حالت شب
رپورتاژ پزشکی

انواع مهارت‌های حرکتی جسمانی کودک یازده‌ماهه

حالت شب

شما تقریبا به اولین سالگرد تولد فرزندتان نزدیک شده‌اید و مطمئنا در این سال، مسائل بسیار زیادی تغییر کرده است. در حال حاضر فرزندتان احتمالا خیلی راحت‌تر حرکت می‌کند و لازم است مراقبت بیشتری از او داشته باشید. در ادامه با نقاط عطف رشد نوزاد در یازده ماهگی و همچنین رفتار کودک یازده‌ماهه و همه چی در مورد نوزاد 11 ماهه آشنا می‌شوید.

در ارتباط با مهارت‌های حرکتی موثر بر رفتار کودک یازده‌ماهه، فرزند شما باید در این زمان در حالی که دستان خود را به مبل یا وسایل خانه می‌گیرد، بتواند در خانه بگردد. حتی ممکن است در این زمان، کودک دستان شما را رها کند تا چند لحظه‌ای به صورت آزمایشی راه رفتن به تنهایی را امتحان کند. برخی از نوزادان در این سن با ایستادن روی پا یا انگشتان پا، دست به آزمایش می‌زنند. کودک یازده‌ماهه دوست دارد از وسایل بالا برود. بنابراین، لازم است مراقب ایمنی او باشید.

او همچنین عاشق کشوها و کابینت‌هایی که باز می‌شوند خواهد بود. بنابراین، مراقب باشید که مواد شیمیایی، تمیزکننده‌ها و لوازم آرایشی در دسترس او قرار نداشته باشند. از سوی دیگر، در ارتباط با توانایی کودک 11 ماهه، هماهنگی چشم و دست کودک یازده‌ماهه بهتر شده است و می‌تواند اسباب‌بازی‌ها را بر اساس رنگ جدا کند و آن‌ها را در کنار هم قرار دهد. از آنجایی که کودک همه چیز را به دهان می‌برد مراقب آنچه فرزندتان در دهانش می‌گذارد باشید.

قد و وزن کودک یازده‌ماهه

در ارتباط با قد و وزن کودک یازده‌ماهه لازم به ذکر است که در 11 ماهگی، وزن اکثر دختران 70/8 کیلوگرم و قد آن‌ها 89/72 سانتی‌متر است. در حالی که وزن اکثر پسرها به طور متوسط 43/9 و قد آن‌ها 42/74 است. یکی از بزرگ‌ترین تغییرات رشدی که در این سن در کودکان یازده‌ماهه اتفاق می‌افتد این است که آن‌ها ظاهر تپل خود را از دست می‌دهند.

یک روز از زندگی کودک یازده‌ماهه

در 11 ماهگی ، کودک شما فعال ، پرانرژی و آماده گشت و گذار در دنیای اطراف خود خواهد بود. برنامه روزانه و رفتار کودک یازده‌ماهه شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

هفت صبح: وقت بیدار شدن و شیر خوردن از سینه مادر یا بطری

هشت صبح: خوردن صبحانه از جمله میوه‌های خردشده، ماست یا تخم مرغ خردشده

10 صبح: چرت صبح

12:30 ظهر: ناهار

دو عصر: چرت بعدازظهر

5:30 عصر: شام و زمان بازی

هفت عصر: شروع روتین قبل از خواب

7:30 عصر: خاموش شدن چراغ برای خوابیدن کودک

تغذیه کودک یازده‌ماهه چگونه باشد؟

فرزندتان در این سن شروع به غذا خوردن با انگشتانش می‌کند و همچنین ممکن است نسبت به غذا خوردن با قاشق کنجکاو شود. رژیم غذایی کودک 11 ماهه و صبحانه کودک یازده‌ماهه خود را با انواع غلات کامل، میوه، سبزیجات، لبنیات (پنیر و ماست) و پروتئین (گوشت گاو، مرغ، ماهی) پر کنید. صبح و بعدازظهر، یک میان وعده به فرزندتان بدهید تا کودک انرژی لازم و کافی را برای گذراندن روز در اختیار داشته باشد. کراکر ، میوه و غلات خشک همه گزینه‌های خوبی برای میان وعده هستند. میوه برای کودک یازده‌ماهه بسیار مفید است.

شما همچنان می‌توانید روزانه 16 تا 20 اونس شیر مادر یا شیر خشک به فرزندتان بدهید. همچنین لازم است بدانید که حس چشایی فرزندتان در حال رشد است. بنابراین، همچنان طعم‌های جدید و مختلفی را در رژیم غذایی کودک فراهم کنید. اگر فرزندتان غذاهای جدید را امتحان نمی‌کند به راحتی تسلیم نشوید. نوزادان باید هشت تا 12 بار در معرض یک غذا قرار بگیرند تا در نهایت آن را امتحان کنند. در عین حال ، هرگز کودک خود را مجبور به خوردن غذا نکنید. بهتر است به بچه‌های کوچک اجازه دهید وقتی سیر می‌شوند خودشان در مورد غذا خوردن یا نخوردن تصمیم بگیرند.

تعامل برقرار کردن کودک یازده‌ماهه

بچه‌های یازده‌ماهه متوجه می‌شوند که منحصر به فردند. آن‌ها حسی قوی نسبت به دوست داشتن یا دوست نداشتن خود دارند و یاد گرفته‌اند برای رسیدن به آنچه می‌خواهند از هیجانات خود استفاده کنند، برای مثال وقتی اسباب‌بازی محبوب فرزندتان را از او می‌گیرید رفتار کودک یازده‌ماهه در این موقعیت، قشقرق به پا کردن است. ممکن است در این سن کودک «نه» گفتن را کشف کرده باشد و در نتیجه این حرف را از او زیاد بشنوید.

تعامل برقرار کردن در رفتار کودک یازده‌ماهه پخته‌تر می‌شود. کودکان می‌توانند در این سن مکالمه‌ای منظم داشته باشند. وقتی از او سوال می‌کنید از او پاسخ می‌گیرید اگرچه احتمالا در بیشتر موارد متوجه پاسخ آن‌ها نمی‌شوید. هنگامی که از چیزی مثل حیوان خانگی نام می‌برید کودک می‌تواند به آن اشاره کند. همچنین احتمالا متوجه می‌شوید که مدت زمان توجه فرزندتان افزایش یافته است و می‌تواند بیش از چند ثانیه بر روی یک بازی تمرکز کند.

خواب کودک یازده‌ماهه

در 11 ماهگی، کودک شما باید شب‌ها به خوبی بخوابد و احتمالا چرت صبح و بعدازظهر به یک چرت عصرانه طولانی تبدیل می‌شود. حتی اگر فرزندتان نسبت به چرت عصر مقاومت دارد او باز هم به این خواب نیاز دارد بنابراین، حتما به فرزندتان کمک کنید که چرت عصرش را داشته باشد اما به یاد داشته باشید که اشکالی دارد برخی از روزها کودک عصرها نخوابد. این مسئله به طور کلی برای خواب او مشکل ایجاد نمی‌کند.

خواب برخی از کودکان ممکن است در یازده ماهگی شبیه به خواب در سنین قبلشان شود. این مسئله احتمالا به دلیل جهش رشدی یا فقط مربوط به دوره گذار است زیرا او در حال حاضر در حال یادگیری راه رفتن و سازگاری با یک سبک زندگی فعال‌تر است. ثابت‌قدم بمانید و برای او امنیت و راحتی لازم را فراهم کنید اما در عین حال فضای لازم را به کودک بدهید تا خودش بتواند بخوابد.

در این مقاله با این موضوع آشنا شدید که در رشد و رفتار کودک یازده‌ماهه چه تغییراتی اتفاق می‌افتد. به یاد داشته باشید که در این سن فرزندتان در حال اکتشاف محیط است. بنابراین به او کمک کنید که با تجربیات جدید روبرو شود و او را تشویق کنید که بتواند کم‌کم برخی کارها مثل لباس پوشیدن را به تنهایی و به صورت مستقل انجام دهد.

دکمه بازگشت به بالا