سلامتی

هفته 37 بارداری و توجه به تغذیه بهتر【سال 1402】❤️

ما امروز قصد داریم شما را با هفته 37 بارداری و توجه به تغذیه بهتر آشنا کنیم. در هفته 37 بارداری وزن جنین 2900 گرم می باشد و قد وی حدود 49 سانتی متر است. جنین در این هفته به ذخیره چربی ادامه می دهد و همچنین به راحتی می تواند خارج از رحم زندگی کند. جنین به سمت پایین لگن حرکت کرده و به مثانه و لگن فشار وارد می‌ کند. ممکن است ترشحات قهوه ای غلیظ از واژن شما خارج شوند که نشانه آمادگی برای زایمان است. پس نگران نباشید. ما در این مقاله مطالبی درباره هفته 37 بارداری و توجه به تغذیه بهتر را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تغذیه هفته 37 بارداری

مصرف دانه ها، مغز ها، کشمش و مویز توسط مادر در هوش جنین تاثیر بسیاری دارد. خانم های باردار می‌ توانند غذاهایی مانند گوشت، پیاز، سبزیجات و غذاهای دریایی را مصرف کنند. در دوران بارداری سعی کنید از پروتئین، ویتامین d و روی برای افزایش رشد مغزی جنین استفاده کنید. خانم های باردار باید متناسب با شرایط بدنی خود تمام گروه های غذایی اصلی مانند میوه و سبزیجات، برنج و غلات، لبنیات، گوشت قرمز و سفید و ماهی، حبوبات و دانه ها و تخم مرغ و چربی ها، روغن ها و قندها را به صورت متعادل و مناسب در برنامه غذایی خود قرار دهند.

کربوهیدرات ها انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کنند و بخش بزرگی از انرژی مورد نیاز روزانه هر فرد از طریق مصرف کربوهیدرات ها تامین می شود. سعی کنید از برنج، ماکارونی، انواع نان و برخی میوه‌ها استفاده کنید زیرا دارای کربوهیدرات های بسیاری هستند. چربی ها عنصر اصلی برای تکامل مغز می باشند. منابع غذایی مانند روغن زیتون، گردو، تخم کتان، دانه سویا و لوبیا دارای چربی می باشند. پروتئین ها نقش بسیار مهمی در رشد جنین و تشکیل جفت دارند. سعی کنید از منابع غذایی مانند تخم مرغ، شیر و ماست، مغزها، گوشت قرمز و گوشت سفید، سویا و … استفاده کنید زیرا دارای پروتئین بسیاری هستند.

فیبر ها دارای فواید بسیاری برای بدن می باشند. یکی از فواید بسیار مهم فیبر جلوگیری از دیابت بارداری و همچنین یبوست می باشد. همچنین فیبر ها موجب احساس سیری و مصرف کم تر غذاهای چرب می شوند و سبب حجیم کردن مدفوع و خروج سریع تر و راحت تر آن می شوند و ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی _ عروقی را کاهش می دهند. سعی کنید از سبزیجات برگ سبز، میوه های تازه و خشک و نان های سبوس دار استفاده کنید. کلسیم دارای فواید بسیاری است.

دوره بارداری یک دوره حساس و مهم جهت مصرف کلسیم کافی است اگر جنین نتواند کلسیم مورد نیاز را از رژیم غذایی مادر تامین کند به ناچار آن را از استخوان های مادر می گیرد و خطر کاهش قدرت استخوانی و پوکی استخوان در مادر افزایش می‌ یابد. آهن قسمت مهمی از هموگلوبین می باشد سعی کنید از مواد غذایی مانند مرغ، ماهی، سبزیجات برگ سبز، گوشت بدون چربی که دارای آهن هستند استفاده کنید.

تغذیه هفته 37 بارداری

هفته 37 بارداری چگونه است؟

در هفته 37 بارداری افراد کم تر از سه هفته تا زمان زایمان فاصله دارند. جنین شما برای زایمان در این هفته آماده می‌ شود و ممکن است ترشحاتی را مشاهده کنید. این ترشحات باید شفاف باشند. موهای جنین در این هفته به خوبی رشد کرده و اندازه موهای نوزاد می شود. چربی زیر پوست افزایش پیدا کرده و جنین دچار افزایش وزن می‌ شود. در هفته سی و هفتم بارداری جنین بلعیدن و مکیدن را به خوبی یاد گرفته است. در چند هفته آخر با رشد جنین مشکلات خواب مادر بیش تر می شود و احتمال تکرر ادرار ممکن است خانم باردار را اذیت کند.

در این هفته ظاهر شکم بانوی باردار کمی تغییر می کند و جنین به سمت لگن حرکت می کند و در قسمت بالای شکم فضا خالی می شود. در این مرحله از بارداری احتمالاً راحت تر می توانید نفس بکشید. این تغییر نشانه آمادگی برای زایمان می باشد و تا چهار هفته دیگر زایمان خواهید کرد. به دلیل حرکت جنین به سمت لگن تکرر ادرار شما شدید تر می شود و مدام باید مثانه را تخلیه کنید. ممکن است کمر درد شما نیز افزایش یابد.

وضعیت جنین در هفته 37 بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری قلب جنین از سر تا پا در حالت صاف 47 سانتی متر می باشد و وزن وی 2900 گرم می باشد. جنین در این هفته هنوز در حال تمرین مهارت های مکیدن و بلعیدن می باشد و در هفته 36 تا 38 بارداری دو مهارت مکیدن و بلعیدن باید با هم هماهنگ شود. مغز جنین هنوز در حال رشد است و ارتباط بین نورون ها و ماهیچه ها بهبود پیدا می کند. لایه چربی زیر پوست جنین هنوز در حال رشد است و جنین چاق می شود. موهای جنین در این هفته به رشد ادامه داده و موها اندازه زمان تولد رشد کرده است.

اندازه جنین در حالت خمیده حدود 34 سانتی متر می باشد و اندام های اصلی تشکیل شده جنین می تواند خارج از رحم زنده بماند. مغز و ریه ها هنوز باید به رشد خود ادامه دهند و جنین در هفته های آخر بارداری کامل جمع شده است تا در کیسه آمنیوتیک جای بگیرد. جنین به سمت پایین می باشد و سر او خم شده است. بازوها و پاها نزدیک به سینه است و جنین خود را حلقه کرده است.

وضعیت جنین در هفته 37 بارداری

علائم هفته سی و هفتم بارداری

در این هفته ممکن است علائمی مانند افزایش انقباضات براکستون هیکس را تجربه کنید. در هفته های آخر بارداری بیش تر از قبل دچار انقباضات رحمی می شوید. این انقباضات ممکن است خفیف و یا قوی باشند. هر 10 تا 20 دقیقه یک بار انقباضات براکستون هیکس تکرار می‌ شوند. از دیگر علائم هفته سی و هفتم بارداری می توان به از بین رفتن پلاگین مخاطی اشاره کرد. در سه ماهه اول بارداری دهانه رحم با مخاط پوشیده شده تا رحم در طول بارداری محافظت شود ولی در هفته های آخر پلاگین محافظ شل می شود. این پلاگین به شکل ترشحات غلیظ قهوه ای و قرمز از واژن خارج می شوند. از دیگر علائم ترشح سینه ها است.

در ماه های آخر بارداری ممکن است ترشح سینه داشته باشید به خصوص در زمان فعالیت یا رابطه جنسی از سینه های شما ترشح خارج می شود. مشکلات گوارشی از دیگر علائم است و با رشد جنین احتمال علائمی مانند یبوست، سوء هاضمه و نفخ شکم بیش تر می‌ شود. حدود 60 درصد زنان کمر درد را در هفته سی و هفتم بارداری تجربه می‌ کنند. با فشار جنین به لگن احتمالاً تکرر ادرار در افراد شدیدتر می‌ شود. حالت تهوع از دیگر علائم است که این عارضه در سه ماهه اول بارداری شایع است ولی ممکن است در روز های نزدیک به زایمان دوباره دچار حالت تهوع و اسهال شوید. در صورت مشاهده علائم شدید به بهترین دکتر زنان مراجعه کنید.

آزمایش های هفته سی و هفتم بارداری

از هفته 36 بارداری مادر باید هر هفته ویزیت شود. در این ویزیت های معمول قبل از زایمان مواردی مانند وزن و فشار خون اندازه گرفته می‌ شود. برای تشخیص دیابت بارداری، پره اکلامپسی و عفونت باید آزمایش ادرار انجام شود. همچنین میزان تورم بدن در این ویزیت بررسی می‌ شود. پزشک ارتفاع رحم را اندازه می گیرد  ارتفاع رحم در این هفته تقریبا از 37 سانتی متر است. ضربان قلب جنین بررسی می‌ شود و برای بررسی احتمال زایمان معاینه دهانه رحم انجام می شود.

غربالگری استرپتوکوک گروه b

اگر هفته قبل این غربالگری را انجام نداده اید احتمالا پزشک در این هفته این آزمایش را انجام می دهد. این غربالگری از هفته 36 تا 38 بارداری توصیه می شود. باکتری استرپتوکوک گروه b برای مادر خطرناک نیست ولی ممکن است آسیبی به جنین وارد کند. درمان آن ساده است در صورت تشخیص آنتی بیوتیک تجویز می شود.

سونوگرافی

اگر بارداری شما پر خطر باشد و یا پزشک با علائم مشکوکی رو به‌ رو شود ممکن است سونوگرافی را برای شما تجویز کند ولی در حالت معمولی نیازی به انجام سونوگرافی در هفته 37 بارداری نمی باشد.

آزمایش های هفته سی و هفتم بارداری

خود مراقبتی

  • در هفته سی و هفتم بارداری افراد برای زایمان باید آماده باشند. نکات مراقبتی در این هفته مربوط به آمادگی قبل از زایمان می باشد. سعی کنید تمام این نکات را به خوبی رعایت نمایید تا زایمان بسیار خوبی داشته باشید.
  • در هفته 37 بارداری سعی کنید به خوبی استراحت کنید و خود را خسته نکنید و در صورت احساس خستگی استراحت کنید.
  • در طول روز تمرینات کگل را انجام دهید. این تمرینات می توانند به زایمان راحت تر کمک بسیاری بکنند.
  • پیاده روی کوتاه می تواند به کاهش تورم پای شما کمک کند.
  • سعی کنید به پهلو دراز بکشید و بین زانوهای خود یک بالش قرار دهید.

ویژگی های بهترین دکتر زنان و زایمان

سعی کنید به بهترین دکتر زنان و زایمان مراجعه نمایید. برخی از ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان عبارتند از:

  • یکی از مهم ترین ویژگی‌ های بهترین دکتر زنان و زایمان مدرک و تخصص ایشان می باشد. سعی کنید به پزشکی مراجعه نمایید که دارای مدرک و همچنین تخصص در حیطه فعالیت خود است.
  • تجربه و سابقه کاری پزشک از ویژگی‌ های بسیار مهم به شمار می رود. اگر پزشک شما دارای تجربه باشد شما می توانید بارداری سالم و همچنین زایمان بدون مشکلی را داشته باشید.
  • یکی از مهم ترین ویژگی‌ های بهترین متخصص زنان و زایمان برخورد مناسب پزشک با بیماران می باشد. بهترین پزشک سعی می کند به تمامی سوالات بیماران با صبر و حوصله بسیاری پاسخ دهد.
  • از دیگر ویژگی هایی که بسیار حائز اهمیت است اولویت قرار دادن سلامت بیماران می باشد به پزشکی مراجعه نمایید که اولویت قرار دادن سلامت بیماران جزء ویژگی‌های ایشان باشد.

کلام آخر

تغذیه دوران بارداری امری بسیار مهم می باشد. افراد باید سعی کنند تغذیه مناسبی را در دوران بارداری داشته باشند و همچنین از کربوهیدرات، فیبر، کلسیم و پروتئین به اندازه کافی استفاده کنند. در هفته 37 بارداری این افراد برای زایمان آماده می‌ شوند و ممکن است ترشحاتی را مشاهده کنید. در این هفته ممکن است دچار علائمی مانند انقباضات براکستون هیکس، تکرر ادرار، حالت تهوع و سوء هاضمه شوید. در صورت شدید شدن این علائم هرچه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کنید.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با هفته 37 بارداری و توجه به تغذیه بهتر آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا لکه بینی در هفته ۳۷ بارداری خطرناک است؟

در این هفته احتمال دارد پلاگین مخاطی روی دهانه رحم از بین برود. این پلاگین به شکل ترشحات غلیظ قهوه‌ای یا قرمز خارج می‌شود. لکه بینی در هفته‌های آخر بارداری نشانه آمادگی برای زایمان است.

کمردرد در هفته سی و هفتم بارداری طبیعی است؟

با حرکت جنین به سمت لگن ممکن است فشار به کمر بیشتر شود. کمر درد در سه‌ماهه سوم بارداری شایع است. از طرفی برخی افراد دچار سیاتیک در بارداری می‌شوند و این عارضه هم به تشدید درد کمک می‌کند.

علت درد واژن در هفته سی و هفتم بارداری چیست؟

در هفته‌های آخر بارداری جنین به سمت لگن حرکت کرده و بدن برای زایمان آماده می‌شود. ممکن است در این هفته دهانه رحم کمی گشاد شود. به همین دلیل شما کمی درد و فشار در واژن احساس خواهید کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا