مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های ضروری بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس امروزه تزریق بوتاکس در مقایسه با عمل های زیبایی دیگر مورد علاقه بسیاری از افراد قرار گرفته است. تزریق بوتاکس بر پایه یک عمل غیر جراحی عضلات ایجاد کننده چین و چروک های صورت را از کار می اندازد و باعث صاف شدن صورت می شود.بوتاکس برای رسیدن به سه هدف انجام می شود. هدف اول کنترل اسپاسم و رفع گرفتگی عضلات و هدف دوم رفع تعریق شدید در نواحی زیر بغل،  کف دست ها و پاها و هدف سوم زیبایی و جوانسازی صورت.

تزریق بوتاکس سال های زیادی است که با رعایت کامل مراقبت های بعد از بوتاکس برای خانم ها و آقایان انجام می شود. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که با رعایت نکردن آنها بیمار نمی تواند نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس آشنا شویم.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

کارهایی که باید بعد از تزریق بوتاکس رعایت کنیم

خوابیدن روی صورت

بعد از تزریق بوتاکس سعی کنید برای ۲ الی ۴ هفته روی صورت خود نخوابید. خوابیدن روی صورت ممکن است موجب انتقال مواد تزریقی در بدن بیمار می شود و عوارض ناگواری پیش آید.

فعالیت روزانه

بعد از تزریق برای یک روز استراحت کنید تا بوتاکس تزریق شده اثر خود را بگذارد و بتوانید نتیجه آن مشاهده کنید. اما برای چند روز از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن اجتناب کنید.

مصرف الکل

سعی کنید حداقل ۳ الی ۴ روز قبل و بعد از تزریق از نوشیدن مواد الکلی پرهیز کنید تا با کبودی بیش از حد محل تزریق مواجه نشوید.

مصرف داروهای رقیق کننده

بعد از تزریق نباید از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید. اگر روزانه چنین داروهایی مصرف می کنید پیش از بوتاکس با دکتر خود مشورت کنید.

ماساژ صورت

برای ۲ الی ۳ روز نباید صورت خود و نواحی تزریق شده را ماساژ دهید. هم چنین برای حداقل ۶ ساعت بعد از بوتاکس از دست زدن به نواحی تزریق شده خودداری کنید. بعد از ۷ ساعت می توانید به آرامی صورت خود را بشورید.

فشار دادن محل تزریق

ممکن است بعد از تزریق بوتاکس احساس ناراحتی داشته باشید و بخواهید که نواحی تزریق شده را فشار و یا ماساژ دهید. اما هرگز این کار را نکنید. به دلیل این که صورتتان بعد از تزریق باید استراحت کند تا بوتاکس تاثیر خود را بگذارد.

بیرون رفتن

بعد از تزریق با کمی قرمزی و تورم در نواحی تزریق شده مواجه می شوید که بعد از مدتی برطرف خواهد شد. اما تا زمانی که صورتتان به حالت عادی خود برنگشته نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرد . پس سعی کنید در این مدت از خانه بیرون نروید. هم چنین از قرار گرفتن در مکان های گرم مانند سونا، استخر، جکوزی پرهیز کنید.

حال به سوالی که برای بیشتر افراد در مورد مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس پیش می آید می پردازیم

آیا بعد از تزریق بوتاکس نیاز خوابیدن داریم؟

آیا بعد از تزریق بوتاکس نیاز خوابیدن داریم؟

بعد از تزریق باید به مدت ۵ الی ۶ ساعت نباید بخوابید یا دراز بکشید. بهترین راه حل این است که بعد از تزریق در خانه بنشیند که برای گذراندن وقت خود می توانید به مشاهده فیلم های مورد علاقه تان بپردازید. و برای خوابیدن سعی کنید صورت خود را بالاتر از سایر اجزای بدن قرار بگیرد.

آیا بعد از بوتاکس می توانیم از مواد آرایشی استفاده کنیم؟

نکته ای که باید بعد از تزریق بوتاکس رعایت شود این است که نباید هیچ گونه فشاری به نواحی تزریق شده وارد شود. پزشکان بخاطر همین دلیل به بیماران توصیه می کنند برای ۲ الی ۳ روز از آرایش کردن پرهیز کنند. اما اگر سعی کنید در هنگام آرایش هیچ فشاری به صورت خود وارد نکنید استفاده از مواد آرایشی مانعی ندارد.

بعد از تزریق بوتاکس صورت خود را چگونه بشوریم؟

مهم ترین نکته ای که در هنگام حمام رفتن و شستن صورت وجود دارد میزان بالا بودن دمای آب است. در صورت استفاده از آب گرم و داغ برای شستن صورت تاثیر منفی و نامطلوبی را بر روی صورت شما خواهد گذاشت. چرا که موجب بالا رفتن جریان خون در بدن شما می شود و در نتیجه مواد تزریقی جا به جا می شود و مواد بوتاکس اثر خود در سایر اجزا صورت یا بدن می گذارد.پس سعی کنید برای استحمام و شستن صورت از آب سرد و ولرم استفاده نمایید.

بعد از تزریق بوتاکس صورت خود را چگونه بشوریم؟

آیا بعد از بوتاکس می توانیم ورزش کنیم؟

ورزش کردن بعد از تزریق بوتاکس عوارض جانبی را تشدید می کند و ممکن باعث به وجود آمدن سردرد های شدیدی بشود. پس برای ۲ الی ۳ روز از ورزش کردن پرهیز کنید.

برای کاهش کبودی های حاصل از تزریق چکار کنیم؟

بعضی نواحی صورت به دلیل حساسیت بیشتر و وجود مویرگ های خونی زیاد پس از تزریق دچار تورم و کبودی می شود. اگر بعد از تزریق بلافاصله با کبودی و تورم بیش از حد مواجه شدید جای هیچ نگرانی وجود ندارد. برای کاهش کبودی و تورم اقدامات زیر را انجام دهید.بعد از تزریق بلافاصله برای ۳ الی ۴ ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید. دقت داشت باشید هرگز یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید. برای این کار از یک حوله استفاده کنید.

به صورت ارادی عضلات صورت را منقبض کنید.

برای حداقل ۴ ساعت از دراز کشید پرهیز کنید.

از دست زدن به ناحیه تزریق و کبود شده خودداری کنید.

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس

همیشه سوالی که برای مراجعه کنندگان پیش می آید این است که بعد از تزریق بوتاکس چه عوارضی ممکن است پیش آید؟

باید بگوییم که بهترین مزیت این جراحی زیبایی این است که هیچ عارضه طولانی مدت برای بوتاکس وجود ندارد.در صورتی که پزشک تزریق بوتاکس را به درستی انجام دهد و بیمار مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس انجام دهد امکان به وجود آمدن عوارض را به حداقل می رسد.

اما اگر بوتاکس نادرست تزریق شود و پزشک از تکنیک غلط برای تزریق استفاده کند، عضلات دیگر صورت مورد هدف قرار می گیرند و عوارضی مانند افتادگی پلک، ریزش اشک ، دو بینی، شل شدن پلک بالا یا پایین، افتادگی ابروها و نداشتن اراده کافی برای باز و بسته کردن پلک ها ایجاد می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا