; گیاهان تصفیه کننده هوا + 12 گیاه آپارتمانی که هوای داخل خانه تان را تصفیه می کنند
بیماری ها

گیاهان تصفیه کننده هوا ؛ مناسب برای شرایط کرونا

حالت شب

آیا گیاهان هوای فضای بسته را تصفیه می کنند ؟

برخی گیاهان ، برای مبارزه با آلودگی هوای داخل خانه و تصفیه محیط داخل خانه سلاح ارزشمندی به شمار می روند و آلودگی های محیط را جذب می کنند .گیاهان تصفیه کننده هوا  آلاینده های مختلفی مانند حشره کش ها ، اثرات مواد شوینده که در فضا های بسته سلامت ما را تهدید می کند را تصفیه می کنند. طبق تحقیقاتی که در ناسا انجام شده است ، مشخص شده که حدود 50 گیاه وجود دارد که می تواند بسیاری از این آلودگی های محیطی را از بین ببرد . با ما در این مقاله همراه باشید تا با برخی از گیاهان تصفیه کننده هوا آشنا شوید .

آیا گیاهان هوای فضای بسته را تصفیه می کنند ؟

تصفیه هوای خانه با گیاهان

استفاده از گیاهان تصفیه کننده هوا برای بهبود هوای خانه و ایجاد رطوبت در منزل امری بسیار عالی است . برخی از گیاهان با تعرقی که دارند ، باعث افزایش رطوبت منزل شده و برخی نیز هنگام آبیاری و مه پاشی به افزایش رطوبت منزل و تصفیه هوای خانه کمک می کنند . تاثیرات استشمام هوای پاکیزه و تصفیه شده برای کسی پوشیده نیست . برخی گیاهان آپارتمانی ضمن زیبایی و نشاطی که به خانه می دهند موجب تصفیه هوای خانه و انرژی مثبت می شوند . دانشمندان ناسا دریافته اند که گیاه پاپیتال اولین گیاه آپارتمانی ای است که هوای خانه را تصفیه می کند و این گیاه در جذب فرمالدهید ها بی نظیر است . برگ های این گیاه می تواند مواد آلرژی زا و گرد و غبار را جذب کند . همچنین این گیاه می تواند در دو روز حدود 90 درصد از مواد سمی و آلرژی زای فضای خانه تان را از بین ببرد . بنابراین اگر به دنبال ایجاد رطوبت و فضای مطبوع و تصفیه هوای مناسب در خانه هستید از گیاهان تصفیه کننده هوایی که در ادامه معرفی می کنیم ، در خانه تان بهره ببرید .

1 . آلوئه ورا :

آلوئه ورا یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا این گیاه بسیار سرزنده و آفتاب دوست است و می توان آن را به راحتی در خانه پرورش داد . آلوئه ورا فضای خانه تان را از اثرات جانبی تمیز کننده ها ، فامالدهید ها و بنزن پاک می کند . برگ های سر سبز آن برای آشپز خانه های آفتاب گیر بسیار مناسب هستند . غیر از خصوصیت تصفیه ی هوا ، ژل آلوئه ورا نیز مفید است و زخم و سوختگی ها را بهبود می بخشد . بیش تر از 6000 سال است که انسان ها از این گیاه مفید بهره می برند . انسان ها در قدیم از آلوئه ورا برای مشکلات پوستی ، درمان زخم ها و برای لینت مزاج نیز از آن استفاده می کردند . هرچند به صورت علمی بررسی نشده است اما از آلوئه ورا می توان برای درمان آفتاب سوختگی ، سوختگی و خراش و دیگر مشکلات پوستی بهره برد .

تصفیه هوای خانه با گیاهان

2 . پتوس طلایی :

یکی از گیاهان پر قدرت دیگر در زمینه از بین بردن فرمالدهید ها ، پتوس طلایی است . رشد این گیاه سریع بوده و اگر آن را در گلدان آویزی بکارید طولی نمی کشد که گیاه رشد کرده و به صورت آبشاری از آن بیرون می ریزد . پتوس را در گاراژ قرار دهید تا دود اگزوزی که پر از فرمالدهید است را تصفیه کنید . نکته ی مهم اینجاست که پتوس طلایی که آن را به نام پیچک دیوان نیز می شناسند ، حتی اگر در تاریکی هم نگه داری کنید ، سبز می ماند . به گیاه پتوس طلایی باید به صورت غیر مستقیم آفتاب بخورد و نباید به آن زیاد آب بدهید و گرنه به سرعت ریشه هایش فاسید می شود . پتوس طلایی گیاهی سمی بوده و باید آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه داشت .

3 . نخل بامبو :

نخل بامبو گیاه دیگری است که در از بین بردن آلاینده ها و علی الخصوص فرمالدهید ها تاثیر زیادی دارد . ساقه های بلند و باریک آن و برگ های سبز رنگ آن ، حال و هوی گرمسیری را به مکانی که در آن قرار داشته باشد می دهد . این گیاه در نور غیر مستقیم بهتر رشد کرده و بهترین دما برای نگه داری آن 16 تا 24 درجه سانتی گراد است . گیاهان بامبوئی که در روز های اولی است در یک محیط جدید هستند ممکن است ریزش برگ داشته باشند و این اتفاق بعد از عادت کردن به محیط برطرف می شود . کمی شن و ماسه به خاک گیاه اضافه کنید و خاک این گیاه را اکثرا مرطوب نگه دارید اما آنقدی آب ندهید که در آن شناور شود . بهار و تابستان این گیاه در بیش ترین میزان رشد خود قرار دارد پس مرتبا آن را مرطوب نگه دارید اما در زمستان نیاز نیست آن را زیاد آبیاری کنید . همین که مقداری ریشه آن را مرطوب نگه دارید تا خشک نشود ، کافی است .

نخل بامبو

4 . سانسوریا : این گیاه یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا بوده و از بهترین گیاهان تصفیه کننده فرمالدهید است . فرمالدهید ها در مواد تمیز کننده ، دستمال توالت ، دستمال کاغذی و محصولات بهداشتی فردی مورد استفاده قرار می گیرد . می توانید یکی از این گیاهان را داخل دستشویی بگذارید تا در هوای مرطوب آن به خوبی رشد کرده و آلودگی هوای آن جا را رفع کند . البته می توانید چند تا از این گیاهان را درون اتاق خوابتان قرار دهید تا شب ها دی اکسید کربن را جذب کند و اکسیژن تولید کند . هم اتاقی شدن با این گیاهان باعث می شود تا اکسیژن بیش تری نصیب تان شود .

5 . نخل ققنوس : نخل ققنوس قدرت بالایی برای از بین بردن مواد شیمیایی مضر موجود در هوا علی الخصوص زایلن که یک حلال شیمیایی رایج است دارد . این گیاه رشد خوبی در دمای اتاق دارد و اگر به خوبی از آن نگه داری کنید ، تا سال ها باقی می ماند . این گیاه را در اتاقی کم نور قرار دهید و دمای محیط را بین 16 تا 24 درجه سانتی گراد نگه دارید . بهتر است از ابتدا آن را در مکان ثابتی نگهداری کنید و تکان ندهید . نکته مهم این است که این گیاه نباید در محل بازی کودکان باشد چون برگ های تیز و محکمی دارد و ممکن است به لباس ها یا پوست کودکان آسیب بزند . سعی کنید دائم ریشه ی این گیاه را مرطوب نگه دارید . در فصل زمستان زمانی آب را به خاکش اضافه کنید که خاکش خشک شده باشد ولی در بقیه ی فصول آن را مرتبا آبیاری کنید .

نخل ققنوس

6 . بنجامین فیکوس :

حضور بنجامین ، در پذیرایی خانه تان می تواند مواد آلوده کننده ای که فرش و موکت و مبلمان تان به همراه دارد را تصفیه کند . موادی مانند فرمالدهید ، بنزن ، تری‌کلرواتیلن را نیز از هوا جذب می کند . اگر نور و آب این گیاه را به درستی تامین کنید ، می توانید مدت ها از حضور آن در منزل تان لذت ببرید . بنجامین شرایط با ثبات را دوست دارد و بهترین وضعیت برای این گیاه زمانی است که در معرض نور غیر مستقیم خورشید باشد . اگر دما یه میزان نور را برای این خورشید مدام تغییر دهید ، آسیب می بیند .

7 . نخل اریکا : 

نخل اریکا بیش ترین میزان دفع موادی مانند تولوئن و زایلین را دارا است . تولوئن یکی از آلاینده های سمی می باشد که در در رنگ ها ، پاک کننده های ناخن ، چسب و مایع غلط گیر به فراوانی یافت می شود . زایلن هم به عنوان حلال در جوهر پرینتر ، مواد پلاستیکی و محصولات چرمی وجود دارد . نخل اریکا از آن جایی که میزان زیادی بخار آب تولید می کند ، هوا را مرطوب می کند . داشتن این نخل در خانه ، باعث ایجاد رطوبت هوا می شود و داشتن این گیاه در محیطی که آب و هوای آن خشک است ، نگه داری آن یک مزیت است . اگر می خواهید نخل اریکایتان زمدت زیادی عمر کند ، آن را در محیطی مرطوب مانند پاسیو قرار دهید تا برگ هایش از کمبود رطوبت آسیب نبینند . اگر برگ های آن قهوه ای رنگ شدند یعنی محیط خشک بوده و باید جای آن را عوض کنید و یا غبارپاشی روزانه انجام دهید .

نخل اریکا

8 . آزالیا : از جمله منابع فرمالدهید در خانه تخته های سه لا و عایق های فومی است و برای جلوگیری از آن ها می توانید این بوته های پرگل و زیبا را به خانه تان بیاورید . بهترین دما برای نگهداری آزالیا ، بین 15 تا 18 درجه بوده و بهترین مکان برای نگهداری این گیاه زیر زمینی است که نور گیر هم داشته باشد . اگر هوای خانه تا خشک است ، چند روز یک بار ، با آب پاش به آن آب پاشیده تا فضای مناسب و مرطوب تری برای آن به وجود آورید . برای اینکه آفت ها از این گیاه دور بمانند ، برگ ها و گل های خشک شده ای که روی خاک می افتند را جمع کرده و دور بریزید .

9 . پاپیتال :

پاپیتال ذرات مدفوع پراکنده در هوا را کاهش می دهد و همچنین فرمالدهید موجود در برخی مواد شوینده را نیز تصفیه می کند . این گیاه تا وقتی داخل گلدان خانه است ، نمی تواند خطری برای گیاهان دیگر داشته باشد . پاپیتال در خاک مرطوب و با چهار ساعت نور مستقیم در روز به خوبی رشد می کند .

پاپیتال

10 . پتوس قطبی : اگر بچه ی کوچک دارید و یا اهل نگه داری حیوانات خانگی هستید ، این گیاه گزینه ی خوبی برای شما نیست چون یک گیاه سمی می باشد . این گیاه برای رفع هرگونه ترکیبات آلی فرار مناسب بوده و پتوس قلبی برای تصفیه ی فرمالدهیدی که نئوپان‌ها تولید می‌کنند مناسب است . نگه داری از این گیاه نیاز به کار خاصی ندارد و با آفتاب غیر مستقیم و مراقبت کم می توان از آن مراقبت کرد . شاخه هایی که از گلدان به زیر می افتد ، می توانید با بالا هدایت کنید و به ستون و یا پنجره ها ببندید .

11 . برگ قاشقی : سایه و هفته ای یکبار آب دادن تنها چیز هایی است که این گیاه برای زنده ماندن نیاز دارد . در لیست ناسا ، گیاهانی که توانایی این را دارند که سه تا از ترکیبات آلی فرار فرمالدهید ، بنزن ، تری کلرواتین را بزدایند این گیاه در صد قرار گرفته است . این گیاه همچنین می تواند تولوئن و زایلن را از بین برده و به مراقبت کمی هم نیاز دارد . این گیاه سرسخت کم محلی را بخشیده و به راحتی می توانید متوجه شوید که چه زمانی به آب احتیاج دارد .

12 . گیاه عنکبوتی : حتی اگر آدمی هستید که به گیاهان خانه اش توجه نمی کند ، از بین بردن این گیاه برای تان کار سختی خواهد بود . گیاه عنکبوتی برگ های زیادی داشته و با آن ها به جنگ با بنزن و فرمالدهید ها و مونوکسید کربن می رود . علاوه بر این زایلن که در صنعت چرم و پلاستیک استفاده می شود را نیز تصفیه می کند . این گیاه برای حیوانات خانگی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند . برای تکثیر این گیاه کافی است یکی از برگ های آن را بریده و در گلدان جدیدی بکارید . گیاه عنکبوتی به سرعت رشد می کند اما در داخل خانه و در دمای متوسط رو به کم و در خاک خشک رشد بهتری دارد . نور غیر مستقیم برای رشد این گیاه بهتر است .

کلام آخر

حضور گیاه در منازل علاوه بر ایجاد فضایی شاد و سبز و پر نشاط می تواند تا حدودی آلودگی هوای داخل منزل را نیز از بین ببرد . گیاهان را می توان بر اساس توانایی آن ها در از بین بردن آلاینده ها ، سهلوت رشد و آسانی نگه داری ، میزان دفع و جذب حشرات و مقادیر تبخیر آب دسته بندی کرد . بنابراین می توانید از گیاهانی که گفته شد برای بهبود فضای منزل خود استفاده کرده و هوای منزل تان را در این شرایط و بیماری کرونا بهبود دهید . از اینکه ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید متشکریم .

 

5/5 - (2 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا