; بیماری کبد چرب چیست ؟ + بهترین درمان های خانگی برای بهبود و کنترل کبد چرب
بیماری ها

راهکار هایی شگفت انگیز برای درمان کبد چرب

حالت شب

کبد چرب

کبد دومین عضو بزرگ در بدن انسان است و مسئول رد کردن نوشیدنی ها و مواد غذایی از صافی است .کبد چرب از بیماری هایی است که امروزه افراد زیادی به آن مبتلا اند . کبد مواد مضر موجود در مواد غذایی را می گیرد . همچنین مواد غذایی را  را بدون مواد مضر وارد سیستم های دیگر می کند . کبد به طور طبیعی خود را توسط یک سری از سلول ها پاکسازی می کند اما اگر فاکتور های منفی وارد شده بیش از حد باشند در این کار اختلال ایجاد می کنند . وجود چربی در هر کبدی ضروری بوده اما اگر کبدی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد ، کبد چرب نامیده می شود. بیماری کبد چرب در شخصی که الکل زیاد مصرف می کند ، به عنوان بیماری کبد چرب الکلی شناخته می شود . همچنین این بیماری در شخصی که الکل مصرف نمی کند به عنوان کبد چرب غیر الکلی شناخته می شود . کبد چرب موقعیتی مخرب در بدن ایجاد می کند و بدتر اینکه هیچ علامت هشدار دهنده ای در ابتلا ندارد . برای آشنایی با روش های درمان کبد چرب با ما همراه شوید .

کبد چرب

علائم بروز کبد چرب چه چیز هایی است ؟

در بسیاری از موارد ، کبد چرب با علائم زیادی همراه نبوده اما ممکن است که فرد احساس خستگی کرده و یا احساس ناراحتی یا درد در سمت راست و بالای شکم داشته باشد . کبد چرب در برخی مبتلایان ایجاد اسکار کبدی می کند . اسکار کبد به عنوان فیبروز شناخته می شود و فیبروز شدید کبدی نیز به عنوان سیروز شناخته می شود . سیروز ممکن است با علائمی مانند علائم زیر شناخته شود :

 • خستگی
 • ضعف
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • خونریزی از بینی
 • گیجی
 • بزرگ شدن پستان ها در مردان
 • تورم پاها
 • تورم شکم
 • خوشه های شبکه مانند عروق خونی در زیر پوست
 • زردی پوست و چشم
 • خارش پوست

سیروز یک بیماری مهلک و خاموش است . حتما اطلاعات لازم برای بهبود و درمان آن را کسب کنید .

علائم بروز کبد چرب چه چیز هایی است ؟

مهم ترین نشانه هایی که خبر از کبد چرب می دهد : اگر کبد چرب منجر به نارسایی کبدی شده و تا سیروز و التهاب شدید کبدی پیشرفت کند ، علائم آن به صورت زیر است :

 • رنگ چشم هایتان به رنگ زردی می گراید .
 • اضافه وزن دارید .
 • سر در گم و فراموشکار شده اید .
 • مدام خسته می شوید .
 • در بدنا تان احساس خارش دائمی دارید .
 • به یکی از انواع هپاتیت های آ ، ب یا سی مبتلا هستید .
 • شکم تان پر از آب می شود .

علل ایجاد کبد چرب

کبد چرب زمانی رخ می دهد که چربی زیادی در بدن تولید شده و متابولیزه چربی در بدن به اندازه کافی صورت نگیرد . چربی اضافی که وارد بدن می شود ، در کبد ذخیره شده و در آن تجمع پیدا می کند و باعث بیماری کبد چرب می شود . تولید چربی می تواند علل مختلفی داشته باشد به عنوان مثال مصرف زیاد الکل ممکن است باعث بروز کبد چرب شود و یا افرادی که زیاد الکل مصرف نمی کنند علت بروز این بیماری یک یا چند مورد از عوامل زیر است :

 • قندخون بالا
 • مقاومت به انسولین
 • بالا بودن سطح چربی در خون به ویژه تری گلیسرید
 • چاقی

علل ایجاد کبد چرب

عللی که کمتر در بین مبتلایان شایع هستند :

 • کاهش وزن سریع
 • بارداری
 • برخی از انواع عفونت ها ، مانند هپاتیت C
 • عوارض جانبی برخی از دارو ها مانند متوترکسات ، تاموکسیفن ، آمیودورون و اسید والپروئیک .
 • قرار گرفتن در معرض برخی سموم خاص

در برخی ژن ها امکان دارد خطر ابتلا به کبد چرب بیش تر باشد .

تشخیص بیماری کبد چرب و ناسالم

برای تشخیص کبد چرب ، پزشکتان ضمن گرفتن شرح حال ، معاینه فیزیکی انجام داده و دستور انجام چند آزمایش را می دهد .

سابقه پزشکی بیمار مبتلا به کبد چرب : در صورتی که به ابتلای فرد به این بیماری مشکوک باشد سوالاتی از این قبیل را  می پرسند :

 • تغییرات اخیری که در سلامتی وی رخ داده است .
 • داروهایی که ممکن است مصرف کند .
 • هرگونه بیماری پزشکی که پیش از این داشته است .
 • مصرف الکل و سایر عادات و سبک زندگی .
 • سابقه پزشکی خانوادگی از جمله سابقه بیماری های کبدی .

در صورتی که حس خستگی و یا کاهش اشتها دارید ، آن را با پزشک متخصص در میان بگذارید .

معاینه بدنی بیمار مبتلا به کبد چرب : برای بررسی میزان التهاب ممکن است پزشک ، شکم فرد را لمس کرده و فشار دهد . در صورتی که اندازه ی کبد بزرگ شده باشد ممکن است بتوان آن را حس کرد . با این حال امکان دارد کبد بدون تغییر در اندازه و بزرگ شدن هم دچار التهاب شود که در این صورت ممکن است پزشک هم با انجام معاینه و لمس کردن متوجه آن نشده و نتواند کبد چرب را تشخیص دهد .

تشخیص بیماری کبد چرب و ناسالم

آزمایش خون فرد مبتلا به کبد چرب : در مواردی بیماری کبد چرب پس از انجام آزمایش خون که در آن افزایش آنزیم های کبدی را نشان می دهد ، تشخیص داده می شود . این آزمایشات امکان دارد در صورت بروز و مشاهده علائم بیماری کبد چرب ، تجویز شود و بخشی از تست های خونی قرار گیرد . اگر نتیجه آزمایش بالا بودن آنزیم های کبدی مثبت باشد احتمالا پزشک برای بررسی علت التهاب ، آزمیش های بیش تری را دستور دهد .

راه های درمانی کبد چرب

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان کبد چرب تایید نشده است . در برخی موارد تغییر سبک زندگی برای درمان کبد چرب می تواند بسیار موثر تر واقع شود . برای مثال پزشک می تواند به انجام دستورات زیر توصیه داشته باشد :

 • ایجاد تغییرات در رژیم غذایی .
 • اقدام برای کاهش وزن .
 • اجتناب و محدود کردن مصرف الکل .

در صورت بروز عوارض جانبی امکان دارد ، پزشک معالج درمان های دیگری را توصیه می کند . برای مثال برای درمان سیروز ممکن است موارد زیر تجویز شود :

 • دارو ها
 • تغییر سبک زندگی
 • عمل جراحی

سیروز ممکن است باعث نارسایی کبدی شود و در صورت بروز نارسایی کبدی ، ممکن است نیاز به پیوند کبد باشد .

راه های درمانی کبد چرب

درمان های خانگی برای کبد چرب

1 . سرکه سیب : یکی از بهترین راه های درمان کبد چرب ، سرکه سیب است . سرکه سیب به خلاص شدن کبد از چربی های انیاشته شده کمک می کند و کاهش وزن را نیز تسریع می کند . سرکه سیب می تواند از گلبول های خون ، کلیه و کبد در برابر آسیب‌های ناشی از اکسیداسیون محافظت کرده و سطح آنزیم های آنتی اکسیدان را نیز بهبود دهد . به علاوه عملکرد کبد را بهبود بخشیده و کاهش التهاب کبد را به همراه دارد . 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب تصفیه نشده خام را در یک لیوان آب گرم ریخته و در صورت تمایل می توانید یک قاشق عسل هم به آن اضافه کنید . این محلول را روزانه 2 مرتبه قبل از غذا میل کنید . این درمان را به مدت چند ماه ادامه دهید . توجه کنید که سرکه سیب اسیدی است پس حتما قبل از مصرف آن را به خوبی رقیق کنید .

2 . لیمو : لیمو برای مقاصد پزشکی بسیار مفید است . از آن جایی که لیمو حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C می باشد ، آنتی اکسیدانی است که در تولید آنزیم های کبدی کمک بسیاری می کند . از جمله آنزیمی مانند گلوتاتیون . گلوتاتیون در میان دیگر وظایفی که دارد ، سموم را خنثی می‌کند و در نتیجه به سم‌زدایی کبد کمک مي‌کند . لیمو سرشار از فلانوئید نیز است که موجب ترشح اسید گوارشی می شود و در نتیجه به گوارش کمک می کند . اریوسیترین ، فلاونوئید اصلی موجود در لیمو می باشد که می تواند کلسترول ، تری گلیسرید و فسفولیپید را کاهش دهد . لیمو همچنین دارای خواص قلیایی می باشد که به خروج اسید های مضر از بدن کمک می کند . نیمی از یک لیموی تازه را در یک لیوانی بچکانید . 2 تا 3 مرتبه در روز و به مدت چند هفته از این آبلیموی تازه بنوشید . اگر اولین چیزی باشد که در روز نوشیده می شود ، بهتر است . 2 تا 3 لیموی برش خورده را در یک بطری آب بریزید و بطری را بپوشانید و اجازه دهید برای چند ساعت بماند . این آب را به صورت دوره های منظم در طول روز بنوشید .

درمان های خانگی برای کبد چرب

3 . چای سبز : چای سبز نوشیدنی ای محبوب است که دارای خواص درمانی بسیار زیادی دارد . چای سبز سرشار از فلانوئید می باشد که باعث وجود خواص آنتی اکسیدانی آن می شود . همچنین چای سبز دارای کاتچین نیز هست که این ماده دارای خواص ضد تومور و ضد انسداد می باشد . همچنین چای سبز دارای خواص ضد ویروسی و ضد آلرژیک و ضد دیابتی نیز می باشد . مطالعاتی که درباره ی چای سبز انجام شده است نشان می دهد که دارای خواص محافظت کننده در مقابل کبد چرب بوده و واکنش های التهابی را نیز کاهش می دهد . چای سبز به مسدود کردن چربی ‌های ذخیره شده در کبد و بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند .

مصرف این چای همچنین موجب کاهش وزن و کاهش درصد چربی ها نیز می شود . هر روز 3 تا 4 فنجان چای سبز ارگانیک را به صورت سرد یا گرم میل کنید تا هم کبد چرب تان درمان شود و هم از کبدتان محافظت کنید . چای سبز را می توانید در اسموتی ها و آبمیوه هایتان اضافه کنید . چای سبز همچنین به صورت عصاره ها و کپسول هم قابل مصرف است . البته قبل از مصرف این مکمل ها با پزشک تان مشاوره کنید . همیشه از گیاهان و دمنوش های ارگانیک استفاده کنید تا از آفت کش ها و دیگر سموم دور باشید .

4 . زردچوبه : زردچوبه ادویه ای است که خواص بسیار زیادی داشته و سرشار از آنتی اکسیدان های ارزشمند است و یک درمان خانگی برای کبد چرب نیز محسوب می شود . کورکومین ماده شیمیایی اصلی زردچوبه بوده که ارزش درمانی دارد . شواهد نشان می دهد که علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داران توان تغییر سیستم ایمنی است . ویژگی های نام برده شده برای بهتر شدن سرطان ، بیماری های قلبی و عروقی ، بیماری های التهاب معده و روده ، آرتریت ، آلزایمر و … بسیار مفید است . همچنین زردچوبه توانایی هضم چربی را افزایش می دهد و باعث می شود تا چربی ها در کبد انباشته نشوند و به امر سم زدایی کبد نیز کمک می کند .

یک چهارم قاشق غذاخوری زردچوبه را در یک تا 2 لیوان آب مخلوط کرده و این ترکیب را دو بار در روز به مدت چند هفته بنوشید . جذب زردچوبه دشوار بوده و در شیر بهتر حل می شود . شما می توانید حدود یک دوم قاشق غذاخوری زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم مخلوط کرده و میل کنید . مکمل های زردچوبه نیز در دسترس هستند . می توانید از این مکمل ها استفاده کنید و برای جذب بهتر می توانید از فلفل سیاه کمک بگیرید . همچنین درباره مصرف این مکمل ها و دفعات مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید .

زردچوبه

5 . خار مریم : خار مریم از قدیم برای درمان کبد و مشکلات کیسه صفرا و حتی در مواردی برای درمان مسمومیت با سم استفاده می شده است . ماده اصلی خار مریم یک چربی قابل حل به نام سیلی مارین است . سیلی مارین در سراسر این گیاه یافت می شود اما در دانه آن به صورت متمرکز یافت می شود . سیلی مارین یک آنتی اکسیدان است که از اکسیداسیون چربی ها جلوگیری می کند . سیلی مارین همچنین از اسکار بافت کبد جلوگیری می کند و این توانایی را دارد که سموم موجود در کبد را مسدود کند . سیلی‌مارین می‌تواند آسیب کبد  ناشی از فاکتورهای مختلفی مانند دارو، پرتودرمانی ، ازدیاد آهن ، عفونت‌های ویروسی مانند هپاتیت ، مسمومیت قارچی و غیره ، را کاهش دهد .

خار مریم برای آن که کبد چرب نیز درمان شود مفید است به ویژه زمانی که کبد چرب به علت مصرف الکل بروز پیدا کرده باشد . کپسول خار مریم را می توان یک تا سه بار در روز مصرف کرد . خار مریم وقتی با این دوز استفاده شود می تواند یک سم زدای طبیعی برای کبد باشد . برای ادامه مصرف و محافظت از کبدتان می توانید تا حدود 50 تا 150 میلی گرم از این کپسول را استفاده کنید . وقتی خار مریم با دیگر گیاهان سم زدای کبد و خوراکی های سالم ترکیب شود ، بسیار موثر تر می شود . نیازی به گفتن نیس که ورزش منظم نیز این تاثیر را چند برابر می کند .

کلام آخر

ورزش های منظم هوازی و استقامتی و رژیم های غذایی اساس درمان هستند . ورزشی که منجر به کاهش وزن ، قند و چربی خون شود می تواند موجب کاهش چربی کبد نیز شود . مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم حتی اگر موجب کاهش وزن هم نشود ، کبد چرب را از بین می برد . بیماران مبتلا به کبد چرب باید از مصرف چربی‌های اشباع ، شکر ، نمک ، سیگار و غذاهای حاوی کربوهیدرات زیاد مثل شیرینی ها و برنج خودداری کنند . مصرف میوه و سبزیجات تازه برای بهبود کبد چرب بسیار توصیه می شود . از اینکه ما را تا پایان اینمقاله همراهی کردید متشکریم .

امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا