پزشکان

بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

ما امروز قصد داریم شما را با بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران آشنا کنیم. سونوگرافی از روش های تصویربرداری می باشد که ضرری برای بدن افراد ندارد. در روش های تصویربرداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده، مقدار معینی از اشعه یونیزان روی بدن قرار می گیرد و اگر از حد مشخصی بیشتر باشد موجب اشکالاتی در کارکرد سلول ها می شود، ولی در روش سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی شود. سونوگرافی نوعی دستگاه تصویربرداری می باشد که پزشک می تواند با استفاده از آن، اندام ها و ساختارهای داخل بدن را ببیند. پزشکان از سونوگرافی برای مشاهده کلیه ها، کبد، رگ های خونی، قلب و دیگر اندام و اعضای بدن استفاده می کنند. در ادامه مقاله به انواع سونوگرافی بیشتر می پردازیم. ما در این مقاله، لیستی از بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی تصاویری را از داخل بدن افراد تهیه می کند. پزشک از سونوگرافی برای تشخیص علت عفونت، درد در اندام های داخلی بدن، ورم و بررسی وضعیت جنین زن باردار و همچنین سلامت مغز و مفصل ران نوزاد استفاده می کند. برای انجام نمونه برداری تشخیص بیماری های قلبی و بررسی آسیب های وارده بعد از حمله قلبی نیز از این روش استفاده می شود. سونوگرافی یک روش غیر تهاجمی و همچنین ایمن می باشد و در آن از پرتوهای یونیزان شده استفاده نمی شود.

روش کار سونوگرافی

امواج سونوگرافی توسط ترانس دیو سر یا مبدلی تولید می شود که می تواند امواج التراسوند را منتشر کند و همچنین می تواند به تشخیص پژواک های سونوگرافی که به عقب بازتاب می شوند بپردازد. در طول معاینه سونوگرافی تکنسین ژلی روی پوست افراد می زند. این ژل ها باعث می شوند که حفره هوایی بین ترانسفر و پوست تشکیل نشود.

اگر حفره هوایی بین این دو تشکیل شود امواج اولتراسوند به بدن منتقل نمی شود. بعد از زدن ژل روی پوست بیمار یک دستگاه کوچک را که با سیمی به دستگاه سونوگرافی متصل است، بر روی پوست قرار می دهد. پزشک بعد از انجام این کار دستگاه را روی پوست فرد حرکت می دهد و همچنین می تواند قسمت های مختلف درون بدن را از زوایای مختلف روی مانیتور مرکزی دستگاه ببیند. برای انجام این روش سعی کنید به بهترین دکتر سونوگرافی مراجعه نمایید.

 سونوگرافی چیست؟

ویژگی های بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران

افراد باید سعی کنند به بهترین مرکز سونوگرافی جهت انجام این کار مراجعه نمایند. ما در این قسمت برخی از ویژگی های بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم که عبارت اند از:

 • بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران باید دارای تجهیزات پیشرفته باشد. برای این که یک مرکز سونوگرافی بتواند انواع مختلف سونوگرافی را انجام دهد باید دارای تجهیزات پیشرفته باشد. مرکزی که دارای تجهیزات پیشرفته باشد دارای کیفیت بالاتر سونوگرافی نیز می باشد و همچنین نتایج سونوگرافی قابل اطمینان تر خواهد بود.
 • از دیگر ویژگی های مهم مرکز سونوگرافی داشتن مجوز و مدارک پزشکی معتبر می باشد. قبل از مراجعه به مرکز سونوگرافی باید از داشتن مجوز و مدارک پزشکی معتبر مطمئن شوید و بعد به سونوگرافی مراجعه نمایید. پزشکی که دارای مدارک معتبر باشد نتایج سونوگرافی افراد را با دقت تر انجام می دهد.
 • بهترین مرکز سونوگرافی باید دارای پرسنل حرفه ای و آشنا به کار با تجهیزات باشد. به جز پزشک، پرسنل و کارمندان آن مرکز نیز باید افراد کار آزموده باشند و همچنین دارای اخلاق خوب در برخورد با مراجعه کنندگان باشند. پرسنل سونوگرافی باید کار با دستگاه سونوگرافی را به خوبی آموزش دیده باشند، البته استفاده از این دستگاه فقط برای پزشک مجاز می باشد ولی پرسنل نیز باید به آن تجهیزات آشنایی داشته باشند.
 • بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران باید دارای پزشکی با تجربه باشد. تجربه پزشک در نتایج سونوگرافی بسیار تاثیر دارد. یک سونوگراف با تجربه می تواند سونوگرافی و معاینات تشخیصی سونوگرافی را به خوبی انجام دهد و همچنین نتایج بسیار دقیقی را به شما ارائه دهد. پزشکی که دارای تجربه باشد به جزئی ترین مسائل دقت می کند.
 • بهترین مرکز سونوگرافی دارای سابقه بسیاری می باشد. شما باید قبل از مراجعه، سابقه و کیفیت خدمات تصویربرداری و سونوگرافی را بدانید و همچنین می توانید در سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی مربوط به معرفی مراکز سونوگرافی بفهمید که این مرکز چه میزان سابقه دارد و آیا معتبر می باشد یا خیر.
 • از دیگر ویژگی های بهترین مرکز سونوگرافی، محیط سونوگرافی می باشد. تهویه مطبوع و شیک بودن محیط سونوگرافی، امکانات داخلی مجموعه و … برای انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران اهمیت بسیاری دارد. شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا به بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران مراجعه نمایید.

انواع سونوگرافی

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی در دوران بارداری به این دلیل انجام می شود که از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل شود. سونوگرافی حاملگی به دلیل بروز علائم مشکوک در فرد انجام می شود ولی در مواردی نیز برای تعیین جنسیت نوزاد از آن استفاده می کنند. استفاده از این روش برای خانم های باردار بی خطر می باشد ولی این کار را در موارد ضروری باید انجام دهند.

سونوگرافی تعیین جنسیت

در اواسط بارداری سونوگرافی تعیین جنسیت انجام می شود. از این سونوگرافی برای تعیین جنسیت نوزاد و همچنین مشاهده ناهنجاری های احتمالی در نوزاد استفاده می شود. این سونوگرافی در 98 درصد موارد جنسیت نوزاد را درست نشان می دهد. برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت می توانید به بهترین بیمارستان دولتی و یا خصوصی در تهران مراجعه نمایید.

سونوگرافی سه بعدی

در دوران بارداری چندین دوره سونوگرافی انجام می شود. این سونوگرافی ها برای مطمئن شدن سلامت جنین و رشد طبیعی آن صورت می گیرد. در برخی از مواقع در سونوگرافی معمولی مشکلاتی مشاهده می شود در این صورت برای مطمئن شدن آن باید از سونوگرافی سه بعدی در حاملگی استفاده شود. برای انجام سونوگرافی سه بعدی می توانید به بهترین بیمارستان خصوصی در تهران مراجعه نمایید.

سونوگرافی داپلر

از این سونوگرافی برای نشان دادن حرکت خون در رگ های خونی استفاده می شود و همچنین برای این کار از امواج صوتی استفاده می شود. پزشکان از این روش استفاده می کنند و بدون استفاده از اشعه ایکس می توانند آنچه درون رگ های بیمار رخ داده مشاهده کنن. با انجام این سونوگرافی پزشکان از مشکلاتی مانند انسداد شریانی، بیماری های مادرزادی قلبی و تنگی شریان، نقص دریچه قلب، لخته شدن خون و … می توانند اطلاعاتی را به دست آورند.

سونوگرافی غده تیروئید

سونوگرافی غده تیروئید برای تشخیص ناهنجاری ها یا توده های سرطانی غده تیروئید انجام می شود تا در صورت لزوم نسبت به درمان سرطان تیروئید سریع تر اقدام شود. غده تیروئید، غده پروانه ای شکل است که زیر گردن قرار گرفته است. این سرطان سرطانی قابل درمان می باشد که اگر به موقع تشخیص داده شود می توان آن را کنترل کرد و همچنین می توان به درمان آن پرداخت.

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری به دلیل چک کردن ضربان قلب جنین، تایید قطعی بارداری، معاینه رحم، تخمدان ها، دهانه رحم و واژن برای تشخیص ناهنجاری های دوران بارداری، بررسی امکان وقوع بارداری خارج از رحم، چک کردن هرگونه رشد غیر عادی در جنین و … انجام می شود.

سونوگرافی سه ماهه دوم و سوم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری اندام های اصلی جنین دست و پا و همچنین اندام تناسلی آن تشکیل شده است و بعد از هفته دوازدهم جنسیت جنین مشخص می شود. زنان در این مقطع از بارداری به دلیل تعیین جنسیت به سونوگرافی مراجعه می کنند. سونوگرافی بارداری در سه ماهه دوم و سوم بارداری به دلایل دیگری نیز انجام می شود. دلایلی مانند تشخیص نواقص مادرزادی، تشخیص احتمالی سقط جنین، تشخیص سندروم داون در نوزاد و … انجام می شود.

مزایای سونوگرافی

 • سونوگرافی بدون سوزن و تزریق انجام می شوند و کاملاً غیر تهاجمی می باشد.
 • از مزایای سونوگرافی می توان به بی خطر بودن آن اشاره کرد و همچنین در سونوگرافی از اشعه ای استفاده نمی شود.
 • دسترسی گسترده سونوگرافی و نیز استفاده آسان از آن و همچنین هزینه کمتر آن نسبت به دیگر روش های تصویربرداری از مزایای دیگر سونوگرافی می باشد.
 • سونوگرافی یکی از بهترین روش های تصویربرداری برای تشخیص و نظارت بر زنان باردار و جنین آن ها می باشد.
 • با استفاده از سونوگرافی می توان تصویر واضحی از بافت های نرم را در تصاویر رادیولوژی مشاهده کرد.
 • از دیگر مزایای سونوگرافی می توان به دردناک نبودن آن اشاره کرد.

کلام آخر

سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی از داخل بدن افراد تصاویری را تهیه می کند. در سونوگرافی متخصص ژلی روی پوست افراد می زند و بعد یک دستگاه کوچک که به سیمی متصل است روی پوست می کشد. با انجام این کار تمام قسمت های مختلف درون بدن روی مانیتور مرکزی مشاهده می شود. سونوگرافی برای تشخیص علت عفونت، درد در اندام های داخلی بدن، ورم و بررسی وضعیت جنین زن باردار استفاده می شود. برای انجام این کار سعی کنید به بهترین سونوگرافی در تهران مراجعه نمایید. شما می توانمید برای انجام سونوگرافی به بهترین بیمارستان دولتی در تهران مراجعه نمایید.

از شما عزیزان بابت همراهی ما تا پایان این مقاله بسیار سپاسگزاریم. سایت پزشکا همواره سعی داشته تا شما را با بهترین مرکز سونوگرافی زنان در تهران آشنا کند، امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید به سایت مراجعه کرده و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

چه زمانی برای سونوگرافی مناسب است ؟

به طوری که مادر در شرایط طبیعی باشد و مشکل مهمی و زیادی نداشته باشد نیازی نیست. از آن جهت که بسیاری از مادران در روزهای اولیه حاملگی دردهایی دارند که به علت عادی نبودن شرایط برای رحم عادی می باشد . زمان مناسب برای اولین سونوگرافی حاملگی هشتمین هفته می باشد.

سونوگرافی به چند شکل وجود دارد؟

سونوگرافی در شکل های مختلفی وجود دارد و برای مادر برطبق اینکه شرایط طبیعی و غیر طبیعی مثل دیابت و فشار خون بالا داشته باشد و یا مادرهایی که جنین آن ها به علت هایی رشد نامناسبی ندارند و در شرایط خطرناکی هستند روش منحصر به فردی برای آن ها تجویز می شود .

سونوگرافی در دوران بارداری چند مرتبه صورت می گیرد؟

این مسئله بسته به این دارد که نتیجه معاینات پزشکی چگونه باشد که با در نظر گرفتن دلایل مختلف مثل نتیجه آزمایش ها و شرایط بدن مادر مرتبه انجام این کار مشخص می شود. اگر پزشکی تایید کند که شرایط مادر حساس می باشد ممکن است یک مرتبه در ماه سونوگرافی تجویز کند .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هجده =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا