پزشکانسلامتی

سوالات رایج از متخصص زنان + لیست ۱۰ تایی

حالت شب

سوالات رایج از متخصص زنان

بررسی سوالات رایج از متخصص زنان + لیست ۱۰ تایی _ بیشتر سوالاتی که از متخصص زنان پرسیده می شود در مورد مباحث مربوط به دوران بارداری ، دوره قاعدگی و مشکلات واژن می باشد.

امروزه بیشتر مشکلات خانم ها بخاطر مراجعه نکردن به متخصص زنان است. بیشتر بانوان فکر می کنند تمام مسائل مربوط به این زمینه را می دانند ، اما اطلاعات کافی در این باره را ندارند و ممکن است به طور ناگهانی با مسائلی روبرو شوند که تا به حال برایشان اتفاق نیفتاده باشد.ما در این مقاله به سوالاتی می پردازیم که جز سوالات رایج از متخصص زنان می باشد.

یکی از سوالات رایج از متخصص زنان منظم نبودن قاعدگی است

به طور کلی ، بانوان به صورت ماهانه این اتفاق برایشان رخ می دهد. اما اگر این اتفاق در ماه دو بار بیافتد یا در مدت دو ماه تنها یک بار پریود شوید ، بدون تردید مشکلی در دوره قاعدگی شما وجود دارد. فاصله طبیعی بین پریودهای ماهانه بین ۲۵ الی ۳۵ روز است که این فاصله باید از زمان شروع قاعدگی تا زمان شروع قاعدگی بعدی محاسبه شود.

خیلی ها زمانی که شروع قاعدگی ماهانه آنها در یک تاریخ مشخص اتفاق نمی افتد ، گمان می کنند دوره قاعدگی برهم خورده و مشکلی ایجاد شده است.اما هیچ گاه لازم نیست پریود ماهانه در یک روز مشخص اتفاق بیافتد.خوب است بدانید ، در دوران نوجوانی نامنظم بودن دوره پریود طبیعی است.

چرا که در این دوران هنوز سیستم هورمونی عملکرد خود را به طور طبیعی انجام نمی دهد و این مشکل ممکن است تا دو سال طول بکشد.این حالت ممکن است برای دوران ۴۵ تا ۵۰ سالگی نیز اتفاق بیافتد که سیستم هورمونی تقربیا از کار افتاده و دوره قاعدگی نامنظم می شود. در صورتی که هیچ کدام از شرایط گفته شده را نداشته باشید اما با مشکل برهم ریختگی قاعدگی روبرو شده اید ، قطعا مشکلی در سیستم هورمونی اتفاق افتاده است.

دلایل بروز نامنظمی قاعدگی

دلایل مختلفی ممکن است باعث بروز این اتفاق باشد که شامل موارد زیر است:

 • عوامل مختلفی مانند اضطراب ، استرس و اتفاق های ناگوار بر روند تخمک گذاری تاثیرگذار است و در ترشح پروژسترون اختلال ایجاد می کند. چنین دلایلی موجب می شود دوره قاعدگی نامنظم شود.
 • همچنین مشکلات تیروئید ، هیپوتالاموس و هیپوفیز در روند ترشح هورمون های مربوط به زنان تاثیرگذار هستند و در نتیجه موجب می شود هورمون مورد نیاز تولید نشود.
 • برخی از سیستم هورمونی خانم ها ، تعداد هورمون های مردانه بیش از تعداد نیاز ترشح می شود. این شرایط موجب می شود که دوره پریود نامنظم شود.
 • دلایل دیگر مانند تومور ، عفونت و فیبروم می تواند در نامنظم بودن این دوره دخیل باشند.
 • عوامل خارجی مانند ورزش های سنگین ، کاهش وزن ، افزایش وزن و برنامه غذایی می تواند تا حدودی در این قضیه تاثیرگذار هستند.

اولین نشانه های بارداری چیست؟

اولین نشانه های بارداری چیست؟

همانطور که می دانید ، اولین نشانه و قطعی ترین نشانه بارداری قطع عادت ماهانه است. نشانه های بعدی شامل حالت تهوع و استفراغ ، تکرر ادرار ، لکه بینی ، خستگی و بزرگی و سنگینی سینه ها می باشد. برای اطمینان بیشتر ، لازم است آزمایش لازم را انجام دهید. در این آزمایش با نمونه برداری از ادرار و خون ، هورمون حاملگی تعیین می شود.

👉👉 حتما بخوانید  بهترین کلینیک گوش و حلق بینی + لیست ۱۰ تایی

 اهمیت ورزش در دوره بارداری چیست؟

اهمیت ورزش در دوره بارداری

برخی ها این سوال برایشان مطرح می شود که آیا توانایی انجام ورزش در دوره بارداری را دارند یا نه؟  یا نحوه ورزش کردن در این دوره چگونه است؟

به طور کلی ، انجام مراقبت های لازم به منظور حفظ سلامتی مادر و نوزاد اهمیت زیادی دارد. این گونه مراقبت ها برای کاهش عوارض بارداری انجام می شود. خیلی ها در زمان بارداری اطلاعات کافی برای انجام کارهای لازم در این را ندارند و مهارت کافی برای گذراندن این دوره را کسب نکرده اند. اولین کار برای رفع این مشکل و کسب آمادگی لازم قبل از بارداری شرکت در کلاس های آموزش های بارداری و زایمان است.

مراقبت های لازم مانند برنامه غذایی ، ورزش ، استراحت و نحوه انجام برنامه روزانه زندگی اهمیت زیادی در این دوره دارند که باید توجه کافی داشته باشید.فواید ورزش در دوره بارداری شامل افزایش وزن در اندازه طبیعی ، کاهش آسان وزن بعد از بارداری ، کاهش استرس و خواب کافی می باشد. به طور کلی ، بهترین راه حل برای آمادگی زایمان ورزش کردن است.

چه زمانی زایمان سزارین انتخاب می شود؟

چه زمانی زایمان سزارین انتخاب می شود؟

یک سری عامل ها باعث می شود این روش برای زایمان انتخاب شود. مانند سن ، دیابت بارداری ، عوارض جفتی و وزن موجب افزایش احتمال انجام سزارین می شود. برای انجام این کار باید با دکتر خود مشورت کنید و شرایط لازم توسط آن بررسی شود.همچنین تحت نظر بودن توسط متخصص زنان و پرسیدن سوالات خود از دکتر باعث می شود تا این دوره را به راحتی و بدون استرس بگذرانید.

آیا داشتن رابطه در طول دوران بارداری مشکل ایجاد می کند؟

به طور کلی ، داشتن رابطه در دوران بارداری هیچ مانعی ندارد. همچنین بخاطر هورمون های بارداری اشتیاق برای این کار بیشتر می شود و موجب رابطه صمیمی بین زوجین خواهد شد. اما اگر دارای شرایطی مانند خونریزی ، مشکلات جسمی و بارداری هستید و دکتر اجازه این کار را نداده است ، بهتر است این کار را انجام ندهید.

 آیا امکان دارد در دوران پریودی حاملگی اتفاق بیافتد؟

درصد بارداری در دوره پریودی بسیار پایین است اما احتمال آن وجود دارد. در بیشتر خانم ها احتمال خیلی کمی وجود دارد که این اتفاق بیافتد. اما اگر قصد دارید باردار شوید ، این دوره را انتخاب نکنید. چرا که داشتن رابطه در این دوره هیچ گاه توصیه نمی شود.به طور کلی ، بارداری به زمان تخمک گذاری فرد بستگی دارد که زمان تخمک گذاری برای هر شخصی نسبت به شخص دیگری متفاوت خواهد بود و حتی ممکن است زمان تخمک گذاری در دوره قاعدگی تا دوره قاعدگی بعدی فرق داشته باشد.

در هر صورت دوره بارداری در زمان قاعدگی خیلی کم اتفاق می افتد و این اتفاق بستگی به دو عامل دارد ، یک قاعدگی بیش از ۵ روز طول بکشد و دو زمان تخمک گذاری در آن دوره زودتر اتفاق بیفتد.همچنین اگر نزدیکی بلافاصله بعد از دوره پریود انجام شود. احتمال اینکه  بعد از چهار الی پنج روز دیگر  بارداری اتفاق بیفتد ، وجود دارد.

👉👉 حتما بخوانید  تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات

البته زمانی شرایط برقرار است که باز هم تخمک گذاری زودتر انجام شود.در نتیجه هر چه زمان نزدیکی به زمان تخمک گذاری نزدیک تر باشد ، احتمال بارداری بیشتر می شود. برای مثال ، اگر زمان تخمک گذاری در روز چهاردهم دوره سیکل شما قرار بگیرد ، بنابراین بهترین موقع برای بارداری روز قبل از روز چهاردهم سیکل می باشد و احتمال بارداری به اندازه ۳۰ درصد افزایش می یابد.

  چگونه از عفونت واژن جلوگیری کنیم؟

به خاطر نزدیک بودن رحم به دستگاه ادراری تنها دلیلی است که محیط واژن در معرض خطر عفونت قرار گیرد.همان طور که می دانید ، عفونت های ادراری و دستگاه واژن یکی از رایج ترین مشکلات خانم ها و دختر های جوان می باشد و به طور کلی ، بیشتر خانم ها به این بیماری در طول زندگی و سالانه دچار می‌شود و آنها بیشتر آقایان با مشکل عفونت روبرو می شوند.

علت بروز عفونت های ادراری و واژن به خاطر مصرف قرص‌های ضدبارداری و تماس جنسی در این ناحیه می باشد. تعداد بسیاری از خانم ها به خاطر عدم رعایت بهداشت فردی دچار مشکل عفونت رحم و واژن می شود و این دلیل به تنهایی علتی می شود که با مشکل ناباروری روبرو شوند.

برای پیشگیری این مشکل راه های بسیاری وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم

 • از خوردن چربی ها خودداری کنید و سعی کنید برای مصرف روغن در مواد غذایی از روغن های زیتون و روغن هسته انگور استفاده کنید.
 • سعی کنید برای لباس های زیر از جنس های نخی استفاده کنید. استفاده از نوارهای بهداشتی که باعث ایجاد عفونت یا حساسیت می شود ، پرهیز کنید
 • محیط مرطوب تاثیر بسیار زیادی در ایجاد عفونت دارد و سعی خود را برای خشک نگهداشتن ناحیه واژن انجام دهید. این کار کمک بزرگی برای کاهش عفونت می کند
 • در زمان شستشو واژن سعی کنید از جلو به عقب این کار را انجام دهید تا عفونت های مقعد وارد واژن نشود.
 • اگر دچار دیابت هستید کنترل قند خون کمک بسیار زیادی برای جلوگیری از عفونت واژن به شما می کند. در حقیقت بیماری دیابت رابطه بسیار مستقیمی با عفونت واژن دارد.
 • داشتن یک برنامه غذایی سالم و کاهش استرس در این قضیه تاثیر مستقیم می گذارد. پس این دو نکته را نیز فراموش نکنید.

برای کاهش درد دوره قاعدگی چه کاری انجام دهیم؟

برای کاهش درد دوره قاعدگی چه کاری انجام دهیم؟

همانطور که می دانید ، درد در نواحی شکم ، کمر و ران ها در دوره قاعدگی بسیار طبیعی است. برخی افراد این درد ها را همراه با استفراغ  حالت تهوع ، اسهال و سردرد تجربه می کنند. کسانی که این دوره را با دردهای دردناکی سپری می‌کند ، همیشه به دنبال راهی هستند که این مشکل را تسکین دهند.

راه های زیادی برای کاهش درد در دوره قاعدگی وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم.

 • بیشتر اوقات برای کاهش درد دوره قاعدگی مصرف داروهایی مانند قرص های مسکن ، ژلوفن یا مفنامیک اسید توصیه می شود. اما دقت داشته باشید ، قرص ژلوفن زمانی باید مصرف شود که درد این دوره بسیار زیاد باشد و تحمل آن برای فرد سخت شود. قرص مفنامیک اسید باید در دو روز اول قاعدگی مصرف شود تا اثر تسکین دهنده خود را داشته باشد و درصورت این که مصرف این دو مسکن تاثیرگذار نباشد ، بهتر است به دکتر مراجعه کنید.
 • نتایج به دست آمده نشان می دهد که گرم کردن نواحی کمر و شکم می تواند به کاهش درد و تسکین دادن این ناحیه کمک کند.
 • ماساژ با روغن های گیاهی حدود ۲۰ دقیقه می تواند به کاهش درد دوره قاعدگی شما کمک کند. نتایج به‌دست‌آمده ماساژ با روغن های گیاهی کاهش چشمگیری به همراه دارد و از شروع درد دوباره پیشگیری می‌کند.
 • پرهیز از برخی مواد غذایی برای کاهش درد موثر است. پس سعی کنید از مصرف مواد غذایی که موجب ورم و نفخ شکم می شود ، پرهیز کنید. همچنین خوردن نوشیدنی های گازدار ، کافئین و غذاهای شور در دوران پریودی مضر است‌. مصرف دمنوش هایی مانند زنجبیل و نعناع بیشتر توصیه می شود.
👉👉 حتما بخوانید  بهترین دکتر تعیین جنسیت در تهران + لیست ۱۰ تایی

 چگونه از بروز کیست زودتر باخبر شویم؟

چگونه از بروز کیست زودتر باخبر شویم؟

بدلیل تاثیر مستقیم تخمدان ها بر روی بارداری خانم ها به این قضیه باید توجه کافی شده و بهتر است برای بررسی آن به طور مرتب به متخصص زنان مراجعه شود. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد ، آگاهی هر چه سریع تر ، درمان نیز زودتر انجام می شود.بیشتر مواقع ، کیست های تخمدان بخاطر بروز اختلالات هورمونی به وجود می آید.

بهترین راه جلوگیری از آن کاهش وزن است. چرا که چاقی یک عامل مهم برای ایجاد کیست به شمار می آید. علت بعدی که موجب این عارضه می شود ، عدم تخمک گذاری در خانم هاست. موارد دیگری مانند مشکلات مادرزادی ، مصرف داروهای محرک بارداری و جا به جایی توده های بدن نیز دخیل هستند.بهتر است برای آگاهی از این مشکل با علائم آن آشنا شوید تا در صورت روبرو شدن با آن در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

علائم بروز کیست تخمدان به شرح زیر است:

 • نامنظم بودن دوره قاعدگی
 • دردهای شکمی
 • درد های زیاد ناحیه لگن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تغییرات در نبض
 • خونریزی های داخلی که با علائم ضعف و بی حالی همراه است.
 • احساس درد در ناحیه پهلو و کلیه

در برخی موارد ، وجود کیست در خانم ها با هیچ علائمی همراه نیست و زمانی متوجه آن می شوند که قصد دارند باردار شوند. پس بهتر است برای بررسی این قضیه به دکتر مراجعه کنید.

 برای آمادگی قبل از بارداری چه کار باید کرد؟

تصمیم به داشتن فرزند جز اقدامات بسیار مهم زندگی است که باید برای آن آمادگی لازم را داشته باشید. اگر دوست دارید دوران بارداری را با آرامش سپری کنید و فرزندتان سلامتی کامل را داشته باشید ، بهتر است قبل از اقدام به بارداری آمادگی لازم را بدست آورید. برای این کار در ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشات قبل از بارداری انجام شود.

در این آزمایش ها ، پزشک سوابق بیماری ، وضعیت سلامتی ، مصرف داروها و مکمل ها را بررسی می کند.خوردن برخی از داروها در دوران بارداری یک خطر بزرگ محسوب می شود که حتی مصرف آن باید قبل از اقدام به بارداری متوقف شود. همچنین در مورد برخی از عادت های زندگی مانند برنامه غذایی ، ورزش ، مصرف الکل و سیگار کشیدن باید تغییراتی انجام و یا به طور کلی حذف شود.

کلام آخر

خانم ها باید در طول زندگی برای داشتن سلامتی و رفع مشکلات زنانگی اهمیت زیادی قائل باشند. در نتیجه لازم است به طور مرتب به یک پزشک زنان مراجعه کنند و از توصیه های آن ها بهره مند شوند. هدف از ارائه مقاله امروز ما هم پراختن به سوالات رایج از متخصص زنان بوده است تا شما به جواب پرسش های خود دست یابید.

ممنون که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید.

فائزه میرزایی

من یک نویسنده تحت وب هستم. و 6 سالی هستش با تولید محتوا آشنا شدم و کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 1 =

بستن
بستن