جراحی بینی

نکات کلیدی جراحی بینی + لیست 10 تایی

حالت شب

نکات کلیدی جراحی بینی

بررسی نکات کلیدی جراحی بینی + لیست 10 تایی _ جراحی بینی امروزه جز انتخاب های اصلی و مهم افراد بخصوص دخترهای جوان می باشد. برخلاف این که جراحی در مدت زمان کمی انجام می شود اما تغییرات انجام شده حاصل از آن در طول عمر با فرد همراه است.

جراحی بینی به منظور اصلاح نواقص بینی و افزایش زیبایی چهره انجام می شود که در طول عمل نواقض غضروف و استخوان بینی برطرف خواهد شد. اگر شما هم برای انجام این عمل تصمیم گرفته اید ، بهتر است با نکات کلیدی جراحی بینی آشنا شوید.

در کنار انتخاب دکتر که اهمیت زیادی بر روی نتیجه عمل بینی دارد ، رعایت نکات کلیدی قبل و بعد از عمل به اندازه خود جراحی مهم است. اگر در انجام مراقبت های لازم کوتاهی کنید ، با عوامل ناخواسته ای روبرو می شوید.

بعد از عمل بینی چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که بعد از عمل بینی به هوش می آیید ، احساس سنگینی در ناحیه بینی دارید. این سنگینی بخاطر گچ و پانسمان روی بینی است. اما جای نگرانی نیست. پانسمان بینی به زودی از روی بینی برداشته می شود تا در زمان نفس کشیدن دچار مشکل نشوید.

اگر با خونریزی بینی مواجه شده اید ، نگران نباشید. چرا که برش های انجام شده با بخیه بهبود یافته و امری طبیعی است که در نواحی بخیه خونریزی اتفاق بیافتد. معمولا خونریزی بعد از گذشت چند روز اول متوقف می شود. اما اگر این اتفاق نیفتاد یک هشدار به حساب می آید و باید هر چه سریع تر به دکتر خود مراجعه کنید.

بعد از گذشت چند روز از عمل جراحی دوباره لازم است به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت بینی شما را بررسی کند.در این ملاقات بینی شما تمیز شده و تامپون ها بیرون کشیده می شود.در چند روز اول بعد از جراحی عوارض موقتی جراحی بینی خود را نشان می دهند و شما با مواردی مانند احساس درد در صورت ، سردرد ، کبودی و ورم دور چشم ، پیشانی و لب ها و سر گیجه رو به رو می شوید.

این علائم کاملاً طبیعی می باشد.معمولا بیشتر افراد بعد از برداشتن گچ بینی فعالیت روزانه خود را شروع می کند اما باید به توصیه پزشک دقت کافی داشته باشید و برخی دیگر با صلاح دید پزشک خود باید یک هفته استراحت داشته باشند.بعد از گذشت زمان ورم بینی کم کم رفع می شود و شما با نتایج واقعی عمل روبه رو می شوید.

برخی از پزشکان بر این باورند ، حدود یک سال طول می کشد تا بتوانید نتیجه حاصل از عمل بینی را مشاهده کنید.پس نتیجه می شود برای انجام عمل باید کمی صبور باشید.

نکات کلیدی بعد از جراحی زیبایی بینی

نکات کلیدی بعد از جراحی زیبایی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه خواهد گذاشت. برای شما که قصد دارید عمل بینی انجام بدهید یا به تازگی این عمل را پشت سر گذاشته اید باید خیلی مراقب باشید و اقدامات لازم را جدی بگیرید. در غیر این صورت ، ممکن است دوباره مجبور به انجام عمل  ترمیمی خواهید شد.

👉👉 حتما بخوانید  جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

تغییر برنامه غذایی بعد از جراحی بینی

پزشکان جراحی بینی توصیه می کند بعد از عمل بینی غذاهای کاملا آبکی مانند سوپ میل کنید. چرا که ممکن است بعد از انجام جراحی دچار یبوست شوید. برای جلوگیری از این مشکل مصرف این گونه غذا ها به شما کمک بزرگی می کند.

برخی از مواد خوراکی می تواند باعث بهبود وضعیت بینی شما بعد از انجام جراحی بشود.
در حالی که یک سری دیگر از مواد غذایی نیز مانع بهبودی سریع تر شما خواهد شد.
بنابراین بهتر از قبل از عمل بینی مواد غذایی که برای شما مفید است در خانه تهیه کنید.

مواد غذایی مفید بعد از عمل بینی شامل موارد زیر است:

 • خوردن مواد غذایی نرم مانند سوپ ولرم می تواند تاحدودی گرسنگی بعد از عمل را رفع کند.
 • اگر بعد از عمل حالت تهوع دارید و میل به غذا خوردن ندارید ، بهتر است مایعاتی مانند آب میوه میل کنید.
 • همچنین برای کاهش یبوست می توانید فیبر را در برنامه غذایی خود بگنجانید. مصرف میوه های نرم مانند هلو و توت دارای فیبر بسیار خوبی هستند و خوردن سبزیجات پخته شده مانند هویج را فراموش نکنید.
 • نکته موثر مهمی که باید به آن توجه کنید این است که خوردن غذاهای بسیار داغ یا خیلی سرد وضعیت شما را بدتر می کند.
 • برای کاهش زودتر تورم بهتر است نمک را از برنامه غذایی حذف کنید.
 • از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارد ، پرهیز کنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل

تا زمانی که وضعیت شما بهبود یابد ، باید به پشت بخوابید و سر خود را تا حدودی بالاتر از اندام بدن قرار دهید. این شرایط برای کسانی که عادت دارند به پهلو بخوابند کمی دشوار است. پس بهتر است افراد قبل از عمل بینی خوابیدن به پشت را تمرین کنند تا بعد از عمل احساس راحت تری داشته باشند.

خوابیدن در این حالت باعث می شود تا راحت تر نفس بکشید و هنگامی که سر رو به بالا قرار بگیرد به رفع تورم و کبودی کمک می کند و ایجاد لخته های خونی جلوگیری می کند.

 برای استحمام از فرد دیگری کمک بگیرید

برای استحمام از فرد دیگری کمک بگیرید.

همانطور که گفتیم ، بعد از عمل بینی احتمال این که سرگیجه یا سردرد داشته باشید ، زیاد است. به همین خاطر ، بهتر است برای حمام رفتن از یک نفر دیگر کمک بگیرید.سعی کنید برای دوش گرفتن به صورت ناگهانی زیر دوش نروید و دقت داشته باشید تنها بدنتان را بشوریدو از خیس شدن گچ بینی خودداری کنید.

اگر پانسمان بینی خیس شود ، خاصیت خود را از دست داده و موجب می شود که پوست بینی به خوبی نچسبیده و ورم آن از بین نرود.دقت داشته باشید ، سر خود را در حمام بالا نگه دارید و به طرف پایین خم نکنید.برای این که در روزهای اول بعد از جراحی نیاز نباشد استحمام کنید ، قبل از عمل این کار را انجام دهید.

 خمیازه و خندیدن های بعد از عمل بینی خود را کنترل کنید

خمیازه و خندیدن های بعد از عمل بینی خود را کنترل کنید.

خمیازه یک امر طبیعی و ناخودآگاه است و تاثیر چندانی بر روی نتیجه عمل نمی گذارد.اما بهتر است در هفته های اول بعد از عمل بینی از خمیازه کشیدن جلوگیری کنید.اما در خندیدن باید مراعات کنید و باید سعی بیشتری در کنترل کردن این قضیه داشته باشید.هنگامی که می خندید نوک بینی به سمت پایین کشیده شده و پره های بینی بیرون زده می شود.

👉👉 حتما بخوانید  بهترین جراح بینی در تهران کیست؟

زمانی که شما مدت کوتاهی است که عمل بینی انجام داده اید ، استخوان ها و غضروف بینی هنوز در سر جای خود قرار نگرفته که در این صورت احتمال جا به جایی وجود دارد.همچنین ممکن است بخیه ها زودتر از زمان مشخص پاره شود و در آخر ممکن است جای زخم ها عفونت کند و آنچه که از نتیجه جراحی انتظار دارید ، دیگر قابل دستیابی نخواهد بود.

 از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید

برای کاهش ورم بینی و جلوگیری از روبرو شدن با مشکلات بعد از عمل ، از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام خودداری کنید. تا چند هفته اول سعی کنید از انجام کارهایی که موجب پایین انداختن سرتان می شود ، خودداری کنید.هم چنین انجام ورزش های سنگین باعث می شود نتیجه عمل برخلاف دلخواهتان باشد و دچار مشکل شوید.

 شنا کردن تا چند ماه ممنوع است

دقت داشته باشید ، تا حدود چند ماه بعد از عمل بینی شنا کردن یا شیرجه زدن در آب ممنوع است.
پس بهتر است در این مدت از رفتن به استخر خودداری کنید.

 در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید

سعی کنید در چند ماه بعد از عمل بینی در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.در صورتی که قصد دارید در ساعات روز بیرون بروید ، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.هم چنین از قرار گرفتن در محیط های گرم خودداری کنید. مانند رفتن به سونا یا جکوزی بعد از عمل بینی پرهیز کنید.

نکات کلیدی قبل از جراحی بینی

اولین نکته کلیدی جراحی زیبایی بینی که باید قبل از انجام جراحی به آن توجه کنید ، داشتن شرایط روحی مناسب است. کسی که قصد دارد عمل بینی انجام دهد باید از لحاظ روحی و روانی در بهترین شکل ممکن قرار داشته باشد و انگیزه آن از انجام عمل زیبایی باید کاملا منطقی باشد.

اگر قبل از جراحی دچار استرس شدید ، می توانید از قرص های ضد استرس استفاده کنید.در ادامه مقاله به نکات کلیدی قبل از عمل بینی دیگری می پردازیم که توجه کافی به آن کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

 مصرف سیگار باید متوقف شود

مصرف سیگار باید متوقف شود.

اگر سیگاری هستید برای انجام موفقیت آمیز عمل بینی باید حدود ۲ هفته قبل از عمل از مصرف سیگار خودداری کنید. البته هر چه زودتر برای ترک آن تصمیم بگیرید ، بهتر است.مصرف سیگار موجب کاهش خون رسانی در حین عمل می شود و در هنگام عمل مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می کند.

 از خوردن مسکن ها خودداری کنید

خوردن مسکن هایی مانند پروفن و آسپیرین حدود دو هفته قبل از عمل و دو هفته بعد از عمل پرهیز کنید.
چرا که مصرف این گونه داروها موجب افزایش خونریزی شده و عمل جراحی را با مشکل روبرو می کند.

 شب قبل از عمل غذا سبک میل کنید

شب قبل از عمل غذا سبک میل کنید.

یکی از نکات کلیدی عمل بینی خوردن وعده غذایی بعد ازعمل است. دقت کنید ، شب قبل از عمل بینی شام سبکی میل کنید و قبل از این که برای عمل بینی به مطب مراجعه کنید ، دوش بگیرید.هم چنین باید حدود شش الی هشت ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و حتی نوشیدنی میل نکنید تا حین عمل معده خالی باشد.

👉👉 حتما بخوانید  بهترین متخصص گوش، حلق و بینی + لیست ۱۰ تایی

در غیر این صورت ، احتمال دارد محتویات معده شما برگشته و وارد مجرای تنفسی شود.اگرچه وجود لوله پلاستیکی داخل نای احتمال بروز این خطر را کاهش می دهد اما باز هم رعایت نکردن این نکته ممکن است خطرساز باشد.در ادامه مقاله به مباحث مهم جراحی زیبایی بینی می پردازیم و برایتان شرح می دهیم که مراحل جراحی بینی به چه صورت است‌.

اهداف خود را به صورت کامل برای پزشک شرح دهید

قبل از عمل بینی باید بتوانید اهداف خود را به طور کامل برای پزشک خود شرح دهید.برای این کار می توانید قبل از مراجعه به مطب اهداف خود را یادداشت کنید تا در زمان مشاوره آن ها را فراموش نکنیدو تا زمانی که شما و پزشک به عقاید مشترک نرسید ، نباید عمل بینی انجام شود.

جراح باید سابق پزشکی شما را به طور کامل بررسی کند

یکی از نکات کلیدی عمل بینی ، بررسی سابقه پزشکی بیمار است.پزشک شما وظیفه دارد در مورد مصرف برخی از داروها و سوابق بیماری های مختلف از شما سوال کند.پس در صورتی که شرایط انجام جراحی مناسب نباشد و احتمال خونریزی زیاد باشد ، عمل بینی امکان پذیر نیست.

جراح بینی برا ی اطمینان بیشتر ترجیح می دهد ، آزمایش های زیر را انجام دهد:

 • آزمایش بارداری برای خانم هایی که در این مورد مشکوک به نظر می رسند ، انجام می شود‌.
  خانم ها باید بدانید که در صورت باردار بودن انجام این عمل بسیار خطرناک است.
 • عکس برداری از قفسه سینه جز یکی از نکات کلیدی قبل از عمل بینی است که به منظور بررسی مشکلات ریه انجام می شود.
 • آزمایش خون برای بررسی سوابق بیماری های مختلف و میزان هموگلوبین خون شما انجام می شود.

نتایج عمل بینی برای هر فردی متفاوت است

از آنجا که ساختار بینی برای هر فردی متفاوت است ، عمل بینی هر فردی با دیگری فرق دارد.افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند ، به دلیل پوست نازک و غضروف محکمی که دارند ، نتیجه عمل آنها ایده آل تری خواهد بود.اما کسانی که بینی های گوشتی دارند برای انجام این عمل کمی نگران هستند.چرا که غضروف بینی های گوشتی ضعیف تر بوده و عمل بینی در این گونه بینی ها دشوارتر است.

اگر شرایط عمل برای بینی های گوشتی وجود نداشته باشند ، جراح تصمیم می گیرد با پیوند غضروف این مشکل را برطرف کندکه در این صورت نگرانی بابت این مورد وجود ندارد.البته این نکته را هم بدانید ، نتیجه عمل بینی های گوشتی بخاطر ضخامت پوست تا حدود چند ماه قابل تشخیص نیست.پس اگر جز این دسته از مدل های بینی هستید ، برای مشاهده نتیجه آن کافی است ، صبورانه عمل کنید.

کلام آخر

همانطور که دوست دارید با انجام عمل زیبایی بینی تغییری در صورت خود ایجاد کنید و رسیدن به نتیجه ایده آل برایتان بسیار اهمیت دارد ، لازم به نکات کلیدی عمل بینی توجه کافی داشته باشید.هم چنین نکات مهمی که در این مقاله با یکدیگر بررسی کردیم به شما کمک می کند تا عمل موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارید.ممنون که ما را این مقاله همراهی کردید.

فائزه میرزایی

من یک نویسنده تحت وب هستم. و 6 سالی هستش با تولید محتوا آشنا شدم و کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

بستن
بستن