفاده می شد که احتمال خطا درتوزین وجود داشت ، ترازو های دو کفه ای توسط سنگ هایی با ظرفیت مشخص و تنظیم شده عملیات توزین را انجام می دهند ، این سنگ ها با اندازه های متفاوت نسبت وزن سنگ ها ، اندازه ی ترازو ها ، نیز گوناگون طراحی می گردد ، البته این سنگها جهت کالیبره نمودن ترازوی دیجیتالی امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد .شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا استفاده از ترازوی باسکول بهتر است یا دیجیتال ؟ استفاده از ترازوی دیجیتال و باسکول دیجیتال از جهت های مختلف هائز اهمیت است .

ترازو دیجیتال حساسیت بالایی دارد  که با محاسبه دقیق وزن در مدت زمان اندک در اکثر فروشگاه ها جایگزین ترازو قپانی شده است . دیجیتال با داشتن نمایشگر وزن ، قیمت واحد ، قیمت کل روند توزین را برای مشتری واضح نموده و از صحیح بودن فروش آگاه می نماید و این خود امر حائز اهمیت می باشد که در ترازو ساده این موضوع رعایت نمی گردد . ترازو و تاریخچه پیدایش آن به زمان های قدیم بر میگردد . حتی شواهد نشان میدهد که در چندین قرن پیشن نیز از ترازو های دست ساز خود برای وزن کردن اجناس و محصولات خود استفاده می کردند . کار ترازو ها از گذشته تا کننون توزین وسایل بوده است .

ترازو وزن کشی چیست؟

خرید از ارزان ترین فروشنده

ترازو در اصطلاح به ابزاری گفته می شود كه جرم اجسام را تعیین می كند .کلمه ترازو در فارسی به معنی « همسطح بود » است و استفاده کلمه ترازو برای ابزار سنجش جرم از آن جهت است که در ترازو های قدیم ، جرم اجسام از همسطحی با وزنه های دیگر تعیین می شده است . از جمله مترادف های ترازو در انگلیسی می توان به کلمه balance و همچنین scale اشاره کرد .ترازو در گذشته کاربرد دیگری داشت که جهت اندازه گیری زمان نیز به کار می رفت، در ریاضیات نیز از ترازو برای بدست آوردن نسبت مستقیم و معکوس استفاده می گردید .

ترازو امروزه در مدل های بسیار متنوع در حال تولید و پیشرفت می باشد، ترازو سالهای زیادیست که از مدل ترازوی قپانی، ترازوی عقربه ای به ترازوی دیجیتالی تغییر یافته و ابزار استفاده شده در ترازوی دیجیتال نسبت به ترازو عقربه ای بسیار حساس تر و دقیق تر گردیده است، دقت ترازو دیجیتال امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخودار می باشد که از این جهت نیز تنوع محصولی ترازو آغاز گردید .

انواع ترازو و کارایی آن

ترازو عقربه ای :  با وجود ترازوهای دیجیتالی ، ترازهای عقربه ای هنوز هم طرفداران خاص خود را دارند . مهم ترین مزیت ترازوهای عقربه ای نسبت به ترازوهای دیجیتالی این است که این نوع ترازوها از استحکام بیشتری برخودار هستند . همان طور که در مورد ترازوهای دیجیتالی نیز گفته شد ، ترازوهای عقربه ای در مقایسه با ترازوهای دیجیتالی ، دقت کمتری دارند . دقت اندازه گیری ترازوهای عقربه ای چیزی در حدود یک کیلوگرم می باشد . اگر دقت اندازه گیری در سطح گرم برایتان مهم نیست ، می توانید با خیال راحت ترازوی عقربه ای خریداری کنید .

ترازو دیجیتالدر همه فروشگاه ها و مراکز ارائه ی خدمات به ترازو دیجیتال و صندوق فروشگاهی نیاز دارد . ترازو دیجیتال علاوه بر توزین به صورت دیجیتال امکان ارسال گزارش به صورت فروش روزانه ، هفتگی و ماهانه را نیز دارد ، از سویی نیز فاکتور فروش ترازو جهت مشتری نیز صادر می شود که در هر فاکتور اسم فروشگاه ، ساعت و تاریخ فروش ، آدرس و شماره تماس فروشگاه به صورت کامل درج می گردد . ترازو فروشگاهی دیجیتال موجب می گردد تا تمامی امور فروشگاه طبق قانون و با تعرفه ی قیمت عرضه گردد ، و از سویی نیز حق مشتری رعایت شده و در صورت تخلف فروشگاه قابل پیگیری باشد .

ترازو دیجیتال  با مدار الکترونیکی است که با مجموعه ای از برد ها و قطعات دیجیتالی تشکیل شده است ، ترازوی دیجیتال به صورت اتوماتیک پس از قرار دادن کالا روی ترازو توزین نموده و نمایشگر ترازو نیز پس از توزین نتیجه را به نمایش در می آورد . امروزه ترازوی دیجیتال دارای نمایشگر LCD و LED بوده که نتیجه ی توزین را به صورت اعداد در نمایشگر به نمایش در می آورد از سویی نیز علاوه بر توزین محاسبه قیمت کالای مورد توزین را نیز انجام می دهد و دارای حافظه ی کیبردی برای ثبت نام و قیمت واحد و در انتها محاسبه ی کل فاکتور را داشته و با صدور فاکتور فروش برای مشتری و ذخیره ی اطلاعات در حافظه ی دستگاه اطلاعات را به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه برای فروشگاه امکان انتقال دارد .

انوع ترازو

خرید از ارزان ترین فروشنده

معیار های خرید ترازو وزن کشی

 دقت ترازو، اولین معیاری است که می بایست در خرید ترازو وزن کشی درنظر بگیرید . دقت ترازو در واقع میزان انحراف از عدد واقعی وزن شما را نشان داده و معمولاً با واحد گرم بیان می شود. به عنوان معیار دوم، بیشترین وزن قابل تحمل توسط دستگاه را در خرید ترازو وزن کشی درنظر داشته باشید . اگر حداکثر وزن شما و سایر استفاده کنندگان بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلو است ، می توانید ترازو دیجیتالی خریداری کنید که ظرفیت تحمل وزن تا حداکثر ۱۵۰ کیلو را داشته باشد .

اگر شخصی در خانواده دارید که بیشتر از ۱۵۰ کیلو وزن دارد، بهتر است ترازویی با ظرفیت تحمل ۱۵۰ کیلو و بیشتر خریداری کنید . به عنوان معیار سوم ، به کیفیت ساخت دستگاه توجه کنید . در هنگام خرید ترازو دیجیتال ، به متریال استفاده شده و همچنین کشور سازنده ترازو توجه کنید . ترازهای دیجیتال معمولاً در متریال های شیشه نشکن ، آلومینیوم و یا پلاستیک فشرده ساخته می شوند . همچنین در بازار ترازو دیجیتالی ایران، انواع مختلفی از برندهای آلمانی ، چینی و کره ای ، کانادایی ، ژاپنی ، سوئیسی و اسپانیایی رقابت می کنند .

سیستم خاموشی خودکار ، پنجمین معیاری است که می بایست در خرید ترازوی وزن کشی درنظر بگیرید . با توجه به قابلیت سیستم خاموشی خودکار، وقتی پای خود را بر روی ترازو می گذارید، ترازو متوجه لمس پا شده و روشن می شود . چند دقیقه بعد از آن که پای خود را از روی ترازو برداشتید ، ترازو به طور خودکار خاموش می شود . قابلیت اندازه گیری شاخص سلامت ، ازجمله دیگر مهم ترین فاکتورهایی است که می بایست در خرید ترازو درنظر داشته باشید . فشار خون ، دمای بدن ، درصد آب بدن و مهم تر از همه درصد چربی از برجسته ترین مواردی است که می توانید در نمایشگر مدل های جدیدتر ترازوهای دیجیتال مشاهده کنید .

بهتر است شما با انواع ترازو های دیگر آشنا شوید و اطلاعات خود را بالا ببرید .

ترازو آزمایشگاهی : ترازو های آزمایشگاهی از حساسیت و دقت  بالایی برخوردارند . آزمایشگاه ها با توجه به نیازی که دارند از ترازو های با دقت 0.1 گرم و 0.01 و 0.001 و 0.0001 و 0.00001 گرم  استفاده میکنند . ترازو های آزمایشگاهی که دقت 1 میلی گرم و دقت بالاتری را دارند نیاز به محفظه دارند چون حساسیت بالای آن ها در توزین جریان هوا نیز روی توزین این ترازو ها تاثیر می گذارد .

ترازوی طلا فروشی یا زرگری : طلا فروشان از ترازوهای دقت 0.01 گرم استفاده می کنند . ترازوهای 0.01 گرم هم حساس هستند و نباید در معرض باد قرار بگیرند و زیر این ترازوها هم باید محکم باشد ترازو طلا فروشی ٬ تا نوسان نداشته باشند . این ترازوها ظرفیت های مختلفی دارد که در ایران بیشتر از ترازوهای ظرفیت 600 گرم یا 3 کیلوویی استفاده می شود .

ترازو زرگری یا ترازو طلا فروشی که به ترازوی سه صفر هم در بین طلا فروشان معروف هستند، از لودسل‌های بسیار حساسی بهره برده‌اند که به محض قرار دادن جسم به روی آن عملیات توزین را آغاز می‌کنند. لودسل‌های به کار رفته در این ترازوها بسیار حساس‌اند و توزین را در گستره زیر صفر و با دقت بسیار بالایی انجام می‌دهند . دقت اندازه گیری در این ترازوها از 1 گرم شروع و به ترتیب به 0.1 گرم ، 0.01گرم ، 0.001گرم ، 0.0001گرم و 0.00001 گرم می‌رسد . البته حساسیت ترازو زرگری بیش از یکصد هزارم گرم ، موارد و حوزه‌های استفاده آن را از طلافروشی به مراکز طلاسازی و ری‌گیری‌ها و طبعا زمینه‌های حرفه‌ای‌ تر آزمایشگاهی سوق می‌دهد .

ترازوی طلا فروشی یا زرگری :

خرید از ارزان ترین فروشنده

ترازوی جواهرات و سنگ های  قیمتی : برای وزن کردن سنگ های قیمتی و جواهراتی مانند برلیان از ترازوهای با دقت 1 میلی گرم یا 0.001 گرم استفاده می شود . معمولا از ترازوهای با ظرفیت پایینی برای وزن کردن این نوع اجناس استفاده می شود .

ترازوی نقره : نفره فروشان وبدلیجات فروش ها اکثر از ترازوهای دقت 0.1 گرم استفاده می کنند. ظرفیت ترازو با توجه به نیازشان می تواند متفاوت باشد.

ترازوی زعفران : ترازوهای دفت 0.1 و 0.01 گرم مورد استفاده برای زعفران می باشند. معمولا برای بسته بندی دقیق از ترازوهای 0.01 گرم استفاده می شود.

خرید اینترنتی ترازو وزن کشی

شما با خرید اینترنتی ترازو وزن کشی کار خود را آسان کردید و وقت خود را از دست ندهید ، همچنین حتما از سایتی خریداری کنید که بسیار مطمئن باشد . با استفاده از لینک زیر می توانید خرید مطمئنی داشته باشید .

خرید از ارزان ترین فروشنده

سخنان پایانی

باید توجه داشت ترازو وسیله‌ ای است که جرم اجسام را اندازه‌گیری می‌کند نه وزن آن‌ ها . وزن اجسام را با نیروسنج اندازه می‌گیرند . البته خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند ترازو وزن را اندازه می‌گیرد ولی این طور نیست ترازو جرم را اندازه می‌گیرد مثلاً وقتی جسمی را با ترازو اندازه می‌گیریم و می‌گوییم مثلاً ۵۰ کیلوگرم است . دقیقاً به جرم آن اشاره کرده‌ایم ولی وزن آن تقریباً ده برابر جرمش است یعنی ۵۰۰ نیوتن . ضرب عدد ۱۰ در مقدار جرم به علت شتاب جازبه زمین است که برابر ۹٫۸ و یا ۱۰ می‌باشد . وسیله اندازه‌گیری جرم اجسام ، ترازو و واحد آن گرم، کیلوگرم و … است .

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید .

 

دکمه بازگشت به بالا