رپورتاژ پزشکی

هر آنچه که لازم است در مورد بیماری کم کاری تیروئید بدانید!

حالت شب

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون های تیروئید برای تأمین نیازهای بدن تولید نمی کند. عکس این شرایط پرکاری تیروئید نامیده می شود و در این بیماری غذه تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند.

حدود 4.6 درصد از جمعیت 12 سال به بالا در ایالات متحده به بیماری کم کاری تیروئید مبتلا هستند. غده تیروئید در جلوی گردن در زیر حنجره دیده می شود و دارای دو لوب است که در هر طرف لوله تنفسی قرار دارند.

غده تیروئید از جمله غدد درون ریز است و از سلولهای خاصی که هورمون می سازند تشکیل شده است.  تولید هورمونهای تیروئید توسط هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) تنظیم می شود ، که توسط غده هیپوفیز ساخته می شود. تولید این هورمون به نوبه خود توسط هیپوتالاموس که منطقه ای از مغز است تنظیم می شود. TSH سبب می شود که به اندازه کافی هورمونهای تیروئید ساخته شود تا نیازهای بدن را تأمین کند.

علائم کم کاری تیروئید

علائم کم کاری تیروئید دامنه گسترده و متنوعی دارند. دو هورمون تیروئید ، تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4)  می باشند . این دو هورمون متابولیسم بدن را تنظیم می کنند و همچنین بر عملکردهای زیر در بدن تأثیر می گذارد

رشد مغز

تنفس

عملکردهای قلب و سیستم عصبی

دمای بدن

قدرت عضلانی

خشکی پوست

چرخه قاعدگی

وزن

سطح کلسترول

علائم کم کاری تیروئید معمولاً شامل موارد زیر است

خستگی

افزایش وزن

عدم تحمل سرما

کاهش ضربان قلب ، حرکات و گفتار

درد ، گرفتگی و ضعف مفاصل و عضلات

یبوست

پوست خشک

مو و ناخن نازک ، شکننده

کاهش تعریق

ضعف

کلسترول بالا

صورت ، پاها و دستان پف کرده

بیخوابی

مسائل مربوط به تعادل و هماهنگی

از دست دادن میل جنسی

عفونت های مکرر ادراری و دستگاه تنفسی

کم خونی

افسردگی

درصورت عدم درمان ،علائم زیر ممکن است آشکار شود:

گرفتگی صدا

پف صورت

ابروهای نازک یا ریختن کامل ابروها

ضربان قلب آهسته

از دست دادن شنوایی

اگر در کودکان یا نوجوانان این بیماری ایجاد شود ، علائم و نشانه ها به طور کلی همانند بزرگسالان است.

با این حال ، کودکان همچنین ممکن است علایم زیر را تجربه کنند

رشد ضعیف

تأخیر در رشد دندان ها

رشد ذهنی ضعیف

تأخیر در بلوغ

علائم در افراد بیمار بسیار متفاوت است تنها راه برای تشخیص دقیق این بیماری آزمایش خون است.

درمان :

درمان کم کاری تیروئید در  تجویز مکمل هورمون تیروئید متمرکز است. در حال حاضر ، پزشکان نمی توانند کم کاری تیروئید را درمان کنند اما می توانند در بیشتر موارد به افراد در کنترل این بیماری کمک کنند.

تیروکسین مصنوعی

معمولا پزشکان برای جبران  کاهش سطح هورمون تیروئید  تیروکسین مصنوعی را تجویز می کنند . پزشکان ممکن است مصرف این دارو را  هر روز صبح قبل از خوردن صبحانه  توصیه می کنند.داروهای کم کاری تیروئید باید تا آخر عمر بیمار مصرف شوند.

ید و تغذیه

ید یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد تیروئید است. کمبود ید یکی از مهمترین دلایل ایجاد گواتر یا بزرگ شدن غیرطبیعی غده تیروئید است. حفظ میزان کافی ید برای سلامتی بدن مهم است . افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید هرگونه تغییر عمده در رژیم غذایی را با پزشک خود در میان بگذارند ، خصوصاً هنگام شروع رژیم غذایی با فیبر بالا ، یا خوردن مقدار زیادی سویا یا سبزیجات خانواده کلم  این مشورت ضرورت بیشتری دارد. در دوران بارداری ، نیاز به ید افزایش می یابد.

پیشگیری از کم کاری تیروئید :

هیچ راهی برای جلوگیری از کم کاری تیروئید وجود ندارد ، اما افرادی که ممکن است بیشتر در معرض مشکلات تیروئید باشند ، به عنوان مثال زنان در دوران بارداری ، باید با پزشک خود در مورد نیاز به ید اضافی مشورت کنند.

غربالگری برای کسانی که علائمی ندارند توصیه نمی شود ، مگر اینکه دارای عوامل خطرزای زیر باشند:

سابقه بیماری خود ایمنی

پرتودرمانی در سر یا گردن

گواتر

سابقه خانوادگی مشکلات تیروئید

استفاده از داروهایی که بر عملکرد تیروئید تأثیر می گذارند

رژیم غذایی

رژیم غذایی خاصی برای کم کاری تیروئید توصیه نمی شود ، اما افراد باید از یک رژیم متنوع و متعادل استفاده کنند که مقدار چربی یا سدیم در آن زیاد نباشد. علاوه بر این ، افرادی که به تیروئید هاشیموتو خود ایمنی مبتلا هستند بهتر است از رژیم غذایی بدون  بدون گلوتن استفاده نمایند.  تحقیقات نشان می دهد ارتباطی بین بیماری سلیاک و بیماری خود ایمنی تیروئید وجود دارد و هر دو دارای مشکلات التهابی هستند.

این شامل:

سویا ، زیرا می تواند بر جذب تیروکسین تأثیر بگذارد

ید ، موجود در جلبک دریایی و  مکمل ها ، از جمله برخی مولتی ویتامین ها

مکمل های آهن ، زیرا می توانند بر جذب تیروکسین تأثیر بگذارند

سبزیجات چلیپایی ، مانند گل کلم ، کلم پیچ و کلم ممکن است در ایجاد گواتر نقش داشته باشند

مصرف ید اضافی می تواند تعادل موجود در درمان را مختل کند. اگر پرکاری تیروئید ایجاد شود ، میزان ید می تواند خطرناک باشد.

هرگونه تغییر در رژیم غذایی یا مکمل باید با پزشک در میان گذاشته شود.

علل کم کاری تیروئید :

اگر غده تیروئید به درستی کار نکند ، یا غده تیروئید به درستی توسط هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز تحریک نشود ، ممکن است مشکل کم کاری تیروئید رخ دهد.

تیروئیدیت هاشیموتو

شایعترین علت کم کاری تیروئید در ایالات متحده تیروئیدیت هاشیموتو است که به عنوان تیروئیدیت لنفوسیتیک مزمن یا تیروئیدیت خودایمن نیز شناخته می شود. تیروئیدیت هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است ، اختلالی که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول ها و اندام های خود بدن حمله می کند. این وضعیت باعث می شود که سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله کند و منجر به التهاب شود و در توانایی این غذه در تولید هورمون های تیروئید تداخل ایجاد کند.

تیروئیدیت

تیروئیدیت التهاب غده تیروئید است. این مشکل باعث ورود اضافی هورمون های تیروئید در خون می شود و سطح کلی این هورمونها را بالا می برد و منجر به پرکاری تیروئید می شود. بعد از 1 تا 2 ماه ، این مشکل ممکن است به کم کاری تیروئید تبدیل شود.

تیروئیدیت می تواند به دلیل عفونت ویروسی یا باکتریایی ، یک بیماری خود ایمنی یا بدنبال بارداری ایجاد شود.

کم کاری تیروئید مادرزادی

در موارد کم کاری تیروئید مادرزادی ، غده تیروئید از بدو تولد عملکرد مناسبی ندارد.

این مشکل می تواند منجر به مشکلات رشد جسمی و روحی شود ، اما درمان زود هنگام می تواند از این عوارض جلوگیری کند. بیشتر نوزادان تازه متولد شده در جهان از نظر کم کاری تیروئید غربال می شوند.

جراحی و درمان تیروئید به عنوان دلایل کم کاری تیروئید

درمان تیروئید و جراحی می تواند منجر به کم کاری تیروئید شود. چندین بیماری مانند پرکاری تیروئید ، گواتر ، ندولهای تیروئید و سرطان تیروئید با برداشتن جزئی یا کامل غده تیروئید قابل درمان است. این جراحی ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود.

پرتودرمانی تیروئید

پرتو درمانی نیز می تواند منجر به کم کاری تیروئید شود. ید رادیواکتیو یک درمان شایع برای درمان پرکاری تیروئید است. این روش با تخریب سلولهای غده تیروئید و کاهش تولید T4 عمل می کند.

همچنین از اشعه برای درمان افراد مبتلا به سرطان های سر و گردن ، بیماری هوچکین و سایر لنفوم ها استفاده می شود که می تواند منجر به آسیب به غده تیروئید شود.

داروها

تعدادی از داروها می توانند در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند. این داروها شامل مهارکننده های آمیودارون ، اینترفرون آلفا ، اینترلوکین -2 ، لیتیوم و تیروزین کیناز هستند.

ناهنجاری های غده هیپوفیز

تومورهای هیپوفیز یا جراحی هیپوفیز می تواند عملکرد غده هیپوفیز را تحت تأثیر قرار دهد و این  مشکل می تواند بر روی غده تیروئید تأثیر منفی بگذارد.

عدم تعادل ید

ید برای تولید هورمون های تیروئید مورد نیاز است ، اما سطح آن باید متعادل باشد. ید زیاد یا خیلی کم می تواند منجر به کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید شود.

درمان های طبیعی

برخی از داروهای طبیعی برای درمان کم کاری تیروئید پیشنهاد می شود ، اما مهم است که ابتدا با پزشک در مورد این درمان ها مشورت نمایید .

سلنیوم:

مصرف سلنیوم برای افراد مبتلا به انواع مشکلات تیروئید مفید است ، اما این ماده بهتر است پس از مشورت با پزشک  مورد استفاده قرار گیرد.

ویتامین دی

کمبود  این ویتامین  با شدت بیماری در  تیروئید هاشیموتو ارتباط دارد. برای رسیدن به سطح مفید ویتامین D خون (بالای 50 نانوگرم در دسی لیتر) ، ممکن است  نیاز به مصرف مکمل باشد .

پروبیوتیک ها:

برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است تغییراتی در روده داشته باشند.در این شرایط ممکن  است که باکتری های روده بزرگ به صورت غیر طبیعی به داخل روده کوچک گسترش یابند و سبب بروز  رشد بیش از حد باکتری روده کوچک SIBO شود. مصرف پروبیوتیک Bacillus clausii به مدت یک ماه ، این مشکل را کاهش می دهد .

مرکز پرستاری مهر آپامه با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت می پردازند و آسایش و امنیت این عزیزان  را اولویت اصلی خویش قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مرکز تماس   41124-021 حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

دکمه بازگشت به بالا